Ceramika i porcelana mogą stanowić piękne dekoracje dla domu. Mogą być pięknie zdobione i wówczas tworzą prawdziwe, piękne arcydzieła w postaci figurek bądź domowej zastawy. Czy wiesz, że mamy w naszym kraju wyjątkowe święto ceramiki, na które warto się wybrać?
Ceramika to wyroby tworzone i otrzymywane w procesie wypalania odpowiednio uformowanej gliny oraz wyroby nieorganiczne i niemetaliczne otrzymywane w procesie odróbki cieplnej.
W jaki sposób powstaje ceramika?
Przygotowuje się masę z odpowiednio dobranych surowców. Kolejnym etapem wytwarzania ceramiki jest formowanie naczynia. Natomiast po wysuszeniu, jest ono wypalane jedno lub wielokrotnie. Kolejnym etapem wytwarzania ceramiki, szczególnie jeśli chodzi o naczynia ceramiczne, jest jej zdobienie. Jest mnóstwo ceramicznych elementów wyposażenia domu oraz wyrobów dekoracyjnych z ceramiki i naczyń ceramicznych.
Naczynia ceramiczne to moim zdaniem coś więcej niż zwykła stołowa zastawa. Pierwszą zaletą naczyń ceramicznych jest fakt, iż powstają z tradycyjnych i naturalnych materiałów. Kolejną zaletą jest fakt, że często mają niebanalne i intrygujące zdobienia w intensywnych kolorach. Dzięki temu mogą stanowić nie tylko element użytkowy, ale także dekorację stołu i mieszkania.
Jakie naczynia ceramiczne możemy aktualnie znaleźć w ofercie producentów ceramiki?
Filiżanki ceramiczne, ceramiczne talerze, ceramiczne patery, ceramiczne naczynia do zapiekania są nie tylko żaroodporne, ale również bardzo trwałe. Klasę i styl domu podkreślić można dobrze dobraną ceramiką użytkową.
W dniach 15-19 sierpnia 2018 roku odbędzie się 24. Bolesławieckie Święto Ceramiki 2018.
Kilkudniowemu wydarzeniu towarzyszyć będą największe w Polsce Targi Ceramiki — Ceramiczny Zawrót Głowy. W czasie imprezy będzie można poznać budowę tradycyjnego pieca opalanego drewnem opałowym, a także nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej.
Organizatorzy zapraszają chętnych na warsztaty garncarstwa historycznego, czyli lepienia form glinianych, ręcznego malowania ceramiki techniką stempelkową oraz warsztaty z pracownią „Garncarnia” na których odbędzie się tłoczenie ceramiki na kręgach: indyjskim, japońskim i szybkoobrotowym — szprychowym.
Na przybyłych gości czeka również wiele innych niespodzianek. Będzie to np. Parada „Ceramiczny Karnawał” – Miasteczko Glina Show, czyli parada glinianych postaci, a także wiele imprez towarzyszących i koncertów.