Czy leworęczni mają w życiu gorzej?

Jestem mańkutem! Wczoraj, czyli w dniu 13 sierpnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Leworęcznych. Należę do tej 10% społeczności na świecie. Czy, życie osoby leworęcznej jest trudniejsze od życia osoby praworęcznej? Jakie są zalety bycia leworęcznym?

Z życia człowieka leworęcznego

Tak się czasem zastanawiam czy osoby leworęczne postrzegają świat inaczej niż osoby praworęczne? I czy leworęczni mają w życiu trudniej, ciężej, gorzej? Przypomina mi się kilka momentów z dzieciństwa, kiedy dorośli bardzo akcentowali, że mam pisać prawą ręką, bo pisać lewą ręką jest brzydko.

Później, kiedy jako nastolatka uczyłam się grać na gitarze, napotkałam kolejne problemy. Jakie? Jako osoba leworęczna, mam bardziej wyćwiczoną (czytaj sprawną) lewą rękę. Dlatego w czasie nauki gry na gitarze musiałam dłużej ćwiczyć, aby opanować podstawy. Ale oczywiście się udało!

Pamiętam, że gdy poszłam do mojej drugiej pracy etatowej, gdzie pracowałam jako pracownik biurowy, wówczas szef na samą myśl o tym, że jestem leworęczna, chciał mi instalować myszkę jakoś z drugiej strony komputera. A że mój starszy brat i młodsza siostra są praworęczni, to używać komputera także nauczyłam się podobnie, jak osoba praworęczna.

I mam jeszcze jeden przykład z życia. Uczę się szydełkować — teraz, od niedawna, dosłownie kilka dni. I oglądałam filmiki na YouTube, jednak nie do końca ściegi w szydełkowaniu wychodziły mi tak, jak powinny. Dlatego pojechałam do znajomej babci Asi, która pokazała mi na żywo co i jak. I wtedy zrozumiałam, że filmiki na YouTube nie pomagały, bo były tworzone przez osoby praworęczne, a ja muszę szydełkować w drugą stronę.

Podobno osoby leworęczne mają sposobność do większych zarobków czy też kariery w polityce (sama myśl dotycząca tych zarobków na pewno nastraja pozytywnie!).

Zdaniem Australijskich naukowców osoby leworęczne myślą szybciej — gdy przetwarzają dużą ilość informacji bądź uprawiają sport. Leworęczni mają łatwość w uczeniu się i są bardziej kreatywni. Leworęczni mają lepszą orientację w terenie. Osoby leworęczne mają predyspozycje do uprawiania niektórych sportów takich jak tenis, boks czy szermierka.

Słynni leworęczni…

W czasach starożytnych leworęczność postrzegano jako dar od bogów. Później przypisywano ją czarownico i magom. Cieszy myśl, że osobami leworęcznymi byli na przykład Albert Einstein, Isaac Newton, Benjamin Franklin. Winston Churchill czy Elżbieta II. Ta myśl sprawia, że czasem sobie myślę, że może i ja osiągnę w życiu jakiś niebywały sukces…. Kto wie?

Czyli jak to jest być osobą leworęczną?

Nie jest mi z tym gorzej, że jestem mańkutem. Czuję się jedynie czasem bardzo wyjątkowo, kiedy się podpisuję i ktoś wykrzyknie „ojej, Ty umiesz pisać lewą ręką, i jak ładnie i szybko Ci to idzie.”.

Co jeszcze? Jako osoba leworęczna miewam problemy z używaniem otwieracza do konserw.

Jest wiele przedmiotów codziennego użytku, które nie uwzględniają leworęczności. Telefon komórkowy ma mikrofon umieszczony przy krawędzi zlokalizowanej bliżej źródła dźwięku dla osoby trzymającej telefon w prawej ręce. W związku z tym faktem, kiedy rozmawiam przez mój Xiaomi w kolorze złotoróżowym, nie wiedzieć czemu słuchawka przełącza się na głośnomówiący. Czyli teraz już poznałam przyczynę…

Noże mają ząbki do krojenia po jednej stronie. Myszki i klawiatury komputerowe. Nożyczki mają uszy dostosowane do prawej ręki. Wspomniane wcześniej otwieracze do konserw, ale także inne przyrządy i rękawice kuchenne.

Czy istnieją jakieś zalety bycia leworęcznym?

Osoby leworęczne wykorzystują prawą półkulę mózgu, która odpowiada za myślenie syntetyczne, wieloaspektowe i nielinearne. Operują wrażeniami wizualnymi i niezwykle ławo rozpoznają twarze, zapamiętują dźwięki, wydarzenia, tembr głosu czy rozpoznają emocje. Leworęczni są bardziej empatyczni, słuchają własnej intuicji i mają skłonność do pesymizmu (choć mój przypadek nie potwierdza tej skłonności do pesymizmu, bo wiele osób w życiu powtórzyło mi już, że nie zna bardziej pozytywnie nastawionej osoby niż ja).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.