Bezstresowe Święta Bożego Narodzenia w rytmie slow

Myślisz, że Święta Bożego Narodzenia spędzisz w rodzinnej atmosferze. Wyobrażasz sobie pieczenie pierników, przygotowywanie wigilijnych i bożonarodzeniowych potraw, ubieranie choinki i dekorowanie domu, zaskakiwanie najbliższych idealnymi prezentami, a także odwiedzanie lokalnych Jarmarków Bożonarodzeniowych i mnóstwo magicznej atmosfery w zimowym anturażu. Jednak rzeczywistość znacznie odbiega od Twoich wyobrażeń. Poznaj sprawdzone wskazówki, które pozwolą ograniczyć stres związany z przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia i przeżyć ten czas w rytmie slow.

 

Choć zapach pierników i aromat świątecznej kawy zdecydowanie nastrajają pozytywnie, to dla wielu osób grudzień jest najbardziej stresującym miesiącem roku. Jeśli zastanawiasz się, czy istnieją sposoby, by ograniczyć stres, zaoszczędzić pieniądze i okiełznać tradycję to doskonale trafiłaś. Zrób sobie pyszną kawę, odpręż się i poznaj wskazówki, które pozwolą Ci przetrwać przedświąteczne szaleństwo bezstresowo.

Przedświąteczne przygotowania i świąteczna atmosfera – jak to wygląda u mnie?

Dla mnie grudzień to wyjątkowo pracowity czas w życiu zawodowym. Mam mnóstwo pracy zarówno jako copywriterka, jak i w redakcji magazynu TrustedCosmetics.pl. Łączę pracę zawodową z wychowaniem dziecka, a to sprawia, że mój czas przeznaczony na wykonywanie zadań w pracy jest krótszy niż u typowego etatowego pracownika. Dodatkowo nie lubię robić tradycyjnych zakupów w marketach i staram się je ograniczać do minimum. Nieustannie ułatwiam sobie życie i doskonale zdaję sobie sprawę, że nasza 3-osobowa rodzina naprawdę nie zje 12 wigilijnych potraw oraz kolejnych świątecznych sałatek, słodkości i dań, szczególnie gdy dwa Święta Bożego Narodzenia spędzamy poza domem. Dlatego uważam, że nie ma sensu sprzątać domu od sufitów po podłogę, jak przed wizytą Perfekcyjnej Pani Domu.

Wyjątkowo w tym roku ze względu na 14-miesięcznego synka, raczej zrezygnujemy z ubierania choinki, gdyż nasze zainteresowane poznawaniem świata dziecko mogłoby ją uszkodzić, a nie chcemy, by zrobiło sobie krzywdę. Również w związku z moim samopoczuciem i potrzebą częstego odpoczynku udekorujemy dom kilkoma dekoracjami i myślę, że to wystarczy. Jeśli chodzi o przygotowanie dań i słodkości na Wigilię i Boże Narodzenie to w tym roku również zamówimy świąteczny catering z lokalnej restauracji. To rozwiązanie ma mnóstwo zalet – zamawiamy niewielką ilość jedzenia, nie musimy stać w kolejkach w zatłoczonych przed świętami sklepach, oszczędzamy również czas na przygotowanie jedzenia, a dodatkowo nie marnujemy żywności.

Moje sprawdzone patenty na bezstresowe Święta Bożego Narodzenia

Skoncentruj się na tym, co najważniejsze

Czy naprawdę na Święta Bożego Narodzenia najważniejsze są wypolerowane okna bez smug i perfekcyjnie wysprzątany dom? Uważam, że nie! A zdałam sobie z tego sprawę, gdy w zeszłym roku pojawił się w naszej rodzinie pewien Jegomość. Po prostu opieka nad noworodkiem sprawiła, że nie miałam czasu i siły, by zająć się przedświątecznymi przygotowaniami czy przygotowaniem bożonarodzeniowych i wigilijnych potraw. Choć uwielbiam gotować, to staram się żyć wygodnie i nie komplikować sobie życia. Dla mnie w Święta Bożego Narodzenia priorytetem jest czas spędzony z rodziną, zasłużony odpoczynek i magiczna świąteczna atmosfera, którą tworzymy na swój sposób i według własnych zasad.

Uprość przedświąteczne rytuały

Domowy kalendarz adwentowy, własnoręcznie wykonane prezenty dla całej rodziny, menu wigilijne składające się z 12 potraw, a do tego mnóstwo mięs, sałatek i świątecznych słodkości. Sprzątanie, dekorowanie, ubieranie choinki, wizyty na Jarmarkach Bożonarodzeniowych. Na samą myśl o harmonogramie przedświątecznych spraw do załatwienia czujesz się zmęczona? A może lepiej uprościć przedświąteczne rytuały lub wybrać spośród nich te ulubione?

Odpuść i pozwól sobie na dobrą zabawę

Twoje Święta nie muszą być perfekcyjne jak te z Instagrama czy reklam telewizyjnych. Fakt, że nie masz w świątecznym pudełku własnoręcznie pieczonych i zdobionych pierniczków, w niczym nie umniejszy ich wagi. Zaplanuj przedświąteczne przygotowania i świąteczny czas tak, abyś miała również chwile dla siebie i mogła zrobić to, co naprawdę sprawia Ci przyjemność. Choćby to miało być jedno wigilijne danie, a resztę zamówisz ze świątecznego cateringu – żyj według własnych zasad i preferencji. I nie zapominaj, by się przy tym dobrze bawić. W długie grudniowe wieczory znajdź czas, by wykonać przedświąteczne rytuały pielęgnacyjne, wybrać się do kina lub obejrzeć w telewizji odprężający film ze Świętami Bożego Narodzenia w tle. Bądź dla siebie dobra – nie katuj się kolejnymi obowiązkami, które podobno musisz wykonać, tylko rozpieszczaj się, kiedy tylko możesz.

Pamiętaj o codziennych rytuałach

Potrzebujesz odpocząć lub lubisz czytać przed snem? Absolutnie nie powinnaś rezygnować ze swoich codziennych rytuałów, które pomagają Ci się wyciszyć i odprężyć, na rzecz kolejnych przedświątecznych obowiązków. Zrelaksuj się i nie bój się powiedzieć „nie”, jeśli po prostu brak Ci sił na świąteczne spotkanie z przyjaciółkami czy kolegami z pracy.

Nie bierz na siebie zbyt wielu obowiązków

Kiedy nasze życie wymyka się spod kontroli, pojawia się stres, przytłoczenie czy frustracja, które mogą powodować depresję. Niezależnie od tego, czy masz na myśli przedświąteczny harmonogram prac do wykonania, bałagan w domu, rosnące przedświąteczne wydatki, które wymykają się spod kontroli. Czy dla Ciebie również normalny jest przedświąteczny chaos i stres z nim związany? Pamiętaj, że nie musisz go akceptować. Branie na siebie zbyt wielu obowiązków często sprawia, że czujesz się zmęczona, przepracowana czy zarwiesz kilka nocy, by zadbać o wszystko. Tylko czy to na pewno o to chodzi? Wykonywanie rzeczy byle jak, na pół gwizdka, sprawia, że nie czujesz się dobrze i tylko zwiększa stres w okresie przedświątecznym.

Zaplanuj czas na odpoczynek

Realizując harmonogram przedświątecznych przygotowań zgodnie z planem, możesz wpaść zgiełk i poczuć presję, by odłożyć na bok to, co jest dla ciebie naprawdę ważne, a zabrać się za to, co w tym momencie wydaje Ci się pilniejsze do wykonania. Pamiętaj, że to Ty i Twoje samopoczucie powinny być dla Ciebie priorytetem, nawet jeśli oznaczają wizytę u stylistki paznokci, która potrawa dwie godziny. Zarywanie nocy przed Świętami Bożego Narodzenia to kolejny błąd wielu kobiet. Nawet jeśli lubisz przedświąteczne porządki i krzątaninę w kuchni powinnaś dbać o odpoczynek, relaks i wysypianie się.

Przygotuj lodówkę, spiżarnię i zamrażarkę na nadejście Świąt Bożego Narodzenia

Zawsze przed nadejściem Świąt Bożego Narodzenia opróżniam zamrażarkę, by móc zamrozić jedzenie po świętach, którym często jesteśmy obdarowywani, podczas odwiedzin u rodziny. Opróżnianie zamrażarki polega na stopniowym wyjadaniu jej zawartości. Przygotowanie lodówki, spiżarni i zamrażarki na nadejście Świąt Bożego Narodzenia to priorytet. Staram się sukcesywnie rozmrażać dania, które przechowujemy w zamrażarkach (tak mamy 2), by maksymalnie opróżnić ją przed świętami. Dodatkowo mamy dobrze zaopatrzoną lodówkę i spiżarnię, tak aby bez skrępowania móc przyjąć niezapowiedzianych gości w tym wyjątkowym czasie.

Bezstresowe Święta Bożego Narodzenia w rytmie slow

Masz własne patenty na bezstresowe Święta Bożego Narodzenia, które pozwalają Ci uniknąć gorączkowego pośpiechu, przepracowywania się i sprawiają, że cieszysz się czasem spędzonym z najbliższymi i naprawdę odpoczywasz w tym wyjątkowym i magicznym czasie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.