Adenium to miniaturowy baobab, zwany Różą Pustyni. To niezwykła i atrakcyjna roślinka, w której zakochałam się podczas tegorocznych Targów Ogrodniczych Green Days 2019. Jako że w ostatnich miesiącach moja pasja do hodowli roślin bardzo mnie odpręża i uspokaja, postanowiłam ją rozszerzyć. Jak uprawiać adenium? Zapraszam do lektury kompendium wiedzy o uprawie adenium.
Kiedy zobaczyłam to efektowne drzewko o niezwykłym wyglądzie i pięknych kwiatach, zakochałam się w nim od pierwszego wejrzenia. Postanowiłam zdobyć własne egzemplarze tej intrygującej rośliny. Zatem przeszukałam zasoby Internetu i znalazłam interesującą ofertę. Trzy różne odmiany adenium kupiłam za 29 zł. Zamówiłam i z niecierpliwością oczekiwałam na przesyłkę…. Dotarła! Mam piękne i maleńkie egzemplarze, ale jak je pielęgnować?
Adenium – co to za roślina?
Adenium to sukulent z rodziny toinowatych (Apocynaceae). Wiecznie zielony krzew o zgrubiałej łodydze pochodzi z Afryki i Półwyspu Arabskiego. W naszym kraju można go uprawiać jako roślinę pokojową. W naturalnym środowisku wzrasta do 3 metrów wysokości, w uprawie doniczkowej jest zdecydowanie mniejsza. Ma mięsiste liście w kolorze ciemnej zieleni. Warto pamiętać, że dolne liście na łodydze stopniowo opadają w czasie zimy. Czasami się tego nie przestrasz i nie przelej rośliny, bo ją zniszczysz! Różnokolorowe kwiaty w kształcie trąbek tworzą niezwykłą ozdobę na wyjątkowych pniach rośliny. Róża pustyni kwitnie od kwietnia do września. Należy pamiętać, że sok mleczny z adenium jest trujący i może podrażniać skórę. W jej masywnej łodydze zwanej kaudeks gromadzi się woda. To bardzo wolno rosnąca i rzadka roślina. Łatwa w uprawie. Adenium to roślina o malowniczym pokroju, która jet bardzo odporna na suszę.
Adenium idealne stanowisko
Adenium potrzebuje dobrze nasłonecznionego i jasnego stanowiska. Latem można je wystawić na nasłoneczniony i osłonięty od wiatru balkon lub taras. Zimą najlepiej czuje się w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu, wówczas ograniczamy jej podlewanie. Warto posadzić ją w lekkim podłożu, najlepiej mieszance ziemi z piaskiem, żwirem i perlitem.
Adenium – co oznacza miękki i pomarszczony pień
Roślina nie toleruje przelania, dlatego należy podlewać ją regularnie, ale oszczędnie, kiedy podłoże przeschnie. Odpowiednio podlewana Róża Pustyni ma twardy i elastyczny pień. Natomiast kiedy staje się on pomarszczony i miękki wówczas świadczy to o tym, że należy ją podlać lub że została przelana. W okresie wzrostu i kwitnienia, czyli od marca do września (raz w miesiącu) stosujemy wieloskładnikowy nawóz do kaktusów i sukulentów.
Adenium opadanie liści
Normalne jest, że w okresie jesieni jej liście zaczynają opadać, wówczas adenium przygotowuje się do przejścia w okres spoczynku, który pozwoli jej w kolejnym roku powtórzyć kwitnienie. W czasie spoczynku należy ją przenieść w chłodne i ciemne pomieszczenie oraz zdecydowanie ograniczyć podlewanie.
Adenium przycinanie
Wczesną wiosną, kiedy zauważymy, że adenium budzi się do życia, pojawią się świeże liście. To świetny moment, by przyciąć czubki pędów, dzięki czemu pobudzimy roślinę do kwitnienia i poprawimy jej krzewienie.
Nie mogłam długo czekać. Zamówiłam 3 różne odmiany adenium i tak oto na moim parapecie w sypialni stanęły:
- Adenium Obesum – adenium opasłe – mnóstwo kolorów kwiatów, doskonałe na bonsai, lubi przycinanie i formowanie, tworzy wyjątkowe kaudeksy.
- Adenium Arabicum – adenium arabskie – silnie rosnące, odporne na szkodniki i ewentualne spadki temperatury. Samoistnie się rozkrzewia, nawet bez przycinania.
- Adenium Somalense – adenium somalijskie – szybko rosnąca odmiana o wyjątkowych, zaokrąglonych kaudeksach.
To już moja kolejna miłość. Kocham kwiaty. Ich pielęgnacja i hodowla odpręża mnie i pozytywnie nastraja. Roślinki, które znajdują się na moich parapetach i balkonie dostarczają mi mnóstwa radości i satysfakcji. Są piękne, niezwykłe. Uwielbiam rozwijać moją hodowlę roślin doniczkowych. Już wkrótce pokażę kolejny intrygujący okaz z mojej kolekcji.