Wzrost cen, inflacja oraz sytuacja na światowych rynkach sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna myśleć o oszczędzaniu. Pieniądze można oszczędzać na wiele sposobów, nie tylko odkładając na rachunku lub lokacie bankowej. Proste metody poprawią sytuację finansową i podreperują domowy budżet. Najważniejsze, że są na wyciągnięcie ręki. Każdy może skorzystać z pomysłów, jakie w krótkim czasie doprowadzą do powstania zaskakujących oszczędności. Oto 5 porad zilustrowanych codziennymi przykładami.
Spis treści
1. Darmowy rower zamiast rosnących cen paliw i komunikacji miejskiej
W programach związanych z ekologią ważną rolę odgrywa zrównoważony transport. Choć samochód wydaje się najszybszą i najwygodniejszą opcją na dotarcie do pracy, czy sklepu, to rowery stają się całkiem poważną alternatywą dla pojazdów silnikowych. Mają wiele zalet, a pozwalają oszczędzić, gdyż są darmowe. Jeśli chodzi o zrównoważony transport, to istnieje kilka opcji na znalezienie oszczędności. Można całkowicie przesiąść się z auta na rower. Ocieplający się klimat sprzyja podejmowaniu takich decyzji. Wyjątkowo łagodne zimy sprawiają, że przez cały rok można korzystać z dwóch kółek. Miesięczny koszt dojazdów do pracy może wynosić od stu do nawet kilkuset złotych miesięcznie. Taka kwota to już spora rezerwa, która co miesiąc zasili domowy budżet. Dojazd łączony w systemie Park & Ride polecany jest dla mieszkańców podmiejskich osiedli. Transport autem do pociągu lub autobusu, a dalej kontynuowanie podróży komunikacją publiczną. To trochę mniejsze oszczędności, lecz dobre na początek. Rowery damskie i męskie są w przystępnych cenach, więc nawet, jeśli ktoś nie posiada dwóch kółek, koszt zakupu szybko się zwróci.
2. Trend zero waste, czyli jak oszczędzać nie wyrzucając jedzenia
Raporty różnych organizacji międzynarodowych podają szokujące dane o marnowaniu jedzenia w krajach rozwiniętych. Stosując zasady zero waste, z pewnością szybko dostrzeżemy oszczędności. Pozytywną cechą trendu zero waste jest szacunek do środowiska i proekologiczna postawa. By nie marnować pożywienia, wystarczy wprowadzić kilka prostych zasad. Najważniejsze jest planowanie zakupów. Jeśli wcześniej, w domu przygotujemy listę potrzebnych produktów, istnieje mniejsze niebezpieczeństwo przeładowania koszyka w markecie. Planowanie posiłków to dobry pomysł, by podreperować domowy budżet. W ten sposób nie ulegniemy pokusie nieplanowanych, impulsywnych zakupów, a do domu przyniesiemy najpotrzebniejsze produkty. Jedzenie się nie zmarnuje, nie wzrośnie objętość kosza na śmieci. Planowanie zakupów w połączeniu z zasadami „zero śmieci” pozwoli zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych w skali miesiąca.
3. Koniec z impulsywnymi zakupami: pomyśl, zanim kupisz
Szacuje się, że największe kwoty z domowego budżetu przeznaczane są na impulsywne zakupy dokonywane pod wpływem chwili. Każdy może pozwolić sobie na odrobinę przyjemności, ale warto zachować umiar. Przed wizytą w centrum handlowym warto przypomnieć sobie, jak zaoszczędzić pieniądze. Czasem nie trzeba robić nic, po prostu oprzeć się pokusie kupienia kolejnej torebki, najnowszej pary butów lub niepotrzebnych gadżetów. Jeśli szafa jest wypełniona po brzegi ubraniami i modnymi akcesoriami, można pomyśleć o zorganizowaniu wyprzedaży garażowej wśród sąsiadów i znajomych. Popularne są też osiedlowe wymiany ubrań. W sieci, na portalach społecznościowych ludzie wyprzedają zbędne ubrania lub wymieniają się nimi. W ten sposób domowy budżet nie zostanie uszczuplony zakupem kolejnych rzeczy.
4. Czy każdy może obniżyć podstawowe rachunki za prąd, wodę lub gaz?
Co miesiąc suma opłacanych rachunków zdaje się rosnąć. Chwila odczytu licznika wody, gazu albo prądu to jednocześnie dla wielu gospodarstw domowych chwila prawdy. Tymczasem rachunki można w równie prosty sposób obniżyć. Bardzo ważne jest oszczędzanie prądu. Nawet włączony w nocy telewizor bądź komputer, potrafią czerpać prąd. Warto sprawdzić, który dostawca prądu proponuje dobre ceny i pakiety. Zmiana dostawcy to jedna z opcji. Jednak najważniejsze, by przyzwyczaić się do drobnych czynności: wyłączać światło, gdy nie przebywamy w pomieszczeniu, podobnie nie zostawiać ładowarki w gniazdku, wyłączać komputer i telewizor. Zużycie wody da się również opanować. Mniej kosztuje kąpiel pod prysznicem niż moczenie się w wannie. Mycie naczyń też można zaplanować i poczekać, aż zapełni się zlew lub zmywarka, zamiast czyścić pojedyncze przedmioty. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku prania, by zgromadzić większą ilość brudnych ubrań. Ogrzewanie to ważny temat dla osób myślących o tym,jak zaoszczędzić pieniądze. W czasie wyjazdu, gdy przebywamy poza domem, nie trzeba odkręcać grzejników na maksymalną temperaturę.
5. Rozrywka za rozsądną cenę albo w gratisie
Kulturalna rozrywka może być płatna lub darmowa. Wiele instytucji, zwłaszcza państwowych ma dni wolne od opłat. Dotyczy to np. muzeów i galerii sztuki. Można też poszukać w internecie informacji o wernisażach, które też są darmowe. Oszczędzać na rozrywce można na wiele sposobów, np. wybierając się większą grupką osób i tym samym korzystając ze zniżek. Także w kinach są wyznaczone dni z niższymi cenami biletów. To może być oszczędność rzędu kilkudziesięciu złotych na seansie. Podczas wizyty w barze, kawiarni lub restauracji też można wybierać tzw. happy hours, wieczorne obniżki posiłków lub promocyjne dania.
Artykuł promocyjny