Co-living: czym jest idea co-livingu i co może nam zaoferować?

Czym jest co-working, czyli współdzielenie miejsca pracy, wie już niemal każdy pracownik korporacji zamieszkały w dużym mieście. Dla odmiany dużo rzadziej słyszy się o co-livingu: idei współdzielenia miejsca do życia. Idea co-livingu zyskuje jednak coraz większe zainteresowanie, również w Polsce.

 

Pojawiają się kolejne inwestycje ułatwiające organizowanie się takich społeczności we wspólnej lokalizacji. To szczególnie istotne w przypadku dzisiejszego kryzysu mieszkaniowego – nie każdego z młodych Polaków stać na kupno czy nawet wynajem samodzielnego mieszkania. Jednym z rozwiązań tego problemu może stać się właśnie współdzielenie. Czym jest co-living i jak wybrać podobne miejsce za granicą?

Co-living i prywatne akademiki

Jeszcze cztery lata temu na świecie były jedynie 64 oficjalnie zarejestrowane co-livingi. Trend ten jednak zdecydowanie przybiera na sile – w roku 2020 możemy liczyć je już w tysiącach, pojawiły się też w Polsce. Najlepiej widać to na przykładzie prywatnych akademików – w związku ze słabą dostępnością miejsc w państwowych domach studenckich i ciągle zwiększających się kosztach wynajmu prywatnego mieszkania, wiele osób decyduje się na tego rodzaju ofertę. Prywatne akademiki istniały w naszym kraju już wcześniej, jednak były raczej rzadkością. Od 2018 roku obserwujemy spory wzrost liczby tego rodzaju inwestycji, szczególnie w dużych miastach. Powoli pojawiają się też pierwsze co-livingi dla dorosłych, na przykład w stolicy.

Czym właściwie jest co-living?

Jak można określić ideę współdzielenia, którą określa pojęcie co-living? Niektórzy porównują to do zwykłego, wspólnego wynajmowania mieszkania, jednak tak naprawdę to coś więcej. Każdy co-living składa się z wyznaczonej części prywatnej oraz części wspólnej dla wszystkich mieszkańców. Ma to służyć naturalnej, nieprzymuszonej interakcji współmieszkańców – we wspólnym salonie można razem obejrzeć film, grać w gry planszowe lub po prostu spożyć posiłek z kolegami i koleżankami. Jednocześnie wciąż posiadamy naszą prywatną strefę w postaci oddzielonych pokoi z własną łazienką – dzięki temu nie możemy narzekać na brak prywatności.

Jak wygląda co-living w praktyce?

Decydując się na co-living, musimy pogodzić się z tym, że raczej nie będziemy mieć do dyspozycji kilkudziesięciu metrów kwadratowych na własność. W zamian możemy uzyskać jednak coś innego: na przykład dwudziestometrowy apartament z aneksem kuchennym i łazienką, a do dyspozycji wiele wspólnych udogodnień, które raczej nie pojawiłyby się w prywatnym mieszkaniu.

W co-livingach często znajdują się dobrze wyposażone czytelnie i biblioteki, pralnie, pokoje do pracy zdalnej, pokoje zabaw dla dzieci czy dobrze wyposażone kuchnie ze swobodną możliwością przyrządzania ulubionych potraw. Dużym walorem co-livingu jest również system sprzątania znajdujący się w cenie najmu – to różni tego rodzaju inwestycję od zwykłych wynajętych mieszkań, gdzie miejscem sporu między współlokatorami często staje się inna koncepcja urządzenia części wspólnej czy brak regularnych porządków.

Lipsk – akademiki prywatne to dobra opcja?

Gdybyśmy mieli znaleźć najbliższy co-livingowi model współdzielenia, byłby to akademik, tylko w dużo wyższym standardzie. Jak jednak wiadomo, polskie domy studenckie należące do publicznych uczelni nie są w stanie spełnić takich norm. Ale prywatne – już tak. Podobnie jest zresztą za granicą. Za przykład możemy podać Lipsk: akademik BaseCamp jest takim właśnie prywatnym akademikiem, urządzonym w myśl idei co-livingu. Znajduje się w nim 385 pokoi studenckich (w tym 6 dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych), aż 14 funkcjonalnych kuchni i rowery do wynajęcia, by sprawnie poruszać się po mieście. Do użytku mieszkańców oddano również siłownię, pralnię i dwie obszerne przestrzenie wspólne, gdzie bez problemu możemy odpocząć w towarzystwie przyjaciół lub nawiązać nowe znajomości. Na terenie BaseCamp znajduje się nawet… kino (więcej o tym konkretnym co-livingu możesz przeczytać tutaj).

Co-living w Lipsku – szeroka oferta opcji

Jakie możliwości zakwaterowania mamy w BaseCamp? Miłośnikom prywatności najbardziej spodobają się kameralne, dwu- lub trzyosobowe apartamenty z w pełni wyposażoną kuchnią i łazienką. To idealna okazja, by w komfortowych warunkach zamieszkać z najbliższymi przyjaciółmi. Do wyboru są także pojedyncze pokoje z prywatną łazienką i możliwością korzystania z jednej z wielu kuchni – to z pewnością sprzyja integracji z innymi mieszkańcami. A co z wielbicielami gotowania? Mogą skusić się na apartament z prywatną kuchnią i łazienką. Istnieją również wersje przeznaczone specjalnie dla par, zarówno w wersji z samą łazienką, jak i z dodatkową kuchnią.

Akademiki Lipska – otoczenie też jest ważne

Jednak nie tylko wnętrze BaseCamp przykuwa uwagę. Plusem jest też lokalizacja: akademik znajduje się w samym sercu miasta, niedaleko lipskiego Uniwersytetu. Liczne parki i dobrze wytyczone alejki zachęcają, by czynnie korzystać z co-livingowej wypożyczalni rowerów. Jednak również fani pieszych spacerów nie będą rozczarowani – z BaseCamp jest blisko do wszystkich ważnych miejsc w mieście. To idealna opcja zwłaszcza dla studentów, którzy dopiero niedawno przenieśli się z Polski i nie znają jeszcze dokładnie topografii Lipska. Dostępność wszystkich usług dookoła oraz bliskość centrum aglomeracji pozwoli z pewnością od razu poczuć się pewniej. Dookoła BaseCamps jest zresztą mnóstwo klimatycznych kafejek, w których możemy zacieśniać właśnie powstałe relacje z naszymi współlokatorami. W końcu nawet z najbardziej przytulnego i komfortowego co-livingu trzeba czasem… wyjść na zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.