Budowa domu krok po kroku: tynki wewnętrzne

Tynki wewnętrzne w nowym domu – kiedy kłaść i co powinnaś o nich wiedzieć? Kolejnym istotnym etapem prac niezbędnych podczas budowy domu jest położenie tynków wewnętrznych. Jakie są rodzaje tynków wewnętrznych i kiedy jest najlepszy moment, aby je położyć? Jaki jest koszt położenia tynków wewnętrznych maszynowo i co powinieneś o nich wiedzieć?

Tynki wewnętrzne w nowym domu – co musisz wiedzieć?

Po położeniu instalacji elektrycznej nadszedł idealny moment, by nasza ekipa budowlana, położyła tynki na suficie i ścianach w nowym domu. Jest to szalenie istotny element, który pełni mnóstwo zadań. Otóż odpowiednio dobrany tynk wewnętrzny tworzy przyjazny mikroklimat oraz chroni przed szkodliwym wpływem wilgoci czy ognia. Jest wiele kwestii, które należy wziąć pod uwagę, wybierając rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych.

budowa domu tynki wewnętrzne blog o budowie domu zdjęcia sposobynazycie

Tynk wewnętrzne – rodzaje i właściwości

Tynk jest twardą masą o walorach estetycznych, która chroni powierzchnię sufitów i ścian wewnątrz budynku.

  • Tynki cementowo-wapienne stosowane są we wszystkich pomieszczeniach, szczególnie tych o podwyższonej wilgotności jak łazienka czy kuchnia. Jest doskonałym podłożem pod zwykłą farbę tapetę czy płytki. To uniwersalny tynk o długim czasie schnięcia, który wynosi około miesiąca.
  • Tynki gipsowe służą do wykańczania sufitów i ścian wszystkich pomieszczeń, poza tymi o większej wilgotności. Tynki gipsowe to gładkie powierzchnie – idealne do malowania i pod tapety. Niewątpliwie ich zaletą jest krótki czas schnięcia, który wynosi około dwóch tygodni.

budowa domu tynki wewnętrzne blog o budowie domu zdjęcia sposobynazycie

  • Tynki wapienne są tynkami długowiążącymi, a to oznacza, że można je nakładać powoli. Nie pękają po nałożeniu, ale za to mają mniejszą wytrzymałość na uszkodzenia od tynków cementowo-wapiennych. Dobrze przepuszczają parę wodną, a dzięki temu regulują wilgoć powietrza.
  • Tynki gliniane wykorzystuje się je w celu utrzymania niezwykłego klimatu w suchych pomieszczeniach mieszkalnych lub relaksacyjnych. Glina jest plastyczna i stanowi najlepszy materiał, regulujący mikroklimat w pomieszczeniach. Można ją nakładać ręcznie lub maszynowo.

budowa domu tynki wewnętrzne blog o budowie domu zdjęcia sposobynazycie

Tynki wewnętrzne w nowym domu – na co zwrócić uwagę

Dlaczego tynkowanie ścian należy zaplanować po kilku miesiącach od postawienia ścian? Ponieważ nowo wybudowany dom „pracuje”. Oznacza to, że po wyparowaniu wody z betonu i materiałów budowlanych osiadają ściany i fundamenty. W efekcie kurczą się ściany, dlatego najlepszy czas na kładzenie tynków, to co najmniej 3-6 miesięcy od postawienia ścian. Prace tynkarskie należy wykonywać w dodatnich temperaturach. Zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie temperatury mogą powodować problemy – za szybkie schnięcie tynku, przemrożenie, pęcznienie, przebarwienia czy odpadanie.

budowa domu tynki wewnętrzne blog o budowie domu zdjęcia sposobynazycie

Tynki wewnętrzne cementowo-wapienne w naszym domu

Wcale długo się nie zastanawialiśmy nad tym, z czego położyć tynki wewnętrzne w naszym domu. Było wiele korzyści, które przemawiały za wyborem maszynowych tynków cementowo-wapiennych. Po pierwsze doskonale sprawdzają się w każdym pomieszczeniu, również w łazience i kuchni, czyli miejscach o podwyższonej wilgotności. Poza tym duża odporność na uszkodzenia mechaniczne sprawia, że warto stosować je na korytarzu, klatce schodowej, w kotłowni, spiżarni czy garażu.

budowa domu tynki wewnętrzne blog o budowie domu zdjęcia sposobynazycie

Jak już wspominałam wcześniej, powtarzając za kierownikiem budowy, najlepszy moment na kładzenie tynków wewnętrznych, to ten przed ociepleniem, kiedy mamy już rozprowadzoną instalację elektryczną. Bardzo ważne jest zabezpieczenie puszek dekielkami z wąsami. Warto przypilnować, aby przed rozpoczęciem prac, firma zajmująca się kładzeniem tynków maszynowo, zabezpieczyła okna specjalną folią oraz nadproża przy łączeniach ścian.

budowa domu tynki wewnętrzne blog o budowie domu zdjęcia sposobynazycie

Choć istniało ryzyko przymrozków, to pogoda jesienią 2019 dopisała i tak w październiku zostały położone tynki.

budowa domu tynki wewnętrzne blog o budowie domu zdjęcia sposobynazycie

Budowa domu tynki wewnętrzne koszt

Koszt położenia tynków cementowo-wapiennych maszynowo w 2019 roku wyniósł 31 106,48 zł – w tym koszt zakupu materiałów i robocizna. Były takie miejsca np. w salonie na suficie czy na ścianie w sypialni, gdzie trzeba było nałożyć grubszą warstwę tynków, aby wyrównać powierzchnię.

budowa domu tynki wewnętrzne blog o budowie domu zdjęcia sposobynazycie

Tynki wewnętrzne w domu jednorodzinnym – i co dalej?

Tynki na ścianach i suficie położone. Kilka tygodni później zamontowano instalacje sanitarne, wylane zostały posadzki właściwe i jeszcze kilka drobnych prac, które wkrótce opiszę.

budowa domu tynki wewnętrzne blog o budowie domu zdjęcia sposobynazycie

I czekamy do wiosny 2020, gdy zaczniemy ocieplanie poddasza i ocieplanie domu od zewnątrz. A wkrótce na moim blogu o budowie domu opiszę, jak przebiegały i ile kosztowały kolejne etapy budowy domu w 2019 roku. Mam nadzieję, że przed rozpoczęciem prac budowlanych w 2020 roku, nadrobię wszystkie zaległości i niebawem kolejne artykuły z relacjami z budowy pojawią się na moim blogu o budowie domu jednorodzinnego.

4 odpowiedzi do “Budowa domu krok po kroku: tynki wewnętrzne”

  1. Witam. Mogę wiedzieć jaki metraż mieści się w tej kwocie ? Jesteśmy aktualnie w trakcie kładzenia tynków ( wiem ze ceny poszły do góry ale chciałam w przybliżeniu porównać.)
    Pozdrawiam

      1. Hej Renata, na pewno 180m2? Pokój 20mkw ma ścian o powierzchni w sumie około 60mkw, chyba podałaś powierzchnię domu a nie ścian do tynkowania 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.