Akcja Wiosenne Porządki

Kwiecień to idealny czas na wiosenne porządki! Warto wysprzątać dom, piwnicę, ogród, garaż oraz własny umysł i organizm! Bałagan i nadmiar przedmiotów, które gromadzimy w naszym małym mieszkaniu, powodują, że czujemy się przytłoczeni! Dlatego na najpopularniejszym blogu o sprzątaniu postanowiłam podpowiedzieć, jak zrobić wiosenne porządki.

Nie jestem Perfekcyjną Panią Domu. Nie zamierzam pretendować do tego tytułu. Lubię mieć posprzątane, ale też uważam, że dom nie powinien przypominać wysterylizowanego muzeum. Dla mnie dom ma być przytulny i schludny. Za to bardzo dużą uwagę przykładam do wiosennych porządków. Według ajurwedy oczyszczanie uzdrawia ciało i umysł. Niezależnie od tego, czy je lubisz, czy nie, wiosenne porządki mogą przynieść mnóstwo korzyści. Poznaj je wszystkie!

Usunięcie zbędnych bibelotów oraz wszystkich przedmiotów, które zagracają Twoje mieszkanie, poprawia samopoczucie. A do tego zdecydowanie dodaje energii. Warto dążyć do minimalizmu – oddać potrzebującym lub sprzedać ubrania, których nie nosimy i przedmioty, których nie potrzebujemy.

Bałagan i nadmiar przedmiotów zgromadzonych w naszych domach nie tylko rozprasza, ale może utrudniać pracę umysłu i koncentrację. Ale co jeśli nienawidzisz sprzątania? Po prostu zrób to i zobacz różnice!

Mnie osobiście wiosenne porządki pozytywnie nastrajają. Zawsze wiosną organizuję takie ogromne wiosenne sprzątanie – w mieszkaniu, ogrodzie i piwnicach. Najczęściej wybieram kwiecień, bo jest to miesiąc, w którym słońce świeci mocniej. I zdecydowanie zachęca do sprzątania.

Moje wiosenne porządki krok po kroku

Wówczas sukcesywnie oczyszczam swoją przestrzeń z niepotrzebnych gratów. Omiatam kurze i pajęczyny. Myję szafy w środku i od zewnątrz. Myję drzwi, klamki, futryny. Robię przegląd środków do prania, sprzątania oraz produktów spożywczych. Sprawdzam ich daty ważności, by wiedzieć, kiedy powinnam ich zużyć. Podczas takich porządków tworzę także listę zakupów produktów, które właśnie się kończą. Pozbywam się niepotrzebnych książek, ubrań, butów i bibelotów. Przeglądam szafkę po szafce i szufladę po szufladzie. Myję okna, zmieniam firanki i zasłony na świeżo wyprane. Wyprasowane i pachnące. W łazience myję kafelki, prysznic i armaturę. W kuchni szoruję piekarnik, mikrofalę i płytę grzewczą. Zaglądam w każdy kąt! To samo robię w dwóch piwnicach i w ogrodzie. W piwnicy mam dużo własnych przetworów. Początek wiosny to świetny moment, by przejrzeć, co jeszcze zostało. Dzięki temu wiem które przetwory z owoców i warzyw zrobić w tym roku. Z pewnością skupię się na owocach, które mamy na naszym rodzinnym ogrodzie działkowym. W związku z tym, że pod koniec roku będziemy chcieli go sprzedać, muszę maksymalnie wykorzystać pyszne czereśnie, wiśnie, jabłka, truskawki, jeżyny, maliny czy winogrono. Warto także uporządkować ogród i działkę ogrodową. W tym roku zaczęłam to robić już w marcu. Właśnie ze względu na fakt, że mamy w planach sprzedać wkrótce działkę ogrodową. Zaczęłam na bieżąco wykopywać rośliny cebulowe – tulipany, hiacynty, szafirki i żonkile. Bo chcę je za jakiś czas zasadzić na działce wokół nowego domu.

Kiedyś usłyszałam albo wyczytałam takie zdanie „porządek w domu to także uporządkowana głowa”. I na własnym przykładzie wielokrotnie przekonuję się, że to prawda! Lubię sprzątać, by poukładać sobie w głowie niektóre sprawy. Ale także, aby czuć się doskonale. Chętnie zabieram się za prace porządkowe, kiedy jestem przytłoczona nadmiarem obowiązków. Sprzątanie odstresowuje i pozwala rozładować emocje. Wiosenne porządki (ale również te wykonywane o innych porach roku) mogą zmniejszać stres i niepokój. Sprzątanie ułatwia zasypianie. Zamiast szukać środków na bezsenność, uporządkuj sypialnię.

Wiosenne porządki mogą okazać się zbyt trudnym zadaniem, ale tylko jeśli podejdziesz do nich bez odpowiedniego planu i nastawienia. A może ono być świetną zabawą.

Jak zorganizować sobie wiosenne porządki?

 • Sprzątaj metodą małych kroków. Wysprzątaj jedną szafę do końca, a dopiero później zabierz się za kolejną. To samo tyczy się pomieszczeń.
 • Używaj naturalnych i przyjaznych dla środowiska środków czyszczących. Wówczas zadbasz o zdrowie swoje i najbliższych.
 • Włącz ulubioną muzykę lub słuchaj motywacyjnego audiobooka podczas każdego sprzątania. Wówczas ta mało przyjemna czynność będzie Ci się dobrze kojarzyła. A dodatkowo poprawi nastrój i doda energii.
 • Nie spiesz się. Starannie wysprzątaj mieszkanie.
 • Zapomnij o Perfekcyjnej Pani Domu. Wcale nie musisz nią być. Myśl, że Twoje mieszkanie musi wyglądać jak sterylne i wysprzątane muzeum, może powodować stres, rozczarowanie i kłótnie.
 • Miej świadomość, że początkowo podczas takich większych wiosennych porządków, powstanie jeszcze większy bałagan. Będziesz przecież opróżniać szuflady, szafy i schowki ze zbędnych bibelotów.
 • Każdego dnia sprzątaj swoje biurko. Usuń z niego zbędne dokumenty i bibeloty, ponieważ mogą utrudniać pracę i koncentrację.

W kwietniu 2019 na łamach mojego bloga organizuję akcję pt. Wiosenne Porządki. Planuję poruszyć między innymi tematy:

 • Powody, by rozpocząć wiosenne sprzątanie
 • Wiosenne porządki w domu krok po kroku
 • Proste sposoby na czyste i błyszczące okna
 • Jak wybielić firany?
 • Moje sposoby na wiosenne porządki
 • Jak zorganizować wiosenne sprzątanie
 • Wiosenne porządki w ogrodzie
 • Jak wykorzystać olejki eteryczne do sprzątania?
 • Czy minimalizm pomaga w wiosennych porządkach?
 • Przepisy na domowe środki czystości
 • Naturalne sposoby na kurz
 • Jak oczyścić nasze życie?
 • Lista wiosennych porządków
 • Wiosenne porządki w kuchni
 • Wiosenne porządki w szafie
 • Zalety wiosennych porządków
 • Wiosenne porządki w łazience
 • Wiosenne porządki – niezbędne akcesoria

wiosenne porządki

Czy mówiąc o sposobach na oczyszczanie życia oraz przestrzeni wokół siebie, warto też wspomnieć o diecie? Czysty dom, czysty ogród, czysty umysł, a co z odżywianiem? Okazuje się, że osoby, które mieszkają w wysprzątanych i uporządkowanych domach, zdecydowanie chętniej sięgają po zdrowsze jedzenie.

Co najbardziej motywuje Cię do wiosennych porządków?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.