Domowy budżet grudzień 2019 i zalety oszczędnego stylu życia

Zarządzanie domowym budżetem jest niezbędne, jeśli zamierzasz realnie i regularnie oszczędzać. Domowy budżet naszej rodziny odzwierciedla nasze potrzeby, cele, marzenia i codzienne przyzwyczajenia. Ale jego prowadzenie pozwala skoncentrować się na wprowadzaniu oszczędności nie tylko na zakupach. Ustalenie, na co wydajecie pieniądze co miesiąc, jest bardzo ważne.

Domowy budżet blog

Od wielu miesięcy na moim blogu lifestylowym pokazuję Ci na przykładzie naszej rodziny jak zadbać o domowe finanse. Prezentuję potencjalne comiesięczne zarobki, zobowiązania oraz wydatki mojej rodziny. Systematyczna kontrola i zarządzanie domowymi finansami zdecydowanie uczą oszczędzania. A dodatkowo sprawiają, że dwa razy zastanawiasz się, zanim wydasz zarobioną złotówkę. Jedną z kategorii, która w każdym miesiącu pochłania mnóstwo pieniędzy, jest zakup jedzenia. Choć staram się zrobić wszystko, aby wydawać mniej, nie zawsze udaje mi się to zrobić. Dlatego szukam też sposobów na oszczędzanie jedzenia. Nauczyłam się go nie wyrzucać, tylko wykorzystywać resztki z obiadu i zjadać wszystko do końca. Jeśli chodzi o oszczędzanie na jedzeniu, to dobrą praktyką jest również gotowanie większych porcji obiadu i zamrażanie oraz jedzenie ich przez kilka dni. Warto także gotować mniej i wykorzystywać produkty ze spiżarni i zamrażarki.

Oszczędzanie to nie skąpstwo!

I proszę tu nie mylić oszczędności ze skąpstwem! Otóż skąpi ludzie odmawiają sobie przyjemności jedynie po to, aby zaspokoić swoją potrzebę gromadzenia pieniędzy. Ciągle poszukuję sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy. Możesz błędnie pomyśleć, że dążenie do bezpieczeństwa finansowego sprawia, że stajemy się skąpi. Ale to nie prawda! Poznaj różnicę pomiędzy oszczędnością a skąpstwem!

Oszczędna osoba odwzajemni zaproszenie przyjaciół na obiad, a skąpiec skorzysta z takiego zaproszenia, ale sam nikogo nie ugości. Niechęć do wydawania pieniędzy różni się od niechęci do marnotrawstwa, a ludzie dostrzegają tę różnicę. Ci oszczędni znajdują sposoby na kreatywne wydawanie pieniędzy. Nie kupują „bylejakości”, wolą zaczekać, zaoszczędzić i kupić wysokiej jakości produkty lub skorzystać z najlepszych usług, nawet jeśli muszą za nie więcej zapłacić. Zatem oszczędni ludzie z wrodzonym sobie lub wyuczonym sprytem intuicyjnie sięgają po droższe, ale lepszej jakości produkty i dobra, które posłużą im przez znacznie dłuższy czas. Czyli zamiast biec do sklepu z tanimi chińskimi podróbkami lub zamawiać coś na AliExpress, wolą wysokiej jakości przedmioty, meble, kosmetyki, dekoracje i dodatki dla domu.

Skąpym osobom brakuje kreatywności i odwagi, by zmienić swoje decyzje zakupowe. Zawsze dążą do tego, by kupić najtaniej, bez względu na jakość produktów. Mają obsesję na punkcie ceny. Ludzie oszczędni są hojni dla siebie i innych.

Ci, którzy wybierają oszczędny styl życia, nie martwią się o to, jak są postrzegani przez innych. Decyzje, które podejmują, często z dumą, sprawiają, że dokonują słusznych decyzji zakupowych.

Oszczędni ludzie nie oszczędzają do skarpety i nie trzymają pieniędzy i kosztowności w domu (chyba że posiadają sejf). Nie odmawiają sobie przyjemności i rzeczy, które lubią tylko dlatego, aby zaoszczędzić odrobinę pieniędzy. Mają za to odwagę by poświęcić czas na podjęcie decyzji oraz, by poszukać informacji i dobrze przemyśleć swoje wybory. Stawiają na lepszą jakość i piękne doświadczenia. Skąpi zaś godzą się na mniej pasjonujące życie, być może mało komfortowe, tylko dlatego, że nie lubią wydawać pieniędzy.

Podobno pieniądze są ograniczonym zasobem, dlatego każdy powinien świadomie i ostrożnie podejmować decyzje dotyczące ich wydawania. Jednak decyzje, które każdego dnia podejmujemy oraz przyzwyczajenia, których uczymy dzieci na temat pieniędzy, pokazują nasz stosunek do nich. Oszczędność często idzie w parze z lepszą jakością produktów, komfortem czy estetyką.

Mój sposób na domowe oszczędności!

Pod koniec 2018 roku zdałam sobie sprawę, że mamy bardzo zagracone mieszkanie. Wiedziałam już wtedy, że w ciągu 2-3 lat czeka nas przeprowadzka do nowego domu, bo budowa była już w planach, a my intensywnie poszukiwaliśmy działki budowlanej. W związku z tym wpadłam na genialny pomysł, aby sprzedawać online wszystkie niepotrzebne i nieużywane ubrania, książki i bibeloty. Postanowiłam, że wszystkie pieniądze, które w ten sposób wpadną do naszego domowego budżetu, będę wrzucać do świnki skarbonki. Trochę też chciałam pokazać mężowi, co będę miała z tego „oczyszczania przestrzeni życiowej”. I tak przez cały rok, jeśli tylko udało mi się cokolwiek sprzedać, wrzucałam pieniądze do skarbonki, a w grudniu 2019 otworzyłam ją i podliczyłam. Znajdowało się w niej 2387,19 zł. Moim zdaniem to bardzo duża kwota, która już zasiliła nasze konto oszczędnościowe.

A jak to było z naszymi zarobkami w grudniu 2019?

Nasze zarobki w grudniu 2019:

 • 2100 zł – wynagrodzenie męża z pracy etatowej,
 • 5000 zł – dodatkowe zarobki męża,
 • 8000 zł – moje wynagrodzenie z tytułu prowadzenia własnej działalności.

Nasze dochody razem 15 100 zł.

Dodatkowe pieniądze, które wpadły do naszego budżetu w grudniu 2019:

 • 250 zł – prezenty na święta
 • 70,29 zł – miesięczny zarobek na lokacie oszczędnościowej
 • 2387,19 zł – ze świnki skarbonki

Dodatkowe dochody z grudnia to 2707,48 to zł.

Zatem regularne miesięczne dochody + dodatkowe dochody w grudniu 17807,48 to zł.

A jak to było z wydatkami w grudniu 2019?

Na co wydaliśmy pieniądze w grudniu 2019?

Opłaty stałe grudzień 2019:

 • 476,67 zł – opłata za czynsz
 • 100 zł – rachunek za TV i Internet
 • 325,01 – rata kredytu hipotecznego
 • 53,56 zł – abonament za telefony
 • 60,00 – prowizje bankowe
 • 596,89 zł – paliwo do samochodów

Czyli opłaty stałe w grudniu 2019 w naszym budżecie wyniosły 1612,13 zł.

Są też nieplanowane, ale potrzebne (lub czasem konieczne) wydatki:

 • 140,92 zł – zakup odzieży
 • 200 zł – cele charytatywne
 • 640,48 zł -prezenty na święta
 • 260 zł – zakupy na jarmarku świątecznym
 • 47 zł – dekoracje
 • 299,99 zł – jedzenie na mieście
 • 88,32 zł – zakup kosmetyków i środków czystości

Razem wyszło 1676,71 zł.

Wydatki na zdrowie w grudniu 2019:

 • 29 zł – badanie krwi
 • 116,33 zł – zakup lekarstw

Razem wyszło 145,33 zł.

Wydatki związane z budową domu grudzień 2019:

 • 100,62 zł – faktura za wodę na budowie za 2019 rok
 • 1330 zł – opłata za wynajem WC na budowie od kwietnia do listopada 2019
 • 4500 zł – zakup ziemi niezbędnej do wyrównania terenu wokół domu
 • 300 zł – projekt łazienki

Razem wydatki związane z budową domu w grudniu wyniosły: 6230,62 zł.

Bieżące wydatki grudzień 2019:

 • 1751,50 zł – bieżące miesięczne zakupy

Jak wychodzi bilans zarobków i wydatków w grudniu 2019?

Po podsumowaniu zarobków i wydatków wyliczyłam, że suma dochodów: 17807,48 zł – 11 416,29 zł (suma wszystkich wydatków, czyli opłaty stałe 1612,13 zł + zakupy 1751,50 zł + wydatki nieplanowane 1676,71 zł + wydatki zdrowotne 145,33 zł + wydatki związane z budową domu 6230,62 zł) = 6391,19 zł.

Domowy budżet grudzień 2019 i zalety oszczędnego stylu życia

Budowa domu trochę przystopowała, co pozwala nam wziąć finansowy oddech. Część kredytu hipotecznego już czeka na naszym koncie na luty i rozpoczęcie prac budowlano-wykończeniowych. Natomiast kwotę 6391,19 z radością wpłaciłam na konto oszczędnościowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.