Budowa domu krok po kroku: układanie paneli podłogowych

Panele na podłogach w naszym domu były układane zaraz po płytkach. To kolejny etap wykańczania wnętrz, który można wykonać samodzielnie. Jednak my zatrudniliśmy do tego fachowca. Co warto wiedzieć o montażu paneli podłogowych krok po kroku i ile to kosztuje? Na moim blogu o budowie domu prezentuję kolejny etap z wykańczania naszego wymarzonego gniazdka, w którym znajdziesz mnóstwo podpowiedzi.

Układanie paneli w nowym domu krok po kroku

Po zakończeniu pracy płytkarzy nadszedł moment na położenie paneli podłogowych w nowym domu. Wybraliśmy drewniane panele, które swoim wyglądem były bardzo zbliżone do płytek podłogowych imitujących drewno, jakie znalazły się na podłogach w kuchni, dwóch łazienkach, spiżarni, pomieszczeniu gospodarczym i holu. Natomiast panele wybraliśmy na podłogi w salonie, we wszystkich pokojach oraz na korytarzu na poddaszu.

Technika i kierunek układania paneli podłogowych

Istnieją różne techniki układania paneli podłogowych. Najpopularniejszymi są 1/2 oraz 1/3. My zdecydowaliśmy się na układanie paneli podłogowych 1/3, ponieważ ta konfiguracja bardziej przypadła do gustu mojemu mężowi. A co z kierunkiem układania paneli podłogowych, czyli wzdłuż czy wszerz pomieszczenia? U nas naturalnym rozwiązaniem było dopasowanie kierunku ułożenia paneli podłogowych do położenia schodów. Poprosiłam pana montażystę, aby rozpoczął układanie paneli podłogowych w salonie zgodnie z położeniem schodów, czyli równolegle do ich stopni. W sumie decyzja ta wpłynęła na kierunek ułożenia paneli w całym domu. Wszystko po to, żeby całość prezentowała się atrakcyjnie wizualnie.

Układanie paneli w nowym domu – czy można na tym zaoszczędzić?

Montaż paneli jest bardzo prostą czynnością. Z tego powodu wielu inwestorów w trakcie budowy domu może zaoszczędzić na tym etapie. Istnieje wiele poradników w internecie na temat montażu paneli podłogowych. Dowiesz się z nich: od czego zacząć, jak zaplanować prace oraz jakie materiały i narzędzia przygotować.

Zatem jeśli tylko jesteś osobą budującą własny dom i masz trochę wolnego czasu, możesz to zrobić we własnym zakresie, tzw. systemem gospodarczym, szczególnie posiadając praktyczny instruktaż.

W związku z tym, że na tym etapie budowy naszego domu byłam już w 8 miesiącu ciąży, a mój mąż pracował na etacie i prowadził własny biznes, zdecydowaliśmy się zamówić panele podłogowe z usługą montażu.

Nasze doświadczenia z montażystą paneli

Budowa domu to wyjątkowe przedsięwzięcie, które obfituje w mnóstwo różnych wydarzeń. Mamy jednak bardzo przyjemne doświadczenia ze współpracy z panem, który zajmował się montażem paneli. Pracę wykonał w kilka dni a miał u nas sporo paneli podłogowych do położenia.

układanie paneli podłogowych blog o budowie domu SposobyNaZycie.pl

Jakie panele wybraliśmy do naszego domu?

Lubimy z mężem fakturę naturalnego drewna. Zatem decyzja o wyborze paneli — choć zajęła nam sporo czasu — to została podjęta niemal jednogłośnie. Ostatecznie ustaliliśmy, że do wnętrz naszego domu będą pasować panele podłogowe Dąb Angelli Ac4 z fugą 8 mm Super Style Persecto, które wyglądają bardzo ponadczasowo. A zamierzaliśmy urządzić wnętrza domu, łącząc styl tradycyjny z nowoczesnym i elementami loftowymi, co moim zdaniem udało nam się wyśmienicie. Zestawiliśmy panele z białymi meblami, dzięki czemu wnętrza są przestronne i bardzo jasne, a na tym bardzo nam zależało.

Koszt zakupu i ułożenia paneli w nowym domu

Montaż paneli podłogowych wiąże się z koniecznością zakupu niezbędnych materiałów takich jak podkład pod panele, listwy PCV i narożniki w kolorze paneli, zaślepki, łączniki oraz listwa aluminiowa. Podłóg w naszym domu jest sporo, dlatego zakup paneli podłogowych i wszystkiego, co niezbędne do ich montażu w 2020 roku wyniósł nas:

  • panele podłogowe Dąb Angelli Ac4 z fugą 8 mm = 12296,34 zł
  • podkład pod panele = 5275 zł
  • listwa PCV w kolorze paneli = 1334 zł
  • narożnik wewnętrzny = 119 zł
  • narożnik zewnętrzny = 56 zł
  • zaślepka = 113 zł
  • łącznik = 105 zł
  • listwa aluminiowa = 250 zł

Razem = 19568,34 zł.

układanie paneli podłogowych blog o budowie domu SposobyNaZycie.pl

Panele w nowym domu położone – i co dalej?

Płytki i panele już są. Kolejnymi etapami wykańczania wnętrz były montaż mebli kuchennych, montaż drzwi wewnętrznych, wykończenie łazienek i malowanie ścian. Dopiero po tych wszystkich czynnościach mogliśmy zaplanować przeprowadzkę, która odbyła się w Halloween 2020 roku.

A kolejnym artykułem na moim blogu o budowie domu będzie relacja z wyboru urządzenia grzewczego, jakim – w naszym przypadku jest piec gazowy.

Jedna odpowiedź do “Budowa domu krok po kroku: układanie paneli podłogowych”

  1. Po przeczytaniu tego wpisu, nie mogę się doczekać kolejnych kroków w budowie Twojego domu. Układanie paneli podłogowych to ważny etap, który wpływa na ogólny wygląd i komfort wnętrza. Wybór paneli drewnianych i dopasowanie ich do reszty wystroju brzmi bardzo stylowo. Również opisanie kosztów i materiałów przydatnych do montażu jest wartościowe dla tych, którzy planują podobne prace w swoich domach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.