Budowa murów nowego domu – wszystko, co musisz wiedzieć

Fundamenty zostały wylane i co dalej? Nadszedł odpowiedni czas, by odbyły się roboty murarskie oraz prace konstrukcyjne. Z czego budować ściany nowego domu? Jak przebiegał ten etap budowy naszego domu? I ile kosztowało postawienie murów i prace konstrukcyjne podczas budowy domu w 2019 roku?

Na budowie ciągle coś się dzieje. Za chwile będziemy porządkować teren wokół domu, bo jest tam mnóstwo chwastów. A tymczasem zakończyliśmy kolejny etap budowy, jakim są roboty murarskie, strop i prace konstrukcyjne, dlatego dziś przychodzę z kolejną porcją wiedzy na ten temat.

budowa domu krok po kroku zdjęcia blog sposobynazycie.pl

Wiele osób zastanawia się jak zorganizować prace murarskie na budowie domu jednorodzinnego. My nie mieliśmy tego problemu, bo wybraliśmy firmę, która buduje nasz dom kompleksowo – od początku do końca. I to ona stworzyła plan pracy ekip budowlanych na naszej budowie oraz organizuje kalendarz ich prac.

budowa domu krok po kroku zdjęcia blog sposobynazycie.pl

Murowanie, czyli stawianie ścian np. domu jednorodzinnego, powstaje poprzez spajanie pustaka ceramicznego z wypełniającą i wiążącą zaprawą murarską. Istnieją różne rodzaje ścian w domu jednorodzinnym. Można je podzielić na ściany zewnętrzne i wewnętrzne.

budowa domu krok po kroku zdjęcia blog sposobynazycie.pl Ściany wewnętrzne dzielą się na nośne, zwane także konstrukcyjnymi i działowe. Są połączone trwale z konstrukcją domu za pomocą wieńca. Ich zadaniem jest przenoszenia obciążeń pionowych stropu i kolejnych kondygnacji budynku. Dlatego podczas ich murowania i konstruowania należy przestrzegać zaleceń z projektu.

budowa domu krok po kroku zdjęcia blog sposobynazycie.pl

Murowanie ścian w domu jednorodzinnym krok po kroku

W przypadku tego etapu prac budowlanych w projekcie czytamy: „Ściany w systemie ścian 2-warstwowych. Na ścianach wykonać żelbetowy wieniec obwodowy z betonu C20/25, zbrojony 4 prętami fi12, strzemiona fi6 co 15 cm. Ściany konstrukcyjne z pustaka ceramicznego Cerpol 24 cm. Ocieplenie ze styropianu fasadowego 20 cm. Ściany działowe z pustaka ceramicznego Cerpol MiniMaxi 120/220”.

budowa domu krok po kroku zdjęcia blog sposobynazycie.pl

Dodam tylko tak dla większego zrozumienia, że ściany dwuwarstwowe oznaczają ściany zbudowane z pustaka ceramicznego oraz ocieplone styropianem.

budowa domu krok po kroku zdjęcia blog sposobynazycie.pl

Po wylaniu i zaizolowaniu fundamentów, a następnie odczekaniu około 1,5 miesiąca na naszej budowie rozpoczęły się prace murarskie. Najpierw wyprowadzono narożniki zewnętrzne, następnie zostały wyznaczone otwory. Warto podkreślić, że w tych miejscach należy unikać docinania pustaków. Powstała pierwsza warstwa murów.

budowa domu krok po kroku zdjęcia blog sposobynazycie.pl

Firma budowlana utrzymywała poziom ścian poprzez stosowanie sznurka murarskiego, który pozostawał rozpięty na każdej ze ścian. Niezwykle istotne jest, aby odczekać do momentu, gdy zaprawa się zwiąże, aby nie dopuścić do odkształcenia pod ciężarem kolejnych warstw murów. Podpatrzyłam, że do korygowania pozycji pustaków używano gumowego młotka.

budowa domu krok po kroku zdjęcia blog sposobynazycie.pl

Szalenie istotne jest, aby mury nowo budowanego domu były stawiane pionowo, natomiast ich elementy powinny zostać wypoziomowane. Wszystko dlatego, że ściany budynku utrzymują i rozkładają ciężar dachu oraz stropu zatem ważne jest, by siły oddziałujące na nie z góry rozchodziły się równomiernie.

budowa domu krok po kroku zdjęcia blog sposobynazycie.pl

Budowa domu jednorodzinnego — ściany domu muszą być zbrojone!

Każda ze ścian nowo budowanego domu niezaprzeczalnie musi być połączona zbrojonymi wieńcami, które znajdują się w każdym stropie oraz ściankach kolankowych, na których oparty zostanie dach. Również słupy i nadproża wymagają zbrojenia.

budowa domu krok po kroku zdjęcia blog sposobynazycie.pl

Nadproża w projekcie naszego wymarzonego domu opisane są w sposób następujący: „Nadproża – prefabrykaty strunobetonowe SBN 120×120 po dwie belki nadprożowe układane na podmurówce z min. 3 warstw cegły pełnej. Poziom nadproży określono z uwzględnieniem kaset rolet zewnętrznych (20 cm). Nadproże bramy garażowej żelbetowe 24×40 cm”.

budowa domu krok po kroku zdjęcia blog sposobynazycie.pl

Nasze dwuwarstwowe ściany parteru zostały wymurowane, jeśli chodzi o ich ocieplenie, to planujemy to zrobić wiosną w przyszłym roku razem z elewacją.

budowa domu krok po kroku zdjęcia blog sposobynazycie.pl

Budowa domu jednorodzinnego — strop nad parterem

Jako że wspólnie z panią architekt zaprojektowaliśmy dom z poddaszem użytkowym, po wymurowaniu murów należało wykonać strop nad parterem. Projekt budowlany opisuje go w następujący sposób: „Strop nad parterem – gęstożebrowy Teriva 4,0/1 wys. 24 cm. Poziom górny stropu grubość nadbetonu 4 cm. Rozstaw belek, układ belek i żeber rozdzielczych zgodnie z rys. 3. W strefach podporowych stosować siatkę podporową.

budowa domu krok po kroku zdjęcia blog sposobynazycie.pl

Budowa domu jednorodzinnego — schody na poddasze użytkowe

Kolejny etap prac obejmował schody na poddasze użytkowe. Już na etapie projektowania domu zdecydowaliśmy się wybrać schody o konstrukcji żelbetowej, dzięki czemu bez trudu mogę wchodzić na poddasze podczas budowy (nie wiem, czy odważyłabym się na to, gdyby w tym miejscu stała drabina). A wszystko dlatego, że mam zamiar wykorzystać miejsce pod schodami. Chcę tam zrobić pomieszczenie gospodarcze do przechowywania odkurzacza, środków czystości czy mopa.

budowa domu krok po kroku zdjęcia blog sposobynazycie.pl

Budowa domu jednorodzinnego — kominy

Kolejny etap prac murarskich w naszym domu to kominy. Tutaj z projektu dowiedzieć się można, że należy zastosować „kominy dymowe systemowe – ICOPAL Wulkan C Ø 200 oraz ICOPAL Wulkan CL – eko Ø 16.” W przypadku naszego domu mamy 3 kominy. Dwa z nich znajdują się w kotłowni, natomiast jeden komin z wentylacją jest na ścianie w salonie, ponieważ będzie się tam znajdował kominek. Przy kominach w kotłowni znajdują się również 4 otwory wentylacyjne.

budowa domu krok po kroku zdjęcia blog sposobynazycie.pl

Jeśli chodzi o prace konstrukcyjne i murarskie, to na tym etapie zostały również wymurowane balkony.

budowa domu krok po kroku zdjęcia blog sposobynazycie.pl

Ile kosztuje budowa domu w 2019 roku?

Niestety planując budowę domu, należy przygotować się na większe wydatki niż te oszacowane w pierwotnej wycenie prac budowlanych. W kosztorysie przygotowanym przez firmę budowlaną, który otrzymaliśmy jeszcze przed podpisaniem umowy budżet na roboty murarskie, strop i prace konstrukcyjne wyglądał następująco:

 • Roboty murarskie (ściany nośne ściany działowe, osadzenie nadproży, kominy + wentylacja, kominy klinkierowe) 81 360,72 zł.
 • Strop i prace konstrukcyjne (wieniec – 2 szt., balkon – 2 szt., schody, podciągi, belki żelbetowe) 52 457,76 zł.

Razem 133 818,48 zł.

A po wykonaniu prac okazało się, że wyszło drożej, bo 139 918,48 zł za tę przyjemność. Warto podkreślić, że na tę cenę składają się niezbędne materiały budowlane oraz robocizna.

budowa domu krok po kroku zdjęcia blog sposobynazycie.pl

Budowa domu jednorodzinnego — co dalej?

Aktualnie nasi budowlańcy kończą kłaść dachówkę (mimo iż budowę dachu zaplanowano na lipiec, a my mamy już połowę sierpnia). Czekamy też na okna (które mają być za około 1-2 tygodnie). Czyli z początkiem września nasza budowa ze stanu surowego otwartego zmieni się w stan surowy zamknięty.

budowa domu krok po kroku zdjęcia blog sposobynazycie.pl

Gdzieś po drodze, bo również jeszcze w sierpniu mają zostać wykonane instalacje elektryczne, choć podejrzewam, że to może być trudne, bo zostało tylko pół miesiąca. A na połowę września mamy już zamówionego tynkarza. Będę donosić na bieżąco, co się dzieje na budowie. Zawsze czekam na zakończenie danego etapu, by podsumować również koszty budowy domu w 2019 roku.

budowa domu krok po kroku zdjęcia blog sposobynazycie.pl

Tak po ludzku już nie mogę się doczekać przeprowadzki. Nie wiem, jak wytrzymam jeszcze kilka miesięcy w bloku, ale im dalej posuwa się nasza budowa wymarzonego domu, tym bardziej chciałabym już tam zamieszkać. Tymczasem ten czas upływa mi na przeglądaniu projektów wykończenia wnętrz, mebli i dekoracji. Powoli myślę też o tym, jak zagospodarować sporych rozmiarów ogród wokół domu. O tym też wkrótce napiszę!

7 odpowiedzi do “Budowa murów nowego domu – wszystko, co musisz wiedzieć”

 1. Podczas budowania swojego własnego M należy pamiętać o wielu kwestiach, a jeśli oddajemy to w ręce specjalistów, to chociaż sprawdzonych.. Sama szukałam długo elektryka z Warszawy Śródmieście, który wykona wszystko w taki sposób, aby wszystko działało poprawnie. Na szczęście kolega dał mi namiary na odpowiedniego i chociaż jedno miałam z głowy 😉

 2. Znalezienie właściwego fachowca to nieraz droga przez mękę. Ja miałem najgorzej z cieślą. Na prawdę długo szukałem, a na końcu i tak wybrałem złego czego konsekwencje do dzisiaj musze znosić.

  O widze, że ma Pani niedaelko słup wysokiego napięcia. Też tak mam. Lepsze to niż stacja 5G

  Pozdrawiam

 3. Oj tak dobry fachowiec to skarb. Teraz jest bardzo ciężko o osobę która się zna na rzeczy i nie chce nas ograbić stawką.

 4. Bardzo przydatny wpisać, wszystko opisane zrozumiale jak postępować przy budowie domu i czym się sugerować. Sam aktualnie jestem na etapie stanu surowego, trochę nerwów to kosztuje ale efekty i myśl sowim kacie jest bezcenna.

 5. Duża dawka wiedzy i w dotaku te zdjęcia, które pokazują i rozjaśniają temat. Dobra robota z tym artykułem. Pozdrawiam autora!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.