Dlaczego warto mieć szklarnię we własnym ogrodzie?

Wkrótce zaczynamy budowę nowego domu. Mamy ogromną działkę budowlaną dlatego być może już wiosną 2019 powstanie na niej szklarnia. Bo powstanie na pewno! Dlaczego warto mieć szklarnię w ogrodzie? W jaki sposób ją ustawić względem stron świata, aby mieć większe plony i co warto uprawiać w przydomowej szklarni? Czy wiesz, że istnieje mnóstwo powodów, by posiadać własną przydomową szklarnię?

Rośliny i ogrodnictwo są niewątpliwie jedną z moich pasji. Właśnie dlatego kupiliśmy sporą działkę budowlaną. Mam już plan stworzenia ogrodu z roślinami ozdobnymi. Znajdzie się w nim miejsce także na drzewa i krzewy owocowe, sporych rozmiarów warzywnik oraz przydomową szklarnię.

Oczywiście można zapytać, po co bawić się w uprawę własnych warzyw, skoro w dzisiejszych czasach mamy świeże ogórki, pomidory czy rzodkiewki przez cały rok w marketach. Tylko skąd wiedzieć czym były dokarmiane i czy nie są przypadkiem GMO? Zatem jakie są zalety posiadania szklarni? Czy budowa szklarni jest droga? Co najlepiej sadzić w szklarni? A co można uprawiać zimą w szklarni? I w jaki sposób ustawić szklarnię względem stron świata?

W tym poście postaram się odpowiedzieć na te pytania! Czy mam jakieś doświadczenie w posiadaniu szklarni? Oczywiście! Aktualnie posiadamy ogródek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych, gdzie mam namiastkę szklarni w postaci tunelu foliowego.

Zdrowy tryb życia blisko natury

Czy wiesz, że nie ma nic bardziej fascynującego niż zasadzić nasiona w ziemi, by kilka tygodni później wyhodować z nich własne naturalne warzywa? Czy wiesz, że posiadając szklarnię, możesz mieć warzywa także jesienią i zimą? Albo naturalne, pyszne i soczyste pomidory od maja do października. Szklarnia ogrodowa to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu wiemy, co jemy. Uprawiając warzywa i zioła w przydomowej szklarni, zyskujesz wysokiej jakości naturalną żywność wypełnioną naturalnymi składnikami odżywczymi. Zapewnia ona odpowiedni mikroklimat do wzrostu roślin przez cały rok bez względu na warunki atmosferyczne, jakie panują na zewnątrz.

Oszczędność pieniędzy

Posiadanie szklarni to także oszczędność pieniędzy. Bo zamiast kupować warzywa, kwiaty i krzewy, możesz samodzielnie wyhodować je z nasion. A to zdecydowanie tańsze rozwiązanie.

Korzyści zdrowotne z posiadania szklarni

Posiadanie szklarni jest korzystne dla zdrowia. Jako ogrodnik obcujesz z naturą, a to świetny sposób, by się odstresować i zrelaksować. Prace w ogrodzie pozytywnie nastrajają. Uwielbiam obserwować moje rośliny oraz je pielęgnować czy podlewać.

Jakie rośliny uprawiać w szklarni ?

Szklarnia to ciepłe i wilgotne miejsce, w którym rośliny, zioła i warzywa szybciej rosną i dojrzewają. Może ona służyć do uprawy sadzonek, nowalijek, pomidorów, melonów, sałaty czy roślin egzotycznych.

Tunel ogrodowy jako tańszy zamiennik szklarni

Ogrodowy tunel foliowy jest tańszym zamiennikiem tradycyjnej szklarni ogrodowej, wykonanej jak sama nazwa wskazuje ze szkła.

Ile kosztuje szklarnia?

Jeśli chcesz zakupić szklarnię do swojego ogrodu, musisz na początek zainwestować od około 1000 do kilku tysięcy złotych.

Jak zbudować szklarnię w ogrodzie krok po kroku?

Szkielet szklarni może być zrobiony z drewna lub aluminium. Choć zdecydowanie stalowy będzie mocniejszy i bardziej wytrzymały. Zarówno jej ściany, jak i dach powinny być przeszklone. A kąt nachylenia dachu powinien wynosić około 25-35 stopni, aby do jej wnętrza wpadało jak najwięcej promieni słonecznych.

Warto też pomyśleć o fundamencie lub podstawie szklarni, aby ochronić rosnące w niej rośliny przed mrozem. Szklarnie najczęściej zbudowane są w kształcie prostokąta, a wewnątrz na środku posiadają ścieżkę. Optymalna szerokość dla takiej ścieżki w szklarni to około 60-90 cm. Jeśli decydujemy się na zakup szklarni do ogrodu, warto zatroszczyć się o to, aby poza możliwością uchylenia drzwi, była też możliwość wietrzenia szklarni przez uchylenie okien dachowych.

Temperatura powietrza w szklarni

Pamiętaj, że latem temperatura w przeszklonej szklarni może oscylować w granicach 60 stopni Celsjusza, a wówczas może dojść do poparzenia roślin. Wówczas warto sięgnąć po specjalne materiały do zacieniania szklarni. Natomiast zimą temperatura w nieogrzewanej szklarni może spaść poniżej 0 stopni Celsjusza. Dlatego optymalny czas do wykorzystywania szklarni nieogrzewanej to miesiące od końca lutego do połowy listopada. Natomiast jeśli posiadamy ogrzewanie w naszej szklarni, wówczas warto korzystać z niej przez cały rok.

Jak wybrać idealne miejsce do budowy szklarni?

Aby zapewnić roślinom, które zamierzamy uprawiać w przydomowej szklarni, odpowiednie warunki do wzrostu powinniśmy usytuować ją w miejscu zacisznym, osłoniętym od wiatru oraz słonecznym. Odpowiednie jej ustawienie zapewni mnóstwo słońca roślinom. Uzyskamy je w momencie, gdy dłuższy bok szklarni ustawimy w kierunku wschód-zachód. Sytuując przydomową szklarnię w ten sposób, pozwalamy na optymalne wykorzystanie światła dziennego w okresie od września do kwietnia, czyli w czasie intensywnej produkcji sadzonek oraz nowalijek.

Jakie akcesoria będą niezbędne do wyposażenia szklarni?

W szklarni z pewnością przyda się stanowisko robocze – stół z dodatkowymi półkami. Rośliny możemy uprawiać w gruncie bądź na stołach w kuwetach. Niezbędne będą także zestaw do zacieniania szklarni czy haczyki i sznurki do podwieszania roślin. Warto posiadać także termometr ogrodniczy do szklarni. Z pewnością przyda się także ziemia ogrodowa oraz różnej wielkości doniczki do produkcji sadzonek warzyw i ziół bądź roślin ozdobnych.

 

Szklarnia w ogrodzie

 

Marzę o tym, aby w moim ogrodzie, obok nowego domu, stanęła szklarnia ogrodowa wykonana ze szkła. Raczej będzie ona większych rozmiarów, czyli około 10 metrów kwadratowych. Zależy mi na tym, aby była stabilna. Poza wymienionym powyżej wyposażeniem szklarni z pewnością wstawię do niej krzesło i stolik, by móc czasem usiąść, zrelaksować się i skorzystać z dobroczynnych właściwości promieni słonecznych w mroźny poranek, wczesną wiosną. Uwielbiam ogrodnictwo oraz własną uprawę kwiatów, ziół i warzyw. Już nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po pierwsze naturalne i zdrowe warzywa bez sztucznych nawozów z własnej szklarni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.