Co to jest Buy Nothing Day? I dlaczego zamiast Black Friday lepiej świętować Dzień Bez Zakupów?

Buy Nothing Day, czyli inaczej Dzień Bez Zakupów to alternatywa dla nudnego już Black Friday. Zainteresowała mnie, bo wielu polskich sprzedawców, nie znając umiaru, organizuje Black Weeks (niedługo może zrobią Czarny Miesiąc). A podczas takich napompowanych promocji sprzedają produkty, po obniżonych cenach, które wcześniej często zostały zawyżone. Poznaj zalety świętowania Dnia Bez Kupowania!

Buy Nothing Day – co to jest?

Buy Nothing Day, czyli Dzień Bez Zakupów to święto, które powstało jako protest przeciwko nadmiernej konsumpcji i dokonywaniu zbędnych zakupów. W Europie przypada w ostatnią sobotę listopada, zaraz po Black Friday i Święcie Dziękczynienia. W jaki sposób obchodzić ten dzień? Jest to bardzo proste! Wystarczy nie dokonywać tego dnia zakupów. Buy Nothing Day to zwyczaj ustanowiony na początku lat 90. w Stanach Zjednoczonych, które staje się coraz bardziej popularny na całym świecie. Ale Dzień bez Zakupów to doskonały moment, by pomyśleć o nawykach związanych z wydawaniem pieniędzy.

Co to jest Black Friday?

Czarny Piątek, czyli Black Friday jest to dzień po amerykańskim Święcie Dziękczynienia (obchodzonym w ostatni czwartek listopada), który staje się okazją do zrobienia pierwszych zakupów na Boże Narodzenie. Ale w ciągu ostatnich lat sprzedawcy zaczęli oferować mnóstwo promocji, dzięki czemu konsumenci tego dnia wpadają w zakupowy szał.

A co to jest Cyber Monday?

Natomiast Cyber Monday to obchodzone w poniedziałek po amerykańskim Świecie Dziękczynienia dzień mnóstwa promocji i wyprzedaży oferowany przez sklepy internetowe.

Czy Black Friday i Cyber Monday wymknęły się spod kontroli?

Choć każdy z nas uwielbia obniżki cen i promocje, to niestety, takie dni jak Czarny Piątek i CyberPoniedziałek zachęcają konsumentów do kupowania rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebują, a często nawet ich na nie nie stać. Mnóstwo wyprzedaży i promocji staje się okazją, by stracić kontrolę nad wydatkami. Ponadto, są klienci, którzy fizycznie walczą o produkty w okazyjnych cenach, np. wyrywając je sobie z rąk podczas tradycyjnych zakupów.

Jaka jest alternatywa dla Black Firday?

Możemy zrobić coś zupełnie przeciwnego i nie kupować nic. Dzień Bez Zakupów obchodzony jest w sobotę po Black Friday i uczy podejmowania rozsądnych decyzji zakupowych.

Poza zmniejszeniem ilości gromadzonych dóbr, które często są nam zupełnie niepotrzebne, Buy Nothing Day ma również uczyć bycia mądrym konsumentem. Czyli unikania tanich ubrań, które są wykonane z kiepskiej jakości materiałów, noszone kilka razy, a następnie trafiają do kosza. Albo też używania dłużej telefonu komórkowego (bo po co Ci najnowszy model, skoro stary wciąż działa doskonale?). Wiele tego rodzaju decyzji wpływa na środowisko naturalne, ale również pozwala zaoszczędzić pieniądze.

W jaki sposób świętować Buy Nothing Day?

Choć są osoby, które protestują tego dnia w centrach handlowych, to ja zdecydowanie wolę wybrać się na spacer po lesie, by odetchnąć głęboko na łonie natury, słuchać śpiewu ptaków i dotlenić organizm. Ale możesz również:

  • przeczytać książkę
  • uprawiać sport
  • zrobić coś kreatywnego
  • wyjść na spacer
  • zagrać w gry planszowe
  • rozwijać swoją pasję

Jaki sens ma świętowanie Dnia Bez Kupowania?

Jeśli jednego dnia powstrzymasz się od zakupów, to z pewnością niewiele się zmieni. Ale ciągle rosnąca popularność Buy Nothing Day sprawia, że zaczynamy dostrzegać wady konsumpcjonizmu. Czy naprawdę musimy być uzależnieni od kupowania rzeczy i zagracania przestrzeni w swoich domach przedmiotami, których często nie potrzebujemy? Czy naprawdę potrzebujesz wziąć kredyt lub skorzystać z oferty zakupów na raty?

Decyzje zakupowe wpływają na domowy budżet

Oszczędzanie czy też kontrola domowego budżetu jest podstawą stabilności finansowej i daje możliwość realizacji różnych marzeń. Bez względu na to, czy pragniesz spłacić długi, zorganizować wesele marzeń, kupić wymarzony dom lub mieszkanie czy wyjechać na wymarzone wakacje, musisz gromadzić oszczędności.

Jeśli masz wrażenie, że szczególnie w drugiej połowie roku, gdy zbliża się czas świąt, pieniądze zaczynają Ci przeciekać przez palce, to zatrzymaj się i zastanów nad swoimi wydatkami. Istnieje mnóstwo sztuczek i wskazówek, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze. Poznając bliżej ideę Dnia Bez Zakupów, z pewnością zrozumiesz, że ciągłe wydawanie pieniędzy nie jest konieczne. A tak naprawdę można zaplanować dzień, weekend lub tydzień bez robienia zakupów.

Poznaj moje wskazówki, jak świętować Buy Nothing Day (nie tylko jeden dzień w roku).

1. Określ swój cel

Przed podjęciem wyzwania zastanów się, dlaczego zamieszasz je podjąć? Chcesz oszczędzić większą ilość pieniędzy, zmienić swoje nawyki, ograniczyć nieprzemyślane i emocjonalne wydatki, spłacić zadłużenie albo nazbierać fundusze na realizację własnych marzeń? Dopiero kiedy zyskasz motywację do działania, wtedy każdego dnia będziesz się przybliżać do realizacji ustalonych przez Ciebie celów.

2. Stwórz jasne reguły

Choć ograniczenie wydawania pieniędzy przez cały dzień, weekend lub tydzień byłoby idealnie, to z pewnością trzeba zapłacić rachunki, lub inne zobowiązania. W związku z tym warto zaplanować, choć kilka Dni Bez Zakupów w każdym miesiącu. Ponadto dobrze jest wyjąć karty kredytowe z portfela, przygotować własne drugie śniadanie i zabrać je do pracy oraz znaleźć sposoby na kreatywne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, które nie wymagają wydawania pieniędzy. Wyjątkiem od tych zasad, podczas moich Buy Nothing Days, są na przykład płacenie rachunków czy tankowanie benzyny, bo robię to tylko wtedy kiedy jest absolutnie konieczne.

3. Przygotuj się na pokusy

Pokusy szybko sprawią, że będziesz miała ochotę, by znów coś kupić. Na przykład otrzymasz maila lub ofertę, które skuszą cię do wydawania kolejnych pieniędzy. Właśnie dlatego tak ważne jest określenie celu, na który zbierasz fundusze. Wyzwanie to może ograniczyć lub wyeliminować nowych emocjonalnych zakupów.

4. Bądź kreatywna

Choć początkowo może się wydawać, że wyzwanie Buy Nothing Day może być trudne i nudne, to tylko pozory. Bo wymaga odrobiny kreatywności. Możesz sięgnąć po zalegające w kuchennej spiżarni produkty i przygotować z nich pyszne dania albo zaprosić znajomych, by również podjęli to wyzwanie.

5. Policz oszczędności

To zdecydowanie najprzyjemniejsza cześć wyzwania, która bardzo motywuje. Wystarczy policzyć, ile pieniędzy udało Ci się zaoszczędzić podczas świętowania Dnia lub Dni Bez Zakupów i ciągle poszukiwać nowych sposobów oszczędzania oraz rozwijać w sobie te nawyki. Pomyśl, ile dodatkowych pieniędzy na różne cele mogłabyś zaoszczędzić w domowym budżecie, jeśli wprowadzisz kilka Dni Bez Zakupów w każdym miesiącu.

Buy Nothing Day jest nazywany 24-godzinnym detoksem zakupowym. Zamiast bić się z innymi o ostatnią parę przecenionych skarpet, usiądź wygodnie i przeczytaj ulubioną książkę albo spędź czas z najbliższymi.

Uważam, że Buy Nothing Day to doskonałe rozwiązanie, bo pozwala spojrzeć na nasze zachowania i decyzje zakupowe z innej perspektywy oraz pokazuje, że często wydajemy pieniądze bez sensu.

Nie jestem przeciwniczką wyprzedaży i dokonywania zakupów w okazyjnych cenach. Jestem przeciwniczką kupowania przedmiotów i rzeczy, których nie potrzebujemy. A niestety zagracamy nimi swoje mieszkania, strychy czy piwnice. Kupujemy, chowamy do szafy, w której się kurzą. Do niczego nie potrzebne, często zagracają przestrzeń naszych domów, w których przestajemy czuć się komfortowo, bo jesteśmy przytłoczeni ich nadmiarem.

Co to jest Buy Nothing Day? I dlaczego zamiast Black Friday lepiej świętować Dzień Bez Zakupów?

Jesteś gotowa na wyzwanie? Postaraj się znaleźć choć jeden dzień w każdym miesiącu, aby niczego nie kupować. Taki zakupowy detoks to sposób, by zastanowić się nad tym, ile drobnych zakupów dokonujemy każdego dnia, takich jak kawa na wynos, zakupy online czy obiad na mieście.

Czy naprawdę musimy być uzależnieni od zakupów?

2 odpowiedzi do “Co to jest Buy Nothing Day? I dlaczego zamiast Black Friday lepiej świętować Dzień Bez Zakupów?”

  1. To prawda. Zauważyłyśmy, że nieważne jak duże byłyby nasze dochody, nie udaje nam się zaoszczędzić aż tak dużej sumy pieniędzy, jak można by się tego spodziewać.
    Zdecydowanie bardziej musimy przyjrzeć się naszym bezsensownym wydatków i Dzień Bez Zakupów jest ku temu doskonałą okazją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.