Dieta pudełkowa, czyli zalety przygotowywania domowych lunch boxów

Dieta pudełkowa to doskonałe rozwiązanie na zdrowe odżywianie całej rodziny. Ekspresowe tempo życia w dzisiejszych czasach oraz mnóstwo zajęć dzieci i rodziców sprawia, że czasem nie zwracamy uwagi na to, co jedzą nasi najbliżsi. Zamiast kupować jedzenie na szybko w pracy i szkole, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie domowych lunch boksów w zaciszu własnego domu.

 

Mnóstwo zajęć do wykonania i wypełniony po brzegi harmonogram sprawia, że jesteśmy w ciągłym niedoczasie. Wiele kobiet łączy pracę na etacie lub prowadzenie własnej firmy z wychowaniem dzieci, dokształcaniem się oraz codziennymi zajęciami gospodyni domowej. W ten sposób trudno im znaleźć czas na codzienne zakupy, przygotowywanie zdrowych domowych posiłków oraz pakowanie ich do pracy i szkoły. Niezwykle ważne jest dbanie o dietę całej rodziny, aby ograniczyć ilość śmieciowego i niezdrowego jedzenia, które spożywamy oraz zminimalizować ilość soli czy cukru. Zdrowe posiłki wypełnione warzywami i owocami ułatwiają koncentrację, skupienie, czujność oraz uczenie się.

Warto każdego dnia przygotowywać zdrowe domowe lunch boxy, które dostarczą całej rodzinie niezbędnych składników odżywczych i zapewnią energię.

Przygotowywanie domowych lunch boxów ma mnóstwo zalet

Choć może się wydawać, że codzienne przyrządzanie i pakowanie lunch boxów do szkoły i pracy jest czasochłonne, to okazuje się, że wcale tak nie jest. Wystarczy wcześniej zaplanować kilka różnych posiłków i nie zapominać o sporej dawce warzyw i owoców.

Uważam, że dieta pudełkowa to doskonały sposób, by zadbać o zdrowie całej rodziny, szczególnie w przypadku osób zapracowanych. Przygotowując własne, domowe lunch boxy mamy możliwość sporządzenia diety mlecznej, warzywno-owocowej, białkowej czy węglowodanowej.

Wiele osób popełnia jeden zasadniczy błąd. Żyjąc w ciągłym biegu, twierdzą, że nie mają czasu na gotowanie i związane z tym zakupy. Decydują się na korzystanie z usług cateringu. Mimo iż jest to rozwiązanie, które zdecydowanie ułatwia życie, to w przypadku większej rodziny posiłki z cateringu są drogie. Do tego jedzenie z cateringu przywożone jest do nas w plastikowych lub wykonanych ze styropianu opakowaniach, w związku z czym generuje mnóstwo śmieci, a jest to mało ekologiczne rozwiązanie.

Domowe lunch boxy zamiast cateringu!

Był taki okres w moim życiu, gdy łączyłam pracę na etacie z rozwijaniem własnej firmy. Wówczas wspólnie z mężem postanowiliśmy, że obiady z cateringu będą doskonałym rozwiązaniem, gdyż zdejmą z moich barków konieczność tworzenia codziennego menu, biegania po sklepach i robienia zakupów, przyrządzania posiłków oraz zmywania po ich zjedzeniu. W ten sposób mogłam zaoszczędzić około 3 godziny każdego dnia, które przeznaczałam na rozwój własnego biznesu.

Kilka lat temu było to idealne rozwiązanie, które pozwalało skupić się wówczas na tym, co najważniejsze, jednak dziś dostrzegam w nim kilka minusów. Korzystanie z usług cateringu generuje dość spore miesięczne koszty, mnóstwo styropianowych opakowań (co nie jest ekologicznym rozwiązaniem), a do tego czasem jedzenie pachniało plastikiem (z pewnością było długo przechowywane w styropianowych pudełkach).

Myślę, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest przygotowywanie własnych domowych lunch boxów, ponieważ:

  • pozwalają tworzyć dania, które lubimy (catering to prostsze rozwiązania, ale proponuje własne menu, z którego nie wszystko może zasmakować);
  • korzystam z ekologicznych szklanych lunch boxów, czyli pojemników na żywność wielokrotnego użytku, które moim zdaniem są zdecydowanie zdrowsze od plastikowych. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt. Nie trzymaj jedzenia w plastiku!!!;
  • planuję codzienne posiłki do dostępnych w danym sezonie warzyw i owoców, a to z pewnością jest ekonomiczne rozwiązanie;
  • mam kontrolę nad tym, co serwuję swojej rodzinie;

Dieta pudełkowa wcale nie jest nudna!

Choć wiele osób twierdzi, że lunch boxy to rozwiązanie nie dla nich, to okazuje się, że dieta pudełkowa wcale nie musi być nudna. Można w ten sposób przygotować mnóstwo posiłków, łącząc w nich:

  • warzywa
  • owoce
  • sałatki
  • kanapki
  • wytrawne muffinki
  • tortille
  • dania z ryżem i makaronem
  • domowe słodycze
  • bakalie

Dieta pudełkowa – przykładowe menu dla zapracowanej i zabieganej rodziny

Nie powinniśmy komplikować naszego życia, ale je sobie ułatwiać. Podobnie jest z daniami, które każdego dnia spożywamy. Muszą być łatwe do przygotowania, wypełnione mnóstwem warzyw i owoców, a także apetyczne i gotowe do spożycia nawet po kilku godzinach przechowywania w lunch boxie.
Wiele potraw, takich jak kanapki czy różnego rodzaju sałatki można przygotowywać wieczorem, by następnego dnia o poranku jedynie wyjąć pudełko z lodówki i zapakować do pracy oraz dzieciom do szkoły.

Dieta pudełkowa to nie tylko świetny pomysł, by oszczędzić czas i pieniądze, bo zdecydowanie ważniejsze są zdrowe posiłki – bogate w witaminy, białko, błonnik i mikroelementy. Wystarczy, że poznasz kilka prostych pomysłów na dania diety pudełkowej, które przygotujesz w mniej niż 30 minut, a zapomnisz o posiłkach kupowanych w restauracji obok twojego biura. Poza tym zdrowy posiłek dodaje energii na cały dzień i sprawia, że nie mamy ochoty na podjadanie słodyczy oraz innej żywności przetworzonej.

6 wskazówek dotyczących komponowania zdrowych lunch boxów dla rodziny

1. Nie komplikuj!

Kluczem do stworzenia pysznych i zdrowych lunch boxów jest prostota. W miarę możliwości używaj wysokiej jakości żywność (naturalną i od lokalnych rolników), która nie wymaga długiego gotowania. Przygotuj jedzenie z wyprzedzeniem i przechowuj je w lodówce!

2. Dbaj o zdrowie

Lunch boxy zawsze trzeba wzbogacać owocami i warzywami, w celu skomponowania zróżnicowanych posiłków.

3. Zapakuj dania obiadowe

Jeśli chcesz ograniczyć czas przygotowywania domowych lunch boxów, możesz przygotować większe porcje obiadu – np. risotto czy spaghetti. To pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze. I jest świetnym rozwiązaniem, jeśli w pracy posiadasz mikrofalówkę.

4. Przygotuj menu diety pudełkowej z wyprzedzeniem

Aby zaoszczędzić czas spędzony na zakupach oraz w kuchni warto przygotowywać z wyprzedzeniem menu w diecie pudełkowej na cały tydzień.

5. Sos zawsze pakuj do osobnego pojemniczka

6. Zaopatrz się w odpowiednie pudełka

Próbowałam różnych pojemników do pakowania domowych posiłków do pracy. Plastikowe są lżejsze, ale mogą zmieniać smak jedzenia, uwalniać szkodliwe substancje toksyczne w wysokich temperaturach i zawierać szkodliwy związek, jakim jest BPA. Moimi ulubionymi są szklane lunch boxy, ponieważ łatwo sprawdzić ich zwartość, można je używać w kuchence mikrofalowej i są bezpieczne dla żywności.

Poznaj dwa sprawdzone pomysły na pyszne, tanie i łatwe do przygotowania – ekspresowe lunch boxy do pracy i szkoły. Ich przygotowanie zajmuje od 15 do 30 minut.

Włoski lunch box

Domowe posiłki wcale nie muszą być nudne. A dania z kuchni śródziemnomorskiej są pyszne i zdrowe.

Składniki:
– kulka mozzarelli
– 2 pomidory
– bazylia
– zielne i czarne oliwki
sos: oliwa z oliwek, oregano, sól i pieprz
– opiekana kromka chleba
– białe i czerwone winogrona
– pół jabłka
– garść orzechów

Do największej części lunch boxa wkładam naprzemiennie pokrojonego w plastry pomidora, liście bazylii oraz plastry mozzarelli. Do osobnego słoiczka należy przygotować sos, aby móc polać potrawę bezpośrednio przed zjedzeniem. Do drugiej części lunch boxa wkładam kromkę opiekanego chleba. W kolejnej przegródce znajdują się umyte winogrona i pokrojone na plastry jabłko, a do ostatniej wrzucam ulubione orzechy do pochrupania.

Czas przygotowania 15 minut.

Dieta pudełkowa, czyli zalety przygotowywania domowych lunch boxów

Lunch Box Cezara

Składniki:
– podwójny filet z kurczaka
– sałata lodowa
– sałata rzymska
– pomidorki koktajlowe
– 2 garści grzanek
– sos: 3 łyżki majonezu, 1 łyżeczka musztardy, 2 łyżki soku z cytryny, 1 ząbek czosnku, sól i pieprz
– papryka pokrojona w kostkę
– kilka rzodkiewek
– garść borówek i truskawek

Do jednego pojemnika wkładam kawałki sałaty lodowej i rzymskiej. Na to usmażony kurczak pokrojony na w plasterki, grzanki i przekrojone na pół pomidorki koktajlowe. Sos pakuję do osobnego słoiczka. Lunch box uzupełniam pokrojonymi w paski paprykami oraz rzodkiewkami. W kolejne pudełko wkładam borówki i truskawki.

Czas przygotowania: 30 minut.

 

Ale to nie koniec, bo pomysłów jest mnóstwo. Do lunch boxa możesz zapakować pyszne kanapki, tortille na zimno, wytrawne muffinki, sałatki makaronowe, warzywne, z ryżem i kaszami. Ważne jest to, aby urozmaicać przygotowane w ten sposób dania. Aby nie było nudno warto też wypełniać je różnymi warzywami, owocami i bakaliami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.