Budowa domu krok po kroku: szpachlowanie ścian

Szpachlowanie i gładzenie ścian oraz sufitów to jeden z etapów wykończenia wnętrz. Polega na wyrównaniu powierzchni ścian i przygotowuje je do malowania lub położenia tapet. Choć można to zadanie wykonać samemu i w ten sposób zaoszczędzić na budowie domu, u nas szpachlowaniem i malowaniem ścian oraz sufitów zajmował się Pan Mietek. Co warto wiedzieć o tym etapie wykańczania wnętrz i ile kosztuje szpachlowanie ścian w nowym domu?

 

Szpachlowanie ścian w nowym domu krok po kroku

Krok 1: przygotowanie ścian do szpachlowania

Rozpoczęcie szpachlowania i gładzenia ścian oraz sufitów powinno poprzedzić przygotowanie powierzchni, a także przemyślane położenie przewodów elektrycznych i instalacji hydraulicznych. Podczas budowy naszego domu większość instalacji elektrycznych i hydrauliczno-sanitarnych została wykonana przed położeniem tynków wewnętrznych, zatem większość z nich była już przygotowana na szpachlowanie i gładzenie. Oczywiście po przemyśleniu niektórych decyzji zdarzyły się poprawki i trzeba było nanieść zmiany. Dobry fachowiec rozpocznie przygotowanie ścian do szpachlowania i gładzenia od wyrównania wszystkich nierówności i ubytków.

Budowa domu krok po kroku: szpachlowanie ścian

Krok 2: gruntowanie ścian

Gruntowanie ścian to nic innego jak nałożenie na całej powierzchni ścian preparatu gruntującego poprzez jego dokładne i mocne wcieranie. Jego zadaniem jest poprawienie chłonności i przyczepności następnych warstw zapraw tynkarskich i farby.

Budowa domu krok po kroku: szpachlowanie ścian

Krok 3: Nakładanie gładzi

Nie będę pisać o tym, jak przygotować gładź do szpachlowania, bo po to zatrudniliśmy w tym celu eksperta – pana Mietka, aby zrobił to najlepiej, jak potrafi. A że szpachlowanie i gładzenie ścian oraz sufitów w naszym domu przypadło w pięknym i jakże intensywnym okresie naszego życia, czyli ostatnim trymestrze ciąży to nie wnikałam w tę tematykę jakoś bardzo intensywnie. Po prostu zaufaliśmy fachowcowi i tyle.

Budowa domu krok po kroku: szpachlowanie ścian

Pan Mietek miał mnóstwo sprzętu, w tym różnego rodzaju packi, szpachelki, kielnie, którymi naciągał gładzie na sufitach, ścianach i w narożnikach naszego domu. Podczas wizyt na budowie podejrzałam, że najpierw Pan Mietek naprawił ubytki i nierówności w ścianach. Nasz fachowiec zdradził mi jedynie sekret, że gładź zawsze najpierw nakłada od narożników wewnętrznych, ponieważ trzeba je starannie obrobić. W tych zewnętrznych natomiast znajdują się aluminiowe narożniki, które zapewniają kąt prosty.

Budowa domu krok po kroku: szpachlowanie ścian

Krok 4: szlifowanie ścian

To nic innego niż wyrównanie powierzchni sufitów i ścian za pomocą papieru ściernego o drobnych ziarnach. Zadaniem szlifowania ścian i sufitów, które wykonuje się po wyschnięciu gładzi, jest wyrównanie nierówności, które powstały po szpachlowaniu.

Budowa domu krok po kroku: szpachlowanie ścian

Ile kosztuje szpachlowanie i gładzenie ścian w nowym domu?

Za towar i robociznę, jeśli chodzi o szpachlowanie i gładzenie ścian oraz sufitów w nowym domu, zapłaciliśmy 11156,64 zł.

Budowa domu krok po kroku: szpachlowanie ścian

Domyślam się, że koszt towaru i robocizny za szpachlowanie ścian zależy od wybranych materiałów i metrażu domu. Jest to jedna z prac budowlanych, którą można wykonać samodzielnie.

Budowa domu krok po kroku: szpachlowanie ścian

Szpachlowanie i gładzenie ścian oraz sufitów w nowym domu – i co dalej?

Prace związane ze szpachlowaniem ścian odbywały się w naszym domu w kwietniu i maju zeszłego roku, równolegle z ocieplaniem domu z zewnątrz. Później zamontowano piękny kominek z portalem kaflowym i nastąpił długi czas oczekiwania na płytkarza kłamczucha, który zakończył prace we wrześniu, ale o tym napiszę w kolejnym artykule na najpopularniejszym blogu o budowie domu jednorodzinnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.