Lubię mieć świeże zioła zawsze pod ręką, dlatego też na moim kuchennym oknie zawsze stoją doniczki z bazylią, tymiankiem czy miętą. Jednak w tym roku już kolejny raz na moich ziołach, stojących na okiennym parapecie, pojawiły się zielone i białe robaczki. Jakie są skuteczne sposoby na mszyce?
Nie stosuję środków chemicznych w ogrodzie. Tym bardziej nie zastosuję ich do ziół, które trzymam w kuchni i często po nie sięgam, gdy przygotowuję dania. Ciekawi mnie skąd biorą się mszyce na roślinach w kuchni. Czy istnieją naturalne sposoby, by pozbyć się mszyc z kwiatów doniczkowych? Kiedy pojawią się na jakiejś roślince, szczególnie tej jadalnej, przestaje ona wyglądać atrakcyjnie, szczególnie gdy jest to zioło, którego chętnie używam do przyprawiania domowych potraw.
W przypadku mszyc na domowych roślinach doniczkowych nie pomoże sadzenie roślin odstraszających mszycę. Co prawda do grona takich odstraszaczy mszyc zalicza się miętę. Tę miętę z na moim kuchennym parapecie mszyce w tym roku zniszczyły już 3 razy.
Z całą pewnością w domowej spiżarni mamy czosnek i cebulę, warto zatem przygotować naturalny i ekologiczny preparat na mszyce z tych warzyw. Świetnie sprawdzi się także wywar z pokrzywy bądź mniszka lekarskiego.
Innym znanym sposobem na mszyce jest preparat z mleka i wody, jednak opinie co do jego działania są sporne.
Domowe sposoby na mszyce:
– wywar z cebuli
– wywar z pokrzywy
– wywar z piołunu
– wywar z oregano
– wywar z czosnku
– ocet z wodą
– mleko
– wywar z tytoniu
– roztwór z sody oczyszczonej
– płyn z wody i szarego mydła
Podobno poleca się także pryskać rośliny, które opanowały mszyce płynem do naczyń, ale to dla mnie wątpliwe i mało naturalne rozwiązanie, szczególnie w przypadku roślin, które zamierzam zjeść. Już sobie wyobrażam, że po zastosowaniu takiej kuracji i zjedzeniu ziółek z parapetu będę „bekać bańkami mydlanymi”…
Jak przygotować wywar z cebuli na mszyce?
Cebulę kroimy w kawałki, zalewamy ją wodą i gotujemy 30 minut. Studzimy wywar i pryskamy roślinę.
Roślinę, na której są mszyce, należy spryskać takim preparatem z każdej strony. Ciekawa jestem czy ta kuracja pomoże, czy też będę musiała biec na lokalny targ po kolejną doniczkę bazylii i mięty. Tymczasem spryskałam moją bazylię, którą oblazły mszyce, roztworem z wody i octu.
A może Ty masz inne, naturalne i domowe sposoby na mszyce?