15-19 sierpnia 2018 Święto Ceramiki w Bolesławcu

Ceramika i porcelana mogą stanowić piękne dekoracje dla domu. Mogą być pięknie zdobione i wówczas tworzą prawdziwe, piękne arcydzieła w postaci figurek bądź domowej zastawy. Czy wiesz, że mamy w naszym kraju wyjątkowe święto ceramiki, na które warto się wybrać?

 

Ceramika to wyroby tworzone i otrzymywane w procesie wypalania odpowiednio uformowanej gliny oraz wyroby nieorganiczne i niemetaliczne otrzymywane w procesie odróbki cieplnej.

W jaki sposób powstaje ceramika?

Przygotowuje się masę z odpowiednio dobranych surowców. Kolejnym etapem wytwarzania ceramiki jest formowanie naczynia. Natomiast po wysuszeniu, jest ono wypalane jedno lub wielokrotnie. Kolejnym etapem wytwarzania ceramiki, szczególnie jeśli chodzi o naczynia ceramiczne, jest jej zdobienie. Jest mnóstwo ceramicznych elementów wyposażenia domu oraz wyrobów dekoracyjnych z ceramiki i naczyń ceramicznych.

Naczynia ceramiczne to moim zdaniem coś więcej niż zwykła stołowa zastawa. Pierwszą zaletą naczyń ceramicznych jest fakt, iż powstają z tradycyjnych i naturalnych materiałów. Kolejną zaletą jest fakt, że często mają niebanalne i intrygujące zdobienia w intensywnych kolorach. Dzięki temu mogą stanowić nie tylko element użytkowy, ale także dekorację stołu i mieszkania.

Jakie naczynia ceramiczne możemy aktualnie znaleźć w ofercie producentów ceramiki?

Filiżanki ceramiczne, ceramiczne talerze, ceramiczne patery, ceramiczne naczynia do zapiekania są nie tylko żaroodporne, ale również bardzo trwałe. Klasę i styl domu podkreślić można dobrze dobraną ceramiką użytkową.

W dniach 15-19 sierpnia 2018 roku odbędzie się 24. Bolesławieckie Święto Ceramiki 2018.

Kilkudniowemu wydarzeniu towarzyszyć będą największe w Polsce Targi Ceramiki — Ceramiczny Zawrót Głowy. W czasie imprezy będzie można poznać budowę tradycyjnego pieca opalanego drewnem opałowym, a także nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej.

Organizatorzy zapraszają chętnych na warsztaty garncarstwa historycznego, czyli lepienia form glinianych, ręcznego malowania ceramiki techniką stempelkową oraz warsztaty z pracownią „Garncarnia” na których odbędzie się tłoczenie ceramiki na kręgach: indyjskim, japońskim i szybkoobrotowym — szprychowym.

Na przybyłych gości czeka również wiele innych niespodzianek. Będzie to np. Parada „Ceramiczny Karnawał” – Miasteczko Glina Show, czyli parada glinianych postaci, a także wiele imprez towarzyszących i koncertów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.