Domowy budżet: jak oszczędzać pieniądze w lutym?

Wprowadzenie Polskiego Ładu, szalejąca inflacja i rosnące opłaty za prąd i gaz, a także coraz wyższe ceny w sklepach sprawiają, że coraz więcej ludzi poszukuje sprawdzonych patentów na wprowadzenie oszczędności. Choć luty to najkrótszy miesiąc w roku, to uważam, że szukanie sposobów na oszczędności w domowym budżecie nigdy nie jest złym pomysłem. W końcu im mniej wydajemy, tym więcej pieniędzy odkładamy na przyszłość, emeryturę czy dla dzieci. Przygotowałam praktyczny poradnik dotyczący oszczędzania pieniędzy w lutym.

Wydatki w domowym budżecie w lutym

Walentynki

W dniu 14 lutego obchodzimy Dzień Zakochanych i naprawdę trudno powstrzymać się, by nie kupić ukochanej osobie i dzieciom upominku z tej okazji. Ale czy to tak naprawdę konieczne? Przecież Dzień Zakochanych to komercyjne święto, a wszelkiego rodzaju kwiaty, flower boxy, baloniki czy misie z róż są tego dnia znacznie droższe niż zazwyczaj. Przecież wyznawać swoją miłość możemy przez cały rok, a zakup kwiatów po Walentynkach zdecydowanie wpłynie korzystnie na domowy budżet. Nie wierzysz? Wybierz się do kwiaciarni w Dzień Zakochanych, Dzień Kobiet czy Dzień Matki lub inne święto, a następnie kilka dni później zapytać ponownie o cenę tego samego bukietu kwiatów. Dobrym rozwiązaniem jest też wykonanie własnoręcznego prezentu na Walentynki czy zabranie ukochanej osoby na spacer po lesie lub przygotowanie romantycznej walentynkowej kolacji w domu.

Tłusty Czwartek

Popularnym świętem uwielbianym przez wielu łasuchów w Polsce, które w tym roku przypada na 24 lutego, jest Tłusty Czwartek. To dzień, gdy tradycyjnie zajadamy się pączkami i faworkami. W tym przypadku znów polecam sprawdzić ceny pączków przed Świętem Pączków, bo w Tłusty Czwartek z racji większego popytu, cena z pewnością odrobinę wzrośnie. Wiele osób, szczególnie tych, które się odchudzają, pyta jak przeżyć Tłusty Czwartek. Inni martwią się o wysokie ceny pączków, które w tym roku w Tłusty Czwartek wyniosą ok. 5-6 zł za sztukę w najlepszych cukierniach. I tutaj mam dwa rozwiązania. Można upiec samodzielnie domowe pączki, istnieje również wiele przepisów na pączki fit albo kupić pączki późnym popołudniem lub wieczorem w piekarni (wówczas z pewnością będą wywoływały uśmiech na twarzy dzięki niższym cenom).

Ferie zimowe

Luty to czas ferii zimowych w Polsce. Wiele osób chcąc odpocząć od pandemii i codzienności, pragnie wyrwać się, choć na kilkudniowe ferie w góry czy nad morze. W jaki sposób można zaoszczędzić podczas ferii? Dobrym pomysłem jest wykupienie zakwaterowania i samodzielne przygotowywanie posiłków, ograniczenie ilości atrakcji lub po prostu skrócenie ferii do kilku dni.

Imprezy karnawałowe i ostatnia sobota karnawału

Karnawał to moment popularnych wieczorków, bali i imprez karnawałowych. To znów świetna sposobność, by oderwać się od rzeczywistości, zapomnieć o problemach i spędzić czas w gronie znajomych. Zastanów się, czy musisz kupić najnowszą i najmodniejszą sukienkę na karnawał. Być może masz odpowiednią w szafie, możesz ją pożyczyć lub kupić w sklepie z odzieżą używaną?

Stwórz harmonogram wydatków na luty

Od kilku lat prowadzę domowy budżet w programie Excel. Jego bieżąca kontrola tak naprawdę daje mi podpowiedź, ile pieniędzy mniej więcej wydajemy w każdym miesiącu. Dbanie o domowy budżet pozwala ekspresowo podjąć decyzję o tym, czy możemy sobie w danej chwili pozwolić na większy wydatek oraz uczy nowych sposobów wprowadzania oszczędności. Z mojego harmonogramu wydatków w lutym wynika, że:

 • W lutym o 300 zł wzrośnie nam rata kredytu hipotecznego. Już w styczniu otrzymaliśmy w tej sprawie pismo z banku.
 • Muszę przygotować fundusze na opłatę za śmieci, rachunek za prąd, abonamenty telefoniczne, fakturę za Internet i TV, paliwo.
 • Powinnam zarezerwować pieniądze na miesięczny koszt zakupu obiadów z lokalnej restauracji oraz zakupów spożywczych.
 • Koniecznie muszę zaplanować w domowym budżecie koszt wizyt u ginekologa i zakup suplementów dla kobiet w ciąży.
 • Dodatkowo warto mieć rezerwę finansów, którą w razie potrzeby będzie można wydać na niezbędne wydatki.

Jak oszczędzać pieniądze w lutym? Oszczędzaj na rachunkach za ogrzewanie

Pomyślisz, łatwo powiedzieć, gdy podwyżki rachunków za prąd i gaz w 2022 roku są tak kosmiczne? Niekoniecznie, bo może warto zmienić taryfę? Na przykład, jeśli chodzi o rachunki za gaz, dotąd otrzymywaliśmy prognozy na rok, a następnie przychodziło wyrównanie. Po konsultacjach ze znajomymi postanowiliśmy zmienić taryfę na taką, w której otrzymujemy rachunek za ogrzewanie domu gazem co miesiąc. To rozwiązanie da nam możliwość kontroli zużytego gazu.

Jednym z pomysłów jest także zmniejszenie temperatury w domu. Na przykład w sypialni mamy ustawioną znacznie niższą temperaturę niż w pozostałej części domu. Jest to pokój, do którego idziemy tylko spać, a niższa temperatura pozytywnie wpływa na komfort snu.

Obniżenie temperatury w pomieszczeniu o zaledwie 1°C może obniżyć rachunki za ogrzewanie o prawie 10%. Dostosuj temperaturę tak, aby temperatura nocą czy w ciągu dnia – gdy wszyscy są poza domem – była niższa.

Jak oszczędzać pieniądze w lutym? Oszczędzaj na rachunkach za prąd

Mam kilka patentów na oszczędzanie prądu. Jednym z nich jest nieświecenie światła przed domem wieczorami, gdy wiemy, że tego dnia nikt do nas nie przyjedzie. Choć można pomyśleć, że to niewielki wydatek, w skali miesiąca na rachunkach za prąd widać znaczne oszczędności. Druga sprawa to spędzanie wieczorów wspólnie z rodziną w jednym pokoju, mimo iż mąż pracuje wówczas przed komputerem, a ja z dzieckiem bawię się lub oglądamy TV. Dzięki temu, zamiast świecić światło w 3 pokojach, świecimy je tylko w 1. I trzecia sprawa – choć może się to wydawać nudne i wszystkim znane, bo jest często powtarzane – to polecam gasić światło np. na klatce schodowej czy w pomieszczeniach, z których nie korzystacie. Mam też patent, który pozwala oszczędzać prąd podczas gotowania na indukcji. Po prostu gotując obiad, wyłączasz płytę kilka minut, zanim ziemniaki (lub cokolwiek innego będzie miękkie), a pozostawione na gorącej płycie indukcyjnej danie wykorzysta to ciepło. To nie są wielkie rozwiązania, ale pozwalają realnie zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Jak oszczędzać pieniądze w lutym? Oszczędzaj na rachunkach za wodę

Być może tutaj też nie odkryję Ameryki, mam jednak swoje rozwiązania, które sprawiają, że nie marnuję wody. A w ten sposób oszczędzam pieniądze na rachunkach za wodę. Otóż wodę, która zostaje np. po przepłukaniu butelki Dafi, czy taką, która pozostanie niedopita w szklance, przelewam do konewki lub szklanej butelki i wykorzystuję do podlewania kwiatów. Poza tym włączam jedynie zapełnioną zmywarkę i pralkę. Uważam, że mnóstwo wody można zaoszczędzić, korzystając ze zmywarki, zamiast zmywać ręcznie. Rozważamy również montaż zbiornika retencyjnego na wodę deszczową, dzięki czemu będziemy mogli wykorzystać ją do podlewania ogrodu, a to ekologiczne rozwiązanie korzystnie wpłynie na ograniczenie wydatków za wodę ogrodową.

Jak oszczędzać pieniądze w lutym? Nie wyrzucaj jedzenia – wykorzystuj je ponownie i korzystaj z jadłodzielni

Czy wiesz, że robiąc nieprzemyślane zakupy, często wydajemy na żywność znacznie więcej pieniędzy, a kupując zbyt dużo jedzenia, marnujemy je i wraz z naszymi pieniędzmi wyrzucamy do kosza? Staram się nie dopuszczać do tego, by wyrzucać żywność i jeśli zostaną resztki z obiadu, to zjadamy je na kolację albo wykorzystujemy, do przygotowania zapiekanki czy kotlecików. Wielu moich znajomych wyrzuca resztki z obiadów – zupy, ziemniaki, makaron, sosy, mięsa, a wraz z nimi pieniądze. Uważam, że to ogromny błąd. Przecież większość pokarmów można mrozić – to doskonały sposób przedłużania trwałości jedzenia. A na przykład ziemniaki, makaron czy mięso wykorzystać do przygotowania pysznej zapiekanki, czy kotlecików. Dobrym rozwiązaniem, by nie marnować jedzenia i szukać oszczędności w zakupach żywności jest jadłodzielnia. Jestem zafascynowana tym rozwiązaniem, szczególnie że w naszym mieście kilka dni temu pojawiła się pierwsza jadłodzielnia.

Korzystaj z pomocy finansowej – zasiłki, dodatki mieszkaniowe i energetyczne

Jeśli masz taką możliwość, korzystaj z finansowej pomocy oferowanej przez Państwo. Do 31 stycznia można było złożyć wniosek o dodatek osłonowy. Już można składać wnioski o 500+ na dziecko, a od kwietnia rząd daje możliwość złożenia wniosku o żłobkowe – na dofinansowanie popytu dziecka w klubie dziecięcym lub żłobku, który ma wynosić do 400 zł miesięcznie. Dodatkowo od lutego przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Formą wsparcia dla wielu osób jest również dodatek mieszkaniowy i dodatek energetyczny. Kobiety po urodzeniu dziecka mogą otrzymać tzw. Kosiniakowe, „becikowe”, zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku rodzinnego oraz świadczenia rodzicielskiego. Dodatkowo osoby w trudnej sytuacji materialnej mogą ubiegać się o pomoc w Miejskich Oddziałach Pomocy Społecznej czy programu Posiłek w szkole i w domu.

Wskazówki jak wydać mniej pieniędzy w lutym i zaoszczędzić

Weź udział w wyzwaniu – mniej wydawania w lutym. Jako że luty to najkrótszy miesiąc w roku, jest to zatem świetnym moment, by rozpocząć wyzwanie – oszczędzanie. To doskonała okazja, by znaleźć sposoby na zaoszczędzenie dodatkowych pieniędzy w domowym budżecie oraz ograniczyć wydatki.

Przygotowałam kilka wskazówek, które pozwolą zmniejszyć ilość pieniędzy wydawanych w lutym, a tym samym przyczynią się do zwiększenia oszczędności:

 • Zaplanuj obiady na cały luty z tego, co masz w zamrażarce, spiżarni i kuchennych szafkach.
 • Na zakupy wybieraj się jedynie z wcześniej przemyślaną listą zakupów i nie kupuj niczego spoza tej listy.
 • Jeśli możesz, umów się na wspólne dojazdy do pracy z koleżanką lub zmień samochód na rower albo komunikację miejską. To pozwoli zmniejszyć wydatki na paliwo oraz ograniczy zużycie samochodu.
 • Poszukaj przepisów na tańsze obiady i desery.
 • Staraj się nie wyrzucać resztek z obiadu, tylko wykorzystuj je ponownie do przygotowania innych dań.
 • Poszukaj aplikacji PAYBACK i aplikacji CashBack, które pozwalają oszczędzać podczas robienia codziennych zakupów oraz regulowania bieżących wydatków.
 • Szanuj ubrania, obuwie i przedmioty, które posiadasz. Naprawiaj je, zamiast wymieniać na nowe.

Domowy budżet: jak oszczędzać pieniądze w lutym? najpopularniejszy blog o oszczędzaniu SposobyNaZycie.pl

Na najpopularniejszym blogu o oszczędzaniu oraz blogu o finansach i domowym budżecie SposobyNaZycie.pl, nieustannie staram się poszukiwać prostych i nieskomplikowanych patentów na poprawę domowego budżetu i wprowadzenie w nim oszczędności. Jak widać luty do doskonały miesiąc, by podjąć nowe decyzje związane z wydatkami i nie ustawać w poszukiwaniu oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.