Czysty dom – zalety dla zdrowia i umysłu

Czysty dom ma mnóstwo zalet. Chyba nikogo nie trzeba do tego przekonywać. Poza koniecznością dbania o zdrowie i dobre samopoczucie istnieją również inne korzyści związane z utrzymaniem domu w czystości. Mnóstwo obowiązków, życie w ekspresowym tempie i łączenie pracy zawodowej ze zdrowym gotowaniem i prowadzeniem domu sprawia, że utrzymywanie porządku w domu bywa trudne. Poznaj zalety posiadania czystego domu, które zdradzam na blogu o sprzątaniu i domowych porządkach sposobynazycie.pl.

Wysprzątany i zorganizowany dom

Lubię porządek. Naprawdę dobrze czuję się w uporządkowanym i czystym domu. A do tego lubię sprzątać. Zamiłowanie do porządku zauważyłam u siebie już w dzieciństwie. Prowadzenie własnego domu doprowadziło mnie do momentu, gdy zrozumiałam, że istnieją pewne nieoczekiwane korzyści z posiadania czystego domu, o których większość ludzi nawet nie myśli, zanim ich dom nie zostanie gruntownie wysprzątany.

Kiedy Twój dom jest zagracony, a bałagan, brud i kołtuny kurzu są codziennością, wszystko to wpływa do na Twoje zdrowie oraz życie emocjonalne i rodzinne. Jeśli odważysz się włożyć wygodne ubranie i gumowe rękawiczki, a następnie rozpoczniesz gruntowne sprzątanie, odkryjesz mnóstwo nieoczekiwanych korzyści z posiadania czystego domu.

Po pierwsze: czysty dom to zdrowie!

Brudny, zakurzony i zagracony dom może nasilać astmę i przeziębienie oraz ułatwiać rozprzestrzenianie niebezpiecznych bakterii. Wcale nie chodzi o to, aby dom był sterylny, ale czyste i wolne od kurzu środowisko może wspomóc utrzymanie zdrowia całej rodziny przez cały rok.

Regularne sprzątanie domu to najlepszy sposób, by pozbyć się kurzu i innych alergenów. Takie domowe obowiązki jak zamiatanie, odkurzanie i przecieranie na mokro szaf, półek, podłóg i zakamarków pozwala na bieżąco usuwać kurz, roztocza, sierść domowych zwierząt i inne alergeny. Ich nagromadzenie powoduje pogorszenie samopoczucia, może potęgować choroby i dolegliwości. Utrzymanie domu w czystości to także złagodzenie problemów z oddychaniem oraz objawów alergii i astmy.

Niezwykle istotne jest tutaj stosowanie bezpiecznych i nietoksycznych środków czystości. Niestety czasem nie zdajemy sobie sprawy, że silne i toksyczne środki chemiczne, które stosujemy do prania i sprzątania, niekorzystnie wpływają na nasz nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego ja wybieram ekologiczne i naturalne środki czystości, które nie szkodzą ludziom ani naturze. A do tego są znacznie tańsze i pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Po drugie: czysty dom to zorganizowany dom

Regularne sprzątanie sprawia, że stajesz się bardziej zorganizowana. W ogarnięciu codziennych obowiązków domowych może pomóc stworzenie własnego miesięcznego kalendarza sprzątania, który przypomni o wszystkich niezbędnych do wykonania porządkach na każdy dzień. Korzystanie z takiego kalendarza oraz listy kontrolnej sprawia, że jestem bardziej zorganizowana.

Po trzecie: czysty dom to mniejsze ryzyko urazów

Wysprzątany i wolny od niepotrzebnych gratów i bibelotów dom to mniejsza liczba wypadków. Bałagan w domu sprawia, że coraz trudniej się w nim poruszać. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci, które dopiero uczą się chodzić oraz osób starszych. Utrzymywanie domu w czystości i porządku może zmniejszyć ryzyko urazów. Bałagan w pobliżu zabawek może zwiększać ryzyko potknięć i upadków. Duże stosy pudeł czy książek mogą łatwo spaść i kogoś uderzyć. Organizacja domu i czystość w nim ma zatem ogromny wpływ na bezpieczeństwo Twojej rodziny.

Po czwarte: czysty dom to spokój ducha

Świat zewnętrzny jest wystarczająco chaotyczny, dlatego nie dopuść do powtórzenia tego chaosu w swoim domu. Kiedy żyjesz w czystym i schludnym domu, zyskujesz spokój wewnętrzny. Wchodzisz do domu, zamykasz drzwi i zostawiasz hałas, zamieszanie i chaos na zewnątrz. Nie wnosisz go do środka.

Po piąte: czysty dom wspiera minimalizm

Czysty i uporządkowany dom nie jest po sufit wypełniony bibelotami czy zagracony meblami, a dzięki temu wpasowuje się w koncepcję minimalizmu. Oczywiście nie każdy posiadacz schludnego domu jest minimalistą. Ale gdy bałagan i zagracone wnętrza mieszkania zaczęły mi przeszkadzać, wówczas uczyłam się je ograniczać – oddawałam, sprzedawałam, wyrzucałam, by mieć ich mniej i czuć się lepiej. Przynajmniej raz w roku, ale najlepiej raz na kwartał lub na bieżąco pozbywać się przedmiotów, które już nie są Ci potrzebne lub przestały ci się podobać. W każdym miesiącu udaje mi się sprzedać kilka niepotrzebnych ubrań, książek i bibelotów. Mam nadzieję, że uda mi się pozbyć ich wszystkich do czasu przeprowadzki do nowego domu.

Po szóste: czysty dom sprawia, że jesteś szczęśliwa

Zdarzyło mi się spotkać osobę, która była zadowolona z posiadania zagraconego domu. To był wyjątek, bo większość osób staje się szczęśliwymi i zadowolonymi po odgraceniu i wysprzątaniu brudnego i zdezorganizowanego domu. Po prostu przyjemniej żyje się w czystym i schludnym środowisku. Bałagan i chaos w domu sprawia, że czujemy się zaniepokojeni, zestresowani i przytłoczeniu. Czysty dom zmniejsza stres.

Po siódme: czysty dom to dbanie o ekologię i środowisko naturalne

Okazało się, że łatwiej jest wyrzucić śmieci oraz pozbyć się niepotrzebnych bibelotów, kiedy masz wysprzątany i dobrze zorganizowany dom. Poza tym wówczas nie kupujesz w nadmiarze, używasz produktów przyjaznych środowisku naturalnemu oraz oddajesz to, czego nie potrzebujesz.

Po ósme: czysty dom to większa wydajność

Czystość i porządek w domu sprawiają, że pracujesz wydajniej. Szczególnie gdy prowadzisz własny biznes w domowym zaciszu tak jak ja. Według przeprowadzonych badań ludzie żyjący w czystym środowisku są bardziej skoncentrowani i wydajni w pracy, co w efekcie pozwala im generować lepsze wyniki i zarabiać więcej pieniędzy.

Po dziewiąte: czysty dom to mniej bakterii, zarazków i mikroorganizmów

Środki dezynfekujące zabijają bakterie, wirusy, grzyby i inne mikroorganizmy, które mogą zagrażać zdrowiu Twojej rodziny. Dlatego tak ważne jest regularne mycie urządzeń sanitarnych oraz powierzchni kuchennych przy pomocy ekologicznych środków czyszczących. Zabijają one zarazki i bakterie, które powodują choroby i infekcje. Regularna dezynfekcja powierzchni w kuchni, łazience i jadalni uchroni przed potencjalnie niebezpiecznymi bakteriami.

Po dziesiąte: czysty dom to brak pleśni

Utrzymywanie domu w czystości daje więcej możliwości wykrywania pleśni i szybszego jej usunięcia. Pleśń również nie jest korzystna dla naszego zdrowia. Powoduje reakcje alergiczne, objawy przeziębienia i grypopodobne, ataki astmy i inne poważne problemy zdrowotne. Regularnie sprzątając dom, przeciwdziałasz rozwojowi pleśni.

Po jedenaste: czysty dom to mniej stresujące życie

Czysty dom może zapobiegać niepotrzebnemu stresowi, na przykład w sytuacji, gdy odwiedzą nas niespodziewani goście. Regularnie wykonywane domowe porządki takie jak zamiatanie, odkurzanie, ścielenie łóżka, zmywanie naczyń i utrzymywanie porządku w salonie, łazience oraz kuchni sprawi, że nie będzie Ci głupio podczas niespodziewanych odwiedzin.

Po dwunaste: czysty dom to brak robactwa

Brudny, zagracony i zakurzony dom, zaprasza do wnętrza różnych nieproszonych lokatorów takich jak karaluchy i inne robactwo. Pamiętaj o regularnym wyrzucaniu śmieci, zamiataniu, odkurzaniu oraz myciu podłóg z dodatkiem octu – by nie dopuścić do zadomowienia się niechcianych gości w postaci trudnych do wytępienia szkodników.

Kilka ciekawych książek o sprzątaniu, organizacji i porządkach w domu:

1. Ekologiczne sprzątanie. Skutecznie, zdrowo, tanio Urszula Giercarz
2. Sztuka sprzątania. Uporządkuj swój dom i swoje życie Dominique Loreau
3. Małe wielkie porządki. Szwedzka sztuka sprzątania Paulina Draganja
4. Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce Marie Kondo
5. Pozamiatane, czyli jak ogarnąć dom Ula Pedantula
6. Manga sprzątania Marie Kondo
7. Wyrzuć chemię z domu Ewa Kozioł

Czysty dom – zalety dla zdrowia i umysłu

Każdy powód jest dobry, by regularnie dbać o czystość w domu. Niektórzy lubią sprzątać, inni trochę mniej. Tak czy inaczej, warto podjąć wysiłek i regularnie poświęcać na to czas, by zyskać zdrowsze, szczęśliwsze i spokojniejsze życie.

Temat domowych i ekologicznych środków czystości poruszam również w artykułach:

Jedna odpowiedź do “Czysty dom – zalety dla zdrowia i umysłu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.