Biodegradowalne materiały pakowe – nowoczesne technologie w pakowaniu

Ekologia coraz śmielej wkracza do rozmaitych dziedzin życia, w tym również do produkcji i wykorzystania opakowań. Wielkim wsparciem w tej transformacji stają się nowoczesne technologie i odkrycia, pozwalające na wprowadzanie nowych materiałów pakowych, coraz bardziej przyjaznych środowisku.

 

Spotyka się choćby tworzywa biodegradowalne, o szerokim zastosowaniu w produkcji nowoczesnych opakowań. Jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej i zyskują największą sympatię przemysłu oraz osób prywatnych? O tym napisałam poniżej.

Zwrot w stronę ekologii w opakowaniach

Trend związany z ograniczeniem odpadów opakowaniowych dotyczy nie tylko osób prywatnych, ale całego przemysłu i innych dziedzin gospodarki, w których rozmaite opakowania są wykorzystywane na co dzień.

Przedsiębiorcy obecnie zauważają, że lepsza organizacja pracy i planowanie zasobów opakowaniowych przekłada się na szereg korzyści nie tylko dla środowiska, ale również dla ich biznesów. Jak to możliwe? Mniejsza ilość surowców opakowaniowych, trafiających każdego dnia na wysypiska śmieci na całym świecie, to lepsze wykorzystanie ich w całych łańcuchach dostaw. Ponowne użycie surowca do wytworzenia kolejnego opakowania zmniejsza koszty produkcji oraz pozyskania nowych materiałów, niezbędnych do zabezpieczenia różnych przedmiotów. A to oszczędność pieniędzy i czasu, kluczowa dla nowoczesnych firm.

Okazuje się zatem, że optymalizacja zarządzania opakowaniami na każdym etapie działania wpływa korzystnie na środowisko i funkcjonowanie biznesu. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw dąży do gospodarki o obiegu zamkniętym.

Opakowania eko – recykling i produkty biodegradowalne

Ekologiczne opakowania to jednak dość niejednorodna grupa produktów. Pojawiają się wśród nich materiały nadające się do recyklingu, jak rozmaite folie i kartony. Drugim typem surowców są rozwiązania biodegradowalne.

Czym się między sobą różnią? Materiały pakowe zdatne do recyklingu wykonuje się z surowców (naturalnych i sztucznych), które nadają się do wielokrotnego wykorzystania, jak choćby te oferowane przez e-Hurtownia-Opakowan.pl. Do tej grupy zalicza się choćby kartony, folie, a także opakowania metalowe lub szklane.

Z drugiej strony pojawia się jednak szeroka gama opakowań biodegradowalnych, które pod wpływem temperatury i wilgoci rozkładają się w środowisku, bez uwalniania szkodliwych substancji. Takie rozwiązania zmniejszają ilość odpadów, trafiających na wysypiska, oraz obniżają koszty ich przetwarzania.

Różne rodzaje materiałów biodegradowalnych

Do materiałów biodegradowalnych zalicza się różne surowce, sprawdzające się jako opakowania zewnętrzne (eko plastik) lub wypełniacze do paczek (skropak).

Mianem eko plastiku potocznie określa się polimerowe tworzywo sztuczne, które zawiera specjalny składnik – enzym, prowadzący do degradacji tworzywa sztucznego, oczywiście przy zapewnieniu odpowiednich warunków.

Dopracowana budowa tworzywa (otoczenie enzymów polimerami, połączonymi we włókna) sprawia, że zachowuje ono trwałość i odporność standardowego tworzywa na uszkodzenia, a przy tym jest bardziej przyjazne środowisku.

Warto pamiętać, że niektóre typy tworzywa wytwarza się z biopolimerów, pochodzących ze skrobi zawartej w ziemniakach lub kukurydzy. Takie rozwiązania wymagają specjalnego kompostowania, by doszło do prawidłowego rozkładu, ale też zmniejszają ilość zanieczyszczeń, przedostających się do natury.

Innym popularnym rozwiązaniem jest skropak, czyli naturalny wypełniacz, tworzony wyłącznie z surowców pochodzenia roślinnego. Przybiera on formę elastycznych granulek, które chronią zawartość paczek przed uszkodzeniami mechanicznymi. Skropak jest w pełni przyjazny naturze, a do jego kompostowania wystarczy nieco wody.

biodegradowalne i ekologiczne opakowania blog lifestylowy o prowadzeniu biznesu

Właściwa segregacja – jak składować odpady?

Ekologiczne materiały pakowe odmieniają oblicze nowoczesnego przemysłu. Nawet jednak w ich przypadku niezbędna jest dobra organizacja pracy oraz przestrzeganie zasad prawidłowego kompostowania. Wówczas zyskują wszyscy – gospodarka, osoby prywatne oraz oczywiście środowisko naturalne.

A może zainteresuje Cię również artykuł pt.: 19 sprawdzonych patentów na ograniczenie produkcji śmieci w naszym domu

 

Artykuł promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.