Budowa domu krok po kroku: posadzki betonowe (wylewka betonowa, jastrych)

Jak wykonać posadzki betonowe w nowym domu? Czym jest jastrych i na co zwrócić największą uwagę podczas wylewki w nowym domu? Jak uniknąć błędów i jak zadbać o stworzenie mocnej i wytrzymałej podłogi w nowym domu? Jaki jest koszt wylewki w nowym domu w 2020 roku?

 

Mam delikatny poślizg, jeśli chodzi o opisywanie kolejnych etapów budowy naszego domu. Posadzki zostały wylane na początku października 2019, a mnóstwo pracy zawodowej sprawia, że dopiero teraz mam chwilkę, aby usiąść i opisać cały ten etap budowy.

Co to jest jastrych?

Jastrych jest to podkład podłogowy zwany też wylewką betonową, który tworzy ostatnią warstwę podłogi przed położeniem płytek czy paneli. Jest to element niewidoczny dla oka przyszłego mieszkańca domu, ale bardzo ważna część podłogi, która wpływa na komfort użytkowania oraz izolacyjność termiczną i akustyczną.

Wylewka betonowa w nowym domu – co mówi projekt?

Jeśli chodzi o posadzki betonowe, to w projekcie naszego domu pojawiło się zestawienie warstw podzielone na posadzkę na stropie, posadzkę parteru na gruncie oraz posadzkę garażu. Czytamy w nim, że posadzka na stropie powinna składać się z tynku cementowo-wapiennego, stropu Teriva 4,0/1 24 cm, styropianu M30 4 cm, folii budowlanej, betonu C12/15 4 cm zbrojonego siatką stalową oraz duoparkietu lub płytek ceramicznych.

Posadzka parteru na gruncie powinna składać się z zagęszczonej podsypki piaskowej minimum 15 cm, betonu C8/10 15 cm, dwóch warstw papy asfaltowej na lepiku, styropianu M30 15 cm, folii budowlanej, betonu C12/15 6 cm zbrojonego siatką stalową oraz duoparkietu lub płytek ceramicznych. Natomiast posadzka garażu powinna składać się z gruntu rodzimego, zagęszczonej posypki piaskowej minimum 15 cm, podbudowy z betonu C12/16 cm, dwóch warstw papy asfaltowej na lepiku, styropianu posadzkowego 10 cm, betonu 20/25 cm zbrojonego siatką stalową oraz płytek ceramicznych.

Jednak przedstawiciel firmy budowlanej, która zajmuje się kompleksowo budową naszego domu, zasugerował zmianę papy asfaltowej na folię. Ponieważ jego zdaniem to zdrowsza alternatywa dla izolacji przeciwwilgociowej w nowym domu. Dlatego przed wylewką posadzki w naszym domu zamiast dwóch warstw papy wyłożone zostały 2 warstwy folii uszczelniającej. Po zastosowaniu izolacji przeciwwilgociowej położono warstwę termoizolacji, która ochroni przed wychładzaniem się podłogi. W tym celu stosuje się styropian podłogowy, który stanowi również izolację akustyczną. Na styropianie wykonano montaż instalacji ogrzewania podłogowego, instalacji grzewczej oraz wyprowadzenia przyłączy do grzejników (co było już widać na zdjęciach podczas opisywania poprzedniego etapu budowy domu, jakim były instalacje ogrzewania, wodno-kanalizacyjne i gazowe). Kolejnym etapem było położenie kolejnej warstwy styropianu i dopiero na koniec została wylana posadzka betonowa, na której w maju lub czerwcu 2020 zostanie położona podłoga, czyli panele i płytki podłogowe.

Posadzka betonowa w nowym domu

Przed jej wykonaniem należy wyłożyć powierzchnię podłogi folią budowlaną, której zadaniem jest izolacja od podłoża. Następnie w naszym domu ułożono odpowiednio grubą warstwę styropianu, który został zazbrojony.

Budowa domu krok po kroku: posadzki betonowe (wylewka betonowa, jastrych) blog o budowie domu sposobynazycie

Dlaczego istotne jest zbrojenie posadzki betonowej w nowym domu?

Jeśli chcemy uzyskać mocną i trwałą podłogę na lata, to podczas wylewki betonowej, należy zastosować siatkę zbrojeniową o średnicy co najmniej 4 mm. W naszym domu po konsultacji z firmą budowlaną i kierownikiem budowy zdecydowaliśmy się na zastosowanie włókna do zbrojenia betonu, natomiast w garażu została zastosowana zarówno siatka zbrojeniowa, jak i włókno zbrojeniowe do wylewki betonowej.

Budowa domu krok po kroku: posadzki betonowe (wylewka betonowa, jastrych) blog o budowie domu sposobynazycie

Dowiedziałam się również, że mur nie może łączyć się z posadzką betonową, dlatego szczeliny dylatacyjne pomiędzy nimi w naszym domu wyłożone zostały taśmą dylatacyjną brzegową. A to wszystko w związku z tym, że materiały budowlane pod wpływem temperatur zmieniają swoją objętość. Choć nie jest to widoczne gołym okiem, bardzo istotne jest zastosowanie szczelin dylatacyjnych, które będą chronić podłogę przed dodatkowymi naprężeniami.

Budowa domu krok po kroku: posadzki betonowe (wylewka betonowa, jastrych) blog o budowie domu sposobynazycie

Ile schną posadzki jastrychowe w nowym domu?

Aby wylewka betonowa służyła przez wiele lat, należy zaczekać na jej całkowite związanie i wyschnięcie. Istnieją zarówno wolnoschnące, jak i szybkoschnące posadzki. Czas utwardzania wcale nie oznacza całkowitego wyschnięcia jastrychu. W zależności od pory roku i temperatur panujących w czasie wylewania posadzki jastrychowej czas jej utwardzania może wynosić od kilku tygodniu do kilku miesięcy.

Budowa domu krok po kroku: posadzki betonowe (wylewka betonowa, jastrych) blog o budowie domu sposobynazycie

Choć wielu inwestorów chce przyspieszać wysuszanie wylewki betonowej przez stosowanie osuszaczy, to nie jest to zbyt rozsądne rozwiązanie. A to dlatego, że ich zbyt szybkie wyschnięcie może utrudnić odpowiednie wiązanie cementu i osłabić wytrzymałość posadzki. Dlatego nie jest również polecane wylewanie posadzki w okresie upałów, a podczas zbyt wysokich temperatur należy kilka razy dziennie spryskiwać ją wodą.

Budowa domu krok po kroku: posadzki betonowe (wylewka betonowa, jastrych) blog o budowie domu sposobynazycie

Budowa domu wylewka posadzki betonowej – koszt

Koszt wykonania posadzek właściwych (jak to było nazwane w kosztorysie budowy naszego domu wykonanej przez firmę budowlaną) w 2019 roku wyniósł 20 716 zł. Czyli wyszło o 1816 zł drożej niż w wycenie przygotowanej przez naszą firmę budowlaną na początku 2019 roku. Oczywiście w cenę wliczone są ceny zakupu wszystkich materiałów oraz robocizna.

Budowa domu krok po kroku: posadzki betonowe (wylewka betonowa, jastrych) blog o budowie domu sposobynazycie

Wylewka betonowa w nowym domu – i co dalej?

Kilka tygodni po wykonaniu posadzek betonowych zamontowano bramę garażową i drzwi do kotłowni, wkrótce napiszę o tym, jak wybrać bramę do garażu oraz drzwi do kotłowni w nowym domu i czym warto kierować się podczas zakupu. A tymczasem na ostatni tydzień lutego 2020 mamy zaplanowane ocieplanie poddasza, następnie w marcu montaż kominka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.