Chryzantema w doniczce i w ogrodzie – historia, uprawa, interesujące fakty

Chryzantemy to piękne rośliny, które można uprawiać w donicach i na rabatach. Kwitną od końca lata do późnej jesieni i zimy. Wyróżnia je wyjątkowy wygląd i kolory kwiatów. Choć kojarzą nam się z Dniem Wszystkich Świętych, to są pięknymi roślinami, którymi warto ozdobić dom i ogród. Jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie i jak pielęgnować chryzantemę w doniczce? Przygotowałam obszerny poradnik o chryzantemach, z którego dowiesz się absolutnie niezbędnych sekretów dotyczących tych roślin.

 

Chryzantema w krajach azjatyckich

Chryzantema, zwana też złocieniem, to roślina z rodziny astrowatych. W Azji Wschodniej chryzantemy uprawiane są od I wieku naszej ery. Znajdują zastosowanie jako składnik kulinarny, w lecznictwie oraz do wyrobu napojów czy repelentów. W starożytnych Chinach używano ich do leczenia bólu, zawrotów głowy, nadciśnienia czy przeziębienia.

Złocień jest drugim, zaraz po kwiatach wiśni, symbolem Japonii, który ma swoje odzwierciedlenie w różnorodnych elementach kultury tego kraju. Chryzantema o 16 płatkach jest odwiecznym symbolem rodziny cesarskiej. Ponadto kwiat ten jest symbolem długiego życia czy znajduje się w japońskich paszportach.

To ulubione kwiaty Japończyków, w kraju kwitnącej wiśni uprawia się aż 350 gatunków chryzantem. Jest rośliną ozdobną i leczniczą, która stanowi nieodzowny element jesieni. Japończycy wierzą, że zapewnia dobre samopoczucie, chroni przed chorobami i ma moc neutralizowania złej energii. Mają również Święto Chryzantem, które obchodzą 9 września.

Jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie?

Chryzantemy warto posadzić w ogrodzie w dobrze przepuszczalnej glebie z dodatkiem kompostu w słonecznym miejscu. Choć rośliny te można również uprawiać jako kwiaty doniczkowe w domu, na balkonie czy tarasie.

Latem koniecznie trzeba je podlewać, a już wiosną rozpocząć zasilanie nawozem. Nawóz do chryzantem należy przestać stosować, gdy pąki kwiatowe zaczną się otwierać. Usuwanie pędów bocznych sprawi, że roślina się bardziej zakrzewi i pojawi się więcej pąków kwiatowych.

Pielęgnacja chryzantemy w ogrodzie

Chryzantemy to rośliny łatwe w uprawie, choć wymagają nawożenia latem i wczesną jesienią, by pobudzić roślinę do wzrostu. Na zimę warto okryć. Jeśli zależy Ci na obfitym kwitnieniu i silnym rozkrzewianiu trzeba uszczykiwać jej wierzchołki już od początku lata. Zabieg ten polega na usuwaniu krótkich, niewielkich i niezdrewniałych pędów. Natomiast uszczykiwanie chryzantemy wykonane na początku lipca opóźni kwitnienie.

Cechy chryzantem:

 • Kolor – kwiaty chryzantemy występują w wielu różnorodnych kolorach, dostępne są: chryzantemy białe, chryzantemy czerwone, chryzantemy ecru, chryzantemy fioletowe, chryzantemy herbaciane, chryzantemy niebieskie, chryzantemy pomarańczowe, chryzantemy różowe, chryzantemy tęczowe, chryzantemy trzykolorowe, chryzantemy żółte, chryzantem łososiowe, chryzantemy dwukolorowe czy chryzantemy brązowe.
 • Okres kwitnienia – najczęściej kwitną od końca lata do początku zimy (w zależności od pogody i przymrozków).
 • Kształt kwiatostanu chryzantemy – dzielimy je na: prosty (przypomina rumianek), kulisty, anemowy, pompony, półkulisty, przejrzysty, parasolkowaty, igiełkowy, kędzierzawy, pajęczasty, łyżeczkowaty czy fantazyjny.

Chryzantema to wyjątkowa roślina, która – choć kojarzy się z dniem Wszystkich Świętych i listopadem, to kwitnie późną jesienią, gdy możemy cieszyć się pięknym wyglądem czy kolorami niewielu kwiatów.

Istnieje ponad 30 rodzajów chryzantem. Różnią się długością łodygi, kształtem liści oraz kolorami i kształtami kwiatów.

Odmiany chryzantemy

Wśród ciekawych odmian chryzantem o atrakcyjnych kwiatach wyliczyć można: ‚Fellbacher Wein’, ‚Mei-Kyo’, ‚Passionnement’, ‚Faibelle’, ‚Hebe’, ‚Anastasia’, ‚Bienchen’, ‚Brockenfeuer’, ‚Kleiner Bernstein’, ‚Nebelrose’, ‚Creamist’, ‚Cremist Ecru’, ‚Cremist Yellow’, ‚Cremist White’, ‚Astroid’.

Chryzantema w doniczce i w ogrodzie – historia, uprawa, interesujące fakty - blog o roślinach ogrodowych i domowych sposobynazycie.pl

Herbatka chryzantemowa

Jeśli lubisz uprawiać w swoim przydomowym ogrodzie rośliny ozdobne, które możesz wykorzystać w kuchni, to chryzantemy będą doskonałym wyborem. Napar z chryzantemy jest popularnym napojem w medycynie wschodniej. Wyróżnia się subtelnym i kwiatowym aromatem i orzeźwiającym smakiem z nutą charakterystycznej goryczki. Zdaniem Azjatów wzmacnia układ odpornościowy i kości, pozytywnie wpływa na widzenie, eliminuje stres, obniża ciśnienie, reguluje nadczynność tarczycy i łagodzi zapalenie spojówek.

W jaki sposób przygotować herbatkę z chryzantemy? Wystarczy do filiżanki wrzucić 2-3 suszone kwiaty chryzantemy drobnokwiatowej, zalać wrzącą wodą, przykryć talerzykiem i odstawić do zaparzenia na kilka minut. Tak przygotowany napój odpręża, orzeźwia, reguluje trawienie, pielęgnuje skórę oraz łagodzi stany zapalne. Chińczycy zalecają jej spożywanie do dań smażonych.

Ciekawostki i intrygujące fakty o chryzantemach

 • Jeden z chińskich filozofów twierdzi: „Jeśli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, hoduj chryzantemy”.
 • Kwiat chryzantemy to obok róży jeden z najpopularniejszych kwiatów na świecie.
 • Koreańczycy aromatyzują wino ryżowe kwiatami chryzantemy, aby otrzymać napój, znany jako gukhwaju.
 • Chryzantemy odgrywają dużą rolę w orientalnych przepisach kulinarnych.
 • Liście chryzantemy są popularnym warzywem w Azji.
 • Chryzantemy mogą być toksyczne dla dzieci, psów i kotów.
 • Chryzantemy mają wiele różnych znaczeń. W niektórych częściach świata chryzantemy kojarzą się z radością i optymizmem. Chryzantemy przyciągają szczęście i radość do domu. W Azji są symbolem długiego i szczęśliwego życia. Według greckich wierzeń chronią przed złymi duchami. W wielu krajach europejskich, w tym we Francji, Belgii i Hiszpanii, chryzantemy kojarzą się ze śmiercią i często są wręczane na pogrzebach lub umieszczane na grobach ku czci zmarłych.
 • Chryzantemy są jadalne. Poza herbatką chryzantemową, o której pisałam wcześniej, również liście tej rośliny są jadalne. Można je dodawać do sałatek lub gotować jak inne warzywa.
 • Chryzantemy zawierają naturalne pestycydy, zwane pyretrynami, które wykorzystuje się jako naturalny środek do zwalczania komarów, much czy mrówek.
 • Chryzantema jest jedną ze szczęśliwych chińskich roślin (pozostałe to śliwa, orchidea i bambus). Reprezentują one cztery pory roku, orchidea wiosnę, bambus lato, chryzantema jesień a śliwa zimę.
 • Kwiaty chryzantemy są od wieków stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej.
 • Według feng shui kwiat chryzantemy przynosi szczęście i śmiech do domu.
 • Cięty kwiat chryzantemy może przetrwać w wazonie 3 tygodnie, ale liście obumierają znacznie wcześniej. Z tego powodu liście są często usuwane z łodygi po ścięciu rośliny, aby zapewnić dłuższą żywotność.
 • Chryzantema jest oficjalnym kwiatem Chicago.
 • Czerwona chryzantema symbolizuje czystą miłość, żółta chryzantema przedstawia jednostronną miłość, a biały symbolizuje lojalność w miłości.

Chryzantema w doniczce – jak uprawiać w domu?

Chryzantemy cięte w bukiecie oraz chryzantemy doniczkowe to prosty sposób, by udekorować dom kolorem w okresie jesieni i zimy. Chryzantema w doniczce wymaga nasłonecznionego stanowiska. Jest to roślina krótkiego dnia, co oznacza, że wytrzymuje również w chłodniejszych temperaturach i dobrze będzie czuć się, na przykład dekorując wiatrołap i witając gości wchodzących do domu. Chryzantema w doniczce źle znosi przesuszenie, a w okresie jesienno-zimowym powietrze w naszych domach – ze względu na ogrzewanie – jest suche, dlatego roślina wymaga częstego, nawet codziennego, podlewania. Wart również choć raz w miesiącu zasilać ją nawozem.

Chryzantema w doniczce i w ogrodzie – historia, uprawa, interesujące fakty - blog o roślinach ogrodowych i domowych sposobynazycie.pl

Po przekwitnięciu kwiatów chryzantemy doniczkowej, należy je odciąć oraz ograniczyć nawożenie i podlewanie, gdyż potrzebuje ona odpowiednio długiego okresu spoczynku. Wiosną można znów zacząć ją zasilać i nawadniać, a dobrym pomysłem jest przesadzenie chryzantemy doniczkowej na wiosnę do ogrodu. Przy zapewnieniu optymalnych warunków roślina zakwitnie kolejnej jesieni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.