Małe, czerwone i soczyste owoce z pestką w środku. Najczęściej spotykane w deserach. Uwielbiam czereśnie. Aktualnie na naszej działce ogrodowej mamy stuletnie drzewo, które w każdym roku dostarcza nam mnóstwa smacznych czereśni. Jakie są ich zalety spożywania? I w jakich przetworach można zamknąć czereśnie?
Co to są czereśnie?
To jadalne owoce wiśni ptasiej. Charakteryzują się soczystym i miękkim miąższem. Te nasze są słodkie i mają ok. 1,5 cm średnicy. Zbieramy je na przełomie maja i czerwca, bo to wówczas są najsłodsze i przepyszne. Owoce te są skarbnicą składników odżywczych. Czereśnie dostarczają organizmowi witaminy C i A, błonnika, potasu, beta-karotenu, węglowodanów i kwasu asparaginowego. Można je dodawać do wielu różnych dań, dzięki czemu stają się smaczniejsze. Sokiem z czereśni warto aromatyzować wodę.
Zalety spożywania czereśni
1. Wykazują właściwości przeciwnowotworowe
Duża dawka flawonoidów, które nadają czereśniom kolor intensywnej czerwieni to silne przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki w organizmie. Jednym z nich jest cyjanidyna z grupy antocyjanów, która przeciwdziała niekontrolowanemu wzrostowi komórek nowotworowych. Są również bogate w kwercetynę, uważaną za jeden z najsilniejszych środków przeciwnowotworowych. Innym naturalnie występującym fenolem roślinnym o właściwościach chroniącym przed chorobami nowotworowymi jest kwas elagowy. Czereśnie zawierają również niezwykle silny związek o nazwie alkohol perylowy (POH), który również chroni przed rozwojem nowotworów. Połączenie tych związków sprawia, że czereśnie są doskonałym naturalnym środkiem przeciwnowotworowym.
2. Dbają o zdrowy sen
Problemy ze snem najczęściej są wynikiem nadmiernego stresu, niezdrowych nawyków lub problemów hormonalnych. Czereśnie zawierają melatoninę – hormon, który wpływa na spokojny sen.
3. Korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy
Antocyjany, które nadają czereśniom ich kolor, obniżają ciśnienie krwi i cukru. Dieta wzbogacona w czereśnie może znacznie zmniejszyć ryzyko chorób serca poprzez obniżenie poziomu cholesterolu i złagodzenie stanu zapalnego. Ponadto owoce te są źródłem potasu, który również obniża ciśnienie krwi przez usunięcie nadmiaru sodu z organizmu. Szklanka czereśni zawiera tyle samo potasu co jeden banan.
4. Wspomagają odchudzanie
Czereśnie to owoce o niewielkiej zawartości kalorii i tłuszczu, składają się głównie z wody. Warto włączyć je do swojej diety, szczególnie jeśli chcemy pozbyć się niechcianych kilogramów i gdy szczególnie przeszkadza nam tłuszczyk w okolicach brzucha. Jedna szklanka czereśni to 90 kalorii i 3 gramy błonnika, który utrzymuje uczucie sytości. Ponadto czereśnie dostarczają organizmowi witamin z grupy B, takich jak tiamina, ryboflawina i witamina B6, które regulują metabolizm. Duża zawartość wody dodaje energii oraz reguluje trawienie.
5. Biorą udział w regeneracji mięśni
Szklanka czereśni lub soku z tych owoców znacznie zmniejsza stan zapalny mięśni i ból po intensywnym treningu.
6. Odmładzają skórę i organizm
Czereśnie dostarczają organizmowi dużej dawki witaminy C oraz innych przeciwutleniaczy, które neutralizują działanie wolnych rodników. W ten sposób zapobiegają oznakom starzenia takim jak przebarwienia czy zmarszczki. Zawierają również roślinny barwnik zwany antocyjanidyną, który przeciwdziała powstawaniu zmarszczek. W ten sposób niszczą szkodliwe enzymy, które sprawiają, że skóra jest stara i pomarszczona.
7. Pielęgnują skórę problematyczną
Sok z czereśni wspomaga leczenie skóry dotkniętej trądzikiem, egzemą czy łuszczeniem. Skoncentrowana dawka witaminy A oraz antybakteryjne właściwości czereśni usuwają toksyny z krwi.
8. Świetna domowa maseczka oczyszczająca
Z umytych i pozbawionych pestek czereśni warto przygotować domową maseczkę do pielęgnacji cery. Nie tylko intensywnie oczyszcza skórę z toksyn i zanieczyszczeń, ale również usuwa nadmiar sebum i martwe komórki skóry.
9. Wzmacniają włosy
Czereśnie są świetnym źródłem antocyjanów i beta-karotenu, czyli substancji niezbędnych dla zdrowia włosów. Ekstrakty z wiśni i czereśni znaleźć można w różnych suplementach i produktach do pielęgnacji włosów przeznaczonych do zwalczania problemów z włosami, takich jak rozdwojone końcówki i nadmiernie wypadające włosy.
Jakie przetwory zrobić z czereśni?
Jak już wspominałam, póki co nadal jesteśmy właścicielami ogródka działkowego. Dlatego w tym roku postanowiłam maksymalnie wykorzystać te darmowe i niepryskane owoce, by przygotować z nich zdrowe i pyszne przetwory. Niestety czereśnie szybko się psują. Po zerwaniu ich z drzewa można je przechowywać jedynie kilka dni. Dlatego chętnie zamykam te pyszne owoce o koralowym kolorze w pysznych przetworach. W tym roku zaprawiłam
– 76 słoików kompotów czereśniowych
– 10 małych słoików dżemu z czereśni
– 11 małych słoików soku z czereśni.
Choć można z nich zrobić także likiery, nalewki, syropy i wina to uważam, że moja kolekcja domowych nalewek jest na tyle duża, że nie ma sensu jej aktualnie uzupełniać. A kompot czereśniowy chętnie otworzę do obiadu (pijamy je codziennie).
Jak widać, jest mnóstwo korzyści ze spożywania czereśni. To pyszne i aromatyczne owoce, które dostarczają organizmowi mnóstwa witamin, minerałów i antyoksydantów.