Choć uważa się, że wyjście na słońce jest zdrowe i przyjemne, skóra nie zawsze dobrze na nie reaguje. U niektórych osób ekspozycja słoneczna, zwłaszcza po nagłej poprawie pogody, może wywoływać zmiany skórne nazywane alergią na słońce. Alergie na pyłki, składniki spożywcze czy zwierzęta jest powszechna, ale czym jest reakcja alergiczna na słońce, jak się objawia i co robić, by jej zapobiegać?
Czym jest alergia na słońce?
Alergia na słońce to niepożądana reakcja skóry na naturalne światło słoneczne. Bywa ona mylona z oparzeniami słonecznymi, jednak w przypadku alergii zmiany skórne nie wynikają ze zbyt długiego czasu spędzonego na słońcu. Czasem wystarczy zaledwie kilka minut, żeby w najbardziej narażonych miejscach ciała jak ramiona, kark czy zewnętrzna część dłoni zauważyć zaczerwienioną i często swędzącą wysypkę.
Alergia na słońce wynika z niewłaściwej reakcji układu odpornościowego. Istnieją różne rodzaje alergii słonecznych zaliczanych do fotodermatoz, w tym przewlekłe zmiany posłoneczne, osutki świetlne czy pokrzywka. Samodzielna diagnoza może być trudna przez podobne objawy.
Warto wiedzieć, że zmiany skórne nazywane alergią mogą pojawić się również pod wpływem kontaktu z substancjami fototoksycznymi i fotoalergizującymi. Takie składniki mogą znajdować się w niektórych kosmetykach i lekach. Są to między innymi niektóre olejki eteryczne (na przykład z bergamotki), retinol i witamina A, niektóre środki zapachowe i barwniki, czy nawet alkohol.
Jakie są objawy alergii na słońce?
Na wystąpienie alergii słonecznej narażone są szczególnie osoby o jasnej karnacji, zwłaszcza kobiety. Jak ją rozpoznać? Objawy alergii pojawiają się najczęściej przy pierwszym wyjściu na słońce od dłuższego czasu lub długiej ekspozycji słonecznej. Zalicza się do nich:
- zaczerwienione i swędzące wykwity na skórze;
- piekącą wysypkę;
- świąd po wyjściu na słońce bez widocznych zmian;
- zaczerwienia, obrzęk i podrażnienia skóry;
- pęcherze wypełnione płynem;
- osłabienie i dreszcze;
- silne i nagłe bóle głowy.
Objawy alergii na słońce zwykle znikają samoistnie po paru godzinach od wystąpienia, a zmiany skórne nie pozostawiają po sobie widocznych śladów. Warto pamiętać, że wymienione objawy nie muszą pojawić się od razu po ekspozycji słonecznej, choć zwykle właśnie tak się dzieje. W niektórych przypadkach pogorszone samopoczucie i zmiany skórne mogą wystąpić po kilku godzinach, a nawet dniach, dlatego warto być uważnym i obserwować swój stan zdrowia.
Pielęgnacja skóry wrażliwej na podrażnienia słoneczne
Jak pielęgnować skórę skłonną do alergii na słońce i unikać jej objawów? Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej ochronie słonecznej w postaci kosmetyków z filtrem SPF, i to nie tylko podczas wyjścia na mocno nasłonecznioną plażę. Z takich produktów warto korzystać na co dzień, nawet wybierając się na krótki spacer, by nie narażać skóry na bolesne podrażnienia.
Osoby, u których stwierdzono alergię na słońce, powinny go unikać. Nie wskazane jest w tym przypadku długie opalanie się na plaży czy spacery w pełnym słońcu, nawet po nałożeniu na skórę odpowiednich kosmetyków ochronnych. Lepiej unikać ryzyka i ograniczać kontakt ze słońcem, zwłaszcza latem, gdy świeci ono najmocniej.
Co robić, gdy objawy alergii na słońce już się pojawią? W takiej sytuacji radzi się schłodzić cały organizm, a zmiany skórne obłożyć chłodnymi okładami. Podrażnioną skórę warto nawilżyć delikatnymi preparatami. Można zastosować kosmetyki polecane przy oparzeniach słonecznych zawierające składniki kojące jak alantoina lub pantenol.
Jeśli alergia na słońce przybiera silny przebieg, a zmiany skórne są poważne i trudno się goją, warto zasięgnąć porady dermatologa. Lekarz wykona niezbędne badania i w razie potrzeby zaleci odpowiednie leczenie, w tym na przykład z pomocą środków antyhistaminowych lub fototerapii.