Jak powinien przebiegać montaż instalacji elektrycznej w nowym domu? Kiedy jest najlepszy moment, by zająć się instalacjami elektrycznymi. Jaki jest koszt budowy instalacji elektrycznej w nowym domu? I o czym trzeba wiedzieć przed jej położeniem?
Spis treści
Razem z mężem uważamy, że dobrze położona instalacja elektryczna wpływa na nasze późniejsze bezpieczeństwo. Dlatego zadbaliśmy o dobrej jakości produkty oraz zatrudniliśmy doświadczonych elektryków, którzy swoją drogą doradzili nam mnóstwo sprytnych rozwiązań, jeśli chodzi o oświetlenie wewnątrz domu oraz na zewnątrz. Budowa domu jest niezwykle ekscytującą przygodą. Jednak cały czas trzeba trzymać rękę na pulsie.
Instalacja elektryczna w nowym domu – co warto wiedzieć?
Mimo że w projekcie naszego domu sporo miejsca poświęcono instalacji elektrycznej, to po pierwszym spotkaniu z elektrykami na budowie okazało się, że mamy kilka dni, aby podjąć sporo ważnych decyzji, które będą miały znaczący wpływ na późniejsze użytkowanie domu.
W projekcie budowlanym znajdziemy szczegółowe informacje o:
- wewnętrznej linii zasilającej
- rozdzielnicy elektrycznej RG
- instalacji elektrycznej oświetlenia, siły i gniazd wtynkowych
- instalacji odgromowej
- instalacji uziemienia i połączeń wyrównawczych
Brzmi to dla mnie bardzo niezrozumiale i naukowo, dlatego bardzo podobało mi się to, co zrobili elektrycy. Na pierwszym spotkaniu na budowie zadali nam mnóstwo pytań, z których chcieli się dowiedzieć, w jaki sposób mają wykonać instalację elektryczną, tak, aby idealnie odpowiadała na nasze potrzeby. I tak musieliśmy w kilka dni podjąć konkretne decyzje:
- Z jakich urządzeń elektrycznych chcemy korzystać w nowym domu?
- Gdzie powinny znaleźć się źródła światła oraz gniazdka?
- W którym miejscu planowane jest usytuowanie telewizora czy komputera?
- W jaki sposób chcemy kontrolować oświetlenia zewnętrzne?
- W którym miejscu w salonie i innych pokojach znajdzie się telewizor?
- W jakich pokojach i w którym miejscu ma będziemy korzystać z komputerów?
- Gdzie w kuchni stanie indukcja, lodówka i zmywarka, piekarnik oraz kuchenka elektryczna?
- W którym miejscu w łazience będzie znajdować się pralka?
- Gdzie zamontować domofon w domu (w holu czy w salonie, tylko na parterze, czy też na piętrze)?
- Czy planujemy montaż paneli fotowoltaicznych?
- Czy będzie instalacja odgromowa?
- Czy zainstalować przy łóżku w sypialni wyłącznik do gaszenia oświetlenia sufitowego?
- W którym miejscu znajdzie się rozdzielnica elektryczna?
- Czy będziemy mieć elektryczną bramę ogrodzeniową i garażową?
- W którym miejscu w domu będą zewnętrzne rolety elektryczne?
- Czy planujemy oświetlać ogród i dom od zewnątrz?
- Gdzie zainstalować przewód do sieci komputerowej?
- Jakie oświetlenie planujemy na schodach?
- Czy chcemy w garażu włącznik sterujący bramą garażową?
- Jakie oświetlenie ma być na tarasie?
- W którym miejscu konkretnie chcemy powiesić lampy sufitowe i kinkiety?
- Gdzie przygotować gniazdka elektryczne?
- Czy planujemy zamontować w przyszłości alarm lub monitoring?
Wszystkie te informacje sprawią, że w przyszłości unikniemy przeciążenia obwodów elektrycznych zbyt wieloma urządzeniami elektrycznymi.
Następnie musieliśmy zdecydować o:
- liczbie i usytuowaniu gniazd elektrycznych
- liczbie obwodów elektrycznych
- ilości i umiejscowieniu lamp sufitowych
- liczbie połączeń telewizyjnych i komunikacyjnych
- przygotowanie instalacji pod monitoring i sterowanie roletami.
Instalacja elektryczna kotłownia
W kotłowni potrzebujemy prądu do obsługi pieca gazowego oraz oświetlenia sufitowego i kilku gniazdek.
Instalacja elektryczna garaż
W garażu mąż poprosił o przygotowanie 3 punktów do oświetlenia sufitowego, poza tym zainstalowane zostały gniazdka, odpowiednie włączniki oraz instalacja pod elektryczny napęd do bramy garażowej.
Instalacja elektryczna korytarz
Na korytarzu prowadzącym z garażu do domu niezbędne będzie oświetlenie sufitowe oraz kilka gniazdek.
Instalacja elektryczna spiżarnia
W spiżarni potrzebne będzie oświetlenie sufitowe i kilka gniazdek.
Instalacja elektryczna łazienka
Łazienka ma być miejscem odpoczynku i relaksu, takim pokojem spa, ale również funkcjonalnym pomieszczeniem z pralką (którą chciałabym schować w szafie). Poza lampą sufitową, w obu łazienkach w nowym domu znajdą się też kinkiety oświetlające lustro łazienkowe. W łazience na parterze pojawi się pralka. Niezbędne będą również gniazdka elektryczne do suszarki czy maszynki do golenia.
Instalacja elektryczna salon z jadalnią
Przed wykonaniem instalacji elektrycznej salonu musieliśmy przemyśleć jego przyszłe umeblowanie, by przygotować kanał do schowania kabli od telewizora oraz ilość lamp sufitowych i gniazdek elektrycznych. Do salonu planuję wstawić co najmniej jedną lampę stojącą. Poza tym potrzebujemy 3 lamp sufitowych, jednej nad stół do części jadalnianej, jednej nad część wypoczynkową z sofą, i kolejnej na wejście do salonu przy schodach.
Instalacja elektryczna kuchnia
Kuchnia jest jednym z pomieszczeń, którego urządzenie planujemy w pierwszej kolejności. Szczegółowy plan umeblowania oraz urządzeń AGD do kuchni pozwala zaplanować oświetlenie, a także podłączenia do lodówki, zmywarki, piekarnika, płyty indukcyjnej, mikrofalówki oraz wentylatorów, a także listę niezbędnych gniazdek elektrycznych. Warto wziąć pod uwagę również inne urządzenia elektryczne takie jak ekspres do kawy, toster czy blender, których zamierzamy używać.
Instalacja elektryczna hol
W holu zamontowana została skrzynka do rozdzielnicy elektrycznej oraz włącznik do światła na schodach przed drzwiami wejściowymi do domu, kilka gniazdek elektrycznych i włącznik światła, z którego będziemy korzystać po wejściu do domu (by zapalić światło).
Instalacja elektryczna sypialnie
W sypialni i pokojach dla dzieci, które zaplanowaliśmy na poddaszu, warto rozważyć ilość gniazdek, oświetlenie czy miejsce podłączenia komputera.
Instalacja elektryczna nad schodami
Bardzo istotne jest oświetlenie schodów. Podoba nam się rozwiązanie z oświetleniem punktowym schodów, gdzie lamp usytuowane są, na co drugim schodku. Poza tym potrzebować będziemy także oświetlenia sufitowego oraz włączników światła.
Instalacja elektryczna pod panele fotowoltaiczne
Warto pomyśleć o niej już na etapie budowy domu. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, z którego chcielibyśmy skorzystać w przyszłości. W związku z tym poinformowaliśmy naszych elektryków o planach z tym związanych. Stwierdzili oni, że w związku, z tym że zdecydowaliśmy się zamontować rozdzielnicę prądu na strychu, to panele fotowoltaiczne zostaną podłączone właśnie w tym miejscu.
Budowa domu instalacja elektryczna koszt
Koszt instalacji elektrycznej w nowym domu w 2019 roku wyniósł 12 343,10 zł w tym materiały i robocizna. Z całą pewnością na ostateczną kwotę wpłynęła jakość zastosowanych materiałów. A że zależy nam na bezpieczeństwie, to nie wybraliśmy najtańszych kabli.
Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym – i co dalej?
Chwilę po zrobieniu instalacji elektrycznych zostały położone tynki. A następnie pojawiła się instalacja hydrauliczna, posadzki właściwe. Zamontowano już bramę garażową. Wkrótce opiszę, jak przebiegały i ile kosztowały kolejne etapy budowy domu.
Na tym etapie również warto się zastanowić czy chcemy aby w naszym domu był system monitorujący lub alarmowy. Zwłaszcza kamery monitorujace wymagają pociągnięcia dodatkowych przewodów, dlatego warto zrobić to zanim mieszkanie zostanie wykończone.
Joanno, doskonale zdajemy sobie z tego sprawę 🙂
u mnie instalację robiła firma …, kwestia była dużej ilości punktów oświetleniowych w kuchni i salonie oraz w łazience na piętrze. na początku żałowaliśmy że chcemy tyle lamp bo dużo pracy i okablowania ale efekt świetny. jest o wiele przytulniej
Planowanie instalacji elektrycznej jest naprawdę istotne. Warto przemyśleć jakie urządzenia i gdzie chcemy zamontować, choćby właśnie pod kątem zainstalowania wszelkiego rodzaju zabezpieczeń takich jak monitoring czy systemy alarmowe. Obecnie na rynku dostępnych jest także wiele rozwiązań bezprzewodowych, które nie wymagają konieczności niszczenia ścian w celu montażu, ich cena jednak może być wyższa.
Rewelacyjny, wyczerpujący i inspirujący wpis, własne zdjęcia z placu budowy, wszystko co należy wiedzieć na tym etapie budowy i co, warto wziąć pod uwagę. System alarmowy i monitoring to też kwestia, która powinna zaleźć się na liście must have prac budowlanych i remontowych w obecnych czasach.