Budowa domu krok po kroku: instalacja kominka

Kominek w wymarzonym nowym domu absolutnie musi być. Do wnętrza naszego salonu wybraliśmy kominek kaflowy na drewno. Jak przebiegał montaż i zabudowa kominka krok po kroku? I ile kosztowało spełnienie tego marzenia?

Marzenie o posiadaniu kominka w nowym domu pojawiło się na etapie projektowania domu. Na całe szczęście. Dzięki temu posiadamy kominek z wkładem, w którym pali się żywy ogień. Pani architekt zaprojektowała w tym celu oddzielny komin o odpowiednich wymiarach (głównym źródłem ogrzewania domu jest gaz). Bardzo ważne jest to, aby zamontować kratkę wentylacyjną wywiewną, w celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji w salonie, bo to w tym pomieszczeniu najczęściej znajdują się kominki.

Kominek z kaflowym portalem

Poszukując odpowiedniego kominka do wnętrza naszego domu, który zamierzaliśmy urządzić w stylu klasyczno-nowoczesno-loftowym, znaleźliśmy nowoczesne obudowy kominka, kominki futurystyczne czy kominki trójstronne. Wiele godzin poszukiwań sprawiło, że dotarliśmy do stylowych kominków z portalem kaflowym. Jeden z nich stał się idealnym uzupełnieniem, a także ponadczasową dekoracją naszego salonu.

instalacja kominka z wkładem i portalem kaflowym blog sposobynazycie.pl

Kominek kaflowy elegancka ozdoba salonu

Dziś znów modne stają się piece kaflowe. Połączenie kominka z portalem kaflowym było strzałem w dziesiątkę. Pozwoliło nam stworzyć nowoczesne i absolutnie piękne wnętrze. Kafle są materiałem modnym, twardym i grubym. Wytrzymują wysokie temperatury i przez dłuższy czas utrzymują ciepło. Oznacza to, że palenie w kominku kaflowym jest bardziej ekonomiczne. Natomiast powierzchnia kafli jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Kominek z wkładem Dragon Unico

Wkład Dragon 2XL Unico świetnie pasuje do nowoczesno-klasycznego wnętrza naszego domu. Umożliwia użytkowe i rekreacyjne spalanie drewna i brykietu. Został wyposażony w system dopalania spalin, który zmniejsza emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Wkład ma szczelną komorę spalania, dlatego warto zastosować go w domach z wentylacją mechaniczną. System czystej szyby ułatwia czyszczenie i zmniejsza zabrudzenia. Palenisko zostało wyłożone szamotem.

instalacja kominka z wkładem i portalem kaflowym blog sposobynazycie.pl

Montaż kominka krok po kroku

Zdecydowaliśmy się na montaż kominka z wkładem Unico Dragon 2XL, z ramą R2 oraz portalem kaflowym w kolorze biały połysk. Montaż kominka w salonie naszego wymarzonego domu odbył się w kwietniu 2020. W wybranym miejscu postawiono wkład kominka, który po wypoziomowaniu, został połączony z kominem. Następnie płytą krzemianowo-silikatową wykonano izolację wewnętrzną. Później płytą kartonowo-gipsową wykończenie zewnętrzne powierzchni gładkich bez szpachlowania. Kolejnym etapem montażu kominka w naszym domu było złożenie portalu kaflowego i sklejenie go (z chyba trzech części). Na koniec, kiedy wszystko wyglądało prawie tak, jak powinno, zamontowano kratki wylotowe po lewej stronie.

Niestety wówczas całość nie prezentowała się jakoś uroczo. Należało poczekać na nałożenie tynków wewnętrznych ich wygładzenie i pomalowanie ścian, co nastąpiło kilka miesięcy później. To był ten długo wyczekiwany moment „wow”!

instalacja kominka z wkładem i portalem kaflowym blog sposobynazycie.pl

Kominek z portalem kaflowym cena

Za spełnienie marzenia, jakim było posiadanie pięknego kominka z wkładem i kaflowym portalem zapłaciliśmy:

  • wkład Unico Dragon 2 XL z ramą R2- 4 800zł
  • kafle w kolorze białym połysk z cokołami ozdobnymi i narożnikiem bez wzoru – 3 100zł
  • zabudowa z montażem i materiałami – 5 500zł

Czyli całość wraz z montażem i robocizną kosztowała 13 400zł.

instalacja kominka z wkładem i portalem kaflowym blog sposobynazycie.pl

Kominek kaflowy oryginalną i nowoczesną ozdobą salonu

Kominek z portalem kaflowym nie tylko daje ciepło, ale również prezentuje się elegancko i estetycznie. Poza tym piękne i trwałe kafle nie będą pękać ani odpryskiwać w trakcie użytkowania.

Szczerze powiedziawszy, jest on centralnym punktem naszego salonu. Od kiedy powiesiliśmy nad nim lustro słońce w kolorze postarzanego złota, lubię na niego spoglądać nawet jeśli nie jest w nim napalone, bo całość wygląda imponująco.

instalacja kominka z wkładem i portalem kaflowym blog sposobynazycie.pl

Minimalistyczny kominek kaflowy niby jest klasyczny, ale w nowoczesnym wydaniu. Dzięki prostym kaflom w białym kolorze prezentuje się luksusowo i elegancko. Zdecydowanie dodaje salonowi przytulności i ponadczasowości.  Wszystkie etapy powstawania naszego domu opisałam na blogu o budowie domu.

4 odpowiedzi do “Budowa domu krok po kroku: instalacja kominka”

  1. Ja bym tam obecnie nie przesadzał z montażem kominka. Ze względu na warunki ekologiczne, za kilka lat będzie zakaz palenia drewnem, choć palenie gazem wcale nie jest lepsze. Może i emitujemy mniej pyłów zawieszonych, za to 2 razy tyle co2 co w przypadku drewna.

  2. Szczerze? Istnieje wiele elementów, które warto uwzględnić, jeśli decydujemy się na budowę domu. Podczas szacowania strat i zysków, często pomija się płyty poliwęglanowe. Myślę, że każdy powinien pomyśleć o tym samodzielnie.

    Polecam: (link usunięto)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.