Bananowiec doniczkowy – roślina egzotyczna łatwa w domowej uprawie

Bananowiec to kolejny przykład rośliny egzotycznej, która zachwyciła mnie swoim niezwykłym wyglądem. Co ciekawe jest on łatwy do uprawy domowej w przeciwieństwie do o wiele bardziej popularnych drzewek cytrusowych, które mają dość duże wymagania. Dlaczego warto uprawiać bananowiec doniczkowy w domu? Poznaj zasady jego pielęgnacji.

 

Bananowiec pospolity odrobina egzotyki w twoim domu

Bananowiec, czyli banan pospolity, to roślina o ogromnym znaczeniu gospodarczym dla wielu zakątków świata. Mączne odmiany są znaczną częścią codziennego wyżywienia w bardzo wielu państwach. Ludzie na całym świecie chętnie sięgają po owoce bananowca, które są pożywną przekąską czy dodatkiem do deserów i wielu dań. Ciekawostką jest, że ze skórek bananów robi się odżywkę do roślin.

Bananowiec to szybko rosnąca i atrakcyjna roślina, która pięknie zdobi różne wnętrza. Choć w środowisku naturalnym jest on ogromnym drzewem, to w uprawie domowej bananowiec karłowaty osiągnie maksymalnie około 2 metry wysokości. Wyróżnia się ozdobnymi i miękkimi liśćmi, które niestety są cienkie i łatwo ulegają uszkodzeniom. Optymalna temperatura dla bananowca to 20-25 stopni Celsjusza. Roślina lubi dobrze doświetlone i słoneczne stanowisko. Podczas upalnego lata co tydzień pojawia się nowy liść. Bananowiec doniczkowy w uprawie domowej wytwarza kwiaty i może owocować. Banany mogą pojawić się już po 4-5 latach od rozpoczęcia uprawy bananowca z nasionka, jednak nie są tak smaczne i słodkie jak te, które rosną naturalnie.

Jak kwitnie bananowiec?

Każdy kolekcjoner roślin egzotycznych z pewnością zachwyci się pięknymi kwiatami bananowca, które są jadalne. Ciekawostką jest, że kwiaty bananowca w Azji jada się na surowo oraz po ugorowaniu, natomiast liście bananowca to ekologiczny sposób zero waste do owijania jedzenia.

Jak uprawiać bananowca w doniczce?

Roślinę tą można uprawiać z nasion lub kupić sporej wielkości kwiat doniczkowy. Jak wiedzą wszyscy amatorzy hodowli roślin z nasion – ich uprawa wymaga mnóstwa cierpliwości. Bananowiec pochodzi z tropików, dlatego uwielbia słońce i wysoką wilgotność powietrza. Chcąc, aby rosła bujnie najlepiej ustawić ją w jasnym i dobrze doświetlonym stanowisku, w dobrze nasłonecznionej ekspozycji południowej roślina będzie czuła się idealnie.

Zimą warto ją doświetlać lub po prostu ustawić obok niej lampę podłogową. Latem można ją wystawić na słoneczny balkon, taras lub do ogrodu – ważne, tylko aby znaleźć zaciszne miejsce osłonięte od wiatru. Stanowi ona również niezwykłą ozdobę ogrodu zimowego.

Bananowce do intensywnego wzrostu potrzebują regularnego nawilżania oraz dostarczania składników odżywczych. Warto przesadzać je co 2-3 lata w żyzną ziemię, najlepiej przeznaczoną do roślin egzotycznych.

Jak często podlewać bananowca? Ważne, aby podłoże w doniczce z bananowcem było wilgotne, a latem podlewamy go bardzo często.

Jak widać, pielęgnacja bananowca nie jest trudna, roślina jest też stosunkowo odporna na choroby i szkodniki:

  • Brązowe plamy na liściach oznaczają, że roślina wymaga częstszego podlewania.
  • Pożółkłe liście sygnalizują brak odpowiedniej dawki składników odżywczych.

Gatunki i odmiany bananowców idealne do uprawy doniczkowej

Banan abisyński (Ensete ventricosum) – roślina ozdobna z rośliny bananowatych. Wyróżnia się ułożonymi spiralnie i wydłużonymi liśćmi, które wyrastają z cebulobuwy oraz podłużnym, różowym kwiatostanem, który wyrasta na szczycie rośliny tylko raz, a potem roślina kończy swój żywot. Ma intensywnie zielone liście z charakterystycznym czerwonym nerwem głównym.

Czerwony banan abisyński (Ensete ventricosum ‚Maurelii’) to mrozoodporna roślina o czerwonawych liściach. Jest odporna na mróz do około -20 stopni Celsjusza. Należy przygotować się na to, że część liści więdnie zimą, jednak w kwietniu pojawią się nowe.

Bananowiec karłowy (Musa acuminata)

Musa sikkimensis ‚Red Tiger‚ – bananowiec z purpurowymi paskami na liściach.

Musa ornata – bananowiec o dekoracyjnych kwiatach w kolorze różu, pomarańczu lub czerwieniu.

Bananowiec doniczkowy - roślina egzotyczna łatwa w domowej uprawie

Jestem absolutnie zakochana w roślinach tropikalnych. Ostatnio w naszym mieszkaniu zaczyna brakować miejsca, gdyż nabyłam kwiat kawy czy strelicję królewską – czyli dwie absolutne perełki do mojej amatorskiej kolekcji roślin doniczkowych. Dobrze, że już niebawem przeprowadzka, a nowy dom z pewnością pomieści kolejnych lokatorów w postaci roślin egzotycznych. W pierwszej kolejności zakupię kilka palm i bananowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.