Domowy budżet grudzień 2018 – kontrolujemy wydatki

Sprawowanie kontroli nad domowymi finansami wcale nie jest takie złe! Gorzej, że w grudniu w związku ze świętami wydaliśmy trochę za dużo, ale o tym za chwilę. Jak sprawdzić, na co wydajecie Wasze pieniądze?

Obawiałam się zająć domowymi finansami. Twierdziłam, że nie mam na to czasu. Ale im dłużej sukcesywnie podliczam wydane przez nas w każdym miesiącu pieniądze, tym bardziej potrafię znaleźć oszczędności. I to nie tylko takie oczywiste, które polegają na wyszukiwaniu najtańszych produktów z oferty dyskontów i supermarketów. Zauważam też takie mniej oczywiste sprawy, czyli niewyrzucanie chleba, tylko wysuszenie go i zrobienie z niego bułki tartej. Albo staram się sprzedać niepotrzebne bibeloty przez Internet.

Dlaczego zaczęłam być oszczędna?

Można by pomyśleć, że jestem sknerą. Bo przecież, dlaczego aż tak bardzo zależy mi na tych oszczędnościach w domowym budżecie? Chodzi o to, aby uprościć swoje życie i zadbać o oszczędności na przyszłość. Szczególnie że wkrótce rozpoczynamy budowę wymarzonego domu.

Dzięki skrupulatnemu comiesięcznemu kontrolowaniu naszych wpływów i wydatków wiem, na co wydajemy najwięcej pieniędzy. Dlatego też tak ważne jest dla mnie ograniczenie codziennych zakupów. Zauważyłam na przykład, że lubię chomikować środki czystości czy suchą żywność taką jak mąka, kawa czy kasza. Teraz postaram się nad tym zapanować. Najpierw zużyję to, co mam, a później kupię kolejne potrzebne produkty.

A jak to było z naszymi zarobkami w grudniu?

Nasze zarobki grudzień 2018:

 • 2100 zł wynagrodzenie męża z pracy etatowej,
 • 2400 zł dodatkowe zarobki męża,
 • 3800 zł moje wynagrodzenie z tytułu prowadzenia własnej działalności.

Nasze dochody razem = 8300 zł.

Dodatkowe pieniądze, które wpadły do naszego budżetu w grudniu 2018:

 • 2000 zł premia świąteczna
 • 200 zł spóźniony prezent imieninowy dla J.
 • 250 zł -sprzedaż niepotrzebnych bibelotów
 • 24 zł – wygrana w lotto.

Dodatkowe dochody z grudnia to 2473 zł.

Zatem regularne miesięczne dochody + dodatkowe dochody z grudnia to 10 773 zł.

A jak to było z wydatkami w grudniu 2018?

Grudzień to święta, jarmark przedświąteczny, świąteczne ozdoby i prezenty dla najbliższych. Czyli dodatkowe pieniądze, które zawsze trzeba wydać. Ponadto spory koszt to przygotowanie kolacji Wigilijnej, jedzenia na świąteczne dni oraz Sylwestrowy wieczór. A poza tym była też drobna naprawa samochodu, wizyta u lekarza, prezent na urodziny oraz comiesięczne wydatki na żywność, środki higieniczne i chemię do domu.

Na co wydaliśmy pieniądze w grudniu 2018?

Opłaty stałe grudzień 2018:

 • 463,91 zł to kwota czynszu pomniejszona o nadpłatę za wodę
 • 95 zł TV i Internet
 • 732,10 zł wydaliśmy paliwo do samochodów
 • 56,62 zł rachunek za gaz

Czyli opłaty stałe w grudniu 2018 w naszym budżecie wyniosły 1347,63 zł.

Są też i wydatki nieplanowane:

 • 270 zł – drobna naprawa mojego samochodu
 • 100 zł wizyta u lekarza
 • 200 zł prezent na urodziny dla brata
 • 320 zł zakup walizki podróżnej
 • 250 zł zakup nawigacji
 • 483,95 zł zakup świątecznych dekoracji
 • 134 zł grube zimowe skarpety
 • 40 zł krokomierz
 • 32,30 zł moździerz
 • 400 zł wydane na jarmarku świątecznym
 • 368 zł jedzenie na mieście
 • 1594,32 zł prezenty świąteczne
 • 429 zł zakup produktów do przygotowania jedzenia na święta, wigilię i wieczór Sylwestrowy.

Razem wyszło 4621,57 zł.

Bieżące wydatki grudzień 2018:

– 2370,86 zł – zakup żywności, środków spożywczych, środków czystości, kosmetyków i chemii gospodarczej.

Jak wychodzi bilans zarobków i wydatków za grudzień 2018?

Po podsumowaniu zarobków i wydatków wyszło mi, że suma zarobków: 10 773 zł – 8340,06 zł (suma wszystkich wydatków, czyli opłaty stałe 1347,63 zł + zakupy 2370,86 zł + wydatki nieplanowane 4621,57 zł) = 2432,94 zł (suma oszczędności).

Oszczędności w domowym budżecie

Troszkę dużo wyszło tych wydatków. Można było zdecydowanie więcej zaoszczędzić. Mimo iż święta są raz w roku, postaram się w bieżącym roku zwrócić na to większą uwagę. Oczywiście dodatkowe zarobki trafiają na konto oszczędnościowe.

Oszczędności to sedno zarządzania domowym budżetem. Warto wykształcić w sobie nawyk oszczędzania, by czuć się bezpiecznym finansowo. Przynajmniej dla mnie jest to szalenie ważna sprawa. Na przykład, jeśli trzeba będzie zrobić remont, mamy na to fundusze. Albo, gdybyśmy chcieli spełnić swoje marzenia bądź wyjechać na zagraniczne wakacje to w każdej chwili możemy to zrobić. Chcę jak najwięcej z naszych przychodów i zarobków zaoszczędzić, a następnie przelać je na konto oszczędnościowe, by przynosiły nieduży, ale zawsze dodatkowy % zysk. Być może za jakiś czas nadejdzie dobry moment, by ze zaoszczędzone pieniądze dobrze zainwestować!

 

 

Ciągle szukam sposobów, by maksymalnie uprościć nasze życie, kupować tańsze produkty, płacić mniej za zakupy. Szukam także oszczędności w kuchni, w opłatach za prąd i gaz. Staram się na bieżąco przeglądać gazetki reklamowe z marketów i dyskontów. A następnie, jeśli rzeczywiście znajdę tańsze produkty, planuję swój poranny spacer w taki sposób, aby dotrzeć tam na pieszo (jeśli są to mniejsze zakupy, nie wybieram się samochodem, bo szkoda paliwa). Mam nadzieję, że wkrótce wpadnę na kolejne pomysły, które pomogą mi wprowadzić kolejne oszczędności do naszego domowego budżetu a tym samym zmniejszyć nasze wydatki.

A tymczasem cieszę się, że kwotą oszczędności, która w grudniu wyniosła aż 2432,94 zł i w całości trafiła na konto oszczędnościowe.

2 odpowiedzi do “Domowy budżet grudzień 2018 – kontrolujemy wydatki”

 1. Niestety, święta pod względem wydatków są bardzo zdradliwe. Również staram się optymalizować swoje wydatki i szukam dziur, którymi pieniądze „uciekają”. Niestety, w moim wypadku, najczęściej jest to samochód, z którego nie potrafię zrezygnować.
  Trzymam kciuki za osiągnięcie celu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.