Budowa domu krok po kroku: docieplenie strychu i poddasza

Odpowiednio ocieplone poddasze zapewnia komfort akustyczny w domu oraz niższe rachunki za ogrzewanie. Dlaczego zdecydowaliśmy się na ocieplenie poddasza wełną mineralną? Jak to wyglądało krok po kroku i jaki jest koszt ocieplania poddasza w nowym domu w 2020 roku?

 

Dobrze wykonana izolacja dachu i poddasza powinna być staranna i składać się z grubej warstwy wełny. Tylko wówczas zapewni komfort cieplny i akustyczny, czyli to na czym nam zależy, gdyż poza strychem nieużytkowym, mamy też poddasze użytkowe.

Budowa domu krok po kroku: docieplenie strychu i poddasza

Różne metody ocieplania poddasza

Jest wiele metod ocieplania poddasza. Warstwą izolacji najczęściej wypełnia się miejsca pomiędzy krokwiami dachu. Do wyboru mamy wełnę mineralną, skalną lub szklaną, płyty z włókien drewnianych czy piankę poliuretanową. Zdecydowaliśmy się na tradycyjną i stosowaną od dawna metodę ocieplania poddasza za pomocą wełny mineralnej.

Budowa domu krok po kroku: docieplenie strychu i poddasza

Ocieplenie poddasza w nowym domu krok po kroku

Ocieplenie poddasza w naszym domu składało się z kilku etapów:

1. Ułożenie warstw wełny mineralnej i zabezpieczenie jej sznurkiem.
2. Uzupełnienie instalacji elektrycznych.
3. Montaż stelaża pod płyty kartonowo-gipsowe.
4. Pokrycie warstwy wełny mineralnej folią paroizolacyjną.
5. Montaż płyt kartonowo-gipsowych.
6. Gipsowanie poddasza.

Budowa domu krok po kroku: docieplenie strychu i poddasza

Ocieplenie poddasza – koszty

Ile kosztowało ocieplenie poddasza nieużytkowego i poddasza użytkowego w 2020 roku? Za tą usługę firma budowlana, która zajmuje się kompleksową budową naszego domu, wystawiła rachunek na kwotę 51878,37 zł. Oczywiście w cenę tę wliczone są zarówno koszty zakupu niezbędnych materiałów, jak i robocizna.

Budowa domu krok po kroku: docieplenie strychu i poddasza

Ocieplenie poddasza w domu jednorodzinnym i co dalej?

Strych i poddasze docieplone, drzwi wejściowe zamontowane, elewacja docieplona i położone tynki zewnętrzne. Piękny kominek został zamontowany. Aktualnie odbywa się gipsowanie ścian, został już przyłączony prąd elektryczny od licznika do domu, dzięki czemu możemy zrezygnować z prądu budowlanego.

Budowa domu krok po kroku: docieplenie strychu i poddasza

A gdy wygipsowane ściany wyschną, nastąpi ich malowanie. Na koniec maja lub początek czerwca mamy zaplanowany montaż płytek. Z niecierpliwością czekamy na wykonanie przyłącza gazowego, gdyż firma, która powinna je wykonać, obawia się zachorowania na koronawirusa.

Budowa domu krok po kroku: docieplenie strychu i poddasza

W międzyczasie mam nadzieję, że powstanie płot wokół naszej działki oraz zostaną dokończone balkony, tak, aby mogły zostać zamontowane balustrady balkonowe. I dopiero gdy będziemy mieć gotowe przyłącze gazu oraz wykończone balkony, możemy zgłosić się go geodety, aby wykonał inwentaryzację budynku. Jest to przedstawienie aktualnego stanu budynku niezbędne do wydania pozwolenia na zamieszkanie w nowym domu.

3 odpowiedzi do “Budowa domu krok po kroku: docieplenie strychu i poddasza”

  1. Właśnie zastanawiamy nad poddaszem. Ja chciałem tam zrobić dodatkowe pokoje, zona suszarnie i pralnie. Jej argumentem jest zawsze o wiele wyższa temp na górze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.