Dlaczego zazdrościmy innym ludziom?

Zazdrość. I to ukłucie w sercu … bo to koleżanka – a nie ty – otrzymała awans w pracy, wygrała wycieczkę, buduje wymarzony dom albo cokolwiek innego, czego jej zazdrościsz. No bo ona to ma, a ty nie! Zazdrość to uczucie, które towarzyszy ludziom od początku świata. Dlaczego zazdrościmy innym ludziom i czy możemy przestać to robić? Jaką korzyść mamy z zazdroszczenia innym i czy jest jakiś sposób, abyśmy przestali być zazdrośni o życie i sukcesy znajomych?

Lubię przyglądać się zachowaniom innych ludzi. Chętnie bawię się w obserwatorkę i ostatnio zauważam, że na czasie jest zazdrość. Zastanawiam się jaką korzyść ludzie mają z zazdroszczenia innym? Co dzięki temu osiągają…. i czy jest jakiś sekretny sposób, aby przestali być zazdrośni o życie znajomych (poza usunięciem kont z portali społecznościowych)?

Co to jest zazdrość?

Zazdrość to uczucie, które towarzyszy ludziom od początku świata. Silna emocja, która odpowiada za tak wiele tragedii w życiu i pcha ludzi do intryg oraz irracjonalnego działania. Motyw zazdrości pojawia się w Biblii, przewija się w literaturze i filmie. Często jest główną siłą napędową, na której opiera się fabuła filmów i książek.

Zazdrość to silna emocja, która może doprowadzić do zaniepokojenia, smutku, złości, zawiści czy depresji. Często zazdrościmy innym ludziom sukcesów, naszym zdaniem lepszego życia czy tego, co posiadają. To jeden z siedmiu grzechów głównych i jedna z najbardziej destrukcyjnych emocji, która potrafi zniszczyć motywację, marzenia, entuzjazm i radość. Wiesz jak to jest, czujesz się źle i jakaś siła popycha cię do bycia kimś, kim nie jesteś. A wtedy ranisz drugą osobę, bo nie potrafisz cieszyć się jej sukcesem czy osiągnięciami.

Cytaty o zazdrości

Wielu mądrych ludzi wypowiedziało mnóstwo słów na temat zazdrości. Oto 5 moich ulubionych cytatów o zazdrości:

  • „Zazdrość to najczęściej sobie świadczone odszkodowanie za bezsilność wobec cudzego sukcesu.” Władysław Loranc
  • „Zazdrościć to uznać swoją niższość” Pliniusz Młodszy
  • „Zazdrość to jeden z objawów niewiary w samego siebie” Alfred Aleksander Konar
  • „Nie porównuj swojego życia, z życiem innych. Nie masz pojęcia, o co chodzi w ich podróży. Zazdrość jest stratą czasu! Masz wszystko, czego Ci potrzeba” Regina Brett
  • „Nie pozwól nikomu, by gasił twój blask, tylko dlatego, że razi go w oczy”.

Czego zazdrościmy innym?

Zdecydowana większość ludzi zazdrości rodzinie, znajomym lub przyjaciołom. Każdego dnia psychoterapeuci słuchają od swoich klientów o zazdrości. Co najbardziej wywołuje w ludziach uczucie zazdrości?

  • Pieniądze mają znaczenie. Pozycja finansowa wpływa na pryzmat, w jaki postrzegamy naszych znajomych, szczególnie jeśli masz wyższe zarobki od przeciętnych.
  • Związek i partner to kolejna sprawa, której zazdrościmy najbliższym.
  • Płodność i posiadanie potomstwa to czynnik, który wywołuje zazdrość.
  • Atrakcyjność fizyczna wpływa na naszą samoocenę bez względu na wiek. Wiele osób porównuje swoją urodę z koleżankami lub kolegami, zazdroszcząc im urody.
  • Waga to kolejny czynnik wpływający na naszą samoocenę. Osoby z nadwagą uważają, że ich wygląd negatywnie wpływa na ich codzienne życie. Najczęściej zazdrościmy szczupłej figury.
  • Sukces zawodowy – zazdrościmy go innym, kiedy wiąże się z zarobkiem większej ilości pieniędzy.

I niby lubimy naszych znajomych, ale bardziej wolimy zaspokajać własne potrzeby, bo wówczas czujemy się szczęśliwi.

Zazdrość jest i zawsze będzie częścią przyjaźni – to prosty fakt natury ludzkiej. Zasadniczo zazdrość dotyczy konkurencji, ponieważ każda osoba porusza się przez życie i stara się zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. Zatem konkluzja jest następująca: im bardziej spełnione są różne aspekty życia – romantyczne, towarzyskie, rodzinne, zawodowe i hobby – tym mniej zazdrościsz komukolwiek.

Psychologiczne podłoże zazdrości

Powinniśmy być zadowoleni, gdy innym ludziom dobrze się wiedzie, ale niestety nasz mózg nie działa w ten sposób. Jaka jest historia zazdrości oraz jej psychologiczne aspekty?

Zazdrość jest pragnieniem posiadania lub odczuwania czegoś, co doświadcza inna osoba. Uczuciu temu często towarzyszy mnóstwo emocji. Poznaj psychologiczne aspekty zazdrości. Być może pozwoli Ci to przestać zaciskać zęby z zawiści na wieść o sukcesach przyjaciół.

4 psychologiczne aspekty uczucia zazdrości

1. Sprawia, że się rozwijamy

Po co, u licha, odczuwamy zazdrość? Czyż nie lepiej byłoby dla wszystkich, gdybyśmy mogli żyć w spokoju i podziwiać dobra materialne, partnerów, wspaniałe domy i ogólny życiowy sukces innych ludzi? Jednak według psychologii zazdrość pozwala nam się rozwijać. Wpływa na naszą samoocenę, doprowadza do momentu, w którym porównujemy się z innymi i konkurujemy z nimi.

Zazdrość motywuje nas do podejmowania działań, by osiągnąć to, co posiada inna osoba. Wszystkie te impulsy są dobre, jeśli chodzi o zagwarantowanie przetrwania.

2. Istnieją dwa różne rodzaje zazdrości

Przeprowadzono szereg badań psychologicznych, które wykazały, że uczucie to można podzielić na dwie różne emocje. A są to zazdrość złośliwa i zazdrość łagodna. Okazuje się, że złośliwa zazdrość koncentruje się na osobie i jest powiązana z urazą, irytacją i silnym pragnieniem pozbawienia innych danej rzeczy lub osłabienia radości z sukcesów.

3. Może wpływać na nasze zdrowie

Nawet sobie nie wyobrażamy, jak silnym uczuciem jest zazdrość. Kiedy jesteśmy zazdrośni, wówczas zostają pobudzone obszary naszego mózgu odpowiedzialne za rejestrowanie bólu fizycznego.

4. Posiadanie kont w mediach społecznościowych sprzyja zazdrości

Media społecznościowe mogą wywoływać silne uczucia zazdrości, bo prezentujemy na nich najlepsze zdjęcia – na plaży z ukochanym, na imprezie z przyjaciółmi czy w towarzystwie rodziny. Przeprowadzone badania pokazują, że zazdrościmy stylu życia swoim znajomym, a uczucie to często powoduje depresję.

Dlaczego zazdrościmy innym?

Często, kiedy faktycznie osiągamy to, czego chcemy, zapominamy, że dawniej było to naszym celem czy marzeniem.

Zazdrość innym jest bardzo powszechnym uczuciem. Szkoda tylko, że nie bierzemy pod uwagę pracy czy cierpienia, które druga osoba doświadczyła, aby zdobyć lub osiągnąć to, co posiada. Nie widzieliśmy jej trudu, poświęcenia, potu czy łez. Zapominamy, że ona również ma problemy. Zazdrość jest wynikiem nadmiernej analizy życia innych ludzi oraz ich surowego (i często niesprawiedliwego) oceniania.

Bycie zazdrosnym z psychologicznego punktu widzenia oznacza, że pragniesz zwiększenia poczucia własnej wartości.

Kwiaty nie myślą o konkurowaniu z roślinami rosnącymi obok nich – po prostu kwitną. Naszym celem nie powinno być bycie lepszym od innych ludzi, czy posiadanie więcej niż oni, ale bycie lepszą wersją siebie samych. Zazdrość o osiągnięcia czy stan posiadania innych ludzi jest dość konkretnym drogowskazem, który podpowiada, że nie koncentrujesz się na tym, co właściwe. Większość ludzi skupia się na tym, że znajomi posiadają to, czego oni pragną. A nie daj Boże, niech Ci znajomi pochwalą się tym na Facebooku. Często osoby znajdujące się po drugiej stronie ekranu, widząc to, zielenieją z zazdrości (dobrze, że ich wtedy nie widzimy).

Ralph Waldo Emerson powiedział, że „zazdrość jest ignorancją”. Zdecydowanie zgadzam się z tym amerykańskim poetą i eseistą. Jest to uczucie, które ma złe skutki:

  • prowadzi do goryczy i zawiści
  • może przerodzić się w depresję
  • sprzyja cierpieniu i niezadowoleniu
  • psuje relacje z innymi ludźmi
  • popycha do czynów, których normalnie byśmy nie dokonywali
  • negatywnie wpływa na nasze zdrowie

Mimo wszystko uczucie to jest ciągle obecne w naszym życiu. Zazdrościmy innym ludziom wyglądu, talentów, sukcesów zawodowych, relacji biznesowych, stanu posiadania czy zarobków. Czas uwolnić się od zazdrości. Czy można ją przezwyciężyć?

6 kroków, by zmienić swoje życie i przestać zazdrościć innym ludziom

1. Skoncentruj się na tym, co dobre w twoim życiu. Jednym z powodów, dla których zazdrościmy czegokolwiek drugiemu człowiekowi, jest fakt, że zaczęliśmy postrzegać cuda i błogosławieństwa pojawiające się w naszym życiu za coś oczywistego. Zastanów się: jesteś zdrowa, masz rodzinę i przyjaciół, talenty? Jesteś wyjątkowa, a twoje życie jest niezwykle cenne!

2. Przestań porównywać się z innymi. Nikt z nas nie ma w życiu wszystkiego. Porównywanie się z innymi zawsze będzie skazane na porażkę, bo zawsze pojawią się osoby, które mają w życiu lepiej niż ty. Niestety zawsze porównujemy najgorsze z tego, co wiemy o sobie, z najlepszymi założeniami dotyczącymi innych. Każda osoba doświadcza prób, problemów i słabości. To czyni nas ludźmi.

3. Unikaj ludzi, którzy nieustannie mówią o swoich zarobkach, nowych samochodach, ekstrawaganckich wakacjach czy najnowszych kolekcjach ubrań. Przebywając w takim towarzystwie, szybko wpadniesz w pułapkę, polegającą na porównywaniu się z innymi.

4. Bądź wdzięczna za swoje życie. Wdzięczność sprawia, że przyciągamy do swojego życia zadowolonych ludzi. Dostrzegaj najmniejsze dobro, które pojawia się w twoim życiu. I naucz się za nie dziękować. Masz mnóstwo powodów do wdzięczności.

5. Ciesz się z sukcesów innych ludzi. Kiedy ktoś otrzyma to, czego pragniesz, wyraź szczerą radość. Przestań postrzegać życie jako nieustanną rywalizację. Radość jest zasobem nieograniczonym. A moment, gdy nauczysz się doświadczać radości ze szczęścia i sukcesów innych, to dzień, w którym zrobisz ogromny krok, by pokonać zazdrość.

6. Bądź hojna, bo dobro wraca. Nawyk hojności jest niezbędny w życiu. Poświęć swój czas i przeanalizuj swoje finanse, umiejętności i talenty. Być może jest jakaś organizacja charytatywna, którą możesz weprzeć. Poświęć czas, energię i pieniądze, by pomóc tym, którzy mają mniej niż ty. W taki sposób nauczysz się doceniać to, co posiadasz oraz to, kim jesteś.

8 nawyków ludzi, którzy nigdy nie zazdroszczą

Odrobina zazdrości z pewnością nie jest szkodliwa, ale nagromadzenie zbyt dużej ilości tej silnej emocji może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Uczucie to jest powiązane ze zwiększonym wytwarzaniem hormonów stresu w organizmie, a nawet podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób.

Istnieją pewne zachowania, które wszyscy możemy ćwiczyć, aby wyeliminować tego zielonego potwora z naszego życia. Poznaj nawyki ludzi, którzy wykorzystują proste rozwiązania i nie zazdroszczą innym.

Nawyki ludzi, którzy nie zazdroszczą

Ludzie, którzy nigdy nie zazdroszczą, otaczają się ludźmi godnymi zaufania. Jeśli jesteś w dobrym towarzystwie, twoje emocje też są. Ważne jest jednak, aby być swego rodzaju wsparciem dla innych.

  • Mają wysokie poczucie własnej wartości. Jeśli czujesz się dobrze ze sobą i masz wysoką samoocenę, nie zazdrościsz sytuacji ani relacji innym osobom.
  • Cieszą się z sukcesów innych ludzi. Niezależnie od tego, czy twój współpracownik dostał awans, czy twój najlepszy przyjaciel się oświadczył, ważne jest, aby pamiętać, że jego historia nie jest twoją historią. Sukces jednej osoby nie oznacza, że ​​ponosisz porażkę. Chodzi o to, żeby cieszyć się swoim życiem, zamiast chcieć cudzego.
  • Są wdzięczni za to, co posiadają. Wdzięczność sprawia, że przestajesz zbytnio skupiać się na życiu innych ludzi, a skupiasz się na swoich sprawach. Warto regularnie prowadzić zapiski w Dzienniku Wdzięczności, dzięki temu, zamiast zazdrościć sukcesów innych, koncentrujesz się na sobie.
  • Wiedzą, kiedy żyć offline. Nie jest tajemnicą, że miliony ludzi na całym świecie każdego dnia korzystają z mediów społecznościowych. Publikujemy nasze najlepsze zdjęcia, meldujemy się w interesujących miejscach, jadamy smaczne posiłki, spędzamy romantyczne chwile z ukochanymi i dzielimy się relacjami z uroczystości rodzinnych. Przeprowadzone badania sugerują, że zbyt intensywne korzystanie z mediów społecznościowych może wywoływać negatywne emocje takie jak zazdrość u naszych znajomych. Dlatego oderwanie się od ekranu smartfona to jedna z najlepszych rzeczy, jaką możesz dla siebie zrobić.
  • Nie szukają aprobaty u innych ludzi.
  • Nie porównują się do innych. Amerykańska dziennikarka i pisarka Regina Brett napisała: „Nie porównuj swojego życia z życiem innych. Nie masz pojęcia, o co chodzi w ich podróży. Zazdrość jest stratą czasu! Masz wszystko, czego Ci potrzeba”. Warto wziąć sobie te mądre słowa do serca.

Jeśli ciągle zestawiasz swoje życie z życiem kogoś innego, istnieje szansa, że znajdziesz coś, co cię zasmuci. Zamiast tego po prostu skup się na pozytywach – w swoim życiu i życiu innych.

jak przestać zazdrościć innym

Wszyscy od czasu do czasu doświadczamy uczucia zazdrości, bez względu na to, jak bardzo chcemy wierzyć, że jesteśmy ponad nim. Ta silna emocja wywodzi się z bardzo podstawowego pragnienia: chcę tego, co mają inni. Zazdrość to odpowiedź na osobę, która odnosi sukcesy bądź ma cechy lub umiejętności, których sami pragniemy, a do tego wiąże się z odczuwaniem braku w porównaniu z tą osobą.

Podsumowując, zazdrość to strata czasu. Zamiast marnować na nią życie, zajmijmy się sobą i swoimi sprawami. I dajmy swobodnie żyć innym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.