Domowy budżet: jak oszczędzać pieniądze w kwietniu?

Kwiecień to fantastyczny wiosenny miesiąc, w którym obchodzimy Święta Wielkanocne oraz rozpoczniemy świętowanie majówki. Jeśli chcesz popracować nad kwietniowym domowym budżetem lub kwietniowymi wydatkami i oszczędnościami, na najpopularniejszym blogu finansowym znajdziesz mnóstwo porad. Przygotowałam kwietniowy przewodnik dotyczący oszczędzania pieniędzy. Mam nadzieję, że w ten sposób ułatwię Ci zarządzanie domowym budżetem i oszczędzanie pieniędzy w kwietniu.

Harmonogram wydatków na kwiecień w naszym domowym budżecie

Śledząc nasz domowy budżet z kwietnia z poprzednich lat, nie dostrzegam żadnych ponadprogramowych wydatków. Jednak wiele lat zarządzania domowym budżetem nauczyło mnie, że powinnam zawsze mieć oszczędności na nieprzewidziane wydatki. Z mojej wiedzy wynika, że w kwietniu powinnam przygotować pieniądze na:

  • Wydatki stałe (rata kredytu hipotecznego, opłata za żłobek, faktura za wodę, wywóz śmieci, rachunki za TV, Internet i abonament telefoniczny, faktura za gaz).
  • Zakup obiadów z cateringu oraz zakupy spożywcze i środków higienicznych.
  • Wizyty u ginekologa i diabetologa.
  • Wydatki związane ze Świętami Wielkanocnymi: zakup cateringu na Wielkanoc, dekoracji wielkanocnych oraz wiosennych i wielkanocnych dekoracji florystycznych, zakupów jedzenia i słodkości na Wielkanoc.
  • Projekt urządzenia ogrodu wokół naszego domu.
  • Zakup wygodnych i funkcjonalnych mebli do ogrodu.

Jak oszczędzać pieniądze w kwietniu?

Każdego miesiąca przeznaczamy pieniądze na zakup różnych bardziej lub mniej potrzebnych – rzeczy. Istnieje wiele rzeczy, nad którymi można popracować w ciągu najbliższego miesiąca kalendarzowego w domowym budżecie, by zadbać o finanse. Najpopularniejszy polski blog lifestylowy SposobyNaZycie.pl jest inspirowany moim życiem. Staram się żyć oszczędnie, by móc pozwolić sobie na spełnianie najskrytszych marzeń naszej rodziny. Dlatego tak wiele uwagi poświęcam finansom i zarządzaniu domowym budżetem, gdyż uważam, że nieumiejętnie wydawane pieniądze szybko przeciekają nam przez palce. A nie o to chodzi, aby wydawać je jak najszybciej, ale aby jak najwięcej zarobionych przez nas pieniędzy zaoszczędzić. Jeśli szukasz najlepszych sposobów oszczędzania, mądrego wydawania i zarządzania pieniędzmi, a także zastanawiasz się jak popracować nad domowym budżetem rodziny, to koniecznie musisz przeczytać ten artykuł.

Kwietniowe porady dotyczące oszczędzania pieniędzy: oszczędzaj na wielkanocnych wydatkach

W tym roku Święta Wielkanocne przypadają w kwietniu. Zaplanuj z wyprzedzeniem wszystkie niezbędne wydatki wielkanocne. Postaraj się oprzeć pokusie kupowania impulsywnych zakupów, co z pewnością przełoży się na oszczędności w domowym budżecie. Święta Wielkanocne to czas zakupu jedzenia, wielkanocnych dekoracji do domu i ogrodu oraz przygotowania święconki czy wielkanocnych dań i słodkości. Można wziąć udział w wielu popularnych tradycjach wielkanocnych, a koszyczek na słodycze i upominki od wielkanocnego zajączka, palmę, wielkanocne pisanki i ozdoby oraz wielkanocne dekoracje florystyczne przygotować wspólnie z dziećmi.

Święconka to kolejna tradycja wielkanocna, którą w tym roku chcemy pokazać naszemu dziecku. Nie zamierzam kupować do święconki specjalnego baranka z masła czy chlebka, babki i szynki oferowanych przez wiele sklepów. Do niewielkiego koszyczka, jak co roku włożę ugotowane jajka, kawałek masła, kromkę chleba i wędlinę, a także sól i pieprz i pomarańczę (które od zawsze znajdowały się w święconce w moim rodzinnym domu). Koszyczek do święconki zamierzam udekorować gałązkami gryczpanu (bukszpanu) i wiosennymi kwiatami z własnego ogrodu.

Kwietniowe porady dotyczące oszczędzania pieniędzy: ponownie wykorzystaj to, co zostało po Wielkanocy

Wszelkie wielkanocne dekoracje oraz wielkanocne słodycze po świątecznym weekendzie będą w sklepach znacznie tańsze niż przed. Wyprzedaże produktów związanych ze Świętami Wielkanocnymi to doskonała okazja, by upolować wyjątkowe dekoracje wielkanocne w szalenie niskich cenach, które posłużą w przyszłym roku.

Dobrym patentem, który stosuję od lat, jest niemarnowanie i niewyrzucanie jedzenia po Świętach Wielkanocnych. Poza tym, że nie przygotowujemy zbyt wielu potraw na wielkanocny weekend, ponieważ nie jesteśmy go w stanie przejeść. A to, co zostanie – mięsa, ciasta, kiełbasy – mrożę, aby zjeść je z apetytem w innym terminie. Natomiast bezpośrednio po Wielkanocy nie mamy obiadów, by zjeść to, czego nie da się zamrozić, czyli np. wielkanocne sałatki.

Masz dekoracje w domu z wiosennych kwiatów cebulowych? Kiedy przekwitną, posadź je w ogrodzie, dzięki czemu będziesz mogła cieszyć się ich pięknym wyglądem wiosną w przyszłym roku.

Kwietniowe porady dotyczące oszczędzania pieniędzy: oszczędzaj na wiosennych porządkach

Początek kwietnia to idealny moment na generalne porządki. Choć wydaje Ci się, że potrzebujesz do tego mnóstwa środków czystości, to jest to kwestia, na której możesz zaoszczędzić! Przygotuj domowe preparaty do sprzątania, które są nie tylko tanie, ale również przyjazne dla środowiska i skuteczne. Wielokrotnie pisałam już o środkach czystości, które można przygotować ze skórek cytrusów, octu czy sody oczyszczonej. Tak naprawdę domowe i ekologiczne preparaty wykonane już z tych 3 składników można z powodzeniem stosować do sprzątania całego domu – ja używam ich od lat i zauważyłam ogromne oszczędności w domowym budżecie.

Zachęcam do lektury artykułów dotyczących ekologicznych i domowych środków czystości:

Kwietniowe porady dotyczące oszczędzania pieniędzy: jak zaoszczędzić na opłatach za żłobek?

Kwiecień 2022 roku to moment, gdy rodzice dzieci chodzących do żłobka mogą wysłać wniosek do ZUS o dofinansowanie do opłaty za pobyt dziecka w żłobku. To świetna wiadomość dla mnie, pracującej mamy, której od tego roku rząd rzuca kłody pod nogi w postaci mnóstwa dodatkowych opłat związanych z prowadzeniem własnej firmy. Żłobkowe to wsparcie dla rodziców bez względu na osiągane dochody. Świadczenie żłobkowe będzie obowiązywać jedynie dla dzieci do 3 roku życia, a pieniądze będą trafiać bezpośrednio na konto żłobka, do którego uczęszcza dziecko.

Dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku może wynieść maksymalnie 400 zł miesięcznie. Świadczenie żłobkowe to wsparcie dla rodziców pierwszych dzieci w rodzinie, również tych, w których kolejne dzieci nie są objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym. Do świadczenia żłobkowego nie można wliczyć opłaty za wyżywienie dziecka w żłobku, a dofinansowanie nie może być wyższe niż fizycznie uiszczona opłata. Jako że my płacimy aktualnie 470 zł miesięcznie (+ dodatkowo 6 zł na dzień za wyżywienie) synka w żłobku, jest szansa, że otrzymamy wsparcie w kwocie 400 zł miesięcznie.

Kwietniowe porady dotyczące oszczędzania pieniędzy: uprawiaj własne zioła, owoce i warzywa

Posiadanie balkonu, tarasu czy ogrodu to doskonały sposób na to, by zaoszczędzić na zakupie warzyw, ziół i owoców. Sama uwielbiam zajadać się owocami i warzywami z własnego ogrodu, dlatego mamy warzywnik i sad, a niebawem planujemy również budowę szklarni. Własne warzywa i owoce są pyszne i zdrowe, a ich uprawa daje mnóstwo satysfakcji. Natomiast w okresie od wiosny do jesieni posiadanie owoców i warzyw daje możliwość oszczędzania na ich zakupie. Ja w warzywniku sieję warzywa, które lubi moja rodzina i które wykorzystuję do przygotowania sezonowych potraw albo zamykam na zimę w słoikach w formie sosów, dżemów, kompotów i innych domowych przetworów. Choć warto zaznaczyć, że ogrodnictwo wymaga odrobiny inwestycji i pracy, to w efekcie jest doskonałym sposobem na oszczędności w domowym budżecie.

Wymiana nasion i sadzonek roślin ze znajomymi to doskonały patent, by zaoszczędzić, prowadząc ogród. Innym patentem oszczędzania pieniędzy poprzez posiadanie ogrodu jest zmniejszenie budżetu na zakup warzyw, przypraw i owoców oraz wykorzystywanie kuchennych resztek do założenia ogrodu. Przekonałam się o tym w zeszłym roku, gdy wyrzuciłam na kompostownik resztki pomidora, miąższ z cukinii czy czosnek, które wykiełkowały. Wystarczyło, że przesadziłam je do warzywnika i mogłam cieszyć się pysznymi i darmowymi warzywami z własnego ogrodu.

Kwietniowe porady dotyczące oszczędzania pieniędzy: pamiętaj, że możesz zarabiać, sprzedając niepotrzebne bibeloty

Generalne wiosenne porządki w domu, garażu i na strychu zawsze oznaczają, że znajdziesz ubrania, buty, meble, akcesoria, zabawki i przedmioty, których już nie potrzebujesz. Doskonałym rozwiązaniem, które sama praktykuję od wielu lat, jest sprzedaż niepotrzebnych bibelotów poprzez portale aukcyjne po okazyjnych cenach.

Kwietniowe porady dotyczące oszczędzania pieniędzy: oszczędzaj na rachunkach za prąd i ogrzewanie!

Kwiecień oznacza już zdecydowanie dłuższe dni i większą ilość światła. Fakt ten daje możliwość wprowadzenia oszczędności za rachunkach za prąd i ogrzewanie. Odsłoń rolety i żaluzje, umyj okna i wpuść do swojego domu promienie słoneczne, które nie tylko ogrzeją, ale również rozświetlą jego wnętrze, a w efekcie obniżą rachunki za prąd i ogrzewanie.

Kwietniowe porady dotyczące oszczędzania pieniędzy: oszczędzaj wodę, a wraz z nią również pieniądze

Dobrym pomysłem jest zbieranie wody deszczowej, którą warto wykorzystywać do nawadniania ogrodu. Wystarczy w pobliżu dachu czy rynny ustawić beczki lub pojemniki na deszczówkę i podlewać ogród za darmo. To świetny ekologiczny sposób na oszczędzanie na rachunkach za wodę ogrodową.

Domowy budżet: jak oszczędzać pieniądze w kwietniu? najlepszy polski blog o oszczędzaniu SposobyNaZycie.pl

Ciepłe promienie słońca i wiosenna atmosfera to idealny czas, by skupić się na finansach rodziny oraz znaleźć sposoby na ograniczenie wydatków i wprowadzenie oszczędności. Oszczędne życie pozwala zredukować wydatki w domowym budżecie, które można wydać na wakacje, spłatę długów lub przeznaczyć na oszczędności.

Życzę Ci, aby kwiecień był dla ciebie obfitym miesiącem w finansach, który przyniesie Ci mnóstwo oszczędności w domowym budżecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.