Czy zakupy w lumpeksie to grzech?

Pierwszy raz do lumpeksu zabrała mnie babcia. Miałam wówczas kilkanaście lat. Było to w czasach kiedy zakupów w second-handach należało się wstydzić. Zatem przed wejściem do sklepu oglądałam się 6 razy czy w pobliżu nie przechodzi jakaś koleżanka ze szkolnej ławki. Dziś już nie wstydzę się zakupów w lumpeksach. Dlaczego? Poznaj korzyści kupowania odzieży używanej!

 

Wiele lat temu kupowanie odzieży używanej nie było powodem do dumy. Wówczas najczęściej w ciucholandach kupowały osoby, których po prostu nie było stać na zakup nowej odzieży. Już kilka lat temu zakupy w lumpeksach stały się nowym modnym trendem. I coś w tym jest, bo jak już połkniesz bakcyla, to chodząc po sieciówkach, czy modnych dziś galeriach, zastanawiasz się, co ty tam do cholery robisz. Widzisz te jednakowe szaro-bure ubrania, które pachną „chińszczyzną”. Patrzysz na metki z ceną, a w Twojej głowie pojawia się konkluzja „przecież w lumpeksie znalazłabym ładniejszy ciuszek za kilka złotych!” Trudno jest kupić ubrania w sieciówkach z naturalnych materiałów. Większość z nich wykonana jest ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza i mało wygodnych tkanin. Wszystko to sprawia, że raz na dwa-trzy miesiące wybieram się na zakupy do lumpeksu.

Mam na imię Renata i lubię robić zakupy w lumpeksach

Moja szafa nigdy nie była po brzegi wypełniona ubraniami, dodatkami, butami i torebkami. Jeszcze kilka miesięcy temu do głowy by mi nie przyszło, że mogę kupować dużo wyższej jakości ubrania za znacznie mniejsze pieniądze. A do tego mogę dbać o środowisko.

Aktualnie istniejący system gospodarczy opiera się na nadmiernej konsumpcji. Konsumpcjonizm utrzymuje gospodarkę na odpowiednim poziomie i tworzy miejsca pracy. Już jakiś czas temu zrozumiałam, że w moim życiu coś jest nie tak. Mnóstwo gratów, bibelotów czy książek zagraca moje mieszkanie. A to sprawia, że ciągle panuje w nim bałagan i chaos, a ja czuję się przytłoczona. W związku z tym zaczęłam zdobywać wiedzę o minimalizmie i zero waste. Nadszedł czas na zmianę naszych nawyków. Ale wróćmy do tematu, przedstawiam zalety kupowania w second-handach.

1. Dbasz o środowisko

Zakupy w lumpeksie to możliwość zakupu dobrej jakości ubrań, które normalnie trafiłyby pewnie do kosza. A okazuje się, że dobrze przechowywane i zadbane ubrania mogą być używane przez wiele lat. Ludzie żyjący w dzisiejszych czasach nauczyli się, wyrzucać dobrej jakości odzież po roku lub dwóch latach noszenia, tylko dlatego, że wyszła z mody, już im się nie podoba, lub przestała pasować. Warto podkreślić, że do produkcji odzieży używa się chemikaliów, które służą na przykład do barwienia. Te składniki chemiczne (często toksyczne) stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również wody, powietrza i ziemi. Zatem jeśli kupujesz używaną odzież, dbasz o środowisko naturalne.

2. Znaczne oszczędności w domowym budżecie

Jednym z bardzo dobrze zauważalnych efektów ubocznych, jeśli chodzi o zakupy w lumpeksach, są duże oszczędności. Pamiętam, że jak na początku naszego małżeństwa wybieraliśmy się z mężem na zakupy do galerii, potrafiliśmy jednorazowo wydać około 2-3 tysięcy złotych. Oczywiście część z tej zawrotnej sumy poszła na moją odzież i obuwie, druga część na odzież dla mojego męża. Aktualnie raz na kwartał robię sobie dzień zakupów w lumpeksie. Póki co jeszcze nie przekonałam do nich mojego męża, ale sama poświęcam jeden dzień, w którym przemierzam moje ulubione sklepy z używaną odzieżą w pobliskim mieście. Wracam zawsze obładowana tobołami jak przysłowiowa „baba z wiejskiego targu”. Kupuję raz a dobrze, czasami znajduję dobrej jakości spodnie za 1 zł, nowe i nieużywane buty za 4 zł, innym razem kupuję torbę ubrań za 30 zł za kilogram. Chyba największa kwota, jaką wydałam na zakup ubrań w lumpeksie, to było 300 zł. Za tę sumę kupiłam mnóstwo ciuchów. Czyli porównując do zakupów w galerii, wychodzi 5 razy taniej! Poza tym robiąc zakupy w lumpeksie, możesz znaleźć markowe ubrania w okazyjnych cenach. Czasem znajduję zupełnie nową odzież za kilka złotych, jeszcze z metkami ze sklepów. Jeśli uwielbiasz stroić się w modne ciuszki, to zakupy w lumpeksie pozwolą Ci kupić więcej ubrań i wydać na to mniej pieniędzy.

3. Tworzysz swój własny styl modowy

I coś w tym jest! Zakupy w lumpeksie pozwalają stworzyć indywidualny styl, bo często znajdujesz ubrania, których nie ma nikt inny. Podczas zakupów w sklepach z odzieżą używaną masz możliwość znaleźć mnóstwo perełek modowych za kilka złotych. Dwa lata temu kupiłam kurtkę sportową w Lidlu. Jest ona w kolorze zielonym i czasami dziwnie się czuję, gdy widzę przechodzące obok kobiety, ubrane w taką samą kurtkę z Lidla. Dlatego pod względem modowych stylizacji i ubraniowych perełek lumpeks znów wygrywa.

Wyrzucamy tony odzieży każdego roku. Przyzwyczailiśmy się do zmiennej mody, złej jakości ubrań wykonanych z syntetycznych materiałów oraz dokonywania impulsywnych zakupów (takich na poprawę nastroju). Nadszedł czas, by zmienić swoje myślenie o ubraniach. Zamiast kupować nowe ubrania i je wyrzucać zastanów się, czy możesz je komuś ofiarować lub sprzedać. I kupuj używaną odzież. Jednak przed wybraniem się na zakupy do lumpeksu warto określić, jakich ubrań Ci potrzeba.

Zrób listę ubrań, których potrzebujesz!

Jakich ubrań Ci potrzeba? Odwiedzenie lumpeksu może wydać się przytłaczające albo może sprawić, że zakupisz przedmioty, których w ogóle nie potrzebujesz. Dlatego ja przed wybraniem się na zakupy do sklepu z odzieżą używaną robię listę ubrań, butów czy dodatków, których potrzebuję.

Ustal swój budżet

Ile czasu chcesz spędzić na zakupach? Jaką kwotę chcesz maksymalnie na nie wydać? Jeśli wcześniej podejmiesz tę decyzję, unikniesz zakupów w pośpiechu i przygotujesz się na polowanie w ciucholandzie.

Przygotuj się na wyjątkowe zakupy

Kupowanie ubrań w second-handach może zająć więcej czasu niż przeglądanie ubrań w sklepach i sieciówkach, ale za to pozwala znaleźć wyjątkowe perełki modowe. Do takich zakupów zawsze wcześniej się przygotowuję. Zabieram ze sobą:

 • wodę w butelce
 • kanapki
 • dezodorant
 • ekologiczne torby na zakupy

A do tego ubieram się w luźne ubrania oraz buty, które łatwo się zdejmuje i zakłada – w ten sposób ułatwiam sobie przymierzanie.

Wskazówki dotyczące kupowania odzieży w lumpeksach

 • jeśli coś Ci nie do końca pasuje i nie jesteś przekonana o zakupie – nie kupuj tego ubrania
 • nie spiesz się – dokonuj przemyślanych zakupów
 • przed dokonaniem zakupu sprawdź jakość materiału
 • nie kupuj ubrań, które teraz nie pasują na ciebie
 • nie kupuj ubrań, które założysz za kilka miesięcy np. jak schudniesz
 • nie kupuj ubrań, w których źle wyglądasz
 • nie bój się wielokrotnie chodzić po sklepach z odzieżą używaną
 • pamiętaj, że lumpeksy są pełne ukrytych skarbów, które można przeoczyć
 • wiedz, że zakupy w lumpeksie wymagają czasu i cierpliwości
 • nie obawiaj się, że wychodzisz z second-handu bez zakupów
 • dokonuj przemyślanych zakupów, by nie tracić pieniędzy na ubrania, których więcej nie założysz

Zakupy w lumpeksie są jak poszukiwanie skarbów!

To doskonała zabawa. Nigdy nie wiadomo, na co trafisz. Ale masz szansę znaleźć dobrej jakości odzież za śmiesznie niskie pieniądze. Często są to markowe ubrania, buty, dodatki czy torebki. Zdarza się znaleźć wyjątkowe perełki modowe.

zakupy w lumpeksie

Żyjemy w kulturze, która ma obsesyjną manię na punkcie własnego wizerunku. Warto jednak zmienić swoje myślenie, by używać ponownie ubrań, mebli czy książek i wielu artykułów gospodarstwa domowego. Zakupy w lumpeksie pozwalają znaleźć swój własny styl za naprawdę niewielkie pieniądze, a do tego przyczyniasz się do dbania o środowisko naturalne.

Jedna odpowiedź do “Czy zakupy w lumpeksie to grzech?”

 1. Racja.Ja kupuję w lumpexie wszystko (nawet świetnej jakości firmowe niezniszczone obuwie)od 15lat a kasę zaoszczędzoną w ten sposób wydaje na podróże (Albania Gruzja Skandynawia tam byłam)Zwłaszcza że można tan upolować perełki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.