Dlaczego warto inwestować w ETF-y?

Inwestowanie na giełdzie może opierać się nie tylko na zakupie akcji konkretnych spółek, ale również nabywaniu innych instrumentów finansowych, czego przykładem mogą być ETF-y. Czym one są? Dlaczego warto inwestować w ETF-y? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.


Czym jest ETF?

ETF to skrót pochodzący od angielskiego wyrażenia Exchange Traded Fund, które odnosi się do funduszu notowanego na giełdzie. Warto jednak podkreślić, że ETF to instrument finansowy, który różni się od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych. Przede wszystkim dlatego, że jego celem nie jest uzyskanie jak najwyższego zysku i pokonanie rynku, ale naśladowanie konkretnego indeksu. Co to oznacza? Przede wszystkim fakt, że w skład ETF-u wchodzą te same spółki, które tworzą dany indeks. Dzięki temu każdy wzrost, czy spadek wartości indeksu powinien skutkować tej samej wielkości wzrostem lub spadkiem wartości ETF-u.

Jak inwestować w ETF-y?

Jak wspomniano we wstępie, handel ETF-ami odbywa się na giełdzie, w związku z czym inwestor, który zamierza je kupić, musi posiadać rachunek maklerski. W dzisiejszych czasach można je otworzyć przez Internet, np. pod linkiem home.saxo, który prowadzi do platformy umożliwiającej inwestowanie w przeszło 5 500 ETF-ów. Takie rozwiązanie sprawia, że inwestycja w ETF-y jest dostępna praktycznie dla każdego, niezależnie od wartości jego portfela, czy środków, które jest w stanie w danej chwili przeznaczyć zakup jednostek funduszu.

Dlaczego warto inwestować w ETF-y?

Inwestowanie w ETF-y staje się coraz popularniejsze wśród polskich inwestorów, co wynika przede wszystkim z faktu, że jest to inwestycja długookresowa i niewymagająca stałego śledzenia informacji płynących z giełdy, czy dokładnego analizowania konkretnych spółek. Dlaczego jeszcze warto inwestować w ETF-y? Przede wszystkim dlatego, że w tym przypadku mówimy o naprawdę niskim progu wejścia, ponieważ wystarczy zakupić jeden certyfikat uczestnictwa w funduszu. Kolejną zaletą są niskie koszty zarządzania funduszem, co wynika z faktu, że jest to zarządzanie pasywne. Więcej korzyści opisuje artykuł dostępnym pod linkiem, który stanowi pigułkę wiedzy o ETF-ach.

najpopularniejszy polski blog o finansach i oszczędzaniu pieniędzy sposobynazycie.pl

Podsumowując, należy stwierdzić, że inwestycja w ETF-y jest opłacalna nie tylko ze względu na w miarę stabilne zyski, ale również minimum zaangażowania ze strony inwestora. Jego rola ogranicza się wyłącznie do wyboru funduszu opartego na konkretnym indeksie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.