I zaczęło się! Z niecierpliwością oczekiwałam na ten magiczny moment, kiedy koparka wjedzie na naszą działkę budowlaną. Etap budowania fundamentów naszego wymarzonego domu już za nami. Co trzeba wiedzieć o budowie fundamentów w domu jednorodzinnym? Prześledźmy krok po kroku, jak powinny zostać wykonane fundamenty domu bez piwnicy. Dowiedz się, jaki jest koszt budowy fundamentów domu jednorodzinnego w 2019 roku!
Spis treści
Budowa fundamentów – blog o budowie domu jednorodzinnego
Budowa własnego domu do wyjątkowe życiowe przedsięwzięcie. Sprawia, że zaczynasz interesować się tak wieloma mało kobiecymi tematami. Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi, co dzieje się na Twojej budowie. Z radością, najchętniej każdego dnia, byś ją odwiedzała, aby po prostu tam pobyć. Aby nacieszyć się, że wkrótce (czytaj za minimum 1,5 roku) przeniesiesz się w to swoje wymarzone i selektywnie – a do tego długo – wyszukiwane miejsce na ziemi.
Wszystkie media zostały podłączone do działki budowlanej, umowa z firmą budowlaną podpisana, kierownik budowy wybrany, działka budowlana przygotowana do budowy domu. I tak, zamiast w maju (jak mówił początkowo właściciel firmy, która miała budować nasz dom), dzięki pięknej pogodzie tego roku, budowa rozpoczęła się jeszcze w kwietniu. Ku naszej radości i skróceniu trudnej męki oczekiwania. W projekcie przygotowanym przez panią architekt czytamy: „Fundamenty. Zaprojektowano ławy fundamentowe wylewane na mokro na placu budowy z betonu C16/20. Zbrojone stalą gatunku A-III, posadowione na głębokości 0,80 m poniżej projektowanego poziomu terenu. Pod fundamenty należy zastosować warstwę chudego betonu C7,5. Grubość otulenia 5 cm. Fundamenty zaizolować 2 warstwami bitizolu lub korlizolu. Szerokość ław fundamentowych: 60 cm. Stopy fundamentowe St. 1. 100 × 100 cm.”
Dalej czytamy: „Ławy fundamentowe z betonu C16/20, zbrojone 4 prętami ø 12 mm (stal III) łączonymi strzemionami z prętów ø 6 mm (stal A-0) co 20 cm. Szerokość ław fundamentowych: 60 cm. Stopa fundamentowa 100 x 100 cm, zbrojona krzyżowo ø 12 co 12 cm.”
I wytyczne techniczne, jeśli chodzi o fundamenty naszego domu to:
- wymiar ław fundamentowych 40/60 cm;
- ławy fundamentowe – monolityczne z betonu C16/2;
- zbrojenie konstrukcyjne ze stali A-I 34GS – 4 ø 12;
- pręty główne rozmieścić w obrysie ściany obciążającej, łączyć je ze strzemionami ze stali A – O ø 6 co 20 cm;
- głębokość posadowienia fundamentów minimum 80 cm poniżej poziomu przyległego terenu.
Niewątpliwie fundamenty to najważniejszy element domu, który jednocześnie jest najbardziej obciążony. Architekt, przygotowując parametry fundamentów domu, powinien wziąć pod uwagę:
- wielkość budynku
- ilość kondygnacji
- technologię budowy
- rodzaj użytych materiałów
- rodzaj gruntu
Właśnie dlatego fundamenty powinny być indywidualnie zaprojektowane po wizycie architekta na działce budowlanej.
Etapy budowania fundamentów naszego domu jednorodzinnego z podwójnym garażem i poddaszem użytkowym powstawały po kolei. Jakie prace wykonała firma budowlana:
- wykopu fundamentów;
- ewentualnego wywozu gliny (jeśli taka pojawi się pod warstwą humusu, bo na glinie nie można budować domu);
- wylania chudego betonu;
- przygotowania i wykonania elementów zbrojenia;
- wylania betonu;
- izolacji poziomej;
- postawienia ścian podziemnych;
- izolacji przeciwwodnej z malowaniem ścian;
- zasypania piaskiem;
- przygotowania instalacji sanitarnej;
- wylania ślepej posadzki;
- ocieplenia;
Budowa fundamentów domu jednorodzinnego – wytyczenie obrysu budynku
Po zdjęciu humusu, a jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych przez firmę budowlaną na naszej działce pojawiła się zaprzyjaźniona geodetka. Po to, aby wymierzyć osie oraz punkty charakterystyczne budynku. Oznaczyła również poziom zero. Dopiero wówczas ekipa budowlana pod nadzorem kierownika budowy rozpoczęła prace dotyczące budowy fundamentów naszego domu. Nigdy dotąd nie wiedziałam, po co są te deseczki, a w zasadzie płotki powbijane w obrębie budowy domu jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych. Teraz już wiem. Geodetka nazywała je „palikami”. Do tych palików zostały przywiązane sznurki, które wytyczają osie ścian, czyli miejsce wykopów pod ławy fundamentowe. Sznurkiem został również wytyczony tzw. tajemniczy poziom zero. Okazuje się, że jest to poziom posadzki wykończonej parteru budynku.
Budowa fundamentów domu jednorodzinnego – wykopu fundamentów
Następnie przyjechała koparka, by wykopać fundamenty. Wybrano i wywieziono glinę, która znajdowała się pod częścią przyszłego domu.
Budowa fundamentów domu jednorodzinnego – wylanie chudego betonu
Po wykopaniu fundamentów, a jeszcze przed wykonaniem ław fundamentowych ekipa budowlana wylała warstwę chudego betonu, by wzmocnić podłoże i wyrównać nacisk na grunt.
Budowa fundamentów domu jednorodzinnego – przygotowanie i wykonania elementów zbrojenia
Dla niewtajemniczonych w sztukę budowlaną zbrojenie to takie metalowe słupki. Wykonane jest z prętów żebrowanych lub gładkiej stali. Składa się z 4 prętów połączonych drutem. Najczęściej łączy się zbrojenie, umieszczając druty w odstępach co 30 cm.
Budowa fundamentów domu jednorodzinnego – wylanie betonu
W tym celu zamówiliśmy dostawę betonu wprost z pobliskiej betoniarni. Na umówiony dzień i godzinę, nadjechała gruszka z betonem i przy pomocy specjalistycznej pompy do betonu wylała beton 0,40x,060 C16/20 wprost do przygotowanych wcześniej fundamentów.
Budowa fundamentów domu jednorodzinnego – izolacja pozioma
Pomiędzy ławą fundamentową i ścianą ekipa budowlana wykonała izolację poziomą z takiej grubszej czarnej folii lub papy. Chroni ona ściany fundamentowe przed zawilgoceniem.
Budowa fundamentów domu jednorodzinnego – postawienie ścian podziemnych
Ściany fundamentowe (podziemne) wybudowane zostały na żelbetonowych ławach.
Budowa fundamentów domu jednorodzinnego – izolacja (pionowa) przeciwwodna z malowaniem ścian
Kolejny etap budowy fundamentów naszego wymarzonego domu to dwukrotne pomalowanie ścian masą bitumiczną. Ma ona chronić przed dostawaniem się wilgoci z gruntu do ścian budynku.
Budowa fundamentów domu jednorodzinnego – zasypanie piaskiem
Izolację poziomą i pionową oraz ocieplenie należało wykonać przed zasypaniem fundamentów piaskiem. U nas zastosowano piasek, który został dobrze utwardzony.
Budowa fundamentów domu jednorodzinnego – przygotowanie instalacji sanitarnej
Jest to nic innego jak zastosowanie rur z tworzyw sztucznych pod pierwszą posadzką domu. Instalacja sanitarna, czyli przygotowanie wszystkich przyłączeń wodno-kanalizacyjnych. Już na etapie projektowania mniej więcej określiliśmy, że zlew i zmywarka w kuchni mają stanąć pod oknem. Co gdzie i jak ma się mieścić w obu łazienkach oraz że w kotłowni ma być mały zlew. Dopiero kiedy widzieliśmy wykonaną w naszym domu kanalizację sanitarną, przyszło nam na myśl, że niezbędna będzie także kratka ściekowa w garażu. Na przykład, kiedy zimą zaparkujemy w nim ośnieżony samochód woda, która zbierze się na posadzce garażu, będzie miała możliwość „odpłynąć”. Warto o tym pamiętać, bo pani architekt nie zasugerowała nam tego rozwiązania na etapie projektowania domu.
Budowa fundamentów domu jednorodzinnego – fundamenty ścianki działowe
Kolejny krok to przygotowanie fundamentów ścianek działowych. Robi się je po to, aby zapobiec pękaniu ścian w przyszłości.
Budowa fundamentów domu jednorodzinnego – wylanie ślepej posadzki
Tutaj znów przyjechała gruszka z betonem i specjalistyczną pompą. Posadzka została wylana i wyrównana. W związku z tym, że było bardzo gorąco, po jej związaniu, przez kilka dni jeździliśmy na budowę, by polewać beton. Warto to robić, aby zapewnić jego powierzchni odpowiednią wilgotność i przeciwdziałać pękaniu.
Budowa fundamentów domu jednorodzinnego – ocieplenie
Następnie firma budowlana wykonała ocieplenie fundamentów. Do tego celu użyła polistyrenu (styropianu) o grubości 16 cm. Kolejna warstwa hydroizolacji fundamentów, po ociepleniu płytami styropianowymi polegała na izolacji przy pomocy folii kubełkowej.
Budowa fundamentów domu jednorodzinnego – fundamenty pod taras
Co jak co, ale największy w naszym przyszłym nowym domu jest taras. Czasem zastanawiam się, czy troszkę nie przesadziliśmy z jego rozmiarami. Choć z drugiej strony myślę sobie, że to będzie przyjemne miejsce do relaksu i odpoczynku. Poza meblami ogrodowymi (chyba ratanowymi) stanie na nim huśtawka kokon oraz mnóstwo roślin, którymi uwielbiam się otaczać. Kierownik budowy wraz z ekipą budowlaną wspólnie uzgodnili, że pod taras również należy przygotować fundamenty. Choć wcześniej podpowiadano nam, że nie ma żadnego sensu robić fundamentów pod taras, to nieugięty kierownik budowy nie pozwolił przeforsować tego pomysłu.
Koszt budowy fundamentów
W 2019 roku za wszystkie powyżej wykonane etapy budowy fundamentów naszego jednorodzinnego domu z poddaszem użytkowym i dwoma stanowiskami garażowymi zapłaciliśmy 60958,71 zł. Oczywiście na tę cenę składają się wszystkie materiały budowlane oraz robocizna.
Mam nadzieję, że jasno i zrozumiale wytłumaczyłam, jak to było z budową naszych fundamentów. Kiedy szukałam informacji na ten temat, wszystko brzmiało tak strasznie trudno i fachowo, dlatego pomyślałam, że postaram się opowiedzieć wszystko normalnym językiem, tak jak ja to zrozumiałam.
Aktualnie na naszej budowie kończymy budowę ścian i kominów na poddaszu. Na lipiec zaplanowano budowę dachu. Dlatego wkrótce opiszę kolejne etapy budowy naszego domu i pokażę Ci, ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego w 2019 roku (a niestety kosztuje dość sporo!). Tymczasem zastanawiamy się nad tym, jakie wybrać okna dachowe, zwane także oknami połaciowymi.
Nawet nie sądziłam, że fundamenty to tak skomplikowane i wieloetapowe przedsięwzięcie! Mogłabyś napisać ile czasu trwały wszystkie prace opisane w poście? My jesteśmy na etapie ustalania projektu domu, ale zanim spotkamy się z architektem musimy mieć wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania. Mam nadzieję, że uda się go dostać jeszcze w tym tygodniu. Dzięki pomocy znajomego, który w zeszłym roku rozpoczął budowę domu znaleźliśmy już firmę budowlaną, która na pewno w tym roku wykona fundamenty. Dalsze prace będziemy podejmować zapewne dopiero na wiosnę, bo właściciel firmy doradził nam, że skoro w tym roku nie uda się doprowadzić dom do stanu zamkniętego to nie ma sensu stawiać ścian, które w okresie zimowym namokną i przez to będą dłużej schnąć, co może spowolnić dalsze etapy budowy. Tak więc naszym celem są w tym roku fundamenty 🙂
Trzymam kciuki 🙂 Budowa fundamentów trwała około 1,5 miesiąca. Ale to podobno dlatego że pogoda dopisała 🙂 Później około 1,5 miesiąca ściany, strop i ściany na poddaszu (trzeba odczekać jakiś czas po wylaniu stropu przed stawianiem ścian na poddaszu). A teraz 17 czerwca ma przyjść cieśla i robić dach 🙂
Jestem pod wrażeniem sprawności i szybkości budowy Waszego domu! Widać, że ekipa nie próżnuje, a dodatkowo pogoda sprzyja 🙂 Muszę się dopytać właściciela firmy budowlanej o te ściany na poddaszu, bo może lepiej będzie zbudować w tym roku chociaż parter, skoro potem trzeba odczekać zanim dobuduje się poddasze…A czy po zbudowaniu fundamentach tez trzeba odczekać zanim rozpocznie się budowę ścian na parterze?
Po wylaniu fundamentów czekaliśmy tydzień albo dwa. I dopiero po tym czasie powstawały ściany 🙂
To dosyć szybko! Myślałam, że trwa to kilka tygodni. Dziękuje za informację 🙂
Wszystko zależy też od technologii budowy. No i decydujące zdanie w każdej sprawie ma kierownik budowy. My wybraliśmy służbistę – trochę marudzi, ale w sumie robi to, żeby wszystko było dobrze 🙂
Interesujący wpis. Ciekawy blog.
Kamilu, dziękuję, bardzo mi miło 🙂
A jaki był kolejny etap po ociepleniu styropianem i folią kubełkową? Znów beton? Czy na płycie również było zbrojenie?
Agnieszko, wszystko odbywało się tak jak opisałam w artykule 🙂
Bardzo dobrze skomponowany artykuł merytoryczny. Brawo!
Dziękuję Jarku, a pisany przez kobietę 🙂