Domowy budżet: jak oszczędzać pieniądze w grudniu?

Magiczny przedświąteczny czas sprawia, że pieniądze z domowego budżetu rozchodzą się w ekspresowym tempie. Też to zauważyłaś? Ceny żywności, świątecznych prezentów i dekoracji są spore, dlatego grudzień to miesiąc, w którym wiele rodzin przekracza wydatki, a nawet zdarza im się wziąć kredyt na Święta Bożego Narodzenia. Ale odpowiednio przygotowany plan działania i określony budżet pozwoli uniknąć zbędnych wydatków. Poznaj proste wskazówki dotyczące oszczędzania pieniędzy w grudniu.

Jak oszczędzać pieniądze w grudniu?

Presja, by zorganizować idealne Święta Bożego Narodzenia, sprawia, że wielu ludzi najczęściej zadłuża się właśnie w grudniu. Warto zastanowić się nad tym, czy tak naprawdę najważniejsze są drogie i ekskluzywne prezenty, posiadanie najmodniejszych dekoracji bożonarodzeniowych oraz przygotowanie tak ogromnej ilości jedzenia na Wigilię i Święta Bożego Narodzenia, że twoja rodzina i tak nie będzie w stanie jej przejeść, a w efekcie większość dań i świątecznych słodkości trafi do kosza. A wraz z nimi Twoje pieniądze!

Zastanawiasz się, jak ludzie mogą pozwolić sobie na rarytasy lub podróże w Święta Bożego Narodzenia przy tak napiętym budżecie i czym jest idealny budżet świąteczny?

Każda rodzina jest wyjątkowa, dlatego nie powinniśmy porównywać się z innymi. A dobrym pomysłem na fascynujące wspomnienia i niezwykłe przeżycia jest tworzenie własnych świątecznych tradycji. Zacznij od stworzenia harmonogramu grudniowych i przedświątecznych wydatków.

Stwórz harmonogram grudniowych wydatków

Zastanów się, na co musisz wydać pieniądze w grudniu, a które wydatki możesz ograniczyć, by spiąć finanse w ostatnim miesiącu roku:

  • opłaty stałe (rata kredytu hipotecznego, opłata za śmieci, paliwo, opłata za żłobek, rachunek za wodę, faktura za prąd, abonamenty telefoniczne, faktura za Internet i tv, ubezpieczenie);
  • miesięczny koszt obiadów oraz zakupów spożywczych;
  • wydatki na zdrowie: wizyty u lekarzy, badania, apteka;
  • zakupy związane ze Świętami Bożego Narodzenia (menu na Wigilię i Święta Bożego Narodzenia, prezenty, dekoracje);
  • zakupy związane z Sylwestrem (koszt udziału w zabawie Sylwestrowej, menu na Sylwestra, zakup odzieży, makijaż, fryzura, paznokcie).

Zaplanuj wydatki nie tak, jakbyś tego chciała, lub według klucza – na co pozwala Ci aktualny stan finansów waszej rodziny. Dobrym rozwiązaniem będą tańsze obiady w grudniu. Do ich przygotowania wybieraj sezonowe warzywa lub zrób czyszczenie spiżarni, zamrażarki i kuchennych szafek, by wykorzystać to, co już masz. Rozpisz menu obiadów na cały miesiąc, co pozwoli Ci szukać promocji i okazji.

Święta Bożego Narodzenia w hotelu w górach lub nad morzem

Jednym z ciekawych rozwiązań, które wbrew pozorom może pomóc zaoszczędzić pieniądze w Święta Bożego Narodzenia, jest spędzenie tego czasu w hotelu czy wspólnie z rodziną. W tym momencie znalezienie atrakcyjnej oferty na święta w górach lub nad morzem graniczy z cudem, ale moim zdaniem to rozwiązanie ma również mnóstwo zalet, jeśli chodzi o finanse rodziny. Otóż nie musisz kupować dekoracji bożonarodzeniowych, nie musisz przygotowywać mnóstwa potraw i słodkości bożonarodzeniowych. Być może jeśli obliczysz, ile w tym roku wydałabyś na dekoracje oraz zakup jedzenia na Święta Bożego Narodzenia – lepszą opcją jest spędzenie ich z rodziną w hotelu. Ale to nie koniec, bo święta to rodzinny czas, który można spędzić, odwiedzając rodziców, rodzeństwo czy przyjaciół. Warto wcześniej ustalić szczegóły i umówić się, które dania przygotowujecie.

Budżet na świąteczne dania: gotowanie czy catering na Święta Bożego Narodzenia

Przejrzyj menu lokalnych restauracji na świąteczny catering, odwiedź lokalny Jarmark Bożonarodzeniowy z rodziną, być może uda Ci się tam zakupić pyszne świąteczne dania i słodkości w atrakcyjnych cenach. My zawsze podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego kupujemy na wynos do słoików: barszczyk, gulasz z jelenia, bigos i wiele innych dań, które po powrocie do domu zamrażam, dzięki temu mam pyszne dania na Święta Bożego Narodzenia bez konieczności robienia zakupów przed świętami – co jest dla mnie prawdziwą zmorą!

Przelicz czy taniej wyjdzie przygotować świąteczne dania i słodkości samodzielnie, czy lepiej zamówić je z restauracji. Zamawianie jedzenia z restauracji ma dodatkowe korzyści: nie musisz spędzić kilku dni przed świętami w kuchni, nie musisz też stać w kolejkach w marketach, a to sprawia, że zyskujesz czas dla rodziny oraz na odpoczynek. Poza tym korzystając ze świątecznego cateringu na Boże Narodzenie, ograniczasz ilość wyrzucanej żywności.

Budżet na zakup świątecznych prezentów

Czy prezenty na Boże Narodzenie naprawdę muszą być drogie? Może warto poszukać ofert na Black Friday oraz Cyber Monday, które pozwolą zaoszczędzić? Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie prezentów pod choinkę samodzielnie. Jako że uwielbiam robić domowe nalewki, pewnego roku obdarowaliśmy całą rodzinę własnoręcznie zrobionymi nalewkami oraz własnoręcznie upieczonymi piernikami.

Zastanów się, bo do Świąt Bożego Narodzenia pozostało jeszcze mnóstwo czasu. Może masz jakiś talent, lubisz piec, gotować, majsterkować lub szydełkować i możesz przygotować świąteczne prezenty DIY? Stwórz listę wszystkich osób, które chcesz obdarować prezentem na Boże Narodzenie w tym roku i zastanów się, czy własnoręcznie wykonane upominki nie sprawią im większej radości, a dla Ciebie będą mniejszym wydatkiem finansowym w grudniu?

Fundusz bożonarodzeniowy – oszczędzaj pieniądze na święta przez cały rok

W noworocznych postanowieniach warto zaplanować sobie fundusz bożonarodzeniowy. Może to być konto oszczędnościowe, na które wpłacasz co miesiąc np. 300 lub 500 zł, by w grudniu przyszłego roku zyskać kwotę odpowiednią na świąteczne wydatki.

Zanotuj, ile pieniędzy wydałaś na wszystkie wydatki związane ze Świętami Bożego Narodzenia w tym roku. Następnie ustal kwotę, którą możesz co miesiąc wpłacić na swój świąteczny fundusz, a zdziwisz się, jak w ciągu roku kalendarzowego łatwo będzie Ci uzbierać oszczędności na wymarzone Święta Bożego Narodzenia.

Jak zarobić dodatkowe pieniądze w grudniu?

Możesz też poszukać dodatkowego zajęcia, które pozwoli Ci zarobić dodatkowe pieniądze przed Świętami Bożego Narodzenia lub w Sylwestra. W jaki sposób można dodatkowo zarobić? Zostań opiekunką, kierowcą na Sylwestra, oferuj usługi jako Święty Mikołaj, sprzedawaj wypieki, weź nadgodziny w pracy lub zostań hostessą albo Mikołajem – to dwie popularne oferty przedświątecznej pracy dodatkowej, których poszukuje wiele sklepów i marketów. Bądź kreatywna, a na pewno znajdziesz zajęcie, które zapewni dodatkowy dochód, pamiętaj, że nic cię nie ogranicza!

Wskazówki jak wydać mniej pieniędzy w grudniu i zaoszczędzić

Przygotowałam również garść wskazówek, jak zmniejszyć ilość wydawanych pieniędzy w grudniu oraz zwiększyć oszczędności:

  • Zrób listę zakupów, która ułatwi panowanie nad ustalonym wcześniej budżetem.
  • Ustal priorytety swoich świątecznych wydatków i rozpisz maksymalną kwotę, którą możesz wydać na powyższej liście zakupów.
  • Używaj gotówki zamiast karty kredytowej.
  • Trzymaj się swojej listy zakupowej: jeśli nie ma czegoś na niej, to tego nie kupuj. Tak wiem, to trudne do zrobienia, np. w przypadku gdy potrzebujesz 1 słoik ogórków do sałatki, a w markecie jest megapromocja przy zakupie 6 słoików ogórków. Staraj się opierać pokusom – zniżek, promocji i wyprzedaży. Jest to jedna z najważniejszych wskazówek, jeśli chodzi o pilnowanie budżetu nie tylko w grudniu.
  • Nie kupuj pod wpływem emocji. Większość naszych wydatków opiera się na emocjach. Magiczny okres przedświąteczny jest szczególnie trudny, jeśli chodzi o dokonywanie emocjonalnych wydatków.

Domowy budżet: jak oszczędzać pieniądze w grudniu?

Jak widać z powyższych wskazówek, możesz cieszyć się przedświątecznym okresem bez nadmiernych wydatków i bez poczucia winy związanego z zadłużeniem. Wystarczy ustalić harmonogram wydatków i rozplanować budżet. Wielu ludzi wydaje na Święta Bożego Narodzenia mnóstwo pieniędzy na jedzenie, czyli przygotowanie Wigilijnych i bożonarodzeniowych potraw oraz słodkości. Choć ich zdjęcia w social mediach prezentują się perfekcyjnie, to warto pomyśleć, czy kilkuosobowa rodzina jest w stanie zjeść 12 wigilijnych dań oraz pozostałe świąteczne sałatki, mięsa i posiłki. Niestety najczęściej po Świętach Bożego Narodzenia mnóstwo jedzenia ląduje w koszu na śmieci, a wraz z nimi wyrzucane są pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.