Jak zbudować dom i nie oszaleć? Ta myśl pojawiła się w mojej głowie już kilka lat temu. Budowa domu to niezwykłe życiowe przedsięwzięcie i przygoda. Jak ją rozpocząć w 2020 roku? Zaglądaj na blog lifestylowy o budowie domu, gdzie krok po kroku opisuję każdy etap budowy naszego domu. Jakie prace zaplanowaliśmy na 2020 rok?
Spis treści
Nasze słowa mają moc – a marzenia się spełniają!!!
Kilka lat temu podczas przejażdżki rowerowej w okolicach ulicy Złotej, gdy odkrywaliśmy mniej znane tereny naszego miasta, powiedziałam: „kurcze, fajnie byłoby tu zamieszkać”. I wcale nie chodziło jedynie o tę piękną nazwę ulicy, ale również jej usytuowanie – znajdowała się w otoczeniu łąk i z widokiem na ogromny las. I dziś na samo wspomnienie tej chwili wzruszam się tak bardzo, że aż łezka pojawia się w oku. Tak oto po upływie kilku lat, kilkunastu miesiącach poszukiwań, na 6 rocznicę ślubu (1,5 roku temu) kupiliśmy idealną i wymarzoną działkę budowlaną w tym właśnie miejscu – w pobliżu tejże sławnej ulicy Złotej. Zatem orientuj się człowieku, co myślisz i mówisz, bo Twoje słowa mają niesamowicie ogromną i magiczną moc.
Najpierw była radość, później kilka miesięcy spędziliśmy, projektując dom z architektem. Następnie poszukiwanie odpowiedniej ekipy budowlanej, która wybuduje nam dom od początku aż do stanu deweloperskiego. I tak, ta wyjątkowa przygoda związana z budową wymarzonego domu rozpoczęła się wiosną 2019 roku i ciągle trwa. Czas przeprowadzki zaplanowaliśmy na wakacje 2020. A każdy etap prac związanych z budową domu opisuję na moim blogu lifestylowym (wyjaśniając i upraszczając wszystko, jak tylko się da), a każdy artykuł w kategorii budowa domu opatrzony jest również mnóstwem zdjęć z budowy domu w 2020 i 2019 roku.
Czego dotąd nauczyłam się podczas budowy domu?
1. Na wczesnym etapie projektowania domu pomyśl o usytuowaniu oraz umeblowaniu pokoi, łazienek i kuchni. Zastanów się, gdzie ustawisz stół, a gdzie kanapę? Gdzie stanie wanna, a gdzie prysznic? Poszukaj miejsca niezbędnego do przechowywania. Zanim zaczniesz budować, przemyśl i zaplanuj układ i umeblowanie pomieszczeń.
2. Nikomu nie ufaj na słowo i wszystko sprawdzaj! Zacznij już od sprawdzania projektanta. Z gotowym projektem domu wybierz się do firm zajmujących się sprzedażą okien i bram garażowych. Sprawdź, czy wszystko, co zostało narysowane na papierze, da się zrobić w rzeczywistości. W naszym projekcie było na przykład kilka niestandardowych rozwiązań projektantki – co sprawiło, że – zostaliśmy naciągnięci na wyższy koszt zakupu bramy garażowej o niestandardowej wysokości. Nawet zatrudniając firmę do budowy domu w 2020 roku, trzeba ją wnikliwie pilnować. Najlepiej szukać porad online, ściśle współpracować z kierownikiem budowy, który ma sprawdzać firmę budowlaną, pytać innych budujących i „zasięgnąć języka”.
3. Papier wszystko przyjmie, a budowla już niekoniecznie. To powiedzenie, jak mantra powraca do mnie od początku budowy. Warto wbić je sobie do głowy, bo okazuje się, że nie wszystko może zostać wykonane tak, jak w projekcie budowlanym narysowała nasza pani architekt. Należy się z tym pogodzić i wspólnie z kierownikiem budowy oraz fachowcami szukać rozwiązania.
4. Każda ekipa narzeka na poprzednią ekipę. Nawet tego nie słuchaj, bo tylko się niepotrzebnie zdenerwujesz! Ale bądź gotowy na to, że tak będzie. Każdy budowlaniec uważa, że wie wszystko najlepiej i wszystko wykona najlepiej (co niekoniecznie jest prawdą – ale o tym przekonasz się na własnej skórze i budowie).
5. Czasem pewne rzeczy wyglądają gorzej, zanim zaczną wyglądać lepiej. I wielokrotnie tego doświadczyliśmy, często martwiliśmy się (to mało powiedziane, raczej przeżywaliśmy, wyzywaliśmy itp.) a później okazywało się, że wystarczyło zaczekać do zakończenia pewnego etapu budowy.
6. Spięcia na pewno się pojawią, dlatego bądź gotowa na zmiany i pojawiające się błędy. Nigdy nie zakładaj, że ktoś zrozumie to, co do niego mówisz (nawet gdy mu to rysujesz, pokazujesz zdjęcie i tłumaczysz 100 razy).
Przygotuj się na to, że pojawią się trudności i błędy, ale zadbaj o to, aby nic nie przyćmiło Twojej radości z realizacji twojego marzenia, jakim jest budowa wymarzonego domu. Ciesz się małymi rzeczami, które napawają cię radością!
Budowa domu w 2020 roku nasze plany
Tak naprawdę pierwsza połowa 2020 roku to dla nas bardzo pracowity czas. W 2019 roku doprowadziliśmy budowę do stanu surowego zamkniętego, zrobiliśmy instalacje elektryczne i sanitarne, położone zostały tynki wewnętrzne i wylano posadzkę właściwą. Pojawiła się też brama garażowa i drzwi do kotłowni oraz wybudowano dwa schodki prowadzące z garażu do domu. A teraz przedstawiam kalendarz prac budowlanych związanych z naszą budową domu w 2020 roku.
Budowa domu 2020 kalendarz prac
Kalendarz prac zw. z budową domu w 2020 roku:
- aktualnie wybór i zakup drzwi wejściowych;
- koniec lutego – początek marca – docieplenie strychu;
- do połowy marca – doprowadzenie do domu prądu docelowego;
- kwiecień – instalacja odgromowa;
- kwiecień – ocieplenie domu z zewnątrz, szpachlowanie i malowanie elewacji;
- kwiecień – parapety zewnętrzne;
- kwiecień – parapety wewnętrzne;
- kwiecień – montaż kominka i zabudowy wokół niego;
- kwiecień – montaż barierek na balkonach;
- kwiecień – gipsowanie (szpachlowanie ścian);
- maj – płytki w kuchni, łazience, garażu, kotłowni oraz na ścianie w salonie;
- maj – malowanie;
- maj – panele;
- czerwiec – montaż internetu;
- czerwiec – montaż domowej stacji uzdatniania wody;
- czerwiec – drzwi wewnętrzne;
- czerwiec – montaż zabudowy kuchennej;
- czerwiec – montaż pieca gazowego;
- do końca czerwca – doprowadzenie do domu instalacji gazowej;
- czerwiec lub lipiec – schody;
- lipiec – płot wokół domu;
- lipiec – utwardzenie terenu wokół domu i położenie kostki;
- lipiec urządzanie domu – zakup sprzętów RTV, AGD oraz niezbędnych mebli, dekoracji, dodatków i elementów wyposażenia.
Zaznaczę tylko, że mając już doświadczenie w budowie domu (to z poprzedniego roku), doskonale zdaję sobie sprawę, że wszystkie prace są uzależnione od pogody i wielu innych różnych czynników. Ale spokojnie, na razie myślimy pozytywnie, o ile można to tak nazwać, bo gdybym tylko mogła, to już teraz spakowałabym walizki i uciekła z bloku do wymarzonego i wyśnionego domu na przedmieściach i z widokiem na las.
Koszty budowy domu w 2020 roku
I to jest temat rzeka. Bo wycena zrobiona na początku 2019 roku to jedno, a podwyżki cen materiałów i usług budowlanych, to inna sprawa. Poza tym tak do końca jeszcze nie znamy ceny za ogrodzenie wokół domu (jesteśmy na etapie poszukiwania wykonawcy). Poza tym, jeśli chodzi o prace wykończeniowe – to – choć w tym momencie mamy wstępnie wybrane płytki i panele – nie wiem, jaka będzie ich cena za kilka miesięcy. Zatem mimo iż na budowę domu w 2020 roku mamy zarezerwowaną kwotę 217 tysięcy z kredytu hipotecznego to zdaję sobie sprawę z faktu, że to nie wystarczy.
Według kosztorysu przygotowanego przez firmę budowlaną, koszt budowy domu w 2020 roku wyniesie nas 125 tysięcy złotych. Ale nie ma w tym ceny za wyrównanie i utwardzenie terenu, ogrodzenie czy elementy urządzenia wnętrz. Do tego dojdą też pewnie niemałe koszty zakupu niezbędnego sprzętu RTV i AGD w 2020 roku do nowego domu. Bo choć mamy nową i sprawną pralkę i mikrofalówkę, to niezbędne będą nowe urządzenia do kuchni takie jak: zmywarka, piekarnik, płyta indukcyjna i duża lodówka. A już wkrótce pokaże kolejne etapy i koszty związane z budową domu w 2019 i 2020 roku.
Marzy mi się już być na etapie stan zamknięty – eh, a to wszystko przed nami. Dzięki za bardzo ciekawy wpis!
Wszystko zaczyna już powoli wyglądać naprawdę dobrze, wiele prac za wami, ale na pewno jeszcze potrzeba czasu do wprowadzenia się. Niestety budowa ma to do siebie, że wszystko lubi się przeciągać, z różnych powodów, więc trzeba się z tym liczyć.
Świetny artykuł. Obecne czasy nie są zbyt łaskawe dla tego typu inwestycji. Zdajemy sobie sprawę, że wymaga to większych nakładów finansowych niż zakup mieszkania, jednak własny dom z kawałkiem ogródka byłby spełnieniem naszego największego marzenia… Już jesteśmy po etapie projektu, ale na szczęście możemy skorzystać jeszcze z fajnych rad. Dzięki!
Wybór samego projektu domu nie należy do najprostszych, jednak wybierając go musimy zdecydować na jaką wielkość i zagospodarowanie powierzchni się decydujemy. Czasami jest tak, że wybierając gotowe projekty domów trafimy na taki, który spełnia nasze oczekiwania w 100%. Dalej już kwestia budowy i dobrej ekipy, która będzie na czas i będzie szanować materiały. Stan surowy zamknięty to etap, który jest ważny dla większości osób budujących się. Pozwala nam myśleć już bardziej o wykończeniu środka co już jest bardziej przyjemne dla inwestorów.
Aleksandro, całkowicie się z tym nie zgadzam i nie polecam gotowych projektów. Długo szukaliśmy i jedynie indywidualny projekt pozwolił nam stworzyć wymarzony dom na miarę naszych potrzeb.
Budowa domu to czasochłonny i ciężki okres dla każdego inwestora. Wymaga sporej dawki cierpliwości, jednak na koniec efekt jest dla nas zadowalający na długie lata. Skupiając się na budowie powinniśmy pomyśleć również o adaptacji otoczenia domu, zaplanować kostkę czy ogrodzenie.
Oczywiście i o tym też piszę na moim blogu lifestylowym o budowie domu 🙂
Kalendarz prac dość szybko udało się postawić dom. Przy dzisiejszych cenach trzeba to bardzo dokładnie zaplanować. Pozdrawiam