Jedną z popularniejszych chorób skóry jest trądzik pospolity. Wykwity niezapalne i zapalne pojawiają się w okolicach twarzy i są nierzadko trudne w leczeniu. Zdarza się jednak, że niedoskonałości pojawiają się też na innych częściach ciała. Ale dlaczego trądzik określany jest jako choroba przewlekła? Czy można go całkowicie wyleczyć?
Trądzik pospolity – u kogo może się pojawić?
Znany nam trądzik pospolity to choroba skóry, którą diagnozuje się zazwyczaj u osób młodych. Nazywana jest także przypadłością wieku młodzieńczego, ponieważ w dużym stopniu ma ona związek z niepoprawnie działającą gospodarką hormonalną. Należy jednak wiedzieć, że nie u wszystkich objawy są dokładnie takie same, a co należy podkreślić: zazwyczaj jej przebieg jest łagodny. Problem zaczyna się w momencie, gdy zmiany skórne są niezwykle rozległe i utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Zaskórniki zamknięte i otwarte przeradzają się w bolące krosty, które nie chcą się goić. Twarz staje się zaczerwieniona i podrażniona. Praca gruczołów łojowych jest zaburzona, a nadmiar łoju stale zatyka ujścia gruczołów. Zarówno młode, jak i starsze osoby, które zauważą u siebie niepokojące objawy, powinny jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą, który może zalecić stosowanie leków i maści przepisywanych na receptę.
Dlaczego trądzik pospolity jest chorobą przewlekłą?
Tak naprawdę trądzik pospolity to choroba przewlekła, ponieważ jej leczenie trwa niekiedy wiele miesięcy czy nawet lat. Aby wyeliminować zaskórniki zamknięte oraz otwarte, konieczne jest uregulowanie pracy gruczołów łojowych. Na początku konieczne jest znalezienie przyczyny takiego stanu. U niektórych osób dopiero wprowadzenie leczenia farmakologicznego bywa skuteczne i pomaga pożegnać się z trądzikiem. Trzeba jednak pamiętać, że choroba może nawrócić, a zwłaszcza jeżeli ponownie będziemy mieć styczność z czynnikami drażniącymi.
Trądzik pospolity może też minąć samoczynnie, a zmiany skórne przestaną pojawiać się wraz z zakończeniem okresu dojrzewania. Gospodarka hormonalna zacznie funkcjonować jak dawniej, a pojedyncze niedoskonałości będą pojawiały się u miesiączkujących kobiet i to na chwilę przed okresem.
Jak można leczyć trądzik pospolity?
W zależności od tego, jaki jest przebieg choroby, lekarz może zalecić stosowanie doustnych leków albo skupić się na aplikowaniu maści, które działają miejscowo. Podstawą jest natomiast znalezienie czynników, które mogą działać prowokująco. Na przykład w przypadku młodych osób trądzik pospolity często bywa skutkiem nadmiernego stresu. Niebezpiecznie wysoki poziom kortyzolu wpływa negatywnie na funkcjonowanie naszego organizmu. W rezultacie praca gruczołów łojowych powoduje wydzielanie nadmiaru sebum. Ale to nie jedyny powód. W okresie dojrzewania gospodarka hormonalna bywa rozchwiana. Skutkiem tego bywają zmiany skórne, które dodatkowo negatywnie wpływają na samopoczucie psychiczne. Tym samym ponownie mamy styczność ze stresem, a to nie ułatwia leczenia.
Młodzi ludzie nie zawsze wiedzą też, jak poprawnie dbać o skórę. Nieodpowiednie oczyszczanie twarzy to pierwszy krok do tego, aby pojawiły się na cerze zaskórniki zamknięte bądź otwarte. Konieczne jest zwrócenie uwagi na składniki aktywne. Aby wspomóc leczenie trądziku, można stosować produkty o właściwościach antybakteryjnych, przyspieszających gojenie oraz kojących. Niezbędna bywa także redukcja przebarwień oraz działanie rozjaśniające (zaczerwienienie jest typowe dla stanów zapalnych). Czego szukać w składach? Między innymi witaminy C, węgla aktywnego oraz kwasów: mlekowego, salicylowego czy też migdałowego.
Niekiedy trądzik pospolity leczy się poprzez zmianę diety. Tutaj liczy się przede wszystkim eliminacja produktów mocno przetworzonych oraz tych, które zawierają cukier. Należy zastąpić je zdrowymi warzywami oraz owocami. Czasami to nabiał prowokuje powstawanie zaskórników, dlatego z nim również należy uważać. Zdarza się, że pomocna jest również suplementacja niektórych witamin, których aktualnie brakuje w naszym organizmie.
Artykuł promocyjny