„Nela i kierunek Antarktyda” to kolejna książka nastoletniej podróżniczki, która tym razem zabiera swoich czytelników na „spacer” po Antarktydzie. Dlaczego warto ją podarować dziecku? Bo to jedna z serii 13 książek o podróżach nastoletniej reporterki, która w przyjemny sposób dostarcza dzieciom cennej wiedzy – uczy elementów przyrody, historii, biologii i geografii.
Książka podróżnicza dla dzieci pt. „Nela i kierunek Antarktyda” to cenne źródło informacji, ale również świetny sposób, by poznać świat. W tej części młoda podróżniczka zabiera czytelników w najmroźniejszy zakątek kuli ziemskiej. Do tej wyprawy trzeba się oczywiście przygotować – spakować ciepłą odzież, sprzęt odpowiedni do nurkowania w zimnych wodach, a następnie wybrać się na biegun południowy. Publikacja stanowi rodzaj pamiętnika czy też dziennika pokładowego, z którego młody czytelnik:
- Poznaje zaskakujące ciekawostki o Antarktydzie.
- Dowiaduje się, jakie zwierzęta żyją na tym mroźnym kontynencie.
- Uczy się, gdzie na mapie oraz na globusie, leży to najzimniejsze miejsce na kuli ziemskiej.
- Zdobywa wiedzę, w jaki sposób dotrzeć na Antarktydę.
- Poznaje gatunki pingwinów oraz dowiaduje się, jakie są między nimi różnice.
Ponadto wertując strony przewodnika, jakim jest publikacja pt. „Nela i kierunek Antarktyda” czytelnik znajduje odpowiedź na pytania:
- Jakie zwierzęta arktyczne można spotkać na Antarktydzie?
- Dlaczego ten biegun zimna nazywany jest białym kontynentem?
- Co spakować na wyprawę na Antarktydę?
- Jak wygląda lato na biegunie południowym?
- Ile gatunków pingwinów żyje na Antarktydzie?
- Co to jest cieśnina Drake’a oraz kim był ten korsarz?
- Jak wygląda droga morska do białego kontynentu?
- W jaki sposób kształt lądu arktycznego różni się od kształtu pokrywy lodowej Antarktydy?
- Co to jest strefa konwergencji antarktycznej?
- Jakie wyspy leżą na Oceanie Południowym?
- Czym różni się Antarktyka od Arktyki i Antarktydy?
- Jakie morza znajdują się wokół Antarktydy?
- Czym jest Antarktyka?
- Jak wyglądałaby Antarktyda, gdyby usunąć z niej pokrywę lodową?
- Ile czasu pingwiny wysiadują jajka?
- W jaki sposób trzeba przygotować się do nurkowania w zimnych wodach na biegunie południowym oraz jakie uprawienia są do tego niezbędne?
- Czym jest Krabojad?
- W jaki sposób zachować się wobec zwierząt (np. pingwinów)?
- Dlaczego pingwiny tak „dziwnie chodzą”?
- Co to jest Anekumena?
- Jak rozróżnić lamparta morskiego i dlaczego nazywany jest on Amfitrytą Lamparcią?
- Które zwierzęta są płetwonogami?
Książka pt. „Nela i kierunek Antarktyda” poza ciekawie prowadzoną narracją zawiera także mnóstwo interesujących ciekawostek. Została wzbogacona mnóstwem zdjęć i rysunków, które pomagają małemu czytelnikowi usystematyzować wiedzę i poznać świat.
Uważam, że ten przewodnik to doskonały prezent, który warto podarować kilkuletniemu dziecku lub nastolatkowi, aby zaszczepić w nim ciekawość świata oraz chęci do jego odkrywania. Poza tym, jak już wspomniałam wcześniej, ta książka podróżnicza napisana przez nastolatkę jest cennym źródłem wiedzy. Przyszli podróżnicy dowiedzą się w niej niezwykle fascynujących ciekawostek, które często wykraczają poza program nauczania w polskich szkołach. Autorka wspomina dwie intrygujące postacie historyczne, czyli angielskiego korsarza – Francis Drak’a oraz wynalazcę podwodnego automatu oddechowego – Jacquesa Yves Costeau. Czyli dziecko czytając książkę pt. „Nela i kierunek Antarktyda” zdobywa wiedzę z zakresu historii, biologii, przyrody czy geografii. Poznaje szczegółowe informacje o pingwinach, miejscach ich występowania oraz innych zwierzętach arktycznych.
Mnóstwo zdjęć i rysunków sprawia, że publikacja nie zawiera dużo „nudnego” – dla wielu młodych ludzi, którzy w dzisiejszych czasach wolą posługiwać się pismem obrazkowym – tekstu. Bo w całej publikacji jest go niewiele, mimo to przewodnik jest nasycony cennymi i interesującymi informacjami. Sama przeczytałam ją w ekspresowym tempie. Warto, szczególnie w dzisiejszych skomputeryzowanych czasach, dać dzieciom możliwość poznawania tajemnic Antarktydy w łatwy i przyjemny sposób… być może odkryją w sobie duszę podróżnika!