Stłuczka lub wypadek drogowy to bardzo stresująca sytuacja dla uczestników zdarzenia. Jednak po kolizji trzeba szybko podjąć działania, by pomóc ewentualnym poszkodowany i zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Następnie trzeba zadbać o spełnienie formalności związanych z uzyskaniem odszkodowania. Co jednak kiedy sprawca zdarzenia jest obcokrajowcem z ubezpieczeniem z innego kraju? Jak się zachować w przypadku kolizji za granicą Polski?
Spis treści
Co zrobić w przypadku kolizji z obcokrajowcem?
W naszych dzisiejszych rozważaniach zakładamy, że wszyscy uczestnicy zdarzenia mają ubezpieczone samochody. OC jest obowiązkowe również za granicą, choć jego ceny mogą się różnić od tych w Polsce. Jeśli akurat kończy Ci się polisa, to dowiedz się, którzy kierowcy znajdują bardzo tanie OC na stronie https://mubi.pl/najtansze-oc/. Należysz do nich?
Kolizja z obcokrajowcem w Polsce
Na wstępie rozdzielny dwa pojęcia – wypadek i stłuczka. To pierwsze dotyczy sytuacji, gdy uczestnicy zdarzenia drogowego zostali poszkodowani. W takim przypadku należy obowiązkowo wezwać policję. Natomiast stłuczka to drobna kolizja, w której doszło jedynie do szkód materialnych.
Kiedy przydarzy Ci się kolizja, nie musisz wzywać policji. Kwestie formalne związane z ubezpieczeniem można rozwiązać samemu. Wystarczy wypełnić zgłoszenie szkody – gotowy formularz warto wozić ze sobą w samochodzie, by nie marnować czasu na szukanie go w internecie. Można także skorzystać z aplikacji Na wypadek stworzonej dla UFG.
Oczywiście podczas kolizji z obcokrajowcem, który nie zna języka polskiego, należy spisać oświadczenie o zdarzeniu w dwóch językach. W razie problemów ze zrozumieniem sprawcy (zakładając, że to obcokrajowiec był sprawcą) lepiej wezwać policję. Nieporozumienie może skutkować potem z problemami w uzyskaniu odszkodowania.
Jakich danych potrzebujesz od sprawcy wypadku lub kolizji? W oświadczeniu powinny znaleźć się dane kierowcy, informacje o samochodzie i najważniejsze – informacje o polisie OC i ubezpieczycielu. W przypadku posiadania Zielonej Karty należy także zanotować dane z tego dokumentu. Warto także zrobić zdjęcie uszkodzonego pojazdu.
Kto wypłaci odszkodowanie w przypadku kolizji z obcokrajowcem, który posiada ubezpieczenie OC w zagranicznym zakładzie ubezpieczeń?
W takim przypadku szkodę zgłasza się do korespondenta w Polsce. Na stronie Polskiego Biura Ubezpieczyciele Komunikacyjnych można znaleźć ich listę. Jeśli firma ubezpieczająca sprawcę nie ma korespondenta w naszym kraju, to szkodę należy zgłosić do PZU S.A. lub TUiR Warta S.A. To właśnie te dwa podmioty współpracują z PBUK – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.
To tak naprawdę jest jedyna różnica w załatwianiu formalności związanych z odszkodowaniem za kolizję drogową, której sprawcą był obcokrajowiec. Natomiast w przypadku zdarzenia za granicą trzeba być szczególnie uważnym.
Stłuczka lub wypadek za granicą
Jeśli do kolizji dojdzie za granicą, to wezwij na miejsce zdarzenia policję. Dlaczego? Ponieważ przepisy ruchu drogowego mogą się różnić i lepiej, by cała sytuacja została wyjaśniona przez odpowiednie służby.
Podobnie jak w przypadku zdarzenia na terytorium Polski ważne jest, by sporządzić oświadczenie z miejsca zdarzenia z najważniejszymi danymi sprawcy zdarzenia, numerem rejestracyjnym pojazdu, nazwą ubezpieczyciela oraz informacjami z Zielonej Karty (jeśli kierowca ją ma).
Przed wyjazdem za granicę warto wydrukować formularz zgłoszeniowy szkody w wersji polsko-angielskiej. Szkodę możesz zgłosić do ubezpieczyciela sprawcy za granicą lub do jego korespondenta w Polsce – znika ewentualna bariera językowa. Więcej informacji o kolizji z obcokrajowcem znajdziesz na https://mubi.pl/poradniki/kolizja-z-obcokrajowcem/.
AC i Assistance na wyjazd do innego kraju
Do wyjazdu za granicę samochodem należy się odpowiednio przygotować. Oprócz sprawdzenia samochodu pod względem technicznym warto sprawdzić obowiązkowe wyposażenie auta w innych krajach (np. apteczka w Niemczech) oraz wykupić dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne.
Za granicą szczególnie przydatne będzie Assistance, które wspomoże Cię w razie awarii samochodu lub problemów z jego stanem technicznym. Zwróć uwagę w OWU na zakresy, limity i wyłączenia polisy Assistance – podstawowy, najprostszy wariant może mieć zakres terytorialny ograniczony do Polski.
Dzięki Assistance będziesz mógł liczyć na wsparcie tłumacza w kontakcie ze służbami. W razie potrzeby Twój samochód zostanie odholowany na koszt ubezpieczyciela oraz otrzymasz auto zastępcze na czas naprawy swojego pojazdu.
Z kolei ubezpieczenie AC to ochrona finansowa w przypadku bycia sprawcą kolizji – o co łatwo na nieznanych drogach, wśród kierowców o innej kulturze jazdy. Dodatkowo otrzymasz odszkodowania w razie zniszczenia kradzieży auta (sprawdź zakres terytorialny AC, często nie obejmuje kradzieży w Rosji, na Ukrainie i Białorusi), zniszczeń spowodowanych przez siły przyrody (powódź, pożar) i uszkodzenia przez osoby trzecie czy chuliganów. Ubezpieczenia są istotnym elementem domowych finansów, właśnie dlatego tak często poruszam tę tematykę na popularnym blogu o finansach.