Jakie wybrać drzwi zewnętrzne do kotłowni w nowym domu? Po wykonaniu wszelkich dotychczasowych etapów budowy przyszedł moment, by zająć się właśnie tym tematem. Na co zwrócić największą uwagę podczas zakupu drzwi zewnętrznych do kotłowni? Jakich błędów unikać i co o drzwiach do kotłowni mówią przepisy?
Spis treści
Drzwi do kotłowni – blog o budowie domu
Zadaniem przydomowej kotłowni jest zapewnianie komfortu mieszkańcom. Jednak, aby pomieszczenie to było bezpieczne, musi spełniać odpowiednie warunki. Klimat panujący w naszym kraju sprawia, że domy trzeba ogrzewać, dlatego już podczas projektowania naszego domu musieliśmy podjąć decyzję, w jaki sposób będziemy go w przyszłości ogrzewać. Dlatego projektując dom jednorodzinny, musimy wygospodarować przestrzeń na kotłownię. Choć wiele osób wydziela na kotłownię przestrzeń w garażu czy łazience, to my zdecydowaliśmy się na osobne pomieszczenie, które jest kotłownią.
Drzwi do kotłowni – co mówią przepisy?
Wymagania dotyczące pomieszczenia, jakim jest kotłownia, znajdują się w prawie budowlanym i rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych. Przepisy te określają wielkość, lokalizację oraz rodzaj wentylacji, który należy zastosować w kotłowni. I w związku z tym, że nie chcielibyśmy zostać uzależnieni od cen gazu nasza kotłownia to osobne pomieszczenie, które usytuowane zostało za garażem od strony ogrodu. Początkowo pojawi się w nim piec gazowy, ale jest również możliwość montażu kotła na paliwo stałe.
W projekcie naszego domu znalazłam informację, że zaprojektowano kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania o mocy 24 kW. Jego zadaniem będzie zasilanie instalacji centralnego ogrzewania. Kocioł umieszczony zostanie w pomieszczeniu gospodarczym. Kotłownia, w której instalowany będzie piec gazowy c. o. , powinna mieć w drzwiach lub ścianach zewnętrznych otwory nawiewne o łącznej powierzchni 200 cm. Pod sufitem należy wykonać kratkę wywiewną o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm, a przewody spalinowe – zgodnie z projektem konstrukcyjno-budowlanym.
Odprowadzanie spalin z kotła na paliwo stałe realizowane będzie za pośrednictwem komina. Kocioł gazowy należy podłączyć do komina typu rura w rurze o średnicy odpowiedniej do wielkości kotła. System centralnego ogrzewania należy zabezpieczyć naczyniem wzbiorczym zamkniętym.
Instalację trzeba wyposażyć w pompę obiegową sterowaną elektronicznie o parametrach:
- wydajność V-1,142 m 3/h,
- wysokość podnoszenia H= 7,9 kPA.
Wentylacja w kotłowni
Nawiew powietrza do pomieszczenia kotła realizowany będzie za pomocą kratki nawiewnej umieszczonej na ścianie zewnętrznej. Wywiew będzie odbywał się przez kratkę wywiewną umieszczoną pod stropem pomieszczenia i podłączoną do kanału wentylacyjnego o przekroju 14×14. Na kanale wywiewnym nie należy umieszczać żadnych urządzeń ograniczających lub zaburzających przepływ powietrza.
Kotłownia – niezbędne wytyczne z projektu
Kocioł gazowy zamontowany zostanie w pomieszczeniu gospodarczym na parterze budynku, które musi posiadać:
- drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz,
- kanał wentylacyjny zakończony kratką bez żaluzji o wymiarach m.in. 14×21 cm,
- gniazdo wtykowe w oprawie hermetycznej,
- wysokość pomieszczenia min. 2,20 m.
Według prawa budowlanego drzwi do kotłowni z piecem na paliwo stałe powinny mieć 80 cm szerokości, otwierać się na zewnątrz oraz być niepalne o 0,5 klasie odporności ogniowej.
Antywłamaniowe, metalowe, stalowe, ocieplane, p-poż czy aluminiowe – które drzwi zewnętrzne do kotłowni będą najlepsze?
Producenci drzwi oferują różne rodzaje drzwi zewnętrznych do kotłowni. Przeglądając ich oferty, znaleźliśmy techniczne drzwi stalowe zewnętrzne, drzwi przeciwpożarowe (tzw. pepożki), drzwi antywłamaniowe, czy drzwi ocieplane. Do pomieszczenia gospodarczego przy powierzchni mieszkalnej takiej jak kotłownia, naszym zdaniem najlepiej wybrać, bezpieczne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale także ocieplane drzwi metalowe zewnętrzne. Dla nas ważne jest bezpieczeństwo i ochrona przed włamaniem oraz kradzieżą, a także zabezpieczenie przed utratą ciepła czy pożarem. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na zakup drzwi technicznych do zadań specjalnych do kotłowni.
Drzwi do kotłowni gazowej w domu jednorodzinnym – cena
Drzwi zewnętrzne są istotnym elementem wizualnym, dlatego w naszym wymarzonym domu ich kolor dobraliśmy do koloru ram okiennych oraz rolet zewnętrznych. Jak już pisałam wyżej, dla nas istotne jest bezpieczeństwo oraz ciepło. Dlatego zdecydowaliśmy się na zakup stalowych drzwi zewnętrznych Wikęd wzór 1 z ciepłą ościeżnicą Premium Termo, którą wyróżnia:
- izolacyjność termiczna Ud od 0,98
- grubość skrzydła drzwiowego 54 mm
- izolacyjność akustyczna do 31 dB
- klasa antywłamaniowa RC 2
Zainwestowaliśmy w ciepłą ościeżnicę z uszczelką oraz próg aluminiowy z uszczelką. Zależało nam na uszczelnieniach, które likwidują ewentualne przedmuchy w części progowej. Drzwi są wyposażone w zaczepy z regulowanym dociskiem, 3 zawiasy 3D regulowane w trzech płaszczyznach, ozdobne nasadki na nawiasy, 3 bolce antywyważeniowe, ryglowanie górne i dolne na hak oraz szczotkę doszczelniającą. Skrzydło drzwiowe z uszczelką wypełnione jest pianką poliuretanową oraz ramiakiem z drewna klejonego.
Drzwi są bardzo lekkie (na razie bezproblemowe), łatwo się zamykają i otwierają. Zostały wyposażone w dodatkowy zamek górny, a do otwarcia zamka dolnego i górnego służy jeden klucz (co z pewnością ułatwia życie). To polskie drzwi wykonane z wysokiej jakości materiałów, które mają nam zapewnić długoletnią niezawodność i trwałość. Są odporne i antywłamaniowe, a co za tym idzie – również bezpieczne i komfortowe. Klasa antywłamaniowa 2 (drzwi pełne). Za nasze drzwi do kotłowni wraz z montażem zapłaciliśmy 2459,16 zł.
Drzwi zewnętrzne do kotłowni w nowym domu – i co dalej?
Ciągle nadrabiam opisywanie tego, co działo się na budowie w zeszłym roku. Niemal kilka dni po montażu drzwi do kotłowni została zamontowana brama garażowa, dlatego już niebawem opiszę, czym kierowaliśmy się podczas wyboru bramy garażowej oraz jaki był jej koszt. A aktualnie właśnie kończymy ocieplanie poddasza, wykonane zostało również ocieplanie zewnętrzne (jeszcze bez tynkowania – które ma nastąpić za jakieś 3 tygodnie).
Kilka dni temu zamontowane zostały zewnętrzne drzwi wejściowe do naszego domu (te od frontu). Następnie w planach mamy montaż kominka i szpachlowanie ścian. W międzyczasie powinna nastąpić instalacja przyłącza gazowego. A gdy ściany wyschną przed nami malowanie, kładzenie płytek i paneli, a następnie to, na co tygryski takie jak ja, czekają najbardziej, czyli urządzanie wnętrz i przeprowadzka, która mam nadzieję – mimo wszystko się nie opóźni i nastąpi – w sierpniu tego roku.