Kolejnym etapem budowy naszego domu było docieplenie elewacji, wykonanie tynków zewnętrznych oraz malowania domu z zewnątrz. Termoizolacja nowego domu zmniejsza koszty zużycia energii oraz poprawia klimat wewnątrz domu. W jaki sposób krok po kroku wykonać docieplenie elewacji? Kiedy się tym zająć, ile to kosztuje i na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Spis treści
Dlaczego warto ocieplić nowy dom?
Kiedy przyglądamy się nowo wybudowanym domom, zauważam, że wiele z nich nie zostało ocieplonych, mimo iż już zostały zamieszkane. Docieplenie elewacji budynku ma ograniczać utratę ciepła, czyli wpływa na wysokość ogrzewania. Kilka miesięcy po zakończeniu mokrych prac wewnętrznych firma budowlana, która zajmuje się kompleksową budową naszego domu, rozpoczęła ocieplanie ścian zewnętrznych przy użyciu styropianu. Kolejną zaletą termoizolacji budynku jest stworzenie we wnętrzu domu odpowiedniego mikroklimatu, który zapewni przyjemny chłód latem oraz ciepło zimą. I rzeczywiście jest w tym sporo racji. Bo prace związane z ocieplaniem elewacji naszego domu odbywały się na przełomie lutego i marca, a gdy teraz w czerwcu nadeszły upały w jego wnętrzu jest komfortowo i chłodno.
Na co zwrócić uwagę podczas ocieplania nowego domu?
Ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę w trakcie ocieplania nowego domu, jest eliminacja tzw. mostków termicznych. Są to miejsca, w których brakuje izolacji lub nie jest ona ciągła (albo – co gorsza – jest źle wykonana), przez co zwiększa się ucieczka ciepła. Większe ryzyko występowania mostków termicznych powstaje w okolicach lukarny, balkonów, tarasów, schodów zewnętrznych, okien połaciowych, nadproży, parapetów czy wieńców stropów. W miejscach tych należy wykonać dodatkową warstwę izolacji, najlepiej o wyższych parametrach. Podkreślę jeszcze, że ocieplanie elewacji należy wykonywać na suchych ścianach budynku.
Ocieplenie elewacji styropianem krok po kroku
Pierwszym etapem, od którego należy rozpocząć ocieplanie elewacji w nowym domu, jest usuwanie zabrudzeń, kurzu oraz składników, które mogą zmniejszać przyczepność za pomocą drucianej szczotki. Wszelkie ubytki i nierówności należy wypełnić zaprawą tynkarską. Natomiast bardziej nasiąkliwe podłoża wymagają zagruntowania przed rozpoczęciem docieplania.
Po wykonaniu powyższych kroków należy rozpocząć prace związane z ociepleniem. Dolną krawędź ocieplenia trzeba wyznaczyć za pomocą specjalnej listwy przymocowanej kołkami rozporowymi do elewacji. Podczas ocieplania naszego domu firma budowlana na dolnych partiach elewacji zastosowała styropian fundamentowy w kolorze jasnej zieleni o dobrych parametrach cieplnych, na wyższych partiach elewacji przymocowano styropian białego koloru o grubości 20 cm.
Mojemu mężowi bardzo zależało na tym, aby poza przymocowaniem styropianu na zaprawę zastosowane zostały łączniki z trzpieniem. Montuje się je poprzez nawiercenie niewielkich otworów w styropianie, a następnie osadzenie i wykonanie trwałego mocowania.
Kolejnym elementem podczas ocieplania ścian zewnętrznych jest wykonanie zbrojenia z siatki z włókna szklanego, która chroni przed pęknięciami, zwiększa wytrzymałość oraz minimalizuje odkształcenia termiczne. Istotne jest, aby siatka została zatopiona w kleju. Następnie należy nałożyć warstwę tynku, która zabezpiecza przed wpływem czynników atmosferycznych oraz zwiększa wytrzymałość na uderzenia.
Ocieplanie elewacji nowego domu cena
Koszt docieplania elewacji w nowym domu zależy od jego powierzchni. W naszym przypadku ocieplanie zewnętrzne z materiałami i robocizną oraz malowaniem wyniosło 54702 zł.
Ocieplanie elewacji w nowym domu – i co dalej?
Po wykonaniu ocieplenia elewacji w naszym domu nastąpiła instalacja kominka i szpachlowanie ścian. Wykonane zostało przyłącze gazowe. Choć na początek czerwca zaplanowane było kładzenie płytek, to zostało one przeniesione na koniec czerwca. Mamy już zamontowane panele na poddaszu.
Zamówiliśmy już piec gazowy, który ogrzeje nasz dom. Ciągle jeszcze nie wybraliśmy kolorów farb do wnętrz. Przed nami jeszcze mnóstwo zakupów związanych z elementami dekoracji i urządzania wnętrz.
Czekamy na foty kominka 😊 Z mężem budujemy podobny dom tyko trochę mniejszy, jesteśmy rok za państwa budową (mamy nadzieję, że w lipcu uda się zrobić dach). Dobrze jest wiedzieć (dzieki Pani) jakie są kolejne etapy. Życzę powodzenia i szybkiej przeprowadzki.
Dziękuję i życzę dużo wytrwałości i cierpliwości 🙂 Ze zdjęciami kominka czekam na efekt finalny. Na chwilę obecną jest zabezpieczony folią, aby podczas gipsowania, które już się odbyło (i malowania, które ma się odbywać w sierpniu) kafelki się nie zabrudziły) 🙂
Udało się wprowadzić już Państwu? Dalej czekam na kominek. Pozdrawiam
Jeszcze nie, mam nadzieję, że przeprowadzka nastąpi w październiku. Kominek jeszcze oklejony folią, w przyszłym tygodniu zaplanowane jest malowanie ścian (jeśli nic się nie przesunie). Zatem cierpliwie czekamy 🙂
Ocieplanie elewacji to trudne i wymagające sporo umiejętności zadanie. Jeśli ktoś się do tego zabiera to musi mieć doświadczenie i know how.
Dzięki, że podajesz ceny poszczególnych etapów budowy. Dziś tu trafiłam i pewnie cała niedziele spędzę na czytaniu 😉 pozdrawiam
Duża dawka przydatnej wiedzy. Fajnie że podajesz ceny, ale ostatnio potrafią się one zmienić bardzo mocno w pół roku. Miejcie to na uwadze.
Ocieplenie i wykończenie elewacji jest bardzo ważne. Weźmy np. beton komórkowy. Nie zabezpieczony od zewnątrz, pozwala na wnikanie wody z deszczu w jego pory. A ta zimą, zamarza i rozszerza się ( zwiększa swoją objętość). Powoduje to rozsadzanie tych porów w betonie komórkowym, oraz utratę części jego właściwości…