Jesienią pogoda nas nie rozpieszcza…. ale my możemy się pozytywnie nastrajać, przygotowując smaczne desery dla siebie i rodziny. Są takie domowe słodycze, które można przyrządzić w kilka chwil. Jakie domowe desery doskonale sprawdzą się na jesienne popołudnia?
Na co dzień, ale i też w weekendy nie musimy tworzyć skomplikowanych dań niczym mistrz cukiernik. Ja ostatnio znów odkrywam smaki dzieciństwa. Przypomniały mi się smaczne i proste desery, które często gościły w moim rodzinnym domu. Jest jedna, ogromna korzyść, przemawiająca za tym, aby tworzyć domowe słodkości. A mianowicie chodzi o skład deserów i ilość cukru. Ostatnio mam wrażenie, że ciasta kupione w cukierni są wypełnione cukrem po granice możliwości. Dla mnie są zbyt słodkie, a w związku z tym i mdłe.
Przygotowywanie domowych deserów pozwala ograniczać ilość cukru w słodkościach — dostosowywać ją do naszych indywidualnych potrzeb. W jaki sposób? Ja robiąc ciasto czy inne domowe desery, zawsze zmniejszam zawartość cukru podaną w przepisie. Najczęściej o połowę, a czasem o 1/3. I wcale nie chodzi o to, że jestem sknerą czy chcę jakoś mocno zaoszczędzić. Po prostu nie lubię zbyt słodkich deserów. Poza tym mniej cukru sprawia, że spożywamy mniej kalorii. Czyli to moje ograniczanie cukru w domowych wypiekach wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i portfel. A co zrobić, kiedy deser wyjdzie za mało słodki? Wówczas można posmarować go domowym dżemem czy przygotować lukier.
4 pomysły na smaczne domowe słodkości na jesień
Domowe słodkości na jesień — racuchy
Niedawno przypomniałam sobie smak pysznych racuchów z przedszkola, ale i mojego rodzinnego domu. Babcia robi genialne racuchy. Szczerze powiedziawszy, nigdy wcześniej ich nie robiłam, a to niezwykle prosty deser. Smakuje wybornie! I do tego jest ekspresowy w wykonaniu.
Czego potrzebujesz, by zrobić domowe racuchy?
Składniki na domowe racuchy:
- 2 szklanki mąki
- 1 szklanka mleka
- 3 łyżki cukru
- 1 jajko
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Puszyste racuchy krok po kroku
Do miski wbijamy jajko, dodajemy cukier i ubijamy przy użyciu miksera. Następnie po troszku dodajemy na przemian mąkę z proszkiem do pieczenia i mleko. Konsystencja ciasta powinna być podobna do ciasta na naleśniki. Na rozgrzaną patelnię nakładamy ciasto i smażymy na małym ogniu do zarumienienia z obu stron.
Racuchy są pyszne, możemy je posypać cukrem czy posmarować dżemem lub obłożyć owocami.
Domowe słodkości na jesień — czekoladowe muffiny
Czekoladowe babeczki sprawdzą się na każdą okazję. Zawsze smakują gościom. Sami chętnie także lubimy je jeść na deser. Często piekę te babeczki zarówno w wersji z nadzieniem, jak i bez.
Czego potrzebujesz, by zrobić pyszne muffiny?
Składniki na domowe muffiny:
- 2 szklanki mąki
- 1/2 tabliczki czekolady
- 1 jajko
- 1 szklanka mleka
- 1/2 szklanki oleju
- 3 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- 1/4 szklanki cukru
- 1,5 łyżeczki sody
- 1,5 łyżki kakao.
Pyszne muffiny krok po kroku
Jajka roztrzepujemy i łączymy z cukrem. Dodajemy mąkę, mleko, olej, kakao, wanilię, sodę i pokrojoną w kostkę czekoladę. Wszystko razem mieszamy. Napełniamy papierowe foremki do babeczek około 1/3 wysokości. Babeczki pieczemy około 20 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza.
Czasem robię muffiny nadziewane dżemem, a czasem z lukrem. Wszystko zależy od okazji.
Domowe słodkości na jesień — drożdżówki z dżemem, kruszonką i lukrem
Świetnie smakują do porannej i popołudniowej kawy. Można je jeść także na sobotnie śniadanie.
Czego potrzebujesz, by zrobić pyszne domowe drożdżówki?
Składniki na domowe drożdżówki:
- 2,5 szklanki mąki
- 1 szklanka ciepłego mleka
- 2 łyżeczki cukru
- 1 jajko
- 80 gr roztopionego masła
- drożdże instant
- ulubiony dżem
na kruszonkę:
- 1/2 kostki margaryny
- 4 łyżki mąki
- 4 łyżki cukru
Pyszne domowe drożdżówki krok po kroku
Do miski sypiemy mąkę i cukier, wpijamy jajko, dodajemy drożdże, roztopione masło i ciepłe mleko. Wyrabiamy ciasto, przykrywamy miskę ręcznikiem i odstawiamy w ciepłe miejsce. Po około 2 godzinach rozwałkowujemy na około 1 cm grubości i wykrawamy słoikiem drożdżówki. Robimy w nich zagłębienie. Drożdżówki układamy na kratce wyłożonej papierem. Na każdą z nich nakładamy około 1 łyżeczkę dżemu. I sypiamy kruszonką. Pieczemy około 15-20 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
Domowe słodkości na jesień — maliny pod pierzynką
Owoce pod pierzynką z kruszonki to świetne danie na tę wyjątkową chwilę, ale także w momencie, kiedy zaskoczą Cię niezapowiedziani goście, a Ty nie masz akurat żadnych słodkości w kuchni. Wystarczy umyte i obrane (jeśli trzeba) owoce pokrojone w plastry wrzucić do naczynia żaroodpornego i posypać je kruszonką. Ten ekspresowy deser, do wykonania w 20 minut, zawsze smakuje najlepiej!
Czego potrzebujesz, by zrobić maliny po pierzynką?
Składniki na maliny pod pierzynką:
- 0,5 kg malin
- 2 łyżki soku z cytryny
na kruszonkę:
- 1/2 kostki margaryny
- 4 łyżki mąki
- 4 łyżki cukru
Pyszne maliny pod pierzynką krok po kroku
Maliny myjemy, osuszamy i wkładamy do naczynia żaroodpornego. Skrapiamy sokiem z cytryny. Posypujemy kruszonką. Pieczemy 10-15 minut w 180 stopniach Celsjusza. Można je podawać samodzielnie, na zimno i gorąco lub z gałką lodów.
Ja lubię rozpieszczać siebie i swoich najbliższych pysznymi domowymi słodyczami. Chętnie sięgam po te, znane mi od lat, z babcinego zeszytu ze sprawdzonymi przepisami, ale i takie, których jeszcze nigdy w życiu nie robiłam. Lubię poszukiwać nowych smaków. A może Ty masz sprawdzony przepis na pyszny jesienny deser?
Pysznie wyglądają te słodkości! Muszę zrobić! I piękne zdjęcia!