10 wskazówek, jak praktykować miłość do siebie

Wiele osób ma problem z kochaniem siebie samego. Nawet nie chodzi o to, że kojarzy się to z egocentryzmem czy narcyzmem. Myślę, że po prostu brakuje im poczucia własnej wartości. Czym jest miłość do samego siebie, w jaki sposób ją praktykować, by doświadczyć cudów w swoim życiu? Dowiedz się, jak praktykować self-love i zostać swoją najlepszą przyjaciółką.

Praca nad miłością do siebie samej

Jednym z moich postanowień na 2023 rok jest praca nad miłością do siebie samej. Od najmłodszych lat ludzie poszukują miłości i akceptacji w oczach innych. Jest ona niezbędna, by pokochać drugą osobę, a jednak aby to uczynić, musimy odnaleźć miłość najpierw w sobie. Żadne uczucia ze strony drugiej osoby nie sprawią, że poczujesz się w pełni dowartościowana i bezpieczna. Jeśli nie odkryjesz miłości w sobie. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ kochając siebie, stajemy się dla siebie najlepszymi przyjaciółmi, a w efekcie także stajemy się lepszymi ludźmi. Dbamy o siebie, najlepiej jak potrafimy, celebrujemy sukcesy, rozpieszczamy, ubieramy w piękne ubrania czy rozwijamy swoje pasje.

Co to znaczy kochać siebie?

Miłość do siebie oznacza umiejętność szanowania, doceniania i rozpieszczania swojej osoby. Wspiera rozwój fizyczny, psychiczny i duchowy. A w efekcie przekłada się na każdą płaszczyznę naszego życia — pracę, związki, rodzinę, szczęście i samopoczucie.

Miłość własna polega na dbaniu o własne potrzeby i niezadowalaniu się byle czym. To przekonanie, że zasługujesz na to, co najlepsze. Akceptacja siebie, taką, jaką jesteś. Akceptację emocji oraz stawianie na pierwszym miejscu swojego samopoczucia fizycznego, emocjonalnego i psychicznego. Dla wielu osób miłość własna jest sposobem dbania o siebie samego. Każdy z nas może mieć własne sposoby praktykowania dbania o siebie. Poniżej wymieniam kilka propozycji.

Wskazówki, jak praktykować miłość do siebie

Zapomnij o tym, że musisz być doskonała

Wiele osób dąży do doskonałości. Chcą być idealni pod każdym względem. Jednak idea doskonałości jest fałszywa. Nikt z nas nie jest idealny. Każdemu zdarzają się chwile słabości i zwątpienia. Zatem nie aspiruj do wyidealizowanego standardu doskonałości, który obserwujesz na przykład w mediach społecznościowych.

Nie porównuj się z innymi

Każdy z nas jest absolutnie niezwykły i doskonały. Jesteśmy jedyni w swoim rodzaju i wyjątkowi. Z tego też względu porównywanie się z innymi osobami zupełnie nie ma sensu. Twoja wartość nie wzrasta ani nie maleje pod wpływem zewnętrznych wydarzeń.

Każdego dnia praktykuj wdzięczność

Wdzięczność jest kluczem do szczęścia i dbania o siebie. Właśnie dlatego warto praktykować rytuał wdzięczności i każdego dnia przed snem dziękować za wszystkie cudowności, które nas spotykają.

Wybacz sobie błędy z przeszłości

Aby w pełni pokochać siebie, zaakceptuj i zapomnij o błędach i niefortunnych wydarzeniach z przeszłości.

Zajmuj się tym, co Cię uszczęśliwia

Pasja sprawia, że czujemy się ze sobą dobrze. W związku z tym, jeśli pasjonuje Cię twoja praca — jesteś wyjątkowo szczęśliwym człowiekiem. Niezależnie od tego, czy chodzi o grę na instrumencie, gotowanie, kurs salsy, majsterkowanie czy cokolwiek innego — rozwijanie własnych pasji sprawi, że będziesz bardziej szczęśliwym i pozytywnie nastawionym człowiekiem. Rób rzeczy, które sprawiają, że jesteś szczęśliwa. Pozwalaj sobie doświadczać szczęścia.

Jedz zdrowo

Nasze samopoczucie zależy od tego, co jemy. Jeśli zajadasz smutki, odżywiasz swoje ciało niesmacznym lub zbyt kalorycznym jedzeniem, to w efekcie wstydzisz się siebie. Wcale nie musisz być na diecie i się odchudzać. Jedz żywność pochodzącą z własnego ogrodu. Przygotowuj dania z przyjemnością, a twój organizm to doceni.

Zaakceptuj siebie, taką, jaką jesteś

Nie spędzaj życia na biczowaniu się. Jeśli oczekujesz szacunku od innych, najpierw zacznij go okazywać sobie. Nie poddawaj się negatywnym myślom, które pojawiają się w twojej głowie.

Zaprojektuj życie, jakiego od zawsze pragniesz

Dokonaj niezbędnych zmian w swoim życiu. Żyj pełnią życia, spełniaj marzenia i bądź z siebie dumna. Nigdy nie jest zbyt późno, by mieć życie, o jakim marzyliśmy. Trzeba zacząć działać w tym kierunku.

Regularnie się ruszaj

Uprawiaj aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność. Bieganie, jazda na rowerze, chodzenie po górach, zumba, fitness, siłownia, taniec — istnieje mnóstwo różnych aktywności. Nie zapominaj, że Twoje ciało także potrzebuje, by o nie zadbać a regularny sport doda energii, korzystnie wpłynie na sylwetkę, wygląd skóry oraz zdrowie.

Stawiaj siebie na pierwszym miejscu

Kobiety mają tendencje do dbania o wszystko inne – dzieci, rodzinę, męża. Gdzieś na samym końcu priorytetów są one same. Warto, abyśmy zrozumiały, że jesteśmy tak samo ważne, jak inne osoby w naszym życiu i były dla siebie najlepsze. Pozwalały sobie robić to, co lubimy czy wypoczywać na łonie natury. Tak po prostu i tylko dla siebie.

13 znaków, które mówią, że kochasz siebie

Inwestowanie w siebie, czyni cię lepszym człowiekiem. W efekcie zwiększasz to, co możesz dać światu:

 • Ufasz swojej intuicji
 • Dbasz o zdrowie psychofizyczne
 • Jesteś sobą w każdej sytuacji
 • Uwolniłaś się od przeszłości
 • Wiesz, że jesteś niezwykła i wyjątkowa
 • Świętujesz zwycięstwa i akceptujesz porażki
 • Nie boisz się przepraszać, gdy się pomylisz
 • Jesteś pozytywnie nastawiona
 • Masz świadomość słabych i mocnych stron
 • Otaczasz się ludźmi, których kochasz i którzy ciebie kochają
 • Realizujesz własne pasje
 • Rozpieszczasz swoje ciało
 • Obsypujesz się prezentami

10 wskazówek, jak praktykować miłość do siebie

W dzisiejszych czasach miłość własna nie powinna być luksusem, a koniecznością – niezbędnym elementem dbania o siebie. Mam nadzieję, że proste powyższe kroki sprawią, że zadbasz o siebie, najlepiej jako potrafisz. Uświadom sobie, że dbając o siebie, dbasz o świat. Jeszcze nie jestem ekspertką w dbaniu o siebie, ale do tego dążę. Uczę się pokochać siebie i być dla siebie najważniejszą. Dla mnie oznacza to komfortowe życie na własnych warunkach w poczuciu bezpieczeństwa. Pozwalanie sobie być sobą w każdej sytuacji. Nie porównywanie się z innymi, dbanie o własne potrzeby i rozwój osobisty. Zapewnianie ciału luksusowej pielęgnacji, słuchanie intuicji, rozpieszczanie siebie ubraniami, w których czujemy się perfekcyjnie, bogato i niesamowicie.

A może masz własne patenty na praktykowanie miłości do siebie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.