Bezpłatny kurs AI dla kobiet i regionów transformacji energetycznej

Ponad 2 miliony kobiet w Polsce znajduje się w grupie zawodowej najbardziej narażonej na wpływ sztucznej inteligencji – wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (2024). To aż 28% aktywnych zawodowo Polek pracujących w specjalnościach, które przejdą największe zmiany wraz z wdrażaniem AI. Bezpłatny kurs AI dla kobiet i regionów transformacji energetycznej to wyjątkowa okazja dla przedsiębiorczych Polek.

Bezpłatny kurs AI dla kobiet i regionów transformacji energetycznej

W obliczu tych wyzwań Future Collars — szkoła kompetencji cyfrowych we współpracy z Microsoftem uruchamia bezpłatny kurs online „Biegłość w AI”. Kurs jest dostępny na platformie aistart.futurecollars.com i pozwala wszystkim, a szczególnie kobietom oraz mieszkańcom regionów transformacji energetycznej zdobyć cenne umiejętności.

– „AI zmienia nasze środowisko pracy, ale daje też ogromne szanse na rozwój. Trzeba dziś inwestować w siebie i swoje umiejętności, aby nadążyć za zmieniającym się rynkiem pracy” – podkreśla Joanna Pruszyńska-Witkowska, CEO Future Collars.

Kurs „Biegłość w AI” – praktyczna nauka w 4 godziny

Kurs online jest prosty, zrozumiały i dostępny dla każdego. W trakcie 4 godzin uczestnicy nauczą się: Jak korzystać z Microsoft Copilot do tworzenia dokumentów, podsumowań i analiz, Jak usprawnić pracę przy użyciu AI w Excelu, Teams czy GitHub Copilot, Jak AI może zwiększyć efektywność w codziennych obowiązkach zawodowych.

– „Kurs pokazuje, że sztuczna inteligencja nie jest zarezerwowana tylko dla ekspertów – jest dostępna dla każdego i może być narzędziem do transformacji zawodowej i osobistej. Dzięki niemu uczestnicy, w tym kobiety z sektora energetycznego i innych branż, mogą zrozumieć, jak technologie AI wpływają na rynek pracy i jak z nich korzystać, by odnaleźć się w zmieniającej się rzeczywistości. Umiejętności związane z AI obejmują szerokie spektrum – od codziennych zadań, takich jak tworzenie profesjonalnego CV w Wordzie czy podsumowywanie spotkań w Teams, po bardziej zaawansowane zastosowania, takie jak analiza danych w Excelu czy tworzenie kodu aplikacji za pomocą GitHub Copilot. To pokazuje, że AI może wspierać zarówno specjalistów, jak i osoby stawiające pierwsze kroki w nowych technologiach. Narzędzia, takie jak Azure OpenAI, otwierają przed wszystkimi, niezależnie od doświadczenia, możliwość budowania innowacyjnych rozwiązań, które mogą zmieniać nie tylko kariery, ale i całe społeczności” – dodaje Joanna Pruszyńska-Witkowska.

AI jako odpowiedź na wyzwania transformacji energetycznej

Polska energetyka, zatrudniająca 300 tysięcy osób, przechodzi rewolucję. Regiony takie jak Śląsk, Dolny Śląsk, Wielkopolska, Lubelszczyzna, Łódzkie i Małopolska muszą zmierzyć się z potrzebą przekwalifikowania pracowników i tworzenia nowych miejsc pracy. Sztuczna inteligencja już teraz odgrywa kluczową rolę w transformacji rynku pracy, szczególnie w regionach w trakcie zmian gospodarczych. Według danych PARP, aż 35% nowych miejsc pracy w ostatnich latach było związanych z technologiami AI (źródło: PARP, 2023). Prognozy wskazują, że do 2030 roku liczba stanowisk w sektorze sztucznej inteligencji może wzrosnąć nawet o 40-50%, co oznacza ogromny potencjał dla rozwoju zawodowego i tworzenia nowych możliwości pracy.

– „Transformacja energetyczna to wyzwanie, ale i szansa. AI to narzędzie, które może pomóc kobietom i mieszkańcom tych regionów odnaleźć się na rynku pracy przyszłości” – zaznacza Beata Jarosz, CEO Future Collars.

Dlaczego AI jest szczególnie ważne dla kobiet?

Wpływ sztucznej inteligencji na polski rynek pracy ma szczególne znaczenie dla kobiet, które znajdują się w grupie najbardziej narażonej na zmiany wywołane przez nowe technologie. Z danych PIE wynika, że aż 2,16 miliona kobiet pracuje w zawodach szczególnie podatnych na automatyzację i wsparcie AI, podczas gdy wśród mężczyzn liczba ta wynosi 1,53 miliona. Ta różnica wynika przede wszystkim z charakterystyki zawodów, w których kobiety dominują. Sektory usługowe, administracyjne oraz zawody wymagające wyższego wykształcenia są szczególnie narażone na wpływ sztucznej inteligencji, ponieważ oferują wiele procesów, które mogą być zoptymalizowane lub zautomatyzowane.

Jednym z kluczowych czynników determinujących tę podatność jest wykształcenie. Aż 82% osób zatrudnionych w zawodach najbardziej zagrożonych zmianami ma wyższe wykształcenie. Kobiety, które w Polsce częściej osiągają wysoki poziom edukacji, stanowią w tej grupie znaczącą większość. Paradoksalnie, choć wyższe wykształcenie zwiększa szanse na lepsze zatrudnienie, to w przypadku rozwoju AI może ono także wiązać się z większym ryzykiem automatyzacji obowiązków.

Dodatkowym wyzwaniem są nierówności technologiczne. W Polsce kobiety z mniejszych miejscowości lub o niższym poziomie edukacji są bardziej zagrożone wykluczeniem cyfrowym. Brak umiejętności obsługi nowoczesnych technologii może prowadzić do marginalizacji na rynku pracy, co w połączeniu z dynamicznym rozwojem AI jeszcze bardziej zwiększa ich podatność na negatywne skutki tej transformacji. Kurs „Biegłość w AI” to część programu Microsoft AI National Skills, którego celem jest przeszkolenie miliona osób w Polsce do końca 2025 roku. Future Collars, jako ekspert w edukacji cyfrowej, wspiera uczestników solidną bazą wiedzy i praktycznymi umiejętnościami.

Zarejestruj się na kurs „Biegłość w AI” i odkryj, jak sztuczna inteligencja może zmienić Twoje życie zawodowe! Kurs jest dostępny bezpłatnie pod tym linkiem https://aistart.futurecollars.com.

Popularny portal dla kobiet SposobyNaZycie.pl pisze o tym, co ważne dla kobiet i chętnie wspiera podobne akcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.