Balaton na Węgrzech czy Bornholm w Danii – gdzie się wybrać na wakacje?

Zastanawiasz się, gdzie wybrać się z rodziną i przyjaciółmi na wakacje 2020? Szukasz sprawdzonej miejscówki na letni wypoczynek z dziećmi? Zależy Ci na tym, aby móc aktywnie wypoczywać oraz poznać lokalną kulturę, tradycję i pyszną kuchnię? Latem 2020 warto wybrać się nad jezioro Balaton na Węgrzech albo na duńską wyspę Bornholm. Gdzie pojechać? Poznaj moje podpowiedzi!

Wakacje nad jeziorem Balaton na Węgrzech – przewodnik

Jest takie niedoceniane i niedrogie miejsce w Europie środkowej idealne na letnie wakacje z rodziną. Pomyśl o malowniczym jeziorze Balaton oraz zjawiskowych krajobrazach wokół niego.

Jezioro Balaton nazywane jest Morzem Węgierskim i jest to największe jezioro słodkowodne w Europie Środkowej oraz ulubiony wakacyjny kurort wśród mieszkańców Węgier. Poza piaszczystymi plażami czy rodzinnymi restauracjami wyróżnia się pięknymi krajobrazami. Otoczone jest rustykalnymi wioskami, zabytkowymi zamkami oraz miasteczkami z winnicami. Ponadto w okolicach jeziora Balaton znajdziemy mnóstwo zabytków. W odległości około 80 kilometrów od Balatonu leży piękna stolica Węgier, czyli Budapeszt.

Jakim środkiem transportu zwiedzać okolice jeziora Balaton?

Najszybszym środkiem lokomocji wokół jeziora Balaton jest samochód. W miastach leżących wokół jego wybrzeży można znaleźć miejsca parkingowe, choć w szczycie sezonu (od lipca do końca sierpnia) to zadanie może być utrudnione.

Inny, ekonomiczny ze względów finansowych sposób, to korzystanie ze środków transportu publicznego. Kursują tam autobusy, pociągi oraz promy, można również wynająć łódź, która z pewnością ułatwi poruszanie się. Doskonałą przygodą dla rodzin lubiących wycieczki rowerowe będzie możliwość korzystania ze ścieżek rowerowych. Podczas takiej ekscytującej przygody można cieszyć się pięknymi widokami, zdecydowanie mniejszymi tłumami, a dodatkowo zatrzymać się na piknik na plaży.

Jezioro Balaton atrakcje turystyczne

Aż 50-kilometrowe węgierskie jezioro Balaton oferuje wiele możliwości wypoczynku nad brzegiem wody. Od zwykłego opalania się na plaży w letni dzień po sporty wodne takie jak żeglarstwo czy windsurfing.

Odwiedź Székesfehérvár i zamek Bory

Choć ten bajkowy zamek i niesamowita budowla nie leży nad brzegiem Balatonu, to warto odwiedzić miejscowość Székesfehérvár i zamek Bory. Powstał on na początku XX wieku. Ten niezwykły prezent dla małżonki był budowany przez artystę Jeno Bory’ego oraz dwóch pracowników przez 40 lat. Zamek Bory jest wspaniałą atrakcją dla każdego ze względu na ciekawy styl architektoniczny ozdobiony dziesiątkami posągów oraz otaczające go piękne ogrody.

W węgierskim mieście Székesfehérvár warto również zobaczyć inne zabytki takie jak: Ogród Ruin – średniowieczne ruiny katedry Panny Marii, gotycką kaplicę św. Anny (jedyny zachowany budynek średniowieczny w mieście), barokowy kościół franciszkanów pw. św. Emeryka, barokową katedrę św. Stefana, barokowe śródmieście, serbski skansen, ratusz, rokokowy budynek Hiemer-ház, klasycystyczny urząd komitacki, neorenesansowy Zamek Kégla, neoromański kościół ewangelicki oraz pomniki i muzea.

Miasto Veszprém

Kolejnym interesującym miastem, znajdującym się na obrzeżach jeziora Balaton, jest Veszprém. Jest jedną z najstarszych osad miejskich na Węgrzech, dzięki czemu oferuje pokaźną liczbę atrakcji turystycznych, które trzeba odwiedzić. A wśród nich: zespół zamkowy z czasów średniowiecza, kaplica Gizeli, katedra św. Michała, barokowy kościół jezuitów z XVIII wieku, ratusz z XIX wieku, barokowa wieża pożarowa, eklektyczny gmach władz komitatu Veszprém czy secesyjny gmach teatru Petőfiego.

Warto zaplanować wakacje w połowie lipca, ponieważ odbywa się wówczas słynny Street Music Festival, czyli największe i najbardziej kolorowe wydarzenie na Węgrzech.

Uzdrowisko Balatonfüred

Balatonfüred to najstarsza miejscowość uzdrowiskowa w okolicy. Popularność zyskała w drugiej połowie XIX wieku jako ukochane miejsce wypoczynku węgierskiej szlachty. To niewątpliwie centrum żeglarstwa i sportów wodnych nad Balatonem. Znajduje się w nim najstarszy w kraju klub jachtowy, który przez całe lato organizuje regaty żeglarskie i różne imprezy.

Można tutaj skorzystać z oferty centrów odnowy biologicznej i spa lub wybrać się z dziećmi do Aqua Parku. Jednym z ciekawych wydarzeń jest odbywający się przez cały sierpień Festiwal Wina – to prawdziwa uczta dla koneserów, gdzie można skosztować pysznych lokalnych potraw, tradycyjnych deserów i najlepszych węgierskich win.

Tihany – kraina lawendy

Tihany to węgierska miejscowość leżąca na uroczym półwyspie z widokiem na mistyczne jezioro Balaton. Jest to jedno z ulubionych miejsc zwiedzających, dlatego trzeba się przygotować na to, że w szczycie sezonu może tu być tłoczno. Półwysep Tihany jest obiektem historycznym, w jego centrum znajduje się opactwo benedyktyńskie o walorach artystycznych i historycznych z kościołem w stylu barokowym. Warto zobaczyć również imponującą Promenadę Pisky oraz skarby natury takie jak: szczyty wulkaniczne, pole gejzerowe z malowniczymi stożkami skalnymi, lasy raz jeziora powulkaniczne (Jezioro Wewnętrzne i Zewnętrzne), które można zwiedzać pieszo lub rowerem. Jedną z największych atrakcji przyciągających mnóstwo turystów i mieszkańców Węgier jest coroczny Festiwal Lawendy, podczas którego można podziwiać fioletowe pola lawendy podobne do tych z Prowansji.

wakacje nad jeziorem balaton węgry - noclegi, atrakcje turystyczne

Noclegi nad Balatonem

Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do letniego wypoczynku nad węgierskim Balatonem. Nieustannie ogłaszające upadłość biura podróży sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje wakacji na własną rękę. Węgierskie jezioro Balaton znajduje się blisko, wokół niego jest mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzania, a do tego mamy możliwość poznać pyszną węgierską kuchnię.

Wybierasz się na wakacyjny urlop nad Balaton z dziećmi, rodziną i znajomymi? Skorzystaj z oferty sprawdzonych noclegów nad Balatonem.

Wakacje na wyspie Bornholm na Danii – przewodnik

Zastanawiasz się gdzie wybrać się na najbliższe wakacje z rodziną? Lubisz malownicze krajobrazy, bliskość natury, czyste plaże i wycieczki rowerowe? Odwiedź duńską wyspę Bornholm.

Zwany perłą Bałtyku oraz skalną i słoneczną wyspą Bornholm jest doskonałym miejscem letniego wypoczynku. Zielone i pagórkowate tereny sprawiają, że jest rajem dla rowerzystów. Można poznawać wyspę, poruszając się rowerem, a jeśli spakujemy kosz piknikowy, wybrać się na piknik w malowniczej scenerii. Ta oaza ciszy i spokoju oddalona jest o 100 km na północ od polskiego wybrzeża. Niewątpliwymi atrakcjami przyciągającymi turystów są: bliskość natury, majestatyczne klify, ruiny średniowiecznego zamku Hammershus, piękne lasy i malownicze krajobrazy, atrakcyjna flora i fauna oraz czyste, piaszczyste plaże, a także możliwość skosztowania pysznego regionalnego jedzenia i tradycyjnych duńskich specjałów.

Bornholm atrakcje turystyczne

Zamek Hammershus

Średniowieczny zamek i kompleks fortyfikacji Hammershus powstał około roku 1255. Podobno miał on być przeciwwagą dla zamku królewskiego Lilleborg, a jego budowę zlecił arcybiskup Lund. Natomiast inna teoria głosi, że zamek Hammershus powstał na początku XIII wieku i miał być rezydencją króla Danii Waldemara II. Fortyfikacje znajdują się na skalnym klifie wzniesionym powyżej 75 m n. p. m. Z fortu Hammershus rozciąga się niesamowity widok na wybrzeże oraz niewielkie jezioro leżące przy ruinach.

Latarnia morska w Hammer Fyr

Na nadmorskiej skale Hammerknuden na turystów czeka najstarsza latarnia morska. Ma ona 91 metrów wysokości i została zbudowana w 1872 roku. To zabytkowy i niewykorzystywany już obiekt. Z tego miejsca roztacza się niesamowity widok na północne wybrzeże.

Park motyli Bornholms Sommerfuglepark

Jednym z niezwykłych przeżyć, które warto sobie zafundować, szczególnie gdy spędzasz wakacje z dziećmi na wyspie Bornholm, jest odwiedzenie Bornholmskiego Parku Motyli i Krainy Tropików (Bornholms Sommerfuglepark) w Nexø. Powstał on w 1997 roku, a wizyta w nim to imponujące przeżycie. W miejscu tym można podziwiać egzotyczne i barwne motyle, ptaki, kwiaty i tropikalne rośliny. W ogromnych rozmiarów szklarni panuje wilgotny i tropikalny klimat.

Niezwykłe wiatraki

Będąc na wyspie Bornholm, nie sposób przejść obok wyjątkowej urody wiatraków, które znajdują się w otoczeniu przyrody i malowniczej scenerii. Na tej duńskiej wyspie jest ich osiem. Leżący na wzgórzu holenderski wiatrak Aarsdale Windmill zbudowano w 1877 roku. Jego wyjątkowa konstrukcja architektoniczna składa się z ośmiu boków. Poza tym na tej duńskiej wyspie znajdziemy jeszcze inne wiatraki:

  • Egeby Windmill powstał w 1787;
  • Myreagre Windmill wybudowany w 1865 roku;
  • Wiatrak Gudhjem w 1893 roku zbudował Matts Kullmann dla swojego syna;
  • Tejn Windmill;
  • Kuremøllen drewniany młyn zbudowany w 1861 roku;
  • Bech’s Windmill powstał w 1629;
  • Swan Mil to drewniany młyn tatarczany, który powstał w 1857 roku.

Zabytkowe wiatraki holenderskie na wyspie Bornholm są wkomponowane w naturalny krajobraz wyspy, w otoczeniu stylowych budynków mieszkalnych oraz natury prezentują się niemal mistycznie.

Kościoły-rotundy

Kolejną – interesującą pod względem architektonicznym – atrakcją są kościoły-rotundy zbudowane na planie koła w XII wieku, które były również obiektami obronnymi. Większość z nich ma trzypoziomową konstrukcję i wąskie schody. Najwyższe piętro było punktem obserwacji, środkowe to miejsce przechowywania zapasów żywności, a w najniższym znajdowała się kaplica. Na Bornholmie znajdują się cztery takie kościoły-rotundy, czyli: Nylars Kirke – kościół w Nylars pod wezwaniem św. Mikołaja, Ols Kirke – kościół pod wezwaniem św. Olfa, Ny Kirke – najmniejszy na duńskiej wyspie kościół-rotunda o dwóch kondygnacjach oraz Østerlars Kirke – powstały około 1150 roku kościół pod wezwaniem św. Laurentego.

Malownicze miasteczko Gudhjem

Jest to jedno z klimatycznych i urokliwych miasteczek, które wyróżnia zachwycająca architektura. Miejscowość, w której panuje śródziemnomorski klimat.

Noclegi na duńskiej wyspie Bornholm

Jeśli tak jak ja masz duszę romantyczki, uwielbiasz niezwykłe i malownicze widoki oraz bliskość natury to powinnaś odwiedzić duńską wyspę Bornholm. To doskonały sposób na aktywne spędzanie rodzinnych wakacji na pięknych i piaszczystych plażach, ale również pośród niezwykle zazielenionych wzgórz. Poznaj kraj, w którym narodziło się popularne dziś Hygge oraz tradycyjną duńską kulturę, rękodzieło i przysmaki.

Wybierasz się na wakacyjny urlop na Bornholm z dziećmi, rodziną i znajomymi? Skorzystaj z oferty sprawdzonych noclegów na wyspie Bornholm.

Jedna odpowiedź do “Balaton na Węgrzech czy Bornholm w Danii – gdzie się wybrać na wakacje?”

  1. Bornholm jest idealnym miejscem na weekendowy wypad oraz na dłuższy pobyt, dużo ciekawych i przydatnych informacji o wyspie można znaleźć na stronie (link usunięto).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.