Szpachlowanie i gładzenie ścian oraz sufitów to jeden z etapów wykończenia wnętrz. Polega na wyrównaniu powierzchni ścian i przygotowuje je do malowania lub położenia tapet. Choć można to zadanie wykonać samemu i w ten sposób zaoszczędzić na budowie domu, u nas szpachlowaniem i malowaniem ścian oraz sufitów zajmował się Pan Mietek. Co warto wiedzieć o tym etapie wykańczania wnętrz i ile kosztuje szpachlowanie ścian w nowym domu?
Spis treści
Szpachlowanie ścian w nowym domu krok po kroku
Krok 1: przygotowanie ścian do szpachlowania
Rozpoczęcie szpachlowania i gładzenia ścian oraz sufitów powinno poprzedzić przygotowanie powierzchni, a także przemyślane położenie przewodów elektrycznych i instalacji hydraulicznych. Podczas budowy naszego domu większość instalacji elektrycznych i hydrauliczno-sanitarnych została wykonana przed położeniem tynków wewnętrznych, zatem większość z nich była już przygotowana na szpachlowanie i gładzenie. Oczywiście po przemyśleniu niektórych decyzji zdarzyły się poprawki i trzeba było nanieść zmiany. Dobry fachowiec rozpocznie przygotowanie ścian do szpachlowania i gładzenia od wyrównania wszystkich nierówności i ubytków.
Krok 2: gruntowanie ścian
Gruntowanie ścian to nic innego jak nałożenie na całej powierzchni ścian preparatu gruntującego poprzez jego dokładne i mocne wcieranie. Jego zadaniem jest poprawienie chłonności i przyczepności następnych warstw zapraw tynkarskich i farby.
Krok 3: Nakładanie gładzi
Nie będę pisać o tym, jak przygotować gładź do szpachlowania, bo po to zatrudniliśmy w tym celu eksperta – pana Mietka, aby zrobił to najlepiej, jak potrafi. A że szpachlowanie i gładzenie ścian oraz sufitów w naszym domu przypadło w pięknym i jakże intensywnym okresie naszego życia, czyli ostatnim trymestrze ciąży to nie wnikałam w tę tematykę jakoś bardzo intensywnie. Po prostu zaufaliśmy fachowcowi i tyle.
Pan Mietek miał mnóstwo sprzętu, w tym różnego rodzaju packi, szpachelki, kielnie, którymi naciągał gładzie na sufitach, ścianach i w narożnikach naszego domu. Podczas wizyt na budowie podejrzałam, że najpierw Pan Mietek naprawił ubytki i nierówności w ścianach. Nasz fachowiec zdradził mi jedynie sekret, że gładź zawsze najpierw nakłada od narożników wewnętrznych, ponieważ trzeba je starannie obrobić. W tych zewnętrznych natomiast znajdują się aluminiowe narożniki, które zapewniają kąt prosty.
Krok 4: szlifowanie ścian
To nic innego niż wyrównanie powierzchni sufitów i ścian za pomocą papieru ściernego o drobnych ziarnach. Zadaniem szlifowania ścian i sufitów, które wykonuje się po wyschnięciu gładzi, jest wyrównanie nierówności, które powstały po szpachlowaniu.
Ile kosztuje szpachlowanie i gładzenie ścian w nowym domu?
Za towar i robociznę, jeśli chodzi o szpachlowanie i gładzenie ścian oraz sufitów w nowym domu, zapłaciliśmy 11156,64 zł.
Domyślam się, że koszt towaru i robocizny za szpachlowanie ścian zależy od wybranych materiałów i metrażu domu. Jest to jedna z prac budowlanych, którą można wykonać samodzielnie.
Szpachlowanie i gładzenie ścian oraz sufitów w nowym domu – i co dalej?
Prace związane ze szpachlowaniem ścian odbywały się w naszym domu w kwietniu i maju zeszłego roku, równolegle z ocieplaniem domu z zewnątrz. Później zamontowano piękny kominek z portalem kaflowym i nastąpił długi czas oczekiwania na płytkarza kłamczucha, który zakończył prace we wrześniu, ale o tym napiszę w kolejnym artykule na najpopularniejszym blogu o budowie domu jednorodzinnego.