Hucznie obchodzone imprezy Halloween na całym świecie minęły, a to oznacza, że nadszedł listopad i przed nami sezon świąteczny. Wiele osób gorączkowo poszukuje sprytnych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy lub pomysłów jak dorobić do pensji i zarobić na prezenty oraz pozostałe wydatki związane z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia. Przygotowałam praktyczny poradnik dotyczący oszczędzania pieniędzy w listopadzie.
Spis treści
Jak oszczędzać pieniądze w listopadzie?
Jesienią zaczynamy ubierać grubsze swetry, dłuższe płaszcze, cieplejsze szaliki, czapki i rękawiczki. Poza garderobą i jesiennymi rytuałami kosmetycznymi, o tej porze roku zmienia się również nasza dieta. Ciepłe i obfite zupy, fasolka po bretońsku, bigos, gulasze i zapiekanki to absolutne hity jesiennej kuchni. W długie i chłodne wieczory jesienią i zimą nadchodzi też moment, by rozpieścić się filiżanką gorącej czekolady, pianki marshmallow można dodać również do jesiennej kawy czy kakao. Dopiero minął dzień Wszystkich Świętych, a już rozpoczęła się reklamowa kampania zwiastująca nieuchronnie nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.
Rozpoczęcie sezonu świątecznego oznacza, że wydatki zaczynają rosnąć. I tu w wielu rodzinach zaczyna się poszukiwanie oszczędności, by móc cieszyć się magiczną świąteczną atmosferą, ale nie popłynąć w domowym budżecie. Przygotowałam poradnik, który zawiera moje podpowiedzi i sposoby, jak oszczędzać pieniądze w listopadzie.
Listopadowe wydatki w domowym budżecie
Dzień Wszystkich Świętych
Ostatni dzień października to Halloween, a pierwszy listopada to dzień Wszystkich Świętych. Impreza Halloweenowa wymaga przygotowania strojów, gadżetów, dekoracji, jedzenia i słodkości. A dzień Wszystkich Świętych oznacza nie tylko zakup zniczy i kwiatów na groby bliskich, ale również zakup żywności, by pysznymi daniami ugościć najbliższych.
Dzień Niepodległości, długi listopadowy weekend i rogale
Cała Wielkopolska w dniu 11 listopada zajada się rogalami Marcińskimi. Te zakupione w piekarni są ogromne i drogie, dlatego dobrym pomysłem będzie upieczenie domowych rogalików z powidłami dla całej rodziny.
Święto 11 listopada w tym roku przypada w czwartek, a to sprawia, że wystarczy wziąć w pracy 1 dzień wolnego, by mieć długi weekend. Można go spędzić, spacerując po okolicznym lesie i zebrać ostatnie tego roku grzyby, które z pewnością wykorzystane zostaną do przygotowania pysznych Wigilijnych i Bożonarodzeniowych dań. Dobrym pomysłem będzie również spacer po parku, organizacja domówki czy spotkanie z przyjaciółmi.
Listopadowe zabawy Andrzejkowe
Koniec listopada to imieniny Andrzeja i popularne wieczorki Andrzejkowe. Warto wybrać się na taką imprezę, by się pobawić, zapomnieć o codzienności i spędzić doskonale czas z przyjaciółmi. Tylko czy na pewno potrzebujesz nowej kreacji na wieczorek Andrzejkowy? Może znajdziesz w garderobie idealną sukienkę, która będzie pasować na tę okazję?
Przygotuj listę zakupów na Black Friday i Cyber Monday
Koniec listopada to aż dwie okazje do oszczędnych zakupów. A mianowicie Black Friday, który obchodzimy 26 listopada oraz Cyber Monday, który świętujemy 29 listopada tego roku. Warto zanotować wcześniej ceny produktów, które zamierzasz kupić na wyprzedażach i promocjach, by porównać czy rzeczywiście będzie taniej, czy to tylko marketingowe kłamstwo. Taka wcześniej przygotowana lista zakupów uratuje Cię przed nadmiernymi wydatkami w listopadzie. Zastanów się wcześniej jakich dekoracji i prezentów świątecznych potrzebujesz. Wykorzystaj aplikacje i strony, które pomogą Ci znaleźć najlepsze wyprzedaże na Black Friday i Cyber Monday. Poznaj najlepsze oferty na promocje kosmetyczne na Black Friday i Cyber Monday.
Zakup dekoracji na Święta Bożego Narodzenia
Już od połowy listopada w sklepach i marketach pojawiają się sezonowe gazetki z dekoracjami świątecznymi. Szukaj okazji również online, by stworzyć wyjątkową magię świąt w Twoim domu. Przejrzyj swoje dekoracje świąteczne i zastanów się, czego potrzebujesz? Świąteczne lampki, girlandy, choinka, bożonarodzeniowe dekoracje do ogrodu, świąteczne gnomy i figurki, świąteczne dekoracje kominka, bożonarodzeniowy wianek na drzwi, bożonarodzeniowy flower box czy dekoracje choinkowe. Świetną okazją do zrobienia przedświątecznych zakupów w atrakcyjnych cenach jest udział w lokalnym Jarmarku Bożonarodzeniowym.
Jak oszczędzać na zakupach jedzenia przed Świętami Bożego Narodzenia?
Przygotowujesz Wigilię lub Święta Bożego Narodzenia w domu? Stwórz w Excelu listę niezbędnych zakupów. Wiele produktów takich jak masa makowa w puszcze, majonez, ketchup, przyprawa do piernika, mąka, rodzynki, orzechy, suszone owoce do kompotu, pierniki czy suszone grzyby, możesz kupić znacznie wcześniej. Zacznij przeglądać gazetki Biedronki, Lidla, Kaufland, Dino, Auchan, Lewiatan, Carrefour, Piotr i Paweł czy Intermarche i poszukuj najniższych cen produktów, które potrzebujesz do przygotowania świątecznych i Wigilijnych dań oraz słodkości. Najlepiej zapisać regularną cenę produktu, by mieć odniesienie do podanej w gazetkach ceny promocyjnej.
Plan codziennych posiłków i zakupy
Najprostszym sposobem, by zaoszczędzić na comiesięcznych zakupach żywności, jest planowanie posiłków oraz szukanie promocji w Internecie, jak i w marketach i dyskontach. Często zdarzają się atrakcyjne ceny mięsa, z którego można zrobić sycący gulasz z kaszą i surówką. Dobrym pomysłem jest używanie w codziennych posiłkach sezonowych warzyw, by przygotować na przykład pyszną zupę dyniową na kilka dni. Przygotowanie i trzymanie się planu codziennych posiłków ma też inną zaletę, która wpływa na domowy budżet. Otóż ogranicza marnowanie i wyrzucanie żywności zepsutej lub kupionej w zbyt dużych ilościach, a to – choć często o tym nie myślimy – wpływa również na miesięczne wydatki rodziny.
Zachowaj rozsądek i bezpieczeństwo
Przedświąteczny czas to moment, gdy pojawiają się oszuści. Poza pilnowaniem portfela i torebki w trakcie zakupów czy odwiedzania Jarmarków Świątecznych nie udostępniaj nikomu informacji o swoich kartach kredytowych, czy kontach bankowych. Zachowaj czujność, gdy otrzymasz wiadomość, by potwierdzić jakieś dane lub w podobnej sprawie zadzwonią do ciebie z banku czy innej instytucji.
No Spend Money Chellenge – wyzwanie listopad bez wydawania pieniędzy
Ciekawym rozwiązaniem, by oszczędzać pieniądze w listopadzie, jest wyzwanie listopad bez wydatków. Polega ono na wydawaniu pieniędzy jedynie na niezbędne produkty przez cały miesiąc. Choć udział w tym wyzwaniu można wziąć przez cały rok, to listopad jest miesiącem, w którym firmy i reklamy kuszą nas, by kupić jak najwięcej. A to sprawia, że wyzwanie staje się bardziej intrygujące. Dodatkowo jest sposobem na ćwiczenie silnej woli w zakresie zarządzania pieniędzmi oraz naukę określania różnicy pomiędzy pragnieniami i potrzebami.
To ty decydujesz jak długo potrawa wyzwanie. Możesz brać w nim udział przez pierwsze 3 tygodnie listopada, by móc zaszaleć podczas Black Friday i Cyber Monday lub omijać sklepy internetowe i tradycyjne również w ostatni weekend listopada.
Jak wziąć udział w No Spend Money (wyzwaniu listopad bez wydawania pieniędzy) w listopadzie?
1. Ustal zasady dotyczące wydatków
W wyzwaniu tym chodzi o to, by świadomie wydawać pieniądze, dlatego pierwszą rzeczą, będzie rozdzielenie pragnień i potrzeb związanych z wydatkami. Zastanów się, które wydatki musisz ponieść, by utrzymać odpowiedni standard życia.
Niezbędne wydatki to:
– rata kredytu hipotecznego i gotówkowego
– opłaty za czynsz
– opłaty za media
– składki ubezpieczeniowe
– opłaty za opiekę nad dziećmi czy pobyt w żłobku.
Lista wydatków, z których można zrezygnować w listopadzie, by znaleźć oszczędności w domowym budżecie:
– zakupy świąteczne
– impulsywne zakupy
– jedzenie i kawa na mieście
– zakup nowych ubrań
– kino i podróże
– wizyta u kosmetyczki, manicurzystki i fryzjerki
Pamiętaj, że ma to być Twoja własna lista. Dlatego przejrzyj swoje wydatki i sprawdź, co zaliczasz do niezbędnych wydatków, a co do chwilowych zachcianek.
2. Ustal cel oszczędzania, czyli na co wykorzystasz zaoszczędzone pieniądze.
3. Zaproś do zabawy męża i dzieci.
4. Planuj wydatki z wyprzedzeniem.
5. Postaraj się zaoszczędzić na zakupach żywności, przygotowując obiady i desery z tego, co masz w lodówce, spiżarni i kuchennych szafach. To świetny sposób, by wykorzystać stare zapasy.
6. Wyjmij kartę kredytową z portfela i używaj jedynie gotówki.
7. Przygotuj listę sposobów na spędzanie czasu z rodziną, które nic nie kosztują. Mogą to być: spacery po lesie lub gra w gry planszowe.
8. Śledź swoje wydatki.
9. Rób wszystko, by oprzeć się pokusom związanym z wydatkami.
Pamiętaj, że nawet niewielkie kroki podjęte w tym wyzwaniu mogą mieć ogromne znaczenie, by zmniejszyć wydatki.
Uważam, że wyzwanie miesiąc bez wydawania pieniędzy, to doskonały sposób, do mentalnej zmiany, która jest kluczem w oszczędzaniu pieniędzy. Podobna mentalna zmiana zachodzi, gdy regularnie prowadzisz i śledzisz domowy budżet. Wówczas uczysz się sztuczek, by wykorzystać jedzenie, które pozostało z obiadu, co realnie wpływa na Twój budżet. Uprawiasz swój ogród, by mieć własne warzywa i owoce, a dodatkowo w sposób kreatywny podchodzisz do życia. Używasz ponownie, recyklingujesz, wymieniasz się z ubraniami z siostrą i przyjaciółkami. Aby odnieść sukces w oszczędzaniu, najpierw musisz sprawdzić, w których obszarach swojego życia marnujesz najwięcej pieniędzy. Dopiero ta wiedza pozwoli Ci ograniczyć większość zbędnych wydatków.
Konsumpcjonizm rozwija w nas potrzebę „więcej nowego”, ale warto wykorzystywać to, co już posiadamy. Wiele wydatków możemy ograniczyć, wypracowując w sobie umiejętność wykorzystywania tego, co posiadamy, zamiast zapychać swoje garderoby czy spiżarnie nadmiarem produktów.
Dobrym pomysłem jest znalezienie kogoś, kto będzie cię wspierał, dlatego serdecznie zapraszam do lektury wszystkich artykułów związanych z finansami, domowym budżetem i oszczędzaniem na popularnym blogu o finansach i oszczędzaniu SposobyNaZycie.pl. I pamiętaj, by nie popadać w skrajność. Dbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne oraz dobre samopoczucie. Pamiętaj, że są one ważniejsze niż kilka dodatkowych złotówek na koncie.