Piękny i kolorowy kwiat niczym rajski ptak na twoim parapecie? Teraz to możliwe! Przygotowałam poradnik, z którego dowiesz się jak pielęgnować tropikalne kwiaty doniczkowe o oryginalnej urodzie i niezwykłych kolorach. Poznaj bromelię, dowiedz się jak pielęgnować tę grupę roślin, czyli bromelię, guzmanię, frizeę, echmeę czy ananas.
Bromelia to łatwa w utrzymaniu, ale wymagająca roślina, która zachwyca swoim wyglądem od 3 do 6 miesięcy dzięki wyjątkowemu barwnemu kwiatostanowi. Niezwykle istotne jest dla niej jasne stanowisko i regularne podlewanie. Zasilanie jej substancjami odżywczymi nie jest konieczne.
Co to jest bromelia?
Bromelia (Bromelia L.) to roślina jednoliścienna należąca do rodziny ananasowatych, która naturalnie rośnie w lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej. W Europie jest popularnym kwiatem doniczkowym, który urzeka pięknym i dekoracyjnym kwiatostanem podczas kwitnienia. Bromelia to nazwa grupy roślin ananasowatych, do których należą również echmea, guzmania, ananas czy frizea. Co ciekawe, bromelia to roślina tropikalna, która ze względu na niezwykłą urodę i kolor kwitnących kwiatów w Europie stała się popularną rośliną doniczkową.
Bromelia stanowisko
Należące do rodziny ananasowatych rośliny zyskały popularność dzięki niezwykłemu pokrojowi oraz ananasowatemu wyglądowi i barwnym kwiatom. Podobnie jak wiele innych roślin tropikalnych również Bromelie lubią ciepłe i jasne stanowiska, ale bez bezpośredniego wpływu promieni słonecznych. Naturalnie rosną pod osłonami innych roślin, gdzie jest jasno, ale dostęp promieni słonecznych jest ograniczony.
Kwiat doniczkowy bromelia najlepiej będzie się czuł w pobliżu okna z ekspozycją na zachód lub południe. Latem warto wystawić go na balkon lub taras (nie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych). Natomiast jesienią i zimą trzeba przestawić doniczkę z bromelią w miejsce z większym dostępem do światła. Ponadto roślina ta nie lubi przeciągów, przegrzewania i zimnego powietrza.
Bromelia podlewanie
W cieplejsze dni w roku warto spryskać roślinę oraz wstawić doniczkę do miski z wodą. W środowisku naturalnym bromelie pozyskują również wodę i pożywienie z powietrza. Dlatego lubią być spryskiwane, a podlewając, nie zapomnij zwilżyć jej kielicha kwiatowego. W lasach tropikalnych mają zapewnione ciepłe i wilgotne warunki, co trudno jest odwzorować w domu. W związku z tym kwiaty te czasami marnieją z powodu zbyt suchego powietrza. Warto zatem ustawić je w doniczce wysypanej kamieniami oraz wypełnionej wodą, to zdecydowanie podniesie poziom wilgoci.
Bromelie o grubych liściach lubią suche stanowisko natomiast bromelie z cienkimi liśćmi wolą wilgotniejsze stanowisko. W związku z tym oplątwy doskonale czują się w wilgotnej łazience, natomiast echmea na parapecie okiennym.
Bromelie lubią obfite podlewanie raz w miesiącu. Większość z grupy tych roślin to epifity, a to oznacza, że rosną na gałęziach, skałach czy innych roślinach, a nie w glebie. Dlatego nie należy dopuszczać do przemoczenia korzeni.
Jesienią i zimą można ograniczyć podlewanie i robić to raz na dwa miesiące. Bromelie nie lubią nadmiernego podlewania i nawożenia. Do ich podlewania najlepiej używać deszczówki lub wody destylowanej.
Bromelie to kwiaty, które kwitną tylko raz
Bezsprzecznie cechą charakterystyczną bromelii są wyrastające z rozety liściowej barwne kwiatostany. Możemy spotkać je w kolorach różowym, fioletowym, czerwonym, pomarańczowym czy żółtym. Kwiatostany wyglądem przypominają szyszkę. Niestety po przekwitnięciu kwiatostanu bromelii również rozeta liściowa obumiera i zasycha. Bywa, że z jej przekwitniętej rozety wyrastają nowe odnóżki. Należy je wyciąć u podstawy, wstawić do wody, aby wypuściły korzenie, a następnie zanurzyć w ukorzeniaczu i wsadzić do ziemi.
Bromelie gleba
Bromelie to takie tropikalne rośliny doniczkowe, które lubią zasobną glebę organiczną, ale z dobrze zrobionym drenażem. Świetnie sprawdzi się w tym celu mieszanka ziemi do sukulentów i kaktusów, kora do storczyków i odrobina ziemi z kompostu. Choć dobrym dodatkiem jest także włókno kokosowe, które jest przyjazną alternatywą dla mchu torfowego. Niewielki system korzeniowy sprawia, że nie trzeba ich często przesadzać. Zabieg ten najlepiej wykonywać zimą, kiedy roślina jest w stanie spoczynku.
Bromelie nawożenie
Bromelie nie wymagają nawożenia, choć można je dokarmiać płynnym nawozem uniwersalnym lub nawozem do storczyków. Należy jednak ostrożnie stosować nawozy.
Bromelie temperatura
Tolerują różne temperatury we wnętrzach, w których są uprawiane. Poza temperaturami ważniejsza dla nich jest wilgotność powietrza i to właśnie o nią należy szczególnie zadbać, aby cieszyć się pięknym i dekoracyjnym wyglądem tych tropikalnych kwiatów.
Bromelie rozmnażanie
Najprostszym sposobem rozmnażania bromelii jest odcinanie ich odrostów, które tworzą się u podstawy rośliny matecznej i ich przesadzenie. Jeśli jesteś nową posiadaczką tej pięknej rośliny, to przed wsadzeniem jej do ziemi zaczekaj, aż urosną im korzenie. Choć można je też rozmnażać poprzez wysiewanie nasion – jest to proces bardzo żmudny.
Jak wyhodować nową bromelię?
Samodzielna hodowla bromelii wymaga nieco cierpliwości. Po przekwitnięciu kwiatostanu z dolnej części rozety liściowej wyrosną odnóżki. Gdy dobrze się rozwiną, warto podlewać je, wlewając wodę również do rozety liściowej. Po pojawieniu się korzeni przesadzić roślinę do własnej doniczki. Rok później sadzonka bromelii będzie gotowa do kwitnięcia. Wówczas, aby pobudzić ją do kwitnienia, należy umieścić świeże jabłko na rozecie liściowej i osłonić ją foliową torbą. Po upływie dwóch lub trzech tygodni jabłko zacznie dojrzewać, a po 2-4 miesiącach pojawi się piękny i kolorowy kwiat. W ten sam sposób należy postąpić, jeśli kilkuletni bromelia nie zakwitła.
Im dłużej odrosty pozostaną przy roślinie matecznej, tym szybciej osiągną dojrzałość. Jednak jeśli zdecydujesz się usunąć je wcześniej, gdy są mniejsze, wówczas roślina mateczna będzie miała energię, aby wyprodukować ich więcej.
Dlaczego liście bromelii robią się suche i brązowe?
Czasami ich dolne liście robią się brązowe i suche. Wówczas należy je usunąć. Warto przycinać łodygi po przekwitnięciu kwiatów szczególnie u echmei oraz guzmanii. Przygotuj się na to, że po przekwitnięciu kwiatostanu również rozeta liściowa zaschnie. Jednak wyrosną z niej nowe odnóżki, które warto wyciąć i wsadzić do ziemi.
Dlaczego liście i kwiaty bromelii ciemnieją?
Najprawdopodobniej oznacza to, że mają zbyt mało światła i należy je przestawić w jaśniejsze miejsce.
Co oznaczają brązowiejące końce liści bromelii?
Podobnie jak w przypadku innych kwiatów tropikalnych, brązowiejące końcówki liści roślin z grupy ananasowatych wskazują na to, że jest jej zbyt sucho lub za gorąco.
Co zrobić, gdy bromelia traci kolor i blaknie?
Bromelie, to grupa kwiatów, które zakwitają tylko raz. Jeśli zauważysz, że rośliny te stały się wyblakłe i bez koloru oznacza to, że nastąpił okres ich przekwitania. Po przekwitnięciu należy odciąć i rozsadzić odnóżki, które pojawiły się przy rozecie liściowej.
Co zrobić, jeśli rozeta bromelii gnije?
Jeśli rozeta bromelii gnije i zalega w niej woda, to prawdopodobnie została nadmiernie przelana wodą. Jest raczej nie do odratowania.
Czy można uratować młode rozety bromelii, które nie chcą się ukorzenić po przesadzeniu?
Przesadzaniem odrostów bromelii należy zająć się, kiedy będą sięgały do połowy rośliny macierzystej. Jeśli zostały zbyt wcześnie przesadzone, to mogą mieć zbyt sucho. Wówczas na pierwsze tygodnie należy je osłonić plastikową butelką bez dna, aby utrzymać odpowiedni poziom wilgoci.
Mam nadzieję, że odpowiedziałam na wszystkie nurtujące cię pytania, jeśli chodzi o piękne rośliny tropikalne z rodziny bromelii. Już wkrótce pokażę kolejną roślinkę, którą warto ozdobić swój dom.
Bromelię właśnie dostałam w prezencie. Takich informacji potrzebowałam, dziękuję. 🙂
Z sadzonek bromelii które odsadziłem od rośliny matecznej około 3-4 miesiące wstecz, wyrosły trzy piękne rośliny wielkości jak była roślina mateczna.. Lecz oczywiście nie zakwitły. Czy należy zaprzestać wlewania nieco wody do rozety i kiedy włożyć tam dojrzałe jabłko – czy może to być ćwiartka jabłka? 😁Serdecznie pozdrawiam!
Władysław
Gratuluję 🙂 Jabłka może być tylko kawałek, np. ćwiartka lub mniej 🙂