Blog pracującej mamy – obawy, dylematy, codzienne wyzwania

Łączenie pracy i macierzyństwa nie jest łatwe ani proste. Jednak przeprowadzone badania dowodzą, że pracujące mamy są zdrowsze, bardziej zadowolone z życia i szczęśliwe niż te, które zdecydowały się pozostać w domu z dzieckiem. Dodatkowo zgłaszają mniej objawów depresji i wyróżnia je lepszy stan zdrowia. Absolutne nie znam odpowiedzi na wszystkie pytania związane z macierzyństwem i wychowaniem dzieci. Na blogu pracującej matki SposobyNaZycie.pl pragnę dzielić się moim doświadczeniem i patentami związanymi z łączeniem pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci.

Blog parentingowy pracującej mamy, czyli macierzyństwo bez tabu

Macierzyństwo jest trochę jak temat tabu, ponieważ nikt nie chce mówić wprost, jak ono wygląda naprawdę. To szalenie trudna życiowa rola, która powoduje, że musimy wkroczyć na niezbadany teren, poruszać się po nieznanym i choć w pewnym stopniu poświęcić dla dziecka. Z drugiej strony macierzyństwo jest fantastyczne, nieoczekiwanie zmienia życie w wyjątkową podróż. Dlaczego bycie mamą jest trudne i dlaczego nikt Ci wcześniej o tym nie powiedział?

Blog pracującej matki SposobyNaZycie.pl – wyzwania związane z macierzyństwem

Macierzyństwo jest niesamowitym doświadczeniem w życiu każdej kobiety. Choć wiele Pań zatraca się w wychowaniu swoich dzieci, rezygnując z realizacji własnych marzeń, z własnego życia, z pielęgnowania własnych potrzeb i relacji. Macierzyństwo, poza ogromem radości, niesie za sobą mnóstwo wyzwań.

Dla wielu kobiet jest samotnym i przytłaczającym doświadczeniem. Nie każda mama potrafi lub chce sprostać niekończącym się wymaganiom i oczekiwaniom społeczeństwa. Czasem też nie otrzymuje odpowiedniego wsparcia od męża czy partnera, rodziny i przyjaciół, który dodatkowo wytykają jej błędy czy potknięcia.

Każda – nawet najbardziej kochająca – mama potrzebuje odrobiny czasu dla siebie i choć na chwilę oderwania się od tematów związanych z dzieckiem. Pozwala jej to odzyskać równowagę i komfort psychiczny.

Istnieje wiele wyzwań związanych z macierzyństwem. Należą do nich utrzymanie domu w czystości i porządku, a także łączenie kariery zawodowej z wychowywaniem dzieci. Moje początki tej jednej z ważniejszych życiowych ról pokazały, że jest ich o wiele więcej: brak odpowiedniej ilości snu, karmienie i danie o dziecko, ząbkowanie, napady złości dziecka w różnych sytuacjach, mnóstwo prania, mnóstwo stresu i nieporozumień z mężem. Zatracenie się w macierzyństwie i brak czasu dla siebie oraz na rozwijanie pasji, hałas i nieustanny bałagan, a także trudność z ogarnięciem czy posprzątaniem czegoś od początku do końca bez konieczności przerywania.

Marzyłam o tym, żeby zostać mamą, a moja droga do macierzyństwa była długa i kręta, o czym wielokrotnie pisałam już na blogu o staraniach o dziecko. Po raz pierwszy mamą zostałam w wieku 33 lat i choć to było nasze długo wyczekiwane maleństwo, to szybko zderzyłam się z rzeczywistością i doświadczyłam, że macierzyństwo wiąże się z mnóstwem wyzwań. Później okazało się, że inne mamy mają podobne problemy, a codzienne wyzwania czynią nas silniejszymi.

Życie mamy koncentruje się na dziecku lub dzieciach

Dotąd to Ty byłaś najważniejsza, miałaś swoje plany, ambicje i aspiracje. Być może podobnie jak ja uwielbiłaś swoją pracę zawodową lub z pasją i sukcesami prowadziłaś własny biznes. W momencie, gdy pojawia się dziecko, to ono staje się centrum twojego wszechświata. Nawet jeśli maluszek chodzi do żłobka lub gdy wychodzisz na samotny 30-minutowy spacer czy zakupy – twoje myśli nieustannie krążą wokół niego. Stajesz się kucharzem, sprzątaczką, szoferem, odgarniaczem wszystkich tematów. Pojawia się tak wiele decyzji, które należy podjąć.

Brak snu i czasu na odpoczynek

Wszystko zaczyna się od karmienia noworodka, również w nocy. Jednak okazuje się, że starsze dzieci także budzą się w nocy – na kilka łyków wody albo miały zły sen lub coś je boli. Mama, szczególnie ta pracująca zawodowo, ma mniej czasu na relaks i rozwijanie swoich pasji. Mnóstwo obowiązków rodzicielskich sprawia, że musi rezygnować z aktywności fizycznej, rozwijania hobby lub odpoczynku.

Mniej czasu na przyjaciół i znajomych

Mamom trudno jest nadążyć za przyjaciółmi i znajomymi, zwłaszcza przy pierwszym dziecku. Harmonogram codziennych zajęć rodziców jest bardzo napięty – wymaga stałego monitorowania, udoskonalania i zarządzania. Odpowiedni rytuał dnia dziecka, zawożenie i odbieranie ze żłobka lub przedszkola, zajęcia dodatkowe, aktywność i sport na świeżym powietrzu, wizyty u lekarzy. Życie skoncentrowane na dzieciach i rytuałach związanych z ich codziennym dniem sprawia, że wszelkie prace domowe wykonywane są w tzw. międzyczasie. Gdzie tu czas, by odwiedzić przyjaciół, znajomych czy rodzinę?

Mniej czasu na bliskość i rozwijanie relacji z mężem

W pewnym momencie po narodzinach dziecka możesz zastanawiać się, kim jest mąż – osoba, której obiecałaś, że będziesz ją kochać i szanować do końca swojego życia. Mimo to od narodzin dziecka dostrzegasz, że pomiędzy wami pojawia się coraz więcej spięć i kłótni. Ten mały człowiek, który jest Owocem Waszej Miłości, sprawia, że kłócicie się milion razy częściej niż wcześniej. Dodatkowo dzieci są tak bardzo absorbujące, że często pozostaje niewiele czasu na budowanie relacji ze współmałżonkiem. Jak na ironię w trakcie wychowywania dzieci u wielu osób spada zadowolenie i satysfakcja z małżeństwa. Niezależnie od wszystkiego, sprzeczek dotyczących bałaganu czy wizji wychowywania dziecka, koniecznie trzeba znajdować czas na czułość i bliskość z mężem. Wzajemne wsparcie i docenianie jest szalenie istotne w tym trudnym dla Was czasie.

Idealna mama i kobieta – czy naprawdę muszę nią być?

Prawda jest taka, że wiele mam czuje się zdezorientowanych i przytłoczonych presją bycia idealną matką i kobietą, serwowaną przez media, inne kobiety oraz często prezentowaną w social mediach. Niewiele matek ma odwagę wyznać, że są bardzo wyczerpane, zmęczone, sfrustrowane i przytłoczone. Nie chcą opowiadać innym, że czują się przemęczone. Inne zaś wielokrotnie analizują każdą decyzję dotyczącą dziecka, ponieważ chcą być najlepszymi mamami. Choć ciągłe dążenie do samodoskonalenia jest korzystne, to wcale nie musimy porównywać się z innymi.

Wiele mam pragnie po prostu usiąść, zrelaksować się lub wyjść na spacer, by oderwać się od chaosu związanego z posiadaniem dzieci (szczególnie w pierwszych latach macierzyństwa, gdy są one małe). Przyznają nawet, że wściekają się i stają zrzędliwe z powodu ciągłego bałaganu – mnóstwa zabawek, konieczności ciągłego przebieranie czy prania, a także zagubionych zabawek czy smoczków. Mimo iż wysprzątany dom ułatwia mamom relaks, to presja bycia idealną matką jest odczuwalna każdego dnia.

Każdy ma swoją opinię, ale mama nie musi słuchać

Internet sprawia, że wiele osób z łatwością osądza i krytykuje innych. Dodatkowo dziś ludzie są atakowani tylko dlatego, że mają odmienne zdanie niż inni. Uważam, że każda kobieta ma prawo przebyć swoją własną podróż jako matka na własnych zasadach i na własnej skórze może sprawdzić, co działa, a co nie działa. Nikt nie powinien wtryniać nosa w wychowanie moich dzieci i nachalnie „dzielić się” ze mną swoimi wspaniałymi radami na ten temat.

Najlepszym rozwiązaniem jest wspólny podział obowiązków z mężem, a także sprawdzanie co działa w naszej rodzinie. Takie podejście ułatwia każdemu z nas bycie rodzicem czy rozwijanie kariery zawodowej.

Praktyczne wskazówki dla pracujących mam i tatusiów

Pełnienie roli mamy, dbanie o dom i praca zawodowa lub prowadzenie własnego biznesu może przyprawiać o zawrót głowy. Choć jest to trudne i wymaga sporo poświęcenia, to własnym przykładem udowadniam, że można być spełnioną i szczęśliwą pracującą mamą i pracować także w drugiej ciąży oraz po urodzeniu dziecka. Oczywiście wymaga to odpowiedniego planowania, współpracy z mężem, ustalania priorytetów i harmonogramu dnia dla całej rodziny. Jako pracująca mama w drugiej ciąży nieustannie poszukuję kolejnych patentów, które maksymalnie ułatwią i uproszczą rutynowe codzienne zadania. A wszystko po to, by zmniejszyć poziom stresu u każdego członka rodziny i zadbać o potrzeby i pragnienia każdego z nas.

Moje patenty ułatwiające życie pracujących rodziców i opiekunów

Współpraca z mężem i dziećmi

Warto uczyć dziecko sprzątania, porządku, samodzielności i zwykłych domowych czynności oraz opierać się pokusie wykonywania wszystkich czynności za maluszka. Mój 1,5 roczny synek uwielbia wycierać kurze, gdy coś się rozleje czy pomaga w sprzątaniu. Myślę, że istotne jest zachęcanie dziecka do pomocy oraz pochwalenie go za każdą wykonaną czynność.

Dzielenie się obowiązkami z mężem lub partnerem nie należy do najprostszych spraw, a znacznie ułatwia życie. Są takie popołudnia, gdy ja wybieram się na zakupy, a mąż zostaje z dzieckiem. Innym razem ja wychodzę z dzieckiem na spacer lub pobawić się w ogrodzie, a mąż zajmuje się swoimi sprawami lub czymś dla domu. Jestem mu szalenie wdzięczna za to, że potrafimy być zgranym teamem, mimo iż czasem zdarzają się kwestie sporne pomiędzy nami.

Harmonogram sprzątania i organizacji domu

Harmonogram dnia pracujących mam to wyzwanie. Dlatego my wypracowaliśmy sobie odpowiedni harmonogram dnia, sprzątania i organizacji domu. Raz w tygodniu jeżdżę na zakupy do marketu i piekarni. Wędliny i pieczywo – chleb, drożdżówki, croissanty, ciasta – mrozimy odpowiednio poporcjowane, by móc rozmrozić w dowolnej chwili w razie potrzeby. Poza tym nasza domowa spiżarnia wypełniona jest przetworami oraz zapasem ryżu, kawy, dżemów, kaszy, jajek, aby zawsze można było przygotować coś dobrego do zjedzenia. Regularnie co dwa dni włączam zmywarkę, pranie robię tylko w sobotę, a sprzątać się i odkładać przedmioty na swoje miejsce staram się na bieżąco. Warto wieczorem przygotować drugie śniadania czy ubrania dla dzieci oraz wcześniej sprawdzić w kalendarzu plany na kolejny dzień.

Sprzątanie w piątek lub w poniedziałek rano, gdy synek jest w żłobku, to intrygujące rozwiązanie, które odkryliśmy całkiem niedawno. Okazuje się, że wysprzątanie domu wcale nie zajmuje całej soboty, tylko sprzątanie i organizacja domu z dzieckiem znacznie się wydłuża. Aktualnie wysprzątanie całego domu zajmuje około 1,5 godziny, później wystarczy włączyć Zosię, czyli robot odkurzająco-mopujący i gotowe. Sobotę można wówczas przeznaczyć na inne prace, rodzinną wycieczkę lub czas spędzony z najbliższymi.

Harmonogram pracy zawodowej

Pracująca mama każdego dnia wykonuje mnóstwo obowiązków. Od pracy zawodowej, poprzez dbanie o dzieci i męża aż po sprzątanie, zakupy, pranie, zmywanie, organizację i zajmowanie się domem. Wszystko to często sprawia, że w oczach innych osób jej kariera i rozwój zawodowy wydają się mniej istotne, a wcale tak nie jest.

Planowanie wykonywania zawodowych obowiązków to mój kolejny patent. Szczególnie praca zdalna lub prowadzenie własnego biznesu z domu jest trudnym zadaniem, bo możesz mieć pokusę, by zajmować się domowymi obowiązkami w godzinach przeznaczonych na pracę zawodową. Dlatego sama staram się wykonywać zlecenia klientów w godzinach, gdy dziecko jest w żłobku, czyli pomiędzy 8-15.

Zamawianie obiadów z cateringu

Zamawianie obiadów z pobliskiej restauracji to rozwiązanie, z którego korzystamy już od dwóch lat, czyli gdzieś od trzeciego trymestru mojej pierwszej ciąży, gdy po prostu nie miałam siły, aby gotować. To absolutnie szałowy patent, który ułatwia łączenie pracy zawodowej z wychowaniem dzieci, ponieważ oszczędza czas, który musiałabym przeznaczyć na zakupy, gotowanie i zmywanie. Mimo iż kocham spędzać czas w kuchni i przygotowywać domowe posiłki i słodkości, to uważam, że są takie okresy w życiu, gdy można z czegoś zrezygnować, by ułatwić sobie życie i zyskać czas np. na pracę.

Znajdź czas dla siebie

Pracujące mamy mają tendencję do umieszczania swoich potrzeb na końcu listy niezbędnych spraw do wykonania. Jednak również one potrzebują czasu na odpoczynek i regenerację oraz chwili dla siebie. Wbrew temu, co próbowano mi wmówić, kiedy zostałam mamą po raz pierwszy, uważam, że każda mama potrzebuje też odskoczni od dziecka, którą może być pasja lub hobby, spotkanie z przyjaciółką lub wizyta u fryzjerki albo manicurzystki – tak, aby mogła na chwilę oderwać się od pieluch i maluszka oraz zająć tym, co daje jej radość. Oczywiście dziecko jest radością, jednak nieustanne zajmowanie się maluszkiem, bywa też powodem frustracji, mnóstwa stresów czy nieporozumień. Dla komfortu psychicznego i równowagi życiowej oraz większej energii warto, by mama choć raz w tygodniu miała wychodne lub by partner zabrał ją na randkę.

Niania, żłobek, pomoc w opiece nad dzieckiem

Pracę zawodową z wychowaniem dziecka tak naprawdę łączyłam od dnia narodzin. Choć ta decyzja pociągała za sobą mnóstwo konsekwencji oraz konieczność ustalania priorytetów, to gdzieś po ukończeniu przez synka 8-10 miesiąca życia miałam mniej czasu na wykonywanie obowiązków zawodowych, co generowało stres i frustrację. Bywały takie momenty, że nie wiedziałam, czy najpierw wykonać zlecenie, czy zająć się dzieckiem. Albo płakałam, bo czułam się sama z tym wszystkim, bezsilna i bez pomocy, mimo iż pracujący na etacie i prowadzący własną działalność mąż pomagał mi we wszystkim, kiedy tylko mógł. W pewnym momencie zdałam sobie sprawę z tego, że potrzebuję pomocy w opiece nad dzieckiem – inaczej nic nie będzie działało tak, jak powinno. Jako że babcia nie chciała zajmować się swoim wnuczkiem, zaczęłam rozmawiać z mężem o tym, że czuję się przytłoczona, zestresowana i wykończona psychicznie, bo zależy mi na tym, aby dziecko było zadbane oraz szczęśliwe. Poza tym nie chciałabym zawalać terminów w pracy, nadal rozwijać swoją karierę zawodową i odnosić sukcesy, ponieważ daje mi to mnóstwo satysfakcji, przyjemności i radości. Na szczęście mam u swojego boku mądrego człowieka, który zawsze stara się mnie zrozumieć. Choć rozważaliśmy możliwość zatrudnienia niani, to stwierdziliśmy, że czulibyśmy się niekomfortowo, gdyby obca osoba pojawiała się w naszym domu. W związku z tym, że w odległości około 15 minut od naszego domu właśnie kończyła się budowa żłobka, postanowiliśmy zapisać do niego synka – mimo wielu obaw i wątpliwości. A także pomimo tego, że wielu znajomych i część rodziny straszyła nas, jak to nasze dziecko będzie miało w żłobku źle i jak niedobrze będzie traktowane. Robert poszedł do żłobka w wieku 18 miesięcy. Po kilku tygodniach okazało się, że żłobek, który wybraliśmy dla naszego synka to absolutnie niezwykłe i pełne miłości miejsce, które dziecko pokochało.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykułach pt.: Żłobek – wybawienie dla rodziców czy zabranie dziecku dzieciństwa? oraz Kompendium wiedzy o żłobku dla rodziców i opiekunów. Absolutne podstawy!

Blog pracującej matki SposobyNaZycie.pl

Pracującej mamie trudno jest znaleźć wsparcie u innych kobiet. Często czuje się ona tak, jakby musiała zmierzyć się z całym światem całkiem sama. Jestem jedną z niewielu kobiet, które w moim środowisku podjęły decyzję, że chcą łączyć rolę mamy z rozwojem własnej firmy. Z pewnością właśnie dlatego moim koleżankom i znajomym tak trudno wyobrazić sobie, jak wygląda moje życie pracującej matki. Nieustannie uczę się być mamą, mimo to staram się dzielić z czytelniczkami bloga pracującej mamy moimi patentami, sprawdzonymi sposobami na wychowanie dziecka w połączeniu z rozwijaniem kariery zawodowej, organizacją i sprzątaniem domu oraz harmonogramem dnia codziennego rodziny 2+2. To miejsce dla pracujących mam i tatusiów, w którym można podzielić się troskami, obawami, wątpliwościami oraz znaleźć wsparcie i zrozumienie.

Zastanawiasz się, jak zwiększyć produktywność w zabieganym życiu matki pracującej?

Zaglądaj na blog pracującej mamy SposobyNaZycie.pl, by poznać wskazówki, pomysły i sekrety łączenia pracy zawodowej i wychowana dziecka. Dowiedz się jak realizować się zawodowo, dbać o własne potrzeby i spełniać w roli mamy.

Popularny blog parentingowy o macierzyństwie i pracy zawodowej

Absolutne nie znam odpowiedzi na wszystkie pytania związane z macierzyństwem i wychowaniem dzieci. Miejsce to powstało, abym mogła odkrywać i dzielić się swoimi doświadczeniami, obawami, trudami i patentami, które każdego dnia ułatwiają mi życie jako pracującej mamie. To także przestrzeń, w której pragnę pokazywać prawdziwe oblicze macierzyństwa.

Blog pracującej mamy – obawy, dylematy, codzienne wyzwania SposobyNaZycie.pl

Blog pracującej mamy SposobyNaZycie.pl jest inspirowany moimi doświadczeniami i stylem życia, a to oznacza, że poruszam na nim również tematy związane z naszym życiem rodzinnym. Dzielę się swoimi patentami na łączenie macierzyństwa i prowadzenia własnej firmy, co pozwala mi spełniać się zawodowo, zyskać przestrzeń dla siebie i rozwijać swoją pasję. Staram się pokazać różnorodne aspekty macierzyństwa i pracy zawodowej, by pomóc innym mamom znaleźć równowagę pomiędzy życiem rodzinnym, obowiązkami, własnym hobby i pracą zawodową.

Na moim blogu matki pracującej zamierzam pisać o różnorodnych aspektach macierzyństwa bez ściemy, zbytniego lukrowania czy Photoshopa.

Zapraszam do dyskusji na temat rodzicielstwa oraz sposobów na ogarnianie rzeczywistości w trakcie łączenia pracy zawodowej i wychowania dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.