Chrzest i chrzciny — formalności, organizacja, dekoracje — kompendium wiedzy

Świeżo upieczeni rodzice niebawem po urodzeniu dziecka, gdy już odnajdą się w nowej rzeczywistości, zaczynają planować organizację chrztu i chrzcin. Przyjęcie pierwszego sakramentu przez najmłodszego członka rodziny to wyjątkowe wydarzenie. Jako że właśnie planujemy chrzest córeczki, a 2 lata temu organizowaliśmy chrzest dla synka, postanowiłam przygotować kompendium wiedzy dotyczące chrztu i chrzcin oraz formalności z nimi związanych. Mam nadzieję, że moje podpowiedzi ułatwią Ci planowanie i organizację tego wydarzenia.

Spis treści:

1. Co to jest Chrzest Święty?
2. Chrzest a chrzciny – poznaj różnice
3. Kto może być chrzestnym?
4. W jaki sposób poprosić o chrzest dla dziecka?
5. Znaczenie białej szatki i gromnicy podczas chrztu dziecka
6. Jak przebiega ceremonia Chrztu Świętego?
7. Kiedy zorganizować chrzest dziecka?
8. Jak zorganizować chrzciny i chrzest krok po kroku
8.1. Wybór rodziców chrzestnych
8.2. Lista gości
8.3. Rezerwacja restauracji
8.4. Strój do chrztu dla dziecka
8.5. Stylizacje na chrzciny dla rodziców i rodzeństwa
8.6. Dekoracje florystyczne

Co to jest Chrzest Święty?

To pierwszy sakrament dziecka udzielany niemowlętom w wyznaniach chrześcijańskich. Obrzęd ten praktykowany jest w kościele katolickim, prawosławnym, luterańskim, ewangelicko-reformowanym. Chrzest dziecka jest uroczystym momentem zarówno w życiu dziecka, jak i jego rodziców oraz najbliższych.

Chrzest a chrzciny – poznaj różnice

Podobnie jak ślub jest sakramentem, a wesele to impreza zorganizowana przez Państwo Młodych, tak samo chrzest to sakrament, a chrzciny to impreza dla najbliższej rodziny organizowana przez rodziców dziecka.

Kto może być chrzestnym?

Na Ojca Chrzestnego lub Matkę Chrzestną najlepiej wybrać osobę, która ukończyła 16 lat, jest religijna oraz przyjęła sakrament bierzmowania.

W jaki sposób poprosić o chrzest dla dziecka?

Wybrałam się do biura parafialnego przy naszej parafii cztery tygodnie przed planowanym terminem chrztu z aktem urodzenia dziecka, naszym świadectwem ślubu kościelnego, ponieważ braliśmy go w mojej rodzinnej parafii, a także zaświadczeniami z parafii rodziców chrzestnych. Wstępnie ustaliłam z proboszczem termin chrztu. Poinformował mnie on o tym, że powinniśmy mieć białą szatkę i świecę dla dziecka. Następnie rozpoczęliśmy z mężem planowanie uroczystości – zaproszenie gości, wybór restauracji i dekoracji, stylizacje na chrzest dla całej rodziny.

Znaczenie białej szatki i gromnicy podczas chrztu dziecka

Biała szatka nakładana jest przez matkę chrzestną w trakcie ceremonii Chrztu Świętego. Ma ona symbolizować czystość i niewinność. Poprzez gest nałożenia szatki zobowiązuje się ona do pomocy rodzicom w wychowaniu dziecka w wierze. Natomiast gromnicę przygotowuje ojciec chrzestny i odpala ją od Paschału znajdującego się w okolicach ołtarzu. Jego płomień to symbol światła oraz nowego życia.

Jak przebiega ceremonia Chrztu Świętego?

Zarówno dla Rodziców, jak i dla rodziców chrzestnych, uroczystość Chrztu Świętego może być stresująca. Nie ma jednak powodów do obaw, ponieważ przez cały sakrament ksiądz przeprowadzi krok po kroku. Najczęściej udzielany jest w trakcie mszy świętej i rozpoczyna się od krótkiej rozmowy z rodzicami, podczas której kapłan pyta o wybrane dla dziecka imię oraz o co proszą dla swojego maluszka, a także czy są świadomi obowiązków, jakie teraz na nich spoczną.

Po kazaniu rodzice oraz chrzestni przynoszą dziecko przed ołtarz. Po poświęceniu wody i odmówieniu modlitwy dziękczynnej przez księdza matka chrzestna przygotowuje białą szatkę ojciec chrzestny gromnicę. Z ust kapłana pada szereg pytań, a następnie kapłan polewa wodą święconą główkę dziecka i namaszcza czoło. To moment, w którym matka chrzestna nakłada maleństwu szatkę. Po wypowiedzeniu słów „Przyjmijcie światło Chrystusa” ojciec chrzestny odpala gromnicę od Paschału. Po zakończeniu obrzędu rodzice udają się na swoje miejsce i biorą udział w dalszej części mszy świętej. Po jej zakończeniu rodzice oraz chrzestni składają podpisy na dokumentach.

Kiedy zorganizować chrzest dziecka?

Istnieją różne teorie dotyczące najlepszego momentu na organizację chrztu dla dziecka. Choć bywają sytuacje, gdy chrzczone jest kilkuletnie dziecko, wspólnie z mężem zdecydowaliśmy się na ten sakrament dla naszych dzieci w ciągu kilku miesięcy po ich narodzinach. W pierwszym przypadku mieliśmy związane ręce przez pandemię i przeprowadzkę. Otóż, Robert urodził się 29 września 2020 roku podczas pandemii koronawirusa, w momencie, gdy restauracje były zamknięte a organizacja uroczystości rodzinnych zakazana. Poza tym jeszcze kilka miesięcy po przeprowadzce do nowego domu czekaliśmy na zamówiony stół. Kiedy tylko dotarł, a było to w styczniu 2021, zorganizowaliśmy dla niego chrzest i chrzciny. W przypadku córeczki, która urodziła się 2 miesiące temu, planujemy chrzest i organizację chrzcin na początek września 2022.

Jak zorganizować chrzciny i chrzest krok po kroku?

Po wybraniu rodziców chrzestnych, ustaleniu daty chrztu z proboszczem parafii, udałam się do restauracji, by zarezerwować salę i uzgodnić menu. Dopiero kolejnym etapem organizacji chrztu i chrzcin jest zaproszenie najbliższej rodziny, by towarzyszyła naszemu dziecku w przyjęciu jego pierwszego sakramentu. Trzeba też zadbać o dekoracje na chrzest, stylizacje modowe dla całej naszej czwórki.

1. Wybór rodziców chrzestnych

Istnieje wiele teorii jak wybrać najlepszych chrzestnych dla swojego dziecka. My kierowaliśmy się własnym kluczem. Zależało nam na tym, aby był to ktoś nam bliski, kto w razie potrzeby, mógłby zaopiekować się naszym dzieckiem (dziećmi). Tak naprawdę chrzestnych wybraliśmy i zaprosiliśmy jeszcze przed wizytą u księdza. Zamówiliśmy zaproszenia na chrzest z pytaniami: „czy zostaniesz moją matką chrzestną?” i „czy zostaniesz z moim ojcem chrzestnym?”. Z obawą, że nie wyrażą zgody i dużą dozą niepewności udaliśmy się z nimi do potencjalnych chrzestnych. Ku naszej radości ich odpowiedź była twierdząca.

2. Lista gości

Podobnie jak w przypadku planowania każdej innej uroczystości, koniecznie trzeba przygotować listę gości — osób, które chcemy zaprosić na chrzest i chrzciny.

3. Rezerwacja restauracji

Pierwsze chrzciny zorganizowaliśmy w domu, bo nie było wówczas innej opcji. Pandemia i lock down sprawiły, że musieliśmy imprezę na dwa dni. Dlatego tym razem bez zastanowienia postanowiliśmy zorganizować chrzciny w restauracji. Zarezerwowałam restaurację na 18 osób, abyśmy mogli ugościć osoby, które chcą świętować z nami ten wyjątkowy dzień w życiu naszej córeczki.

4. Strój do chrztu dla dziecka

Ważne wydarzenie w życiu rodziny, jakim jest chrzest, wymaga doboru odpowiedniego stroju na chrzciny. Ubranie do chrztu dla dziecka najlepiej kupić według własnych preferencji. Choć wielu rodziców wybiera tradycyjne ubranie do chrztu, my zdecydowaliśmy się na nowoczesny i elegancki ubiór dla synka, jakim był garnitur do chrztu dla chłopca. Tym razem szukam eleganckiej sukienki do chrztu dla dziewczynki lub kompletu do chrztu dla dziewczynki. Chciałabym, aby piękne ubranie do chrztu dla córeczki było skromne, wygodne i komfortowe, a dodatkowo, aby Amelka wyglądała jak księżniczka. Absolutnie nie zależy mi na tym, aby sukienka do chrztu była strojna.

5. Stylizacje na chrzciny dla rodziców i rodzeństwa

Jako rodzice dziecka przyjmującego pierwszy w swoim życiu sakrament powinniśmy wyglądać elegancko. Dla siebie wybrałam długą sukienkę w kolorze miodowym, którą zamierzam zestawić z czarną torebką i czarnymi balerinami. Natomiast mąż stworzył dla siebie stylizację z eleganckiej koszuli, spodni i marynarki, dobrał również nowoczesny krawat oraz modne buty i pasek do spodni. Również nasz syn, brat Amelki, który kończy we wrześniu 2-latka, powinien dobrze wyglądać na tej uroczystości. Wybrałam dla niego eleganckie spodnie, koszulę i buty.

6. Dekoracje florystyczne

W ulubionej kwiaciarni zamówiłam dekoracje florystyczne i kilka balonów, które sprawią, że restauracja stanie się jeszcze bardziej przytulnym miejscem. Wśród popularnych dekoracji, które można wybrać, by udekorować restaurację na chrzciny propozycjami, które zwróciły moją uwagę, są pompony z bibuły, balony, świece, dekoracje stołu oraz dekoracje florystyczne, które dodadzą wnętrzu elegancji.

Chrzest i chrzciny — formalności, organizacja, dekoracje — kompendium wiedzy blog lifestylowy SposobyNaZycie.pl

Mam nadzieję, że przygotowany przeze mnie poradnik dotyczący organizacji chrztu i chrzcin sprawi, że bez stresu zorganizujesz najpiękniejszą uroczystość oraz imprezę dla swojego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.