Budowa domu krok po kroku: wybór drzwi wejściowych

Drzwi wejściowe wpływają na pierwsze wrażenie twoich gości. To bardzo istotny element architektoniczny, który wpływa na ogólny wygląd domu. Dlatego powinny być nie tylko piękne i funkcjonalne, ale dopasowane do stylu domu. Jakie drzwi wejściowe wybrać i na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu? Ile kosztują komfortowe i bezpieczne drzwi frontowe?

 

Gdzieś na początku 2020 roku przyszedł ten moment, kiedy ekipa budowlana zainstalowała drzwi frontowe w naszym domu. Producenci oferują różne rodzaje drzwi z szybą oraz bez szyb, które z łatwością można dopasować do stylu domu. Można wybierać spośród: drzwi z litego drewna, drzwi stalowych, drzwi z PCV, drewnianych drzwi z ociepleniem czy drzwi z włókna szklanego. Które z nich wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drzwi wejściowych do nowego domu?

Drzwi wejściowe do nowego domu – energooszczędność i trwałość

Wspólnie z mężem zależy nam na niskich kosztach utrzymania domu. Właśnie dlatego wybrane przez nas drzwi muszą nie tylko doskonale wyglądać, być odporne na warunki atmosferyczne, ale również trwałe oraz o wysokich parametrach technicznych. W przypadku energooszczędności drzwi zewnętrznych należy zwrócić uwagę na ich współczynnik przenikania ciepła.

Drzwi wejściowe do nowego domu – bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to każda osoba ma inny poziom jego komfortu. Chcemy czuć się bezpiecznie we własnym domu, dlatego podczas zakupu drzwi wejściowych dużą uwagę zwracaliśmy na aspekty związane z ich solidną konstrukcją i bezpieczeństwem. Jeśli zależy ci na przeszkleniu drzwi wejściowych, można również dobrać odpowiednie szkło, które zapewni komfort mieszkańców i zabezpieczy przed zaglądaniem przechodniów do domu.

Drzwi wejściowe do nowego domu – izolacyjność akustyczna drzwi zewnętrznych

Warto również zwrócić uwagę na współczynnik RW w decybelach, który decyduje o izolacyjności akustycznej. Sprzedawcy nie mają obowiązku informowania o nim, dlatego najlepiej zapytać o ten parametr, a wpływają na niego również odpowiednio zamontowane uszczelki.

Drzwi wejściowe do nowego domu – wodoszczelność drzwi zewnętrznych

Zadaniem drzwi zewnętrznych jest zapewnienie mieszkańcom domu komfortu i bezpieczeństwa. Wpływa na to również wodoszczelność, czyli zabezpieczenie przed wnikaniem deszczu do domu.

Drzwi wejściowe do nowego domu – sposób otwierania drzwi zewnętrznych

Poza wymiarem drzwi wejściowych do domu trzeba także wybrać odpowiedni sposób ich otwierania. W zależności od ilości miejsca w przedpokoju można kupić drzwi zewnętrzne otwierane do wewnątrz lub drzwi wewnętrzne otwierane na zewnątrz. W przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz przed wejściem do domu powinny znajdować się przestronne schody wejściowe, tak, aby podczas otwierania nie zrobić krzywdy osobie, która znajduje się za nimi. Poza tym drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz ułatwiają ewakuację, ale także umożliwiają złodziejowi włamanie się do domu ze względu na możliwość podważenia skrzydła.

Drzwi zewnętrzne otwierane do wewnątrz najlepiej sprawdzą się w domu jednorodzinnym z wiatrołapem i dużą ilością miejsca na manewrowanie drzwiami. Podczas ich wyboru warto pomyśleć o okapniku, który zabezpieczy podłogę w przedpokoju przed spływającą wodą podczas opadów. Montaż drzwi zewnętrznych od wewnątrz sprawia, że ich podważenie jest niemożliwe. Przed złożeniem zamówienia na drzwi wejściowe do domu należy także przemyśleć kwestię czy będą to drzwi zewnętrzne prawe, czy drzwi wewnętrzne lewe.

Drzwi wejściowe do nowego domu – antywłamaniowe

Każdy z nas pragnie czuć się w swoim domu bezpiecznie i komfortowo. Dlatego ważną kwestią podczas zakupu zewnętrznych drzwi wejściowych jest kwestia ich zabezpieczenia przed włamaniem.

Budowa domu krok po kroku: wybór drzwi wejściowych

Jakie drzwi frontowe do nowego domu wybraliśmy?

Podobnie jak w przypadku drzwi zewnętrznych do kotłowni zależało nam na tym, aby w domu było ciepło, bezpiecznie i komfortowo. Dlatego do nowego domu wybraliśmy drzwi zewnętrzne Wikęd Optimum Termo w kolorze orzech prawe z kierunkiem otwierania do wewnątrz z przeszklonym naświetlem bocznym.

Producent deklaruje, że są to drzwi dla wymagających klientów, gdyż bez przeszklenia mają doskonałe parametry izolacyjności termicznej, które wynoszą Ud = 0,85. Ponadto spełniają wymagania klasy antywłamaniowej RC2, co wpływa na bezpieczeństwo domowników. Ciepła ościeżnica Termo wykonana jest z aluminium i wyróżnia ją bezkonkurencyjna trwałość, jakość oraz bezpieczeństwo.

Drzwi zewnętrzne Optimum Termo Wikęd:

 • skrzydło drzwiowe z uszczelką wypełnione pianką poliuretanową oraz ramiakiem z drewna klejonego,
 • ryglowanie górne,
 • dodatkowy zamek górny z wkładko-gałką (system jednego klucza),
 • zasuwnica z zamkiem głównym,
 • ryglowanie dolne,
 • okapnik,
 • skrzydło z 4-stronną przylgą,
 • ciepła ościeżnica Termo,
 • 3 zawiasy 3D regulowane w trzech płaszczyznach,
 • 3 zaczepy z regulowanym dociskiem,
 • ozdobne nasadki na zawiasy,
 • regulacja języka,
 • ciepły próg z przegrodą termiczną,
 • windstoper, dodatkowe uszczelnienie, które likwiduje ewentualne podmuchy wiatru poprzez próg,
 • 3 bolce antywyważeniowe.

Drzwi wejściowe do domu jednorodzinnego – cena

Drzwi zewnętrzne Optimum Termo Wikęd o wymiarach 2100 x 1370 z przeszkleniem oraz naświetlem bocznym do nowego domu kosztowały nas 5519 zł brutto wraz z montażem.

Budowa domu krok po kroku: wybór drzwi wejściowych

Drzwi frontowe w nowym domu – i co dalej?

Mam jeszcze troszkę zaległości do opisania, bo po montażu drzwi wejściowych nastąpiło docieplenie elewacji oraz montaż kominka. Gdzieś w międzyczasie zrobiono przyłącze gazowe. Aktualnie bardzo pracowity Pan budowlaniec, którego nazywam Mietkiem, kończy szpachlowanie ścian. Na czerwiec mamy umówionego płytkarza, a na lipiec montaż paneli, schodów wewnętrznych oraz mebli kuchennych. Jeszcze przed inwentaryzacją trzeba wykonać schody wejściowe do domu. Za chwilę, bo jeszcze w maju czekają nas zakupy sprzętu AGD do kuchni oraz wyposażenia łazienek. W czerwcu, na spokojnie, wybór wygodnego łóżka do sypialni. Gdzieś po drodze trzeba jeszcze zakupić piec gazowy, stację uzdatniania wody, a później długo wyczekiwana przeprowadzka i zabawa w urządzanie nowego domu.

4 odpowiedzi do “Budowa domu krok po kroku: wybór drzwi wejściowych”

  1. Uwaga! Bardzo proszę przeczytać artykuł ze zrozumieniem, znajdziesz w nim odpowiedź na swoje pytanie 🙂 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.