Odpowiednio ocieplone poddasze zapewnia komfort akustyczny w domu oraz niższe rachunki za ogrzewanie. Dlaczego zdecydowaliśmy się na ocieplenie poddasza wełną mineralną? Jak to wyglądało krok po kroku i jaki jest koszt ocieplania poddasza w nowym domu w 2020 roku?
Dobrze wykonana izolacja dachu i poddasza powinna być staranna i składać się z grubej warstwy wełny. Tylko wówczas zapewni komfort cieplny i akustyczny, czyli to na czym nam zależy, gdyż poza strychem nieużytkowym, mamy też poddasze użytkowe.
Różne metody ocieplania poddasza
Jest wiele metod ocieplania poddasza. Warstwą izolacji najczęściej wypełnia się miejsca pomiędzy krokwiami dachu. Do wyboru mamy wełnę mineralną, skalną lub szklaną, płyty z włókien drewnianych czy piankę poliuretanową. Zdecydowaliśmy się na tradycyjną i stosowaną od dawna metodę ocieplania poddasza za pomocą wełny mineralnej.
Ocieplenie poddasza w nowym domu krok po kroku
Ocieplenie poddasza w naszym domu składało się z kilku etapów:
1. Ułożenie warstw wełny mineralnej i zabezpieczenie jej sznurkiem.
2. Uzupełnienie instalacji elektrycznych.
3. Montaż stelaża pod płyty kartonowo-gipsowe.
4. Pokrycie warstwy wełny mineralnej folią paroizolacyjną.
5. Montaż płyt kartonowo-gipsowych.
6. Gipsowanie poddasza.
Ocieplenie poddasza – koszty
Ile kosztowało ocieplenie poddasza nieużytkowego i poddasza użytkowego w 2020 roku? Za tą usługę firma budowlana, która zajmuje się kompleksową budową naszego domu, wystawiła rachunek na kwotę 51878,37 zł. Oczywiście w cenę tę wliczone są zarówno koszty zakupu niezbędnych materiałów, jak i robocizna.
Ocieplenie poddasza w domu jednorodzinnym i co dalej?
Strych i poddasze docieplone, drzwi wejściowe zamontowane, elewacja docieplona i położone tynki zewnętrzne. Piękny kominek został zamontowany. Aktualnie odbywa się gipsowanie ścian, został już przyłączony prąd elektryczny od licznika do domu, dzięki czemu możemy zrezygnować z prądu budowlanego.
A gdy wygipsowane ściany wyschną, nastąpi ich malowanie. Na koniec maja lub początek czerwca mamy zaplanowany montaż płytek. Z niecierpliwością czekamy na wykonanie przyłącza gazowego, gdyż firma, która powinna je wykonać, obawia się zachorowania na koronawirusa.
W międzyczasie mam nadzieję, że powstanie płot wokół naszej działki oraz zostaną dokończone balkony, tak, aby mogły zostać zamontowane balustrady balkonowe. I dopiero gdy będziemy mieć gotowe przyłącze gazu oraz wykończone balkony, możemy zgłosić się go geodety, aby wykonał inwentaryzację budynku. Jest to przedstawienie aktualnego stanu budynku niezbędne do wydania pozwolenia na zamieszkanie w nowym domu.
Właśnie zastanawiamy nad poddaszem. Ja chciałem tam zrobić dodatkowe pokoje, zona suszarnie i pralnie. Jej argumentem jest zawsze o wiele wyższa temp na górze.
U mnie w domu w zimę korzysta się w taki sposób z poddasza. Staje się ono odpowiedzialne za pranie.