Boraks znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia. Wykorzystywany jest w kosmetyce, garbarstwie, ogrodzie, rolnictwie czy w medycynie naturalnej. Dlaczego warto mieć boraks w domu i w jaki sposób wykorzystać go do prania i sprzątania? Poznaj moje podpowiedzi!
Spis treści
Co to jest boraks?
Boraks (tetraboran sodu) jest solą sodową kwasu bornego. To związek chemiczny, który powstaje z naturalnych złóż mineralnych. Słabo rozpuszcza się w wodzie i ma słodkawo-cierpki smak. Niepozorny proszek o niesamowitym działaniu odkażającym i czyszczącym doskonale sprawdza się jako ekologiczny preparat do prania i sprzątania, nie tylko w połączeniu z sodą oczyszczoną, sodą kalcynowaną i octem.
Jest niezbędny do produkcji ceramiki, szkła, czy wełny szklanej. W lutowaniu i spawaniu sprawdza się jako topnik.
Już w XIX wieku Brytyjczycy wzbogacali boraksem mydła, aby wzmocnić ich działanie antybakteryjne, bakteriostatyczne i grzybobójcze. To środek odkażający i konserwujący, który znajduje zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju grzybicy.
Choć jest to przydatny preparat farmaceutyczny, to uznaje się go za substancję silnie toksyczną. A to dlatego, że gromadzi się w ludzkim organizmie np. w wątrobie, mózgu czy tkance tłuszczowej. Mimo to stał się modnym składnikiem domowych ekologicznych środków czystości.
Boraks jako środek czyszczący
Świetnie sprawdzi się:
- Jako szampon odświeżający do dywanów.
- Do czyszczenia toalety. Wystarczy posypać nim muszlę klozetową, a po kilku godzinach spłukać.
- Usuwa pleśń. Rozpuść w gorącej wodzie, spryskaj miejsca pokryte pleśnią, pozostaw na kilka minut, a potem dokładnie spłucz.
- Do mycia podłóg – najlepiej połączyć 1/4 szklanki boraksu z pół szklanki octu i wlać do wiadra z wodą.
- Jako uniwersalny środek czyszczący. Połącz dwie szklanki wody z dwoma łyżkami boraksu. Taki domowy środek czyszczący wlej do butelki ze spryskiwaczem.
- Jako preparat do czyszczenia instrumentów strunowych. Zwilżony pędzel znuż w boraksie, wyczyść struny i spłucz ciepłą wodą. Ważne, aby woda i boraks nie miały kontaktu z korpusem instrumentów.
- Do usuwania rdzy. W tym celu wymieszaj boraks z sokiem z cytryny, aby uzyskać pastę. Nałóż ją na zardzewiały przedmiot, pozostaw na kilka godzin i opłucz.
- Do czyszczenia mebli ogrodowych.
- Do udrażniania rur – jest znacznie mniej toksyczny niż większość sklepowych preparatów udrażniających.
- Do eliminowania uporczywych zapachów moczu np. z materaca. Wystarczy natrzeć go boraksem, odkurzyć i gotowe.
- Jako nabłyszczacz do mycia szyb i luster.
Boraks w ogrodzie
Boraks warto również wykorzystać w ogrodzie. Można go stosować:
- jako odżywka do roślin owocowych, dostarczy im boru;
- jako preparat przedłużający świeżość ciętych kwiatów;
- do odstraszania myszy;
- do zwalczania mrówek, karaluchów i innych szkodników;
- do usuwania chwastów – wystarczy posypać je boraksem;
- jako preparat, który eliminuje pchły np. z mebli. Nie należy go stosować na sierści zwierząt domowych, ponieważ jest dla nich toksyczny.
W ogrodzie najlepiej używać rozcieńczonego boraksu, aby nie uszkodził roślin. Również stosując go w domu, trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ boraks może być silnie toksyczny dla małych dzieci oraz domowych zwierząt.
Czy boraks jest bezpiecznym ekologicznym środkiem czyszczącym?
Boraks kumuluje się w ludzkim organizmie i wpływa na niego niekorzystnie. Dlaczego w związku z tym jest popularnym ekologicznym składnikiem domowych środków czystości?
Świetnie czyści i odkaża powierzchnię. Jest bardziej skuteczny w przypadku silnych zabrudzeń. W połączeniu z wodą usunie uporczywe zacieki z drzwi kabiny prysznicowej, wyczyści przypalony garnek czy zaschnięty w piekarniku brud. W litrze wody wystarczy rozpuścić jedną łyżeczkę boraksu, aby uzyskać preparat do mycia okien, naczyń, szyb, podłóg czy armatury łazienkowej. Jest składnikiem ekologicznych, domowych proszków do prania i tabletek do zmywarki.
Ze względu na jego toksyczność, stosując boraks do prania i sprzątania, trzeba przestrzegać zasad bezpiecznego przechowywania. Domowe środki czystości z boraksem w porównaniu ze sprzedawanymi w sklepach i drogeriach popularnymi płynami odkażającymi i czyszczącymi są zdecydowanie bardziej bezpieczne dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego. Ten skuteczny i tani środek czyszczący i odkażający wykorzystywały już nasze babki. Pamiętaj, aby używając boraksu do sprzątania:
- przechowywać go w miejscu niedostępnym dla dzieci i domowych zwierząt,
- nosić rękawiczki i okulary ochronne,
- nie wdychać jego oparów,
- wietrzyć pomieszczenia po sprzątaniu,
- nie używać boraksu w ciąży.
Zastanawiasz się, gdzie kupić boraks do przygotowania domowych środków piorących, odkażających i czyszczących? Dostępny jest w wielu sklepach internetowych.
Już niebawem zaprezentuję kolejne naturalne składniki domowych środków do prania i sprzątania, które (również w połączeniu z boraksem) wykorzystywały nasze babki. Podzielę się z tobą moimi sprawdzonymi przepisami na domowe środki czystości diy, które zrobisz samodzielnie.
Temat domowych i ekologicznych środków czystości poruszam również w artykułach:
- Jak środki czystości wpływają na nasze zdrowie?
- Czysty dom – zalety dla zdrowia i umysłu
- 8 domowych środków czystości (ekologicznych i tanich)
- Naturalne, bezpieczne i tanie sprzątanie – lista niezbędnych produktów
- Zalety używania olejków eterycznych do sprzątania
- Soda kalcynowana składnik ekologicznych preparatów do prania i sprzątania
- Domowe środki czystości ze skórek cytrusów — zrób je sama!
Ja najczęściej kupuję chemie z Niemiec. Niedroga w porównaniu do sklepowych produktów i w dodatku skuteczna. Nie narzekam.